|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Folna kiselina i prenatal
6.3.2010 14:55:42   
ivana st
Ne može škodit, dapače preporučuje se uzimati folacin prije same trudnoće, a u trudnoći do 3 mj. čini mi se,a li tada će ti već ginek. reći do kada.

< Poruku je uredio malena27 RR -- 18.4.2010 0:08:32 >


_____________________________

Per aspera ad astra
2011 je stiglo naše sunce
2012 čekamo još jednu srećicu

(odgovor članu hodajuci simptom)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Folna kiselina i prenatal
6.3.2010 16:15:51   
hodajuci simptom
Ne može škodit, dapače preporučuje se uzimati folacin prije same trudnoće, a u trudnoći do 3 mj. čini mi se,a li tada će ti već ginek. reći do kada.
[/quote]brine me doza, jer pise da se 4-5 mg preporucuje samo u slucaju visokog rizika, a u ostalim slucajevima 400 mcg..


< Poruku je uredio malena27 RR -- 18.4.2010 0:08:51 >

(odgovor članu ivana st)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Folna kiselina i prenatal
6.3.2010 18:55:12   
taurus
Nema potrebe da se optrećavate dozama folne kiseline, jer je u pitanju jedan od vitamina B-skupine koji je topiv u vodi što znači da se ne može predozirati jer se višak izlućuje iz organizma i ne deponuje se u tijelu. Zato bez brige samo uzimajte folnu kiselinu bilo kao folacin, folic plus ili neki drugi, nebitno je jer je samo razlika u proizvođaćima i načinu doziranja.

(odgovor članu hodajuci simptom)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Folna kiselina i prenatal
16.4.2010 17:30:32   
lejna_
pozz

trenutno sam 5-ti mjesec trudnoće i dr. mi je folacin zamijenila prenatalom. posto imam mali problem sa gutanjem tableta interesuje me da li ja ovaj džinovski prenatal smijem sažvakati pa popiti? user posted image user posted image

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Folna kiselina i prenatal
16.4.2010 19:48:46   
sarayka
vjerujem da mozes iako lakse ti je da ga nozem isjeces na 2,3 dijela ako bas nemozes onako veliko user posted image


< Poruku je uredio malena27 RR -- 18.4.2010 0:08:03 >


_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Folna kiselina i prenatal
17.4.2010 23:51:32   
lejna_
hehe, hvala

ma ja sažvačem, pa onda nikad saprat svaki komadić user posted image

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 10:59:32   
srcemoje
Molim vas za odgovor, ja sam nova clanica i tek pocinjemo raditi na bebi. Koliko prije trudnoce se preporucuje piti folna kiselina? Hocu li jos nesto piti osim folne kiseline?
Hvala

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 11:56:00   
smarija
pa ako vec radite na bebici mozes poceti piti folnu,ja je pijem jos od oktobra prosle godine jeste da sam ja na inseminacijama pa zato tako dugo i pijem.
sto je najbitnije ona ti ne moze naskoditi i dobra je ako se trudnoca desi

(odgovor članu srcemoje)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 12:03:09   
srcemoje
hvala na odgovoru puno... pocecu vec danas
koju dnevnu dozu trebam piti? 

(odgovor članu smarija)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 12:45:27   
ena0002
Ako kupis onaj folic onda je dovoljna jedna tableta dnevno

_____________________________

Ne postoji osoba koja nije sposobna da uradi vise od onoga sto misli da moze

(odgovor članu srcemoje)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 12:58:38   
smarija
ja isto pijem jednu dnevno

(odgovor članu ena0002)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 13:35:34   
Lara83
i ja sam pocela piti prije 15-ak dana, ali se zna desiti da nekad i zaboravim user posted image
uglavnom meni je teta u apoteci preporucila onu bocicu od 90 tabletica - po 400 mikrograma.

(odgovor članu smarija)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 13:36:19   
Lara83
zaboravila sam reci da pijem ''folnu kiselinu'' i da sam trudilica user posted image

(odgovor članu Lara83)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 13:51:38   
bimba
Srcemoje meni je ginekolog rekao da je pozeljno poceti piti folnu kiselinu najmanje tri mjseca prije zaceca. On mi je preporucio Pregnancare- tablete prilikom zaceca, tokom trudnoce i dojenja. Nadam se da ce ti moje iskustvo pomoci mada i ostale curke imaju dobre savjete. Zelim ti puno srece i da sto prije ostanes trudna kao i sve ostale trudilice. zasto nam se ne pridruziz "vjestice ne ocekujemo u julu"....

(odgovor članu Lara83)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Folna kiselina i prenatal
9.7.2010 17:47:25   
te.amo
Ja uzimam prenatal od decembra. Desi se nekad da zaboravim. Nadam se da ga necu uzimati godinama uzalud.

(odgovor članu bimba)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 9:04:03   
malena27 RR
prenos postova:

IZVORNA PORUKA: vjestica
evo link gdje je fino, medicinski objašnjena važnost i funkcija folne kiseline
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_folna.asp



IZVORNA PORUKA: Aquarius

Nemam problema sa zatrudnjivanjem, ali imam drugih, i dovoljno sam doktora obišla da znam jedno:

FONA KISELINA I ZATRUDNJIVANJE  -  NIKAKVE VEZE

Folna se pije zbog drugih stvari, da bi se smanjila mogućnost urođenih anomalija u trudnoći itd...
Naravno da je bitno voditi zdrav život, smanjiti unos loših tvari (alkohol, cigare, šećer, gazirano..) na minimum. Ali to ustvari važi za sve ljude, ne samo za žene koje se pripremaju za trudnoću. A ako neko ima bilo kakav poremećaj u organizmu, neće mu šleper folne pomoći.  Binije je pronaći doktora koji će ozbiljno pristupiti problemu i tražiti uzroke neplodnosti. A one puste priče tipa opusti se, vodi zdrav život, pij folnu, to je OK, ali ne važi za sve, i ne možemo svi pod isti šablon. I ne razumijem zašto ljudi mjere sve po sebi.



IZVORNA PORUKA: Mirkica

folna kiselina pomaze samo i dobra je u slucaju da zatrudnis da djete bude od samog pocetka osigurano sa tim sto treba zato se valjda i pije prva 3 mjeseca trudnoce 


IZVORNA PORUKA: vjestica

ne utiče na zatrudnjnje nego na pravilan razvoj bebe



IZVORNA PORUKA: ivanak

Dokazano je da dovoljna količina folne kiseline u trudnoći smanjuje postotak nekih malformacija kao što su spina bifida ( otvorena kralježnica ) te zečja usna.
Folna kiselina nalazi se u svježem povrću kao što su špinat,zelje,kelj, brokula, šparoga, blitva ali i grah, grašak, leća, pšenica i orasi. Ima je mnogo i u jetri. Normalnom prehranom međutim trudnica ipak ne dobiva dovoljno folne kiseline, pa je potrebno uzimati ju u obliku tableta ili kapsula, u prosjeku oko 400 mikrograma na dan. Kod nas nalazi se u preparatima Prenatal ili Folic plus. Svaka trudnica trebala bi uzimati folnu kiselinu bar prvih 12 tjedana u fazi naglog razvoja embrija( embriogeneza), no dobro je uzimati ju i čitavu trudnoću te za vrijeme dojenja, a pošto se ovdje radi o preventivi, treba je zapravo započeti uzimati već tri mjeseca prije predviđene trudnoće.
Rezultati prevencije folnom kiselinom su dobri, navodno ona smanjuje učestalost spine bifide za jednu trečinu. Rezulati kod nas mi nisu poznati no iz osobnog iskustva znam da prevencija folnom kiselinom za mnoge žene i trudnice, koje se redovito kontroliraju je nepoznanica.U svijetu pa i u razvijenoj zapadnoj Europi situacija nije bolja.Prevenciju folnom kiselimom koristi svega 7 % trudnica. U USA su prepoznali problem pa obogaćuju pojedine namirnice folnom kiselinom kao što su brašno, pecivo, riža, tjestenina. Nakon toga došlo je do značajnog pada spomenutih malformacija ( 31%).
U vezi prevencije u trudnoći folnom kiselinom i njezinih dobrih rezultata prišlo se istaživanjima u odraslih muškaraca i žena koji su trošili hranu obogaćenu folnom kiselinom. Došlo je do interesantnih rezultata. Broj moždanih smanjen je za 20 % a broj srčanih udara za 10 %. Krvni tlak se normalizira kao i razina kolesterola. Smanjen je rizik od raka debelog crijeva, dijabetesa i depresije. U kombinaciji s cinkom folna kiselina može poboljšati kvalitetu spermija, što je važno u liječenju muškog steriliteta. Rezultati liječenja cervikalnih displazija(HPV) su bolji u kombinaciji s folnom kiselinom a potrebno bi je bilo uzimati i uz hormonsku kontracepciju.




IZVORNA PORUKA: sara.at

Ivanak folna ne pomaze pri zacecu vec snadbjeva tvoje tjelo potrebnim vitamima i sprijecava moguce posljedice na fetusu.. Ovo ti je moj svekar ginokolog preporucio... Posto Sam vidjela da se cjeli Dan ganjate za tu folnu ja nazvala covjeka da Ga pitam



IZVORNA PORUKA: ivanak

A dobro to sve stoji... a zašto onda onda u tom članku piše da je radi prevencije bolje piti folnu, jer pomaže tijelu za trudnoću i to 3 ginekologa potvrdila iz Dbk.


IZVORNA PORUKA: sara.at

Ono pomaze Al pomaze tako StO priprema tjelo na trudnocu dajuci mu potrebna Vitamine Koje normalnom ishranom nemozemo u tolikoj kolicini unijeti koliko je potrebno da bih prvestveno trudnica Pa tek onda Fetus mogli da se razvijaju i opstaju da nebih kod trudnice doslo do Anemije i sl... Zatim pomaze da se razvije u tijelu anti System koji ce sprijeciti neke mogu moguce bolesti.
Naravno da je moguce da se trudnoca odrzi i opstane i bez Folne Al je ipak kao bolje da se koristi kako prije trudnoce,tako u toku i poslije



_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu te.amo)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 17:20:50   
leptirica23
Caio evo sam se i ja napokon pridružila forumu..naime dragi i ja radimo na user posted image pa nikako..pa bi probala piti neke tablete koje bi mi pripmogle..recimo prenetal tableta,dali ko ima iskustva i dali baš pomažu?? hvala..user posted image

(odgovor članu mimy)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 17:42:24   
ivanak
Draga, mnogi imaju razlišita mišljenja oko te folne kiseline.
Moje osobno mišljenje je da tijelo treba vitamine i s time i folne kiseline da se pripremi tijelo na nadolazeću trudnoću i naravno nastaviti dalje i u trudnoći.
U mom slučaju je folna kiselina pomogla, jer ja sam i malokrvna, i oba puta sam zatrudnila baš kad sam to pila... znači da ima neke koristi.
Draga, osim toga ginekolog mi je potvrdio da treba biti vitamine i folnu kiselinu ( mislim ti ne moraš ako ne želiš ), za pripremanje tijela na trudnoću. Čak sam izvadila i članak koji govori o važnosti folne kiseline - znači ona u svrhu prevencije prije trudnoće...
Pogledaj gore na stranici u prebačene postove.
Pusa i drž se.

_____________________________

-> 17.06.2009. je došao mamin i tatin frajer - mali Antonio

-> 21.07.2010. je mali Antonio dobio sestru Paulu :-)

(odgovor članu leptirica23)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 17:56:32   
many
 
Pregnancare- tablete prilikom zaceca, tokom trudnoce i dojenja.

ii meni je moj gin.preporucio ove,i ja sam ih pila i prije i tokom trudnoce,...a siguro da ima neke koristi folna kiselina,jer i moja kolegica je bas zatrudnila kada je pocela uzimatu folnu kiselinu....

(odgovor članu ivanak)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 18:20:39   
leptirica23
puno hvala ivanak..a probat ću pa se nadam user posted image ... samo dal se to smije uzimati s s terapijom koju mi je gin. prepisao?

(odgovor članu many)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 18:30:55   
leptirica23
many da li ti možda znaš??

(odgovor članu leptirica23)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 18:51:33   
ledy blue
Leptirice prvo ti trebas utvrditi  detaljnim pregledom tebe i tm razlog zbog cega ne dolazi do trudnoce...Folna kiselina ti ne moze odmoci..al sigurno ni pomoci pri zatrudnjenju...ona ne pomaze za Zatrudnjivanju...vec priprema tijela za trudnocu..a ti se mozes pripremati koliko hoces ..ako imate konkretan problem..mislim da ti je puno pametnije posvetiti se njegovom rjesavanju nego napamet samoincijativno piti neke ''lijekove'' travulje i slicno..
Ne znam koliko se trudite...sve u okviru 1 god je normalno.....a poslije tog perioda se smatra da par ima problema sa zatrudnjenjem..tako da ako je to duzi period...moj ti je savjet da se ozbiljno pozabavite time..Sretno!!!



_____________________________

Ona ne zna zbog cega je bas ona izabrana da bude vojnik te bitke. Ali zna da mora da se bori. Zato, pruzite joj ruku. I podrsku...

(odgovor članu leptirica23)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 18:54:30   
Lulu_08
Prenatalni vitamini su odlicni kao priprema tijela za trudnocu i u velikom postotku osiguravaju zdraviji razvoj ploda pa kasnije i bebice ukoliko se u najboljem slucaju bar 3 mjeseca prije trudnoce pocnu trositi a posebno u trudnoci svaki dan. Eh sad ledy blue komentar je totalno na mjestu, jer moze se desiti da postoji neka prepreka zbog koje ne dolazi do trudnoce, a da vi toga niste ni svjesni. Cesto su ove prepreke moguce za rijesiti pa ih treba i kontrolisati..

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu ledy blue)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 19:35:23   
leptirica23
idem sad često gin. i po njegovom sam treala već zatrudniti..pijem duphaston jel imam malo cističan jajnik,al niš opasno...tako da..pa vidim svi nekaj piju pa da i ja probam..a i kolegice me savjetuju uvijek nešto pa ni sama više nezzz..zato sam se i priključila vama...puno vam hvala na savjetima.. user posted image ...nekih par mjeseci radimo bebu lady blue.. a nadam se da će biti uskoro pozitivno..

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Folna kiselina i prenatal
14.2.2011 19:41:43   
Anoniman
ja sam pila folnu brzo sam zatrudnila eh sad dal je do toga neznam

< Poruku je uredio malena27 RR -- 15.2.2011 10:28:25 >

(odgovor članu many)
  Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *