|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:36:43   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

IZVORNA PORUKA: hanabanana


...

Dakle, gdje i u šta se utroši tih 280 KM što se uplaćuje na ime mog djeteta?
I zašto ja kao roditelj ne mogu odrediti da Kanton tih svojih 140 KM uplati na ime mog dijeteta ali u privatni vrtić?! Koji ja odaberem!...



Pa zar se može odrediti ovakav način opredjeljenja roditelja, ili to potpda pod inicijativu roditelja, koja je bila pokrenuta, i mislim da je još uvijek aktuelna ??


Ne može se odrediti. Nažalost.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:37:48   
HanaBana
Razlika u cijeni za nas je 110 KM. Drzavni smo placali 140 a privatni placamo 250. Imamo 5 obroka na dan i apsloutno ne donosim nista u vrtic jer imaju tamo i previse.
Sto se tice ovih clanaka uvjek tu ima pola istine pola manipulacije novinara rijecima.
Meni su djeca najbitnija i zaista nije fer prema djeci da iako roditelji redovno uplacuju, drzava placa dio, nije se u stanju obezbijediti makar kvalitetna hrana tim pacicimauser posted image user posted image

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:39:38   
Arko
IZVORNA PORUKA: HanaBana


Meni su djeca najbitnija i zaista nije fer prema djeci da iako roditelji redovno uplacuju, drzava placa dio, nije se u stanju obezbijediti makar kvalitetna hrana tim pacicimauser posted image user posted image


O ovome sam ja i pitala,jer zaista nisam imala pojma da je ovako.
Kad se vec daju tolike pare, pa salama kosta 5 KM, zar nije zdravije kupiti, ne znam, narance i podijeliti djeci.

< Poruku je uredio Arko -- 9.12.2009 14:40:01 >

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:40:20   
Blue rose RR
Sramotno, očito su i JU D.Sarajeva, mnogo važnije neke druge stvari, negoli sama djeca.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:40:39   
milenium
moje djete ne ide u vrtić pa nisam kopetentna za ovu temu,ali ovo je prestrašno,kad čujem nešto ovakvo strah me je,ja sam davno odlučila da ću kad mi trebadne plaćat tetu čuvalicu nego vrtić.slažem se s hanabanom. I istina je da te spomenute firme šalju salame pred istek roka trajanja ili salame koje su ''B''klase,nažalostuser posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:42:23   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: Blue rose RR

Sramotno, očito su i JU D.Sarajeva, mnogo važnije neke druge stvari, negoli sama djeca.





Jeset, bitnije je raspravljati mjesecima o Djeda Mrazu....user posted image


(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:42:45   
M kao Mama
Hanabanana izvini o kojem vrtiću govoriš Dječiji grad ili,

a kako ova tema odmiče, imam predosjećaj da ću uskoro dobiti etikeu NEMAJKE, jer moje dijete ide u državni vrtić.

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:43:24   
hanabanana
Ako dobiješ ti etiketu, dobit ću i ja. user posted image
Moje je u Kekecu.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:43:36   
milenium
htjedoh reć hanabanana a ne hana bana.joj tek sad skužih da imaju dvije s skoro istim nikomuser posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:57:09   
Skvo RR
Mislim da trebate kontaktirati inspekciju. Sada nisam upucena koja je nadlezna, jer ima Federalna i Kantonalna. Ima zdravstveno-sanitarna inpekcija, trzisna. Mogla bi se kontaktirati i Agencija za sigurnost hrane na drzavnom nivou koja bi u tom slucaju delegirala nadleznu inspekciju, da se na licu mjesta uzmu uzorci hrane. A vezano za jelovnik, mislim da tu ucestvuju i prestavnici u Vijecu roditelja (nisam sigurna da je to pravi naziv). Definitivno, ako na nesto sumnjate trebate reagovati.

A, o etiketama...hm....necu komentarisati.user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 14:57:23   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: mama alma

Hanabanana izvini o kojem vrtiću govoriš Dječiji grad ili,

a kako ova tema odmiče, imam predosjećaj da ću uskoro dobiti etikeu NEMAJKE, jer moje dijete ide u državni vrtić.


Ma draga mama alma nemoj da zezas, kakva nemajka. Nisi ti kriva za ovo sto se desava. Ono sto znam ako zaista se pokaze ovako nesto da ces prva sazvati roditelje i organizovati nesto da se ovakve situacije sprijece u buducnosti.

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:00:18   
Skvo RR


Treće, u Sarajevu postoji privatni vrtić gdje djeca spavaju u podrumu i gdje je nenormalna vlaga, hoću kazati niti su svi vrtići JU DS bajni, niti su svi vrtići privatni bajni.





Pa ko daje djecu u takav vrtic? Mislim ako se ima sredstava da se priusti privatni vrtic...user posted image
Pa da mi ga mama drzi, ne bi dala Umu da bude u podrumu sa vlagom i ostalim gljivicnim dodacima.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:13:32   
hanabanana
Ja iskreno nemam lijepo mišljenje o privatnim vrtićima. ( čast izuzecima, ali takvih ima i u državnim vrtićima )
U par sam ih bila, nisu čak ni registrovani bili - nemaju ni broj telefona registrovan, a do kontakta možeš doći samo ako imaš preporuku. Toliko o transparentnosti.
Imaju tetu koja im kuha ( a koja ne mora imati sanitarnu knjižicu!? ), imaju vlasnika pedagoga ili je neko od zaposlenih pedagog i to je to.
Tete mogu biti i djevojke sa srednjom stručnom spremom.

Privatni vrtić koji je radio po Walfsdorfmetodama je recimo imao jako loš smještaj. Osjetio se mem, a dvorište je bilo nezaštičeno, barem u vrijeme kada sam ja gledala vrtiće za Hanu.
Na kraju sam se odlučila za to da neće ići vrtić do pete godine, i tek je krenula od septmebra. DOručkuje kući, užinu joj nosim ( ili kupim voće za sve ), a ruča kući, tamo i nemora tamo jesti. Onda još i večera kući.
Ona se tamo druži sa djecom, i mislim da je time profitirala, a ostalo ja amortizujem kako znam i umijem.

< Poruku je uredio hanabanana -- 9.12.2009 15:17:27 >

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:15:37   
HanaBana
hanabanana iako moja Hana ide u privatni vrtic isto sam tako razmisljala i zato Hanu bila i upisla au drzavni dok ovaj nisam naisla. Isla sma u jedan privatni vrtic i nakon toga sma dosla kuci i plakala ko godina. Pa rekoh ono je logor za djecu a ne vrtic. Ima i privatnih vrtica da ti se zivot zgadi pa cak i gorih od drzavnih...

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:19:13   
tea lana
salmonelu dijete moze pokupiti i u kuci.A hrana u vrticima je user posted image to se zna.Iskreno bila sam i u privatnim vrticima gdje je takodje hrana upitna.Jer vjerujte mi u privatnim vrticima sto u stedi na hrani ide njoj u dzep.

< Poruku je uredio tea lana -- 9.12.2009 15:20:00 >

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:22:15   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: tea lana

salmonelu dijete moze pokupiti i u kuci.A hrana u vrticima je


Apsolutno...ali je teško povjerovati da je 10-tero djece u jednoj grupi pokupilo salmonelu u vlastitom domu, u istom vremenskom periodu.

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:24:19   
HanaBana
IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: tea lana

salmonelu dijete moze pokupiti i u kuci.A hrana u vrticima je


Apsolutno...ali je teško povjerovati da je 10-tero djece u jednoj grupi pokupilo salmonelu u vlastitom domu, u istom vremenskom periodu.


...a u razlicitim vrticima.....

_____________________________

Hana 26/06/07- mamina najbolja prijateljica

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:39:26   
tea lana
IZVORNA PORUKA: HanaBana

IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: tea lana

salmonelu dijete moze pokupiti i u kuci.A hrana u vrticima je


Apsolutno...ali je teško povjerovati da je 10-tero djece u jednoj grupi pokupilo salmonelu u vlastitom domu, u istom vremenskom periodu.


...a u razlicitim vrticima.....


ma ja to znam,ali ako se neki vrtici hrane iz jedne iste kuhinje onda je to to.A moja najbolja prijateljica i njen sin su dobili salmonelu od jaja koja su kupili u DP

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:41:01   
hanabanana

IZVORNA PORUKA: tea lana

ma ja to znam,ali ako se neki vrtici hrane iz jedne iste kuhinje onda je to to.A moja najbolja prijateljica i njen sin su dobili salmonelu od jaja koja su kupili u DP


Ne, oni su dobili salmonelu zbog konzumiranja jaja koja nisu bila dovoljno skuhana ili pečena. Kako god. user posted image

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:43:35   
bebacha
koliko ja znam salmonela se nemoze dobiti ako je nesto dovoljno termincki obradeno.

_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:45:35   
Arko
To vam hanabanana i pokusava da kaze. Ziva jaja se zato i ne konzumiraju, jer postoji opasnost od salmonele, a ako je potvrdjeno da ova djecica u vrticu imaju salmonelu, to je ili od sira, ili od pastete. 

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:51:58   
D_K
IZVORNA PORUKA: Arko

To vam hanabanana i pokusava da kaze. Ziva jaja se zato i ne konzumiraju, jer postoji opasnost od salmonele, a ako je potvrdjeno da ova djecica u vrticu imaju salmonelu, to je ili od sira, ili od pastete. 


majoneza!!!

(odgovor članu Arko)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:52:27   
Mamarica
Ja sam svoje dijete ispisala iz JU vrtica, ne zbog uslova ili hrane, nego zbog teske adaptacije.
Placam 110 KM vise, ali mislim da sam na istom. Znaci, dok je isla u JU, nosila sam voce, kuhala kvalitetan obrok svaki dan (iako i mm i ja jedemo rucak van kuce), forsirala kuci voce i povrce. Sada jede jako raznoliko, tako da nemam potrebu da se opterecujem nadopunjavanjem ishrane.
Niko nema pravo nikome prilijepiti nikakvu etiketu, sve se mi trudimo da cinimo ono sto je najbolje za svoju djecu i ono sto najvise mozemo. Neko mozda odvaja od usta i da mu dijete ide u drzavni vrtic. Neko ne voli privatne vrtice. Ja znam da je higijena u JU vrticu u koji je moje dijete islo bila na nivou, imala je pape sa bijelim djonom koje nikad odozdo nisu bile prljave, prostorije su bile ciste. Sto se tice hrane, ne znam kako se cuva i skladisti jer tu mogu nastati problemi. Meni smeta to sto se roditeljima ne izda neko obavjestenje o nastaloj situaciji, nego ljudi strahuju i tapkaju u mraku citajuci razne stvari.
Iskreno, ja sam osjetila razliku na svojoj kozi tj. kozi svog djeteta, na nacin da sam, kao roditelj, uvijek i stalno obavijestena o svemu sto se desava u vrticu, pismeno i usmeno, provode se rigorozne mjere u pogledu pojave virusa, dijete mi dolazi kuci cisto cistcato, presvuceno, cistih ruku, da izvinete bez kapi mokrace na gacama. Hrana je predobra (i ja bih se pretplatila na domace pite, variva sa mesom i povrcem, palacinke, ustipke, razno voce i sl. user posted image ). Odgajatelj u grupi je profesor predskolskog odgoja, radi se po odobrenom planu i programu, grupa je manja i redovno izlaze napolje-po meni neprocjenjivo. Opet kazem, za te stvari ne mogu okriviti odgajatelje u JU vrticima, kako oni da izduraju sa 35 malisana, odgajateljice su bile dobre, ali jednostavno kad se sve sabere ja sam puno zadovoljnija ovim drugim. To me nimalo ne sprecava da zelim da se uslovi u JU poprave, kako bi sva djecica bila sigurna i zadovoljna. Kao sto vec rekoh, u to idu i moje pare kao poreskog obveznika i imam pravo da se bunim.

(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 15:54:09   
D_K
IZVORNA PORUKA: hanabanana


IZVORNA PORUKA: tea lana

ma ja to znam,ali ako se neki vrtici hrane iz jedne iste kuhinje onda je to to.A moja najbolja prijateljica i njen sin su dobili salmonelu od jaja koja su kupili u DP


Ne, oni su dobili salmonelu zbog konzumiranja jaja koja nisu bila dovoljno skuhana ili pečena. Kako god. user posted image



tačno tako.. da preformulišem - salmonela je prezivjela kuhanje i lagodno je živjela u mehko kuhanom jajetu. a onda je nastavila svoj put :(

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Salmonela u sarajevskim vrticima
9.12.2009 16:48:01   
Anoniman

IZVORNA PORUKA: Misica84

IZVORNA PORUKA: enisa_sara

IZVORNA PORUKA: Hanady

samo neznam dal bi ti brisevi trebali pokazati prisustvo salmonele u organizmu djeteta.


Ne.
Samo na nalazu koprokulture se može izolovati salmonela a brisom grla i nosa nikako.

Užas user posted image user posted image user posted image user posted image  Nažalost, i moja kćerka je 2005 god. bolovala od salmonele koju je dobila u vrtiću..... Užas!!!


Za Salmonele nisu nikakvi nalazi potrebni! Znam ocemu pricam jer sam ih ja kao djete imala.
Pocinje sa prolivom, temperaturom, glavoboljom i uzasnim bolovima somaka. Znaci dobro treba biti oprezan, jer na primjer su doktori kod mene mislili da je upala sljepog crjeva. Sada se isto moze pomisliti na svinjsku gripu.
Sa Salmonelama se mora min. 7 dana u bolnici lezati. Prvi 3 dana se samo pije caj i jede dvopek. Tek 4. dan se dobije malo Banane i krompirpire.
Znaci nisu nalazi potrebni, to se sve po simtomima vidi. A nemogu se imati salmonele bez simtomi!



Naravno da se javljaju ovi simptomi koje si navela proljev, povraćanje, povišena temp. Moju kćerku su dr. "zavlačili" više od 7 dana govoreći da je viroza user posted image sve dok ja nisam tražila uputnicu za koprokulturu!!!! I nalaz je pokazao prisustvo salmonele user posted image Ja sam napisala da se u nalazu brisa nosa i grla ne može izolovati salmonela već kroz nalaz koprokulture jer ista napada crijeva.

(odgovor članu Misica84)
  Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *