|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavljanje
16.2.2016 9:23:43   
Blue rose RR
U svim ustanovama gdje su djeca postoji i nasilje i zlostavljanje - oduvijek. Zbog toga često čujemo stav da je to normalan dio odrastanja ili dječija (nespretna) igra. Istina, to je uobičajeno, djeca ne znaju bolje jer tek uče socijalne vještine i prve korake u međuljudskim odnosima - stoga ih treba poučavati i odgajati. Ako to ne činimo, riskiramo ružne dugoročne posljedice za njih te za njihovu sadašnju i buduću okolinu. Danas to znamo iz istraživanja u kojima je dugi niz godina praćen razvoj djece uključene u zlostavljanje. U takvom poučavanju i odgajanju trebamo sudjelovati svi - društvena zajednica njegovanjem vrijednosti uvažavanja, poštovanja i ravnopravnosti, i mi koji ih izravno podržavamo u rastu i razvoju. Tu, naravno, roditelji imaju presudnu ulogu i to ne samo one djece koja se ponašaju nasilno ili trpe, nego sve djece - jer važno je osigurati vrijednosni sustav koji naglašava uvažavanje i poštovanje drugih i sigurno okruženje za sve. Osim toga, svatko u nekom trenutku može postati metom nasilja i zlostavljanja.
Važno je znati što točno jest, a što nije vršnjačko zlostavljanje.

Djeca su nasilna prema drugima iz mnogo različitih razloga. Ponekad se sukobljavaju i, kako još ne znaju zrelije i umješnije riješiti sukob, posvađaju se, izvrijeđaju ili potuku. Nakon određenog vremena izglade sukob, pomire se i budu više ili manje bliski. Nekad se djeca, posebno dječaci, odmjeravaju u snazi i tjelesnoj spretnosti i moći, a kad se jednom uspostavi neformalna hijerarhija, nju poštuju u odnosima. Također ima djece koja su agresivna i koja čim imaju osjećaj i najmanje ugroženosti reagiraju agresivno (viču, tuku ili nanose neku drugu štetu drugima). Uzroci agresivnog ponašanja su mnogobrojni i nećemo na ovome mjestu detaljnije ulaziti u njih. Nijedno od ovih ponašanja nije poželjno i svako traži posebnu vrstu podrške djeci kako bi razvila zrelije oblike ponašanja. Međutim, kad govorimo o zlostavljanju, tu nije riječ o djeci otprilike iste snage i jačine koja se svađaju ili tuku oko nečega na tvrd način. Vršnjačko zlostavljanje događa se kada netko tko je slabiji i povučeniji biva namjerno (i u pravilu opetovano) povređivan, a da za to nema nikakvoga međusobnog povoda ili razloga.
Djeca koja zlostavljaju uživaju u tome što rade, a djeca koja trpe ne mogu izbjeći nasilje. Iako je vršnjačko zlostavljanje na prvi pogled slično drugim oblicima agresivnog ponašanja, postoje i neke ključne razlike:
• - Zlostavljanje je namjerno i na neki način smišljeno, a ne slučajno ponašanje. Djeca koja zlostavljaju u pravilu su mirna i nadmoćna, a agresivna djeca su preplavljena ljutnjom i strahom.
• - Cilj je ostvariti nadmoć i kontrolu nad drugim djetetom putem tjelesne ili verbalne agresije. Jedan učenik ili grupa u nekom razdoblju napadaju stalno istog učenika.
• - Djeca koja zlostavljaju čine to bez ikakvoga stvarnog razloga, osim zato što vide da je drugo dijete laka meta.
• - Djeca koja zlostavljaju u pravilu su nešto omiljenija među vršnjacima od druge, naprosto agresivne djece.

Kako djeca mogu biti zlostavljana od strane vršnjaka u školi:
• - Dijete može biti tjelesno zlostavljano na način da ga stalno guraju, tuku, nanose mu tjelesnu bol.
• - Opetovane prijetnje o tome što će se dogoditi ako...
• - Stvari često mogu biti uzete ili uništene (mobitel, novac za užinu, sendvič).
• - Verbalno zlostavljanje - nazivanje pogrdnim imenima i izrugivanje.
• - Indirektno - tako da dijete isključuju iz nekih aktivnosti bez pravog razloga ili šireći glasine o njemu.

Zlostavljanje se događa na jedan ili na sve od spomenutih načina. U pravilu počinje tako da dijete koje je sklono zlostavljanju “nacilja” neko drugo dijete koje se ne zna ili ne može obraniti, a nema nikoga tko bi mu pomogao. Nastavit će se ako djeca koja zlostavljaju imaju vrlo malo suosjećanja ili ga uopće nemaju za dijete koje povređuju (a to nije rijetko) i posebno ako u tome uživaju, a nitko ih ne zaustavi. Nije lak zadatak ustanoviti koje dijete zlostavlja. Zlostavljanje se u pravilu događa bez prisutnosti odraslih, a druga djeca, kao što smo već kazali, oklijevaju reći što se događa. Zlostavljanje treba iznijeti na svjetlo dana. Roditelji trebaju poticati djecu da kažu učiteljici, razrednici (ili nekoj drugoj odrasloj osobi u školi, kojoj vjeruju) što se događa.


Izvor:http://www.unicef.hr/upload/file/237/118962/FILENAME/SNMD_knjizica_roditelji_web.pdf
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
16.2.2016 9:38:35   
Blue rose RR
Prenos postova:


IZVORNA PORUKA: henna ze

ja sam sinoć bila na roditeljskom od 4 do pola 7...

razrednica imala prezentaciju o nasilju...

a onda smo ostali razgovarati...šokirana sam!



IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


IZVORNA PORUKA: henna ze

ja sam sinoć bila na roditeljskom od 4 do pola 7...

razrednica imala prezentaciju o nasilju...

a onda smo ostali razgovarati...šokirana sam!


O čemu ?
Izvini ne upratih koji ti je razred kinderče?



IZVORNA PORUKA: henna ze


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

henna čime si šokirana

palačinkice ja sam tek od neki dan počela da pišem o sebi, vidim oni misle pogrešno, rekoh nije to tako i tako je krenulo user posted image


malim montrumima u školi...
jbt..u šta se to djeca pretvaraju?

tek sinoć isplivaše neke stvari..doduše i razrednica se vratila sa porodiljnog..



IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: henna ze


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

henna čime si šokirana

palačinkice ja sam tek od neki dan počela da pišem o sebi, vidim oni misle pogrešno, rekoh nije to tako i tako je krenulo user posted image


malim montrumima u školi...
jbt..u šta se to djeca pretvaraju?

tek sinoć isplivaše neke stvari..doduše i razrednica se vratila sa porodiljnog..


pa šta kažu?

ma haos je vjerujte, zato smo mi u privatnoj, u nadi da će ipak biti sigurnost veća, no ko zna



IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Hena ako te šta tješi, nije to samo u tvom razredu, manje više je kod većine, a vesela nije do činjenice u koju dijete školu ide, već do mentaliteta ljudi koji odlikuje današnjica. Mi smo pokvareni, a djeca to na svoj način prezentuju u razredu.
Što djeca rastu, ta njihova karakteristika koju nose iz kuće je sve više i više vidjivija, i to na vrlo ružan način. Mi smo još uvijek manje-više majke djece koja su mala, tako da se ne primijeti na njima, odnosno ne susreću se niti oni a niti mi sa dječijim nestašlucima koji u neka dobra prelaze u vršnjačko nasilje.



IZVORNA PORUKA: henna ze

uveli su dežurstvo nastavnika na spratovima..non stop..kamere već imaju godina..
ima policajka koja dolazi svaki dan obilazi..zatvorili ogradu..

to je bilo jurcanje niz iuz stepenice..da je u tom stampedu više puta bilo povrijeđene djece...jedna slomila ključnu kost..dva puta...

uvijek me bilo strah toga..sada ih kaznjavaju ako neko potči i linije im napravili kako će se kretati..
al hajde to..

neka djevojčica je snimala curice u svlačionici kako se presvlače i slala klip po školi...odlična je učenica..roditelj je došao i kaže najstrožije je kaznite...nek snosi posljedice...jedva ubijedili ovog drugog oca..curice na snimku da ne tuži sve (mene ne bi ubijedili)...


o psihičkom maltretrianju da ne govorim...pa sam iznijela problem moje H..koju svi izazivaju toliko da se dijete počelo povačiti..to sam primjetila unazad par sedmica...i namjenski otišla da to riješimo..il da sama rješavam..

helem..ko divljaci..a ne djeca.!!



IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


IZVORNA PORUKA: henna ze

uveli su dežurstvo nastavnika na spratovima..non stop..kamere već imaju godina..
ima policajka koja dolazi svaki dan obilazi..zatvorili ogradu..

to je bilo jurcanje niz iuz stepenice..da je u tom stampedu više puta bilo povrijeđene djece...jedna slomila ključnu kost..dva puta...

uvijek me bilo strah toga..sada ih kaznjavaju ako neko potči i linije im napravili kako će se kretati..
al hajde to..

neka djevojčica je snimala curice u svlačionici kako se presvlače i slala klip po školi...odlična je učenica..roditelj je došao i kaže najstrožije je kaznite...nek snosi posljedice...jedva ubijedili ovog drugog oca..curice na snimku da ne tuži sve (mene ne bi ubijedili)...


o psihičkom maltretrianju da ne govorim...pa sam iznijela problem moje H..koju svi izazivaju toliko da se dijete počelo povačiti..to sam primjetila unazad par sedmica...i namjenski otišla da to riješimo..il da sama rješavam..

helem..ko divljaci..a ne djeca.!!



Strašno, strašno., strašno... tvoja djevojčica nešto trenira ili sam pbrkala nešto???
Ne znam stvarno u šta se djeca pretvaraju?! Ogorčena sam i na roditelje takve djece što ne pričaju sa sa svojom djecom, i dosta mi je one šuplje: nemaju kad jer se bore za opstanak...Koji mantrak opstanak kad porodicu guraju u provaliju, koja će sutra biti stub države i naroda.
Ja stalno pričam svojoj, i uvijek joj tvrdim da ne gleda šta joj ko kaže, da tuđe mišljenje nije bitno, posebno ako je rijel o djeci koja su problematična, neovisno kakve ocjene imaju. Ocjene nisu mjerilo niti znanja, a posebno ponašanja...





IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Hena ako te šta tješi, nije to samo u tvom razredu, manje više je kod većine, a vesela nije do činjenice u koju dijete školu ide, već do mentaliteta ljudi koji odlikuje današnjica. Mi smo pokvareni, a djeca to na svoj način prezentuju u razredu.
Što djeca rastu, ta njihova karakteristika koju nose iz kuće je sve više i više vidjivija, i to na vrlo ružan način. Mi smo još uvijek manje-više majke djece koja su mala, tako da se ne primijeti na njima, odnosno ne susreću se niti oni a niti mi sa dječijim nestašlucima koji u neka dobra prelaze u vršnjačko nasilje.



ma znaaam
al eto, kažem nadam se da sam izabrala dobro za svoje dijete

malo ih je u rezredu, pa sve kontam nekako ćemo se i mi roditelji potruditi da sve bude ok, bar naši susreti šalju takvu vibru
a kontam i škola je mala, svi se znaju, valjda će biti sve ok

a djeca svakako jesu ogledalo nas



IZVORNA PORUKA: henna ze

Ne trenira više..zbog astme je prestala..a trenirala je košarku..u salama je previše prašine..koja se direktno udiše...

ja pričam non stop...trudim se da sve ostavim...i s njom pričam...hvala bogu..melje ona meni sve...pa tako kaže neki dan..mama ja neću ići na maturu! reko dobro kako želiš, ali zašto reci mi! kaže zato što će mi se svi smijati..zamisli ja se sredim..haljinicu..baletanke i oni bi mi crkli od smijeha! a hiljadu puta sam rekla da nije bitno to što drugi misle...makar ja imam samopouzdanja...ali ipak godine su takve..osjetljive i ona nježna...

smiju se za ovo..za ono..

e pa neće više!



IZVORNA PORUKA: henna ze


IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Hena ako te šta tješi, nije to samo u tvom razredu, manje više je kod većine, a vesela nije do činjenice u koju dijete školu ide, već do mentaliteta ljudi koji odlikuje današnjica. Mi smo pokvareni, a djeca to na svoj način prezentuju u razredu.
Što djeca rastu, ta njihova karakteristika koju nose iz kuće je sve više i više vidjivija, i to na vrlo ružan način. Mi smo još uvijek manje-više majke djece koja su mala, tako da se ne primijeti na njima, odnosno ne susreću se niti oni a niti mi sa dječijim nestašlucima koji u neka dobra prelaze u vršnjačko nasilje.



ma znaaam
al eto, kažem nadam se da sam izabrala dobro za svoje dijete

malo ih je u rezredu, pa sve kontam nekako ćemo se i mi roditelji potruditi da sve bude ok, bar naši susreti šalju takvu vibru
a kontam i škola je mala, svi se znaju, valjda će biti sve ok

a djeca svakako jesu ogledalo nas



nema to veze koliko ih je u razredu..
kod h je 23..

bitno je u šta se ta djeca pretvore...
sve je ok..dok su mali...

međutim ovo od 13 g..sve pobudali



IZVORNA PORUKA: veeseelaa

nema to veze koliko ih je u razredu.. kod h je 23.. bitno je u šta se ta djeca pretvore... sve je ok..dok su mali... međutim ovo od 13 g..sve pobudali





znači ništa
user posted image

ima veze kako nema, manje djece, manje šanse za budalaštinu statistički user posted image
onda manje djece, manje roditelja, sve ih znaš u glavu
uvijek možeš s nekim od njih popiti kafu, ispričati ako šta znaš, oni tebi itd

a kad ih je po 30 , ja ne znam ko bi to pofatao, il bi al teže



IZVORNA PORUKA: vjestica

zezanja je uvijek bilo, i u naše dobaa što se tiče ovih novih Smjernica , meni nisu nikakva novina
barem kod nas, otkad radim ovdje, od 2004, imamo dežustva na svakom spratu, pred polugošite i kraj godien i dupla dežustvva, video nadzor, u slučaju tuče, pozivanje i roditelja i hitne i policije itd
još da se u zakonu regulišu neke stavri, bilo bi lakše, jer su ovako školi poprilično vezane ruke



IZVORNA PORUKA: koka i po

henna...danasnja djeca su tako okrutna..
nekad pomislim u sta se pretvorio ovaj svijet...
dali je to podsvjesno reagovanje na sve ovo s....sto nas okruzava ili jednostavno nemoc da se neke stvari(djeca) kontrolisu.
dobro razumijem o cemu pises i vjeruj nista mi nije strano.moj I se radi slicnih stvari prebacio u drugu skolu.sad je dijete koje ide na nastavu bez pritiska.
a i skole nisu vise skole...djeca znaju svojaprava ali nisu upoznati sa obavezama i odgovornoscu.
a sto se tice razmisljanja u tim godinama....ja to zovem dupe-glava....nista dalje od nosa ne vide.
za tvoju H. ne znam sta bih ti rekla.po meni je najvazniji odnos izmedju vas dvije .uz tvoju pomoc ona ce aBd prevladati sve probleme pocevsi od onih u skoli pa do onih koji se ticu odrastanja.
a da su teski u tom periodu,jesu...ko tuc.


veso...smatraj da su slike sa svih tvojih izleta lajkane....a bas bi bio fazon da sam svaku lajkalauser posted image



IZVORNA PORUKA: veeseelaa

smiju se za ovo..za ono..


ne znam na koji je način najbolje dijete ubijediti da zaista tudje mišljenje nije bitno....

ja stalno to trubim Ajši, kaže ona rekla ova ili ona ono ili ovo, ja joj objasnim na njenom nivou koliko je to mišljenje nevažno, ali dal usvoji , budemo vdijeli

recimo moja AJša je kaže naopako obukla hlače nakon fizičkog , kaže smijala joj se dvije curice, i ja se počnem smijati al grohotom, rekoh pa draga AJša to jeste smiješno, onda smo se obje smijale do suza
kažem dušo nema veze kad se desi nešto smiješno kome se desilo, treba se smijati i onaj kome se desilo i ostali posmatrači



IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


IZVORNA PORUKA: veeseelaa

nema to veze koliko ih je u razredu.. kod h je 23.. bitno je u šta se ta djeca pretvore... sve je ok..dok su mali... međutim ovo od 13 g..sve pobudali





znači ništa
user posted image

ima veze kako nema, manje djece, manje šanse za budalaštinu statistički user posted image
onda manje djece, manje roditelja, sve ih znaš u glavu
uvijek možeš s nekim od njih popiti kafu, ispričati ako šta znaš, oni tebi itd


a kad ih je po 30 , ja ne znam ko bi to pofatao, il bi al teže



Vesela, ne igra to više ulogu, kao prije kad su i roditelji imahala i razred i učiteljica i piljarka odgajali nas, naše roditelje. Prij su se svi znali i nisi smio učiniti nešto ružno jer bi te ocvikali roditeljima Danas - ide to od prilike na način da se svi znaju, čak se i počnu družiti, a onda sve ono što su primijetili kod tebe (zbog ljubomore, opi*enosti ili čega već), počnu iznositi pred djecom, djeca to upijaju i onda na ružan način to unose u razred.

Hena, žao mi je, pričaj samo sa njom. Ja sam prije dvije godine, kad je kika imala jedan problem u razredu počela da joj puštam i gledale smo zajedno filmove u kojima se vršnjačko nasilje ne završava dobro. Ono fazon one ljepoice, mozgvi ko plivadoni, prave psine, i na kraju popuše foru. I na taj način sam joj približavala problem nailje među djecom, posebno onog verbalnog nasilja među djevojčicama.



IZVORNA PORUKA: veeseelaa

da znamo, ne znamo user posted image

svak ima svoju teoriju, način vaspitavanja djece, ako smo u nečemu griješili u našem odrastanju nedajmo to djeci itd

bitno je dati sve od sebe da nam djeca porastu u normalne insane

ja znam momka u kojem su na pravdi Boga 2-3 dečkića prebila na mrtvo ime na maturi...
zašto?? niko ne zna.....

a momak je divan, učtiv , dobar učenik...



IZVORNA PORUKA: ladyblue RR

henna, znaš i sama kako je u tim godinama. ti radi na njenom samopouzdanju koliko možeš a vremenom će sve to proći. kada završe osnovnu više od pola njih više nikada neće vidjeti prema tome pričaj joj kako su to nebitne stvari u životu, kako je bitno biti dobar a to što joj kosa/nokti/whatever nije isto kao kod nekih koje su "bitne", nije uopšte važno.



IZVORNA PORUKA: koka i po

veso problem je u tome sto su se promjenili kriteriji moralnosti.

ako odgajas djecu da budu dobra,poslusna i postena na kraju izvuku deblji kraj.

dobro se vise ne racuna...



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
16.2.2016 10:30:15   
henna ze
Ministarstvo ZDK je naredilo da se u svim školama održe roditeljski sastanci sa prezentacijama o vršnjačkom nasilju, što je i bila tema jučerašnjeg našeg sastanka.
Kada je razrednica upitala šta da uradimo? kako da pomognemo i jednima i drugima, i zrtvama i zlostavljačima, konkretnih prijedloga nije bilo: Uvođenje bilo kakvih sankcija nije moguće, sem smanjivanja vladanja. Izbacivanje iz škole ne postoji, a po meni i nije neko rješenje.
Uključena je saradnja na nivou zajednice, u smislu saradnje sa policijskom stanicom nadležnom za ovo područje i centrom za socijalni rad. Taj centar je i do sada radio, odlazio u porodice davao preporuke, ali efekta nema. Sada idu na to da se pokrene postupak smještnja djece u domove, djece koja su zapostavljena i čiji roditelji ne žele nikakav vid pomoći. Ima dvoje takve djece u školi, koja su već, osim nasilja prema drugima i počinoci krivičnih djela, no zbog godina naravno nema ni sankcije.

Vijeće roditelja je predložilo i usvojilo zaključak da djeca u školu ne treba da nose mobitele (moja ga nikad i nije ponijela)..osim djece koja putuju.Većina djece živi u krugu od 1000 m od škole i nije im zaista ni potrebno. Ukoliko bi bilo potrebe u dnevniku imaju naši brojevi. No roditelji se sinoć bune, jer nemaju autoritet da djetetu zabrane mobitel u školi.

Na kraju mislim da bi zakonom trebalo pooštriti sankcije za nasilnike, i nastavnicima odvezati malo ruke.
Roditelji bi trebali sarađivati sa školom. Pa kakvo god da je dijete, naše je ogledalo i moramo stati ispred njega. Ako se mi nećemo brinuti o njima, zaista ne znam ko bi drugi trebao? Brigu o 23 djece po 6 sati dnevno svaliti na nastavnike, a nas šta briga? kaže nek zarade platu- jedan od argumenata. Neka zarade, slažem se, ali nemojmo mi onda slati i odgajati male divljake i monstrume.

_____________________________

Kad se igra završi, kralj i pješak idu u istu kutiju.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
16.2.2016 10:42:46   
Blue rose RR
Opet se vraćamo na početak: krivi su roditelji. Porodice su postale sredina u kojoj zdravlje iste, u onom odgojnom segmentu nije na prvom mejstu (naravno da se ko ne nađe uvrijeđen govorim o onima koji takvi jesu, a ne u globalu). Postali smo društvo u kojem se pretjrano vjeruje djeci, onoj djeci koja prave probleme i svojim vršnjacima, i prosvjetnim kadrovima, i društvu. Roditelji obično, u većini slučajeva bez premca vjeruju 100 % takvoj djeci. Ja svoju dok ne pogldam u oči neću da vjerujem, djeca su to podložna uticajima, ma koliko mi odgajali ih ispravno.
Hena, strašno je to čime se bavimo kao društvo.Nekoliko dječaka i djevojčica ruše cijeli sistem i narušavaju vrijednosti. Ja se nadam da će ovaj Ministar (govorim zpodručje KS) učiniti nešto po tom planu. Imamo toliko institucija, ali nažalost neuki i nezainteresovani rade u njima, sa ciljem da dočekam kraj radnog vremena.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu henna ze)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
19.2.2016 17:31:04   
pony2507
Sigurno ste cule za posljednji slucaj zlostavljanja koje je zavrsilo samoubistvom prelijepog djecaka Mahira.user posted image
Gledala sam CD sa Senadom Hadzifejzovicem gdje je gostovao njegov otac,a sedmicu poslije i njegov ocuh Dubravko Lovrenovic.
Naime njegovi roditelji bili su rastavljeni,otac je zivio u Tz a majka i ocuh u Sa i djecak sa njima. Digla se velika medijska prasina bas oko zlostavljanja u skoli it. U toku ste svi koliko-toliko ja vjerujem.
Medjutim mene je posevno dojmio interviju sa Mahirovim ocem. Taj covjek je po meni podpuno korektan,iskren i naime... Ima dosta drugaciju pricu od nj majke i ocuha. Djecak cijelu sedmicu prije nije isao u skolu,nije se javljao na telefon... Izvrsio je samoubistvo na dan rastave roditeljauser posted image
Krio je od oca da se majka udala ponovo. I tako jos dosta detalja...
Ono sto me je ostavilo bez texta je dio razgovora u kojem covjek govori kako je vidio Mahira prije dzenaze. Imao je modricu i podliv na licu,oku koje je nemogucwe da je zadobio padom sa zgrade jer bi mu u tom slucaju pukla cijela glava.... Strasno stvarno. Koliko sam primijetila Mahirov otac je odgovoran covijek,ima sve uplatnice alimentacije i racune itd. On cuva i njegov prvi zubic,cipelice...user posted image
Poslusala sam i ono sto su rekli njegova majka i ocuh... Ostala sam bez texta. Ne bih da se grijesim,ali meni je sve to jedna VELIKA MISTERIJA. Svega ima ali opet mislim da je krivica u RODITELJIMA a ne djeci koja su navodno zlostavljala... Kakva je to majka kojoj ce dijete doci modro iz skole i ne reagovati???
Pa ja bih za svoje prevrnula cijelu skolu ako treba.

Da li je naka od vas gledala ove intervjue? Sta vi mislite? Djecaka nema , ali mislim da krivci MORAJU odgovarati.

_____________________________

Mjesto na koje uvijek možeš otići se zove dom.
Imati nekoga ko te voli bez obzira na sve, zove se porodica.
A imati to oboje zajedno, zove se bogatstvo.



(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
19.2.2016 18:10:55   
lulaloo

IZVORNA PORUKA: pony2507

Sigurno ste cule za posljednji slucaj zlostavljanja koje je zavrsilo samoubistvom prelijepog djecaka Mahira.user posted image
Gledala sam CD sa Senadom Hadzifejzovicem gdje je gostovao njegov otac,a sedmicu poslije i njegov ocuh Dubravko Lovrenovic.
Naime njegovi roditelji bili su rastavljeni,otac je zivio u Tz a majka i ocuh u Sa i djecak sa njima. Digla se velika medijska prasina bas oko zlostavljanja u skoli it. U toku ste svi koliko-toliko ja vjerujem.
Medjutim mene je posevno dojmio interviju sa Mahirovim ocem. Taj covjek je po meni podpuno korektan,iskren i naime... Ima dosta drugaciju pricu od nj majke i ocuha. Djecak cijelu sedmicu prije nije isao u skolu,nije se javljao na telefon... Izvrsio je samoubistvo na dan rastave roditeljauser posted image
Krio je od oca da se majka udala ponovo. I tako jos dosta detalja...
Ono sto me je ostavilo bez texta je dio razgovora u kojem covjek govori kako je vidio Mahira prije dzenaze. Imao je modricu i podliv na licu,oku koje je nemogucwe da je zadobio padom sa zgrade jer bi mu u tom slucaju pukla cijela glava.... Strasno stvarno. Koliko sam primijetila Mahirov otac je odgovoran covijek,ima sve uplatnice alimentacije i racune itd. On cuva i njegov prvi zubic,cipelice...user posted image
Poslusala sam i ono sto su rekli njegova majka i ocuh... Ostala sam bez texta. Ne bih da se grijesim,ali meni je sve to jedna VELIKA MISTERIJA. Svega ima ali opet mislim da je krivica u RODITELJIMA a ne djeci koja su navodno zlostavljala... Kakva je to majka kojoj ce dijete doci modro iz skole i ne reagovati???
Pa ja bih za svoje prevrnula cijelu skolu ako treba.

Da li je naka od vas gledala ove intervjue? Sta vi mislite? Djecaka nema , ali mislim da krivci MORAJU odgovarati.


Dakle, optuzujes djecakovu majku?
OMG, pa gdje cemo mi kao narod zavrsiti? Kakvi smo mi to ljudi kada unaprijed osudjujemo majku?
Ja se ne usudjujem unaprijed optuziti ni tu djecu dok se dokazi za takvo nesto javno ne objelodane, a pogotovo MAJKU?

Jako, jako ruzno i tuzno da se procitaju ovakvi postovi.

(odgovor članu pony2507)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
19.2.2016 18:29:40   
pony2507

IZVORNA PORUKA: lulaloo


IZVORNA PORUKA: pony2507

Sigurno ste cule za posljednji slucaj zlostavljanja koje je zavrsilo samoubistvom prelijepog djecaka Mahira.user posted image
Gledala sam CD sa Senadom Hadzifejzovicem gdje je gostovao njegov otac,a sedmicu poslije i njegov ocuh Dubravko Lovrenovic.
Naime njegovi roditelji bili su rastavljeni,otac je zivio u Tz a majka i ocuh u Sa i djecak sa njima. Digla se velika medijska prasina bas oko zlostavljanja u skoli it. U toku ste svi koliko-toliko ja vjerujem.
Medjutim mene je posevno dojmio interviju sa Mahirovim ocem. Taj covjek je po meni podpuno korektan,iskren i naime... Ima dosta drugaciju pricu od nj majke i ocuha. Djecak cijelu sedmicu prije nije isao u skolu,nije se javljao na telefon... Izvrsio je samoubistvo na dan rastave roditeljauser posted image
Krio je od oca da se majka udala ponovo. I tako jos dosta detalja...
Ono sto me je ostavilo bez texta je dio razgovora u kojem covjek govori kako je vidio Mahira prije dzenaze. Imao je modricu i podliv na licu,oku koje je nemogucwe da je zadobio padom sa zgrade jer bi mu u tom slucaju pukla cijela glava.... Strasno stvarno. Koliko sam primijetila Mahirov otac je odgovoran covijek,ima sve uplatnice alimentacije i racune itd. On cuva i njegov prvi zubic,cipelice...user posted image
Poslusala sam i ono sto su rekli njegova majka i ocuh... Ostala sam bez texta. Ne bih da se grijesim,ali meni je sve to jedna VELIKA MISTERIJA. Svega ima ali opet mislim da je krivica u RODITELJIMA a ne djeci koja su navodno zlostavljala... Kakva je to majka kojoj ce dijete doci modro iz skole i ne reagovati???
Pa ja bih za svoje prevrnula cijelu skolu ako treba.

Da li je naka od vas gledala ove intervjue? Sta vi mislite? Djecaka nema , ali mislim da krivci MORAJU odgovarati.


Dakle, optuzujes djecakovu majku?
OMG, pa gdje cemo mi kao narod zavrsiti? Kakvi smo mi to ljudi kada unaprijed osudjujemo majku?
Ja se ne usudjujem unaprijed optuziti ni tu djecu dok se dokazi za takvo nesto javno ne objelodane, a pogotovo MAJKU?

Jako, jako ruzno i tuzno da se procitaju ovakvi postovi.





user posted image lulalo ja nisam nikoga optuzila , niti sam osudila. Iznijela sma svoje misljenje,cinjenice koje sam cula i pitala da li ste vi upucene u tu pricu.
Ne mozes reci kako ja nekoga osudjujem ili optuzujem,teske su to rijeci...! Strasno!!! user posted image
A AKO me pitas da li mislim da li ima majcine krivice onda je moj odgovor: DA.


Toliko.

_____________________________

Mjesto na koje uvijek možeš otići se zove dom.
Imati nekoga ko te voli bez obzira na sve, zove se porodica.
A imati to oboje zajedno, zove se bogatstvo.



(odgovor članu lulaloo)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
20.2.2016 8:35:35   
Blue rose RR
Ja sam misljenja da je i ljudski i moralno totalno neprimjereno komentarisati ovaj slucaj, s obzirom da nadlezni organi vode istragu, i jos uvijek nema nikakvih informacija za javnost, odnosno kako i za porodicu tako i za sve strane koje su ukljucene direktno ili indirektno u nemio dogadaj. Vrijeme ce pokazati sta se dogadalo i u toj porodici i u toj skoli.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu pony2507)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
20.2.2016 8:49:56   
ninuska

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Ja sam misljenja da je i ljudski i moralno totalno neprimjereno komentarisati ovaj slucaj, s obzirom da nadlezni organi vode istragu, i jos uvijek nema nikakvih informacija za javnost, odnosno kako i za porodicu tako i za sve strane koje su ukljucene direktno ili indirektno u nemio dogadaj. Vrijeme ce pokazati sta se dogadalo i u toj porodici i u toj skoli.

user posted image user posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
20.2.2016 10:13:50   
teacher75
bravo blue rose, svaka ti je pametnauser posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu ninuska)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
20.2.2016 10:50:14   
Medić*

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Ja sam misljenja da je i ljudski i moralno totalno neprimjereno komentarisati ovaj slucaj, s obzirom da nadlezni organi vode istragu, i jos uvijek nema nikakvih informacija za javnost, odnosno kako i za porodicu tako i za sve strane koje su ukljucene direktno ili indirektno u nemio dogadaj. Vrijeme ce pokazati sta se dogadalo i u toj porodici i u toj skoli.


Tako je.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
20.2.2016 10:57:55   
Mir@H
Lijep pozdrav drage mame
Moja kcerka od 3,5god im "prijateljicu" s kojom je odrasla,zivimo u istoj zgradi. Njena prijateljica je hiperaktivno dijete koje zlostavlja svu drugu djecu i sada je pocela i moju S. Stalno je stipa za obraze,grebe i odnedavno je pocela da joj cupa kosu do te mjere da je na predjelu oko cela prakticno ocelavila. Ja sam se pokusala udaljiti od njene mame,ne idem kod njih ali one svako malo dodju nama u posjet i naravno malena je cupa mami pred ocima,a ova uopste ne reaguje. Upozorila sam malenu par puta,par puta razgovarala i sa majkom ali sve se ponavlja. Da stvar bude jos gora idu u vrtic zajedno i on joj i tamo to raDI. Mama se pravi i gluha i slijepa a ja zaista ne znam vise sta da radim. Dodje mi da uhvatim tu malu i dobro je pocupam pa da vidi kako je...

_____________________________

Nase sunce stiglo je 23.07.2012
Mamina maza 24.01.2015

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
25.2.2016 23:12:52   
pony2507

IZVORNA PORUKA: Mir@H

Lijep pozdrav drage mame
Moja kcerka od 3,5god im "prijateljicu" s kojom je odrasla,zivimo u istoj zgradi. Njena prijateljica je hiperaktivno dijete koje zlostavlja svu drugu djecu i sada je pocela i moju S. Stalno je stipa za obraze,grebe i odnedavno je pocela da joj cupa kosu do te mjere da je na predjelu oko cela prakticno ocelavila. Ja sam se pokusala udaljiti od njene mame,ne idem kod njih ali one svako malo dodju nama u posjet i naravno malena je cupa mami pred ocima,a ova uopste ne reaguje. Upozorila sam malenu par puta,par puta razgovarala i sa majkom ali sve se ponavlja. Da stvar bude jos gora idu u vrtic zajedno i on joj i tamo to raDI. Mama se pravi i gluha i slijepa a ja zaista ne znam vise sta da radim. Dodje mi da uhvatim tu malu i dobro je pocupam pa da vidi kako je...




Uh , kako sam osjetljiva na ovakve teme...

Rascerupala bih je k'o kokosku. Malo je gurnula,malo pocupala,malo ogrebala (majku) itd. X2. Dobila bi skupa sa scerom svojom zabranu prilaska i meni i djetetu.

_____________________________

Mjesto na koje uvijek možeš otići se zove dom.
Imati nekoga ko te voli bez obzira na sve, zove se porodica.
A imati to oboje zajedno, zove se bogatstvo.



(odgovor članu Mir@H)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
25.2.2016 23:20:25   
Galicia
Dobrog advokata naci i tuziti roditelje zbog nekontrole vlastitog roditelja.
Ljudi se strasno promjene cim im zaprijetis po dzepu.

_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu pony2507)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 12:04:04   
Blue rose RR
http://nap.ba/new/vijest.php?id=21959

Jedan dio struke je donio svoj "sud".

< Poruku je uredio Blue rose RR -- 4.3.2016 12:05:43 >


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 12:25:18   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

http://nap.ba/new/vijest.php?id=21959

Jedan dio struke je donio svoj "sud".


a koji je drugi dio ???

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 13:05:08   
Blue rose RR

IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

http://nap.ba/new/vijest.php?id=21959

Jedan dio struke je donio svoj "sud".


a koji je drugi dio ???


S obzirom da mislim da roditelji neće ostati na ovoj odluci, pretpostavljam da će biti i drugih odluka.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 14:42:52   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

http://nap.ba/new/vijest.php?id=21959

Jedan dio struke je donio svoj "sud".


a koji je drugi dio ???


S obzirom da mislim da roditelji neće ostati na ovoj odluci, pretpostavljam da će biti i drugih odluka.


odgledah video zena sve rece lijepo , sve su ispitali ja im vjerujem ovoliko ljudi nece valjda lagati a neko bi valjda do sada izasao nesto da kaze neko izuzev ocuha i mame. BOze pomozi i smiluj se bar na onom svijetu tom malom djetetu

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 15:22:27   
jasmin
Neće se sigurno stati na ovoj odluci.
Sigurno će biti tuženi mnogi.
Strašno!

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 15:33:56   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: jasmin

Neće se sigurno stati na ovoj odluci.
Sigurno će biti tuženi mnogi.
Strašno!


ja znam dvoje koji bi trebali biti u svakom slucaju

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 15:49:17   
Blue rose RR
Na žalost malog anđela više nema :(

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 15:52:38   
jasmin
Nažalost.
Nadam se da mu je bolje tamo gdje je.
Ako je presuda istinita, onda mu ovdje nije bilo nimalo lahko. user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 16:00:43   
ladyblue RR

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

http://nap.ba/new/vijest.php?id=21959

Jedan dio struke je donio svoj "sud".


a koji je drugi dio ???


S obzirom da mislim da roditelji neće ostati na ovoj odluci, pretpostavljam da će biti i drugih odluka.


kao npr.?

_____________________________

Just because it's a bad idea, doesn't mean it's not going to be a good time!

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 16:28:04   
Mirkica

IZVORNA PORUKA: ladyblue RR


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR


IZVORNA PORUKA: Mirkica


IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

http://nap.ba/new/vijest.php?id=21959

Jedan dio struke je donio svoj "sud".


a koji je drugi dio ???


S obzirom da mislim da roditelji neće ostati na ovoj odluci, pretpostavljam da će biti i drugih odluka.


kao npr.?

i ja nisam bas najbolje skontala ko bi trebao da donosi oluku jos, iskreno Bluerose trebali bi biti sretni da ih ne tuze , ja kako bih ubila da mi neko djete takne (kao u ovim sto su govorili da je bilo ) tako bih ubila da mi neko ovo zlodjelo natovari na ledja tek onako.

_____________________________

Uspavala sam te duboko ispod grudi , al srce blizu je pa te stalno budi a kad odu svi pa pomisle da dremam , ja oci otvorim da vidim koga nemam , za kraj, za kraj.

BA 13.12.2008

(odgovor članu ladyblue RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Vršnjačko nasilje među djecom i zlostavlj...
4.3.2016 17:41:15   
minja_
u cijelom ovom slučaju roditelje/staratelje smatram najodgovornijim.
Ali

Da bi javnost bila zaista uvjerena da je tuzilastvo dalo sve od sebe, moraju biti decidni u dvije stvari:

1. da su ikad uzeli iskaz dječaka svjedoka
2. da je mišljenje sudskog patologa da nije bilo silovanja donešeno na osnovu histopatološkog (mikroskopskog) pregleda tkiva anusa i rektuma (što za vrijeme prve i jedine obdukcije, kada nije bilo indicija o silovanju, sigurno nije bilo izvršeno), a time bi se potvdilo prisustvo/odsustvo mikrotrauma i ožiljaka.

Sve dok tužilaštvo ne izađe javno sa ova dva detalja, javnost ima pravo da sumnja u sveobuhvatnost istrage.

_____________________________

ljudi koji gledaju svoja posla i ostali jednorozi...

(odgovor članu Mirkica)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *