|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 20:56:34   
MELLI
IZVORNA PORUKA: mama2009

slican problem i mene uskoro ceka, samo kod mene je jos specificnija situacija, nedavno smo mm i ja zbog gospodje svekrve imali svadju i rijec po rijec izaslo na veliko, s obzirom da je meni ovo prva trudnoca i svasta je bilo (krvarenje, prehlade, upale mokracnih kanala elem bolovanje od 3 mjeseca) svekrva se nije udostojila rucak da mi napravi, a ne sta vise....

i kad je krenula rasprava izmedju mm i mene bilo je s njegove strane kriva je moja mama, a s moje kriva je tvoja mama itd....

dogovorili smo se da nam ne dolaze ni njegovi ni moji user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image znam da to nije rijesenje....moja mama je isla sa svekrom jer je on razuman covjek u odnosu na nju razgovarala i rekla mu ja sam spremna za razgovor da vidimo u cemu je problem, kad se gospodja prija odluci nazovite me i ja cu doci (moja mama zivi u drugom gradu)

medjutim proslo je vec 10 dana nisu je zvali, mene nisu juce nazvali niti sms poslali za rodjendan....toliko o njima


al sta da radim ja kad se porodim ....user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

malo sam off sorry ljudi, morala sam ovo izbaciti iz sebe

Prvo se prestani unaprijed sikirati šta ćeš kad se porodišuser posted image
Ako već ne možete neći kompromis između dvije mame (tvoje i njegove),onda "unajmite " nekog da vam prvih dana pomaže.Ja poznajem puno mladih mama koje su tako učinile u startu.
Roditelje fino ugostite kada dođu,a za ostalo se sami pobrinete.Nije toliki bauk mala beba.Pa šta ako ne znaš ništa u startu.Naučićeš.
Da se ne lažemo,ionako ćeš se kroz par dana morati sama o njoj brinuti .Svi će biti tu jedan kratak period i odoše.
Iskrena da budem,meni su oko prve bebe pomagali,i prilično mi svi išli na nerve,ne znam da li zbog hormona,stresa,nespavanja,njihovog pametovanja...Oko druge bebe,kada je bilo puno više obaveza(jer sam imala već jednu bebu od godinu i po )
nije mi niko pomagao i vjeruj mi ,bilo mi je puno lakše.Nisam bila napeta i nervozna kada sam u njihovoj blizini,niti sam osjećala potrebu da balansiram ko će više ili manje pomoći.Dođu ,odsjede,poigraju se s djecom,pričuvaju ih i ako ja zamolim ,onda mi i pomognu .
Zato ,ne zamaraj se.Bitno je da TM uskoči i prihvati što više obaveza,oni ako hoće.
Hraniti bebu svakako ćeš sama,presvući je takođe možeš sama(valjda neće biti velikih komplikacija na porodu),kupati je može neko ko ima iskustava sa bebama prvih dana,a kasnije ćeš to sa zadovoljstvom raditi ti.Ostale stvari neka te ne brinu.Muž neka kuha(ako ne zna neka počne učitiuser posted image ),a sad da li će suđe biti oprano ,veš popeglan,prašina obrisana,to neka te ne brine.Imaš važniju brigu.
Sve se može organizovati i puno je slađe u dvoje.

Brigu oko dogovora prepusti njima,ako se ne dogovore kako tebi štima,ti plati nekome da se brine za tebe.user posted image


Prije  ove odluke bilo bi pametno da sa svojim suprugom porazgovaraš o tome (ali na jedan miran način,bez dizanja tenzija, i potenciranja priče ko je zašto kriv),da mu objasniš koliko bi tebi kao porodilji,ženi koja je upravo postala majka, značilo da tvoja majka bude kraj tebe.
Reci da nemaš ništa protiv njegove majke,kako bi ti bilo drago da je i ona dio svega toga(ne moraš to mislitiuser posted image user posted image ),ali jako ,jako puno ti nedostaje tvoja mama.
Ako on i dalje insistira na tome da nikog ne zovete onda ga "uzjaši" obavezama na sve moguće načine.

(odgovor članu mama2009)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 21:52:26   
Doraa
IZVORNA PORUKA: veeseelaa


IZVORNA PORUKA: Doraa

Na kraju ima i ova varijanta: "stvarno nisam razmišljala o tome da li će se koja od vas dvije ljutiti, mislila sam da mi nećete praviti problem oko toga jer niko nikog ne može isključiti mama će biti tu par sedmica a ti ćeš onda imati cijeli život da mi pomažeš ako ti je želja zbog tog sam htjela da ti bar sad olakšam"



ja ovo ni u snu ne bi mogla reći svekrvi, ma ko je ona da joj se dodvoravam




Čuj ko je? Pa mama od MM valjda zaslužuje neko poštivanjeuser posted image Ne vidim šta je tu dodvoravanje ako žena toliko želi pomoći pa bujrum brate zašto ne bi bila fina prema njoj a ukoliko nije tako i ako samo želi da "zakuha" i bude "bitna"(što je izgleda u ovom primjeru slučaj) onda će ona shvatiti da nije No.1 i čisto sumljam da će kasnije biti tako poletna! Rečenica je cinično-fina i mislim da će se sveki naći u njoj ako je negativac user posted image


_____________________________

Ja sam bogata žena hB

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 22:24:54   
Chuchi
Stvarno ne znam na sta bi sveki mogla biti ljubomorna, pa nije to maskembal, ni bilo sta gdje ce samo uzivati i slaviti,
niti ce samo brinuti o bebi i porodilji, sto takodjer nije lako, nego ce vjerovatno svo vrijeme ¨igrati¨ oko sporeta, sudja,
gostiju, a u rijetkim ¨mirnim¨ trenucima cistiti kucu, pospremati za novu ¨navalu¨ gostiju... i sve tako u krug, i slicne stvari....
Ako joj je do toga, i da joj je bilo do toga, sama bi se ponudila da pomogne...


_____________________________

Samo su tri muškarca u mom životu ;))

(odgovor članu Doraa)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 22:56:18   
Amrino
user posted image user posted image user posted image

Ma nevjerovatno je sta sebi neke svekrve dopustaju. Ja sam, hvala Bogu, dobro procijenila situaciju pa sam sve po svome- i vjeruj da mi je tek sad drago sto sam tako to odradila...
Dobro razmisli jer sigurno je da ce ovo uticati na mnooooge buduce situacije. Ako ti sada moze praviti ljubomorne scene zbog tvoje MAME zamisli sta ce poslije sebi sve dopustiti...
Ja uvijek u takvim slucajevima postavim situaciju u njeno okruzenje---tj. sta bi bilo da ti se zaova porodi- ko bi tu bio prisutan i "glavni"?
A 100 % sam sigurna u jednu stvar- bilo kakva pomoc od svekrve ce snahi kad- tad na nos izaci!



_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu Chuchi)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 23:02:13   
Lulu_

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

halo nema tu diplomatije, odmah u kost!!! reci joj lijepo da se ti bolje osjećaš uz svoju majku i tačka. Majka je majka, meni je bilo neugodno i podojiti dijete pred svekrvom.
Kakav je to bezobrazluk???? ti se porađaš i ona bi htjela da odredi ko će tebe njegovati i pomagati ti oko djeteta???
ne dozvoli da te stavlja u neugodnu poziciju, odkud joj pravo???
stvarno neke stvekrve nisu normalne


10000000000000000%user posted image user posted image user posted image

daj molim te otkaci strau i uzivaj u svojoj mami i bebi

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 23:06:21   
reallove

IZVORNA PORUKA: Amrino RR

user posted image user posted image user posted image

Ma nevjerovatno je sta sebi neke svekrve dopustaju. Ja sam, hvala Bogu, dobro procijenila situaciju pa sam sve po svome- i vjeruj da mi je tek sad drago sto sam tako to odradila...
Dobro razmisli jer sigurno je da ce ovo uticati na mnooooge buduce situacije. Ako ti sada moze praviti ljubomorne scene zbog tvoje MAME zamisli sta ce poslije sebi sve dopustiti...
Ja uvijek u takvim slucajevima postavim situaciju u njeno okruzenje---tj. sta bi bilo da ti se zaova porodi- ko bi tu bio prisutan i "glavni"?
A 100 % sam sigurna u jednu stvar- bilo kakva pomoc od svekrve ce snahi kad- tad na nos izaci!



e ti si 100% upravuuser posted image user posted image

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 23:09:31   
reallove

IZVORNA PORUKA: acudesa

vidim da se pominjalo i pušenje, ja imam problem pa da ne otvaram drugu temu, naime, moj svekar je strastveni pušač i kad mi malac ode kod njih on se ne obazire, nago kako puši puši, a meni se kosa diže na glavi.
na početku je malo pazio, a sad me i on i svekrva ubjeđuju da je on veliki (3 god) i da mu ne smetauser posted image
šta da radim?
ja baš zbog ovoga i izbjegavam malog slati njima, oni to znaju-ali gosp neće da mijenja navike ni zbog koga
najgore mi je što malog čuva svekrva i ubjeđuje me da ga ne vodi kod njih, a ja kad dođem sa posla mali se osjeti na duhan grozno.
i ja pušim, ali nikada u prostoriji gdje je on, ili na balkon ili u odvojenu prostoriju
jedino da se svakodnevno raspravljamo, ali mi ne ide u glavu da može neko svijesno da ti truje dijete i da te ubjeđuje da to ne radi, zlo mi dolazi

e draga moji puuuseee beba tu nije bitno

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 23:30:31   
neki
Joooj,i ja sam s tim imala problema,i to dooobrih problemauser posted image user posted image user posted image Iz dana u dan mi je dolazila svekrva(po 5min.) i samo nam je pristajala na muke,provocirala,a na pamet joj nije palo da pomogne...Dok se moja mama lomila,prala,kuhala,cistila...A ova dodje zakuha i odeuser posted image user posted image user posted image Uuuuh,uzasuser posted image
Ma i ne treba mi pomagati,kao sto vec neko rece,ne zelim da mi nabija na nos,MRRRRRRRRRRRRRRRRRRRRS

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
27.10.2009 23:50:30   
reallove
ma jest draga uvijek ti se to obije o nos znam ja to savrseno dobrouser posted image user posted image

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 0:06:56   
neki
IZVORNA PORUKA: reallove

ma jest draga uvijek ti se to obije o nos znam ja to savrseno dobrouser posted image user posted image

Eeeeee bas vala...Ja se tek udala,a oni su eto imali kljuc i moze se uci sa zajednicke terase u nas dio kuce,jer ako otvorimo terasu,eto nje,pa ja tako dodjem s posla,meni sudje oprano,dan za danom...Te ja fino diplomatski uzmem taj kljuc i kazem muzu da joj da do znanja da ja ne zelim da mi ona pere sudje,jer kao necu da je zamaram(a ustvari ne zelim je u kuci kad mene nema,jer ne snjuham ni ja po njenoj kuci kad nje nema; i ne zelim da mi to isto za koju godinu nabije na nos),a ona digla nos.....Mislim se u sebi dovidjenja gospoja,neces ti meni,kako ti hocesuser posted image

Nego draga,budi sretna sto ti mama moze doci,i uzivaj,a sveki neka prica zidovimauser posted image


< Poruku je uredio neki -- 28.10.2009 0:11:31 >

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 7:26:56   
moni
IZVORNA PORUKA: shejla

Ja bih recimo, u takvoj situaciji, samo saopcila svima da mi dolazi mama. Ne bih uopce pitala sta misle o tome.


I ja bi ovako rekla, ustvari kad sam trebala roditi tako sami uradila i baš me briga šta ko misli.

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 9:07:59   
Nedi
Obzirom da sam izgubila svo strpljenje u odnosu sa svekrvom, ja bih ovako:
rekla mm da razgovara sa svojom mamom i tačno mu rekla šta JA želim, jer se JA porađam i MENI će biti teško. (u slučaju da mm to neće onda hajd vozdra kod svoje mame a ja ću se snaći bez tebe). Ovaj vid nerviranja ti zaista ne treba, porod, beba, dojenje samo ćeš imati još više problema kad se beba rodi i umjesto da se odmaraš, dojiš i uživaš sa svojom bebom ti ćeš biti napeta i arbitar. Kad sam se ja porodila (nemam mamu) pa će svekrva pomagati, cijeli dan mi je bila u kući,provocirala i ležala na kauču a kad mm dođe sa posla počne sklanjati 2-3čaše pred njim i svima priča kako je pomagala a prstom nije mrdnula. A kad mi je pukao film, mm kaže pa moja mama pomaže, reko super hajd joj onda reci da oriba WC šolju, i opere veš. I tako svekrva više nije dolazila "pomagati".
Gotovo sam sigurna da ni tvoja neće prstom mrdnuti i hb pa imaš mamu da ti pomogne i ne treba da te zanima ničije mišljenje, tebi tvoja mama dolazi, ti ćeš joj platiti kartu, pušit će u drugoj prostoriji i stavi tačku na priču.


_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu moni)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 10:08:06   
milomoje
Dobro jutro,
sinoc smo bili kod njegovih, nesto kao usput a ostadosmo na kafici... prvo ukocena atmosfera, glupe price o svakodnevnici, sta je kuhala, a sta ja itd...znam te price vise napamet hmm.. a onda tajac pa stara pita:" A kad ti to mati dolazi?" rekoh ja njoj, a ona nas napade kako nikad nista ne govorimo prije, nego samo kad je sve gotovo... pa mislim sta imam pricati prije kad je takva a i nismo znali hocel dobiti vizu ili ne... dalje nastavi...pa ti znas da imas nas ovdje... rekoh pa znam ali nikad nista nisi pitala jel mi treba, a ona meni.. nisi ni ti rekla da ti treba, kako ce ona znati... koja nebuloza... na to mi se pritisak digao... MM pita nju u cemu je problem...pa eto sta ja znam sad mi cemo samo doci kao gosti kad ce tvoja mama sve oko bebe... i takve glupe pretpostavke...da ne duljim... ja sam samo rekla na kraju da ja jedva cekam da mi mama dodje a da ce posla biti i za nju ako to zeli... da se dogovore sta ce koja raditi... a onda hiljadu i jedan savjet pa beba treba da navikne na jednu ruku , n ovo na ono... rekoh muzu hocemo li ici i ugasi ja nju...sad ima vremena nek se priprema koliko hoce.. kad smo dosli kuci rekla sam MM da on dalje raspravlja i objasnjave sve, da ja nemam snage vise za nju.
I da znate pomogle ste mi da se ne sekiram unaprijed oko toga sta ce ona reci.. hvala vam
Pa vidjet cemo sto ce biti dalje...

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 10:14:42   
marinela
Uh kako bi mm nju fino spustio...JA bih je samo pitala,jel imas sta protiv moje mame,zasto mislis da si bolja i vrijednija od nje???Ja sam svojoj vec najavila da ce mi mama doci,doduse u mene svekrva cool zena,i radi 100% i nema se vremena brckat oko mene....Ona je uvjek tako ljubazna,uvjek pita za moje,za mamu kako je,pozdravi je....kad idemo u Bosnu obavezno idu kod mojih nemam sta da kazem a nedaj Boze da mi dodje takva situacija ja bi rezalauser posted image

(odgovor članu milomoje)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 10:17:48   
emma.L
Milomoje, drago mi je da si pokušala i sad ostavi njima da se dalje dogovaraju, a ti fino poravni i čekaj mamu. Bez nerviranja, ti i beba ste najvažniji, a ostali se trebaju prilagoditi. 
Samo jedno iskustvo da ti prenesem, povuče me to da se beba treba naviknuti na jednu ruku. Može ti se desiti da kad ti jednom kreneš kupati bebu, ona se buni i plače i recimo ne uživa u kupanju. Isto sa presvlačenjem. Zato ako ikako budeš mogla, pokušaj ti oko bebe uz maminu pomoć. A one neka srede po kući, kuhaju i dodaju ti je.
(I zašto bi to bila ruka svekrve ako će se već navikavati na jednu ruku, nije mi jasno user posted image )

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu milomoje)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 10:23:33   
Anoniman
Kod mene su obje bile uzele godisnji.
Kad ja god pogledam, svekrva nosi bebu, lezi s njom, a moja mama pravi rucak, brise prasinu, pegla.
A jedan dan je svekrva uzela rucak da napravi, a kuhinju ostavila kao da je atomska bomba pala. user posted image user posted image
Nidje veze...
Zato sam ja to jako brzo rastjerala od sebe. One se otimaju da budu tu, a onda glume gospodje!!! I naravno hvale se na sav glas " kako pomazu snahi", ma mars tamo. user posted image user posted image

(odgovor članu emma.L)
  Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 11:52:19   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Amrino RR


A 100 % sam sigurna u jednu stvar- bilo kakva pomoc od svekrve ce snahi kad- tad na nos izaci!




Ma nije ni ovo tačno. Ne znam kako možete gledati stvari iz tako skučenog ugla.
Evo prva ti Amra, imaš sina. Za 20 i nešto godina, postat ćeš majka& nana aBd.
Hoćeš li pomoći svojoj budućoj snahi i onda joj to nabiti na nos???

Moja svekrva je meni 30 dana donosila ručak i večeru. Stanovala je dvije ulice od nas. A moja je mama bila kod nas jer ne živi u Sarajevu.
Prvo, moja svekrva nije morala da mi nosi ručak, na kraju krajeva pa moja mama je bila tu i mogla je kuhati.
Drugo, i da nije bila moja mama tu, nije njeno da kuha ručkove, pa imam muža kući - nije nesposoban.

Meni je moja svekrva čuvala starije dijete dvije godine.
Nikada, ali nikada u životu mi to nije prebacila, ni postupkom a kamo li riječima.

I opet se ponavljam, meni su nakon prvog poroda obje bile pri ruci, i opet kažem Hvala objema....ali nakon drugog poroda ( koji je završio carskim rezom ) objema sam rekla - hvala, neka vas kući. Dodjite kad se malo prizovemo.

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 12:01:45   
Amrino
Blago tebi hanabanana. Ja sam, vjeruj mi, bila ubijedjena da je tacno sve to sto si napisala- sve do neki dan.
Vjeruj- da mi je nakon pet godina (kako sam ja mislila- diiivnih odnosa) i najmanja sitnica izasla na nos.
Nadam se da tebi (niti bilo kome drugom) nece ali ovo sto sam napisla je sada definitivno na osnovu licnog iskustva i na osnovu svega sto cijeli zivot gledam
Ja cu aBd imati dvije snahe (mozda i vise user posted image ) a neku noc sam rekla muzu da, ako budem imalo nalik na "svekrvu" neka me odmah uspava metkom u celo.


< Poruku je uredio Amrino RR -- 28.10.2009 12:06:19 >


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 12:04:12   
Misica84

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: Amrino RR


A 100 % sam sigurna u jednu stvar- bilo kakva pomoc od svekrve ce snahi kad- tad na nos izaci!




Ma nije ni ovo tačno. Ne znam kako možete gledati stvari iz tako skučenog ugla.
Evo prva ti Amra, imaš sina. Za 20 i nešto godina, postat ćeš majka& nana aBd.
Hoćeš li pomoći svojoj budućoj snahi i onda joj to nabiti na nos???

Moja svekrva je meni 30 dana donosila ručak i večeru. Stanovala je dvije ulice od nas. A moja je mama bila kod nas jer ne živi u Sarajevu.
Prvo, moja svekrva nije morala da mi nosi ručak, na kraju krajeva pa moja mama je bila tu i mogla je kuhati.
Drugo, i da nije bila moja mama tu, nije njeno da kuha ručkove, pa imam muža kući - nije nesposoban.

Meni je moja svekrva čuvala starije dijete dvije godine.
Nikada, ali nikada u životu mi to nije prebacila, ni postupkom a kamo li riječima.

I opet se ponavljam, meni su nakon prvog poroda obje bile pri ruci, i opet kažem Hvala objema....ali nakon drugog poroda ( koji je završio carskim rezom ) objema sam rekla - hvala, neka vas kući. Dodjite kad se malo prizovemo.



Draga Hanabana,

ti onda imas sveki kako bi trebalo da bude, sto vecina nas nema. Znaci tvoja je sveki svjesna da je momogla stime i svom sinu i svom unuku/unuci a ne samo tebi. Ali nazalost vecina njih, kao i moja isto, samo misli da pomaze snahi i tako ili nece nikako da pomogne ili ako sta uradi nabija na nos i pametuje.
Ja jos nisam bila u toj situacii ali znam milion posto da ce i u mene tako biti. Da ce sveki misliti da je po nekom seljackom pravilu ispravno da svekrva oko djeteta pomaze. Sto to nece biti tako, jer je imala to vec sa dvoje unucadi, tako da je sada moja mama na redu, za koju ce to biti prvo aBd. A i bez toga ona mi netreba jer je cudna zena do bola i nepismena a moja mama je medicinska sestra i u svakom slucaju bolje zna.
Ali ja iskreno mislim da necu htjeti ni sa jedne strane pomoc. Imam muza koje ce da se brine a na pocetku i rednovno dolazi babica tako da nema nikakvog razloga da me neko ometa. Goste necu napocetku ni primati, jer treba da se prvo malo navikne mala nova porodica.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 12:14:41   
dinciii
Ja sam se odmah na pocetku dogovorila sa mm da dodje moja mama..Razlog:Pa bit cu nervozna i mogu joj nesto reci i moze mi uzet za zlo a mama se ne moze na mene naljutiti user posted image i tako je bilo moja mama dosla a nismo je ni primjetili dok se Rejhana nije rodila..Zena nam nije htjela smetat non stop bila u kuhinji za laptopom...I fakat sam bila katastrofa..AL mama je mama...Sve zaboravi i oprosti user posted image

_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu Misica84)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 12:42:40   
shpagica
Sto se tice tvoje situacije slazem se da imas puno pravo da ti odlucis koga zelis kraj sebe u tim trenucima. Mogu da shvatim zasto ti je lakse i ljepse biti uz mamu.

Ja sam isla na carski i od samog pocetka smo mm i ja znali da ne zelimo i ne trebamo takvu vrstu pomoci u kuci. Kad smo odlucili biti roditelji smatrali smo da smo za tu ulogu dovoljno spremni,  samostalni i sposobni . Prvih nekoliko dana nam je uvece po sat vremena privatno dolazila babica dok se uvjerila da ispravno kupamo i hendlamo bebu i to je bilo to.

Bilo bi mi bezveze da mm bude po strani (zanemaren i da se osjeti nesposobniom ili nepozvanim da se brine o svojoj bebici) dok mi mama "otpita" bebu...A znam muskarce koji nisu bebe maltene uzeli u ruke tih prvih 40 dana jer su uvijek tu bile neke ZENE...i nametne im se osjecaj nesigurnosti koji rezultira da i ne smiju da nosaju bebu...user posted image  -  pa i njima treba da se od prvog dana zblize sa svojim djetetom.

Sto se tice kuhanja i mama i svekrva su nam prvih dana nemilice nanosile hranu u kucu. Sto se tice ciscenja - stvarno mi to nije prestavljalo nikakav problem. Posjete (koje me nisu uopste zamarale, stavise) i druzenje sa dragim ljudima sam rjesavala masinom za pranje sudja, nikakav problem nije ubaciti ves u masinu, poprasiti...

Ja iskreno i ne znam i ne razumijem od cega zene prave toliku halabuku nakon poroda??? Smatram da je svesrdna pomoc muza (koji je i kriv i duzan da pomogne) sasvim dovoljna.


(odgovor članu dinciii)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 12:57:57   
Tidzi
Shpagica, na neku ruku si u pravu! A sta je sa onim zenama koje nemaju masinu za sudje? Ili pak sto je jos gore, sta je sa onim kod kojih muz radi citav dan i kad dodje kuci je mrtav umoran? I onda da umjesto nakon posla, posveti se malo bebi i ostaloj dijeci ako ih ima, on mora da se baci na ciscenje, pranje, pospremanje, kuhanje...
Razumijem da mozda i nije tako lose ako se radja prvo dijete. Pa tada mozes i sam da stignes mnoge stvari bez icije pomoci! Evo, meni kasni i idem u petak kod ginica, nadam se da sam trudna. user posted image Ako budem trudna, trebalabi se poroditi negdje u junu. Tada ce moj sin imati 3,5 godine, a moja kcerka 1,9 godinu. I to ce mi biti ako Bog da treci CR. S obzirom da MM radi, pomoc ce mi biti prijeko potrebna bar nekih 2-3 sedmice! A sem toga, kada sveki moze biti tu, zasto i moja mma ne bi bila tog trenutka sa nama?A o dvoje male turbo aktivne dijece, necu ni pricati. Kome pomoc nije potrebna, blago njemu!!! To je najbolja opcija kad mozes sve sam!!!


_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu shpagica)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 13:06:05   
dinciii
Ma naravno da sam spremna bila na to,al isto tako nisam znala kakav me porod ceka i sta ce biti...Mm radi i mislim da tu nije nista lose ako ti neko dodje a ja nisam imala ovde nikog svi su mi u Bosni i naravno da cu pozvati svoju mamu....Isto tako draze mi je da mi mama pokaze neke stvari nego babica!To je barem moje misljenje!Isto tako ne bi sm tjerala sad da cisti a pored toga jos i radi...ZAto hvala bogu pa mi se dala prilika da mi dodje mama,jer ne znam kako bi prosla prvih 10 dana gdje nisam mogla ustat kako treba a kamoli nesto vise...

_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 13:10:36   
milomoje
spaghice razumijem potpuno o cemu pricas... naravno da sada moj muz masta i prica o tome kako ce se brinuti o curici akobogda i meni pomagati u svemu.. u toku poroda biti uz mene pa dalje... ali bas na sve sigurna sam da nece moci stici... treba biti samostalan od pocetka i uciti se i muza ukljuciti potpuno koliko vrijeme dopusta...iskreno mozda si preuvelicavam kako to treba izgledati i koliki su bolovi poslije trudnoce za mame s toga sam i pozeljela da mi moja dodje i prvenstveno meni pomogne, a za bebi se ne sekiram previse, jer ja cu biti glavna jel-.... moram nauciti jer je prvo, a zamjena ce biti od nana heheh , dalje tu se radi i o mojoj ceznji za roditeljima jer su daleko, tako da mnoge lijepe i ruzne momente propustam bez mojih bliznjim... ma sve skupa... samo nek se njih dvije ne koskaju i ne budu prenaporne sa savjetima, a ostalo ce biti ok..

Tidzi nadam se plusicu user posted image samo hrabro i u tvom slucaju je pomoc dobro dosla...respect!

(odgovor članu Tidzi)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Pred porodom ste!Mama kod vas da pomogne,...
28.10.2009 13:18:20   
Tidzi
E Milomoje, to je ono sto bih i ja htjela reci! Mnoge od nas su daleko od svojih roditelja, bliznjih... Sve rodjendane, Bajrame ili bilo kakve praznike koje slavimo, sa nama nisu nasi najmiliji. Pa neka bar budu kada se radja dijete. Bajrama je bilo i bice ih uvijek, a za porod to bas i nije tako. Zato neka i moja majka uziva sa nama u prvim danima rodjenja nase bebe, a njenog unuceta ili unuke!!!

I naravno da dijecu radjam sebi, a ne drugima! Znam da se ja trebam brinuti o njima zajedno s MM. Al uvijek mislim sta ako se nesto izkomlikuje, nedaj Boze? Ma neka moje mame sa nama u tih prvih 2-3 sedmice, a svekrva ako hoce neka pomogne, ako ne, ne mora! A u to cisto sumnjam, jer imala je priliku kada nije bilo moje mame, pa nijehtjela ni prstom mrdnuti. A sto bi mi ona nesto skuhala da jedem. Pa MM, dijeca i ja bi pomrli odgladi, cekajuci to jel.


_____________________________

Adin 12.01.2007
Elma 22.09.2008
Erna 02.08.2010

"Zivot je procitan roman, samo sto se u romanu mozes vratiti na predhodne stranice, a u zivotu nikad na prosle dane!"

(odgovor članu milomoje)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *