|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 9:49:50   
mama75
Dido cekamo nove vijesti. Zao mi je sto sinoc ovo ne procitah, ali moram ti reci da za dijagnozi dijabetesa treba malo vise od tog kucnog aparata. On sluzi dijabeticarima za kontrolu, a inace se vrijednost secera u krvi mjeri ujutro, na taste, i tada se dobiju neke relevantne vrijednosti. Jer bilo sta sto pojedes - komadic hljeba ili bilo sta sto sadrzi ugljene hidrate - to se metabolizira i pretvara u secer i na tim analizama se pokaze da je povisena vrijednost secera u krvi. Zato mislim da si se dzaba sekirala. Da bi bila mirnija ti dijete odvedi u Dom zdravlja na pouzdanu kontrolu i savjet dr. user posted image

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 12:59:53   
koka i po
ajoj didili user posted image ..
nadam se da ce sve biti u redu.
javi se.

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 13:18:43   
Dida79
Uh evo nas..jutrosnji secer u krvi mu je bio 6,00 znaci jos uvijek je u granicama dozvoljenog ali na samoj granici..dva sat poslije jela smo mi opet izmjerili pokazalao je 9,1...kontaktirali smo ponovo dr na Kosevu on nam je rekao da je to jos uvijek ok malo poviseno jer kao da smo mu vadili iz vene secer bi mu bio malo veci.
Njgov savjet je bio da ga pratimo preko vikenda sa kucnim aparatom i da ga u ponedeljak odvedemo njegovoj pedijatrici da uradimo kompletne nalaze.
To cemo i uraditi..on je inace veseo,malo ga zbunjuje sve u vezi ovoga prihvata sve ne plasi se uopste bockanja bez i jedne suze u oku je sve podnio
Ja sam malo smirenija moram radi njega

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 13:24:41   
bebacha
nadam se da ce se to ipak stabilizovat,sretno u ponedeljak.
kok i moj Alen pije bas puno vode,sam trazi al je dosta aktivan pa kontam zbog toga


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 13:26:41   
niki83
Dido, ja bas svratila da vidim kako je djecak..user posted image Ja mislim da je to sve ok, i da nece biti potrebe za dugorocnom dijagnozomuser posted image

_____________________________

N&N

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 20:07:16   
Hanady RR
Dido moja, nemoj se sikirati...sad čitam. Ja opet mislim d aje to neko stanje trenutno...nije on pretilo dijete a i nije do sada pokazivao nikakave znakeuser posted image

javi se šta kažu ...al uradite nalze ipak u ponedeljak svakako...bićeš mirnijauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 20:09:52   
dinaa
Dido i ja sad svratih da vidim kakvo je stanje,vidim mirnija si,nemam ti sta pametno reci nego drzim fige da je sve to lazna uzbuna i da ce na kraju ipak aBd sve bit ok.Ljubim vas user posted image

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 32
   [Obrisana poruka]
26.11.2011 20:11:43   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu dinaa)
  Neposredna veza do poruke: 33
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 22:22:28   
taurus
draga dido mogu misliti kako si se nasekiralauser posted image

imam ti svašta reći o dijabetesu (i diplomski i magistarski sam radila sa dijabetičarima), međutim da te ne zamaram previše samo ću se zadržati na vrijednostima glukoze u krvi

da bi se postavila dijagnoza dijabetesa potrebno je uraditi kompletne biohemijske nalaze krvi i urina
kod dijabetičara koncentracija glukoze na tašte je iznad 7mmol/l, a dva sata nakon obroka bogatog ugljikohidratima vrijednosti prelaze 11,1 mmol/l
dakle kod vas nisu bile te vrijednosti

kod zdravih ljudi nakon obroka normalno raste vrijednost šećera u krvi, dva sata nakon jela je najveći i obično ne prelazi 7,8 mmol/, ali opet nisu svi organizmi isti, kao i hrana koju jedemo, pa kod nekoga koncentarcije mogu biti i do 11 mmol/l a da nema dijabetes

takođe mjerenje na dva različita aparata će uvijek pokazati različite vrijednosti, jer nisu isto baždareni
čak i dva uzastopna mjerenja na istom aparatu ne moraju biti identična, jer koncentracija glukoze se stalno mijenja

kod vas može biti i lažna uzbuna, jer gušterača (koja luči inzulin) može kratkoročno promijeniti lučenje i da se nakon nekog vremena vrati u normalu (da te sad ne morim sa tim, jer ima više stanja u kojima organizam postane rezistentan na inzulin ili se isti luči u manjim količinama)

da li neko u porodici ima dijabetes tip 1user posted image
rekla si da je svekar dijabetičar, koji je tip kod njega

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 22:26:38   
bananica
IZVORNA PORUKA: Iman83

Dido, šaljemo vam veliki zagrljaj podrške, user posted image

Nadam se da će to biti sve u redu...mogu misliti kako si se zabrinula, ali samo polako...biće to dobro, ako Bog da!

user posted image


(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:10:23   
Dida79

IZVORNA PORUKA: taurus

draga dido mogu misliti kako si se nasekiralauser posted image

imam ti svašta reći o dijabetesu (i diplomski i magistarski sam radila sa dijabetičarima), međutim da te ne zamaram previše samo ću se zadržati na vrijednostima glukoze u krvi

da bi se postavila dijagnoza dijabetesa potrebno je uraditi kompletne biohemijske nalaze krvi i urina
kod dijabetičara koncentracija glukoze na tašte je iznad 7mmol/l, a dva sata nakon obroka bogatog ugljikohidratima vrijednosti prelaze 11,1 mmol/l
dakle kod vas nisu bile te vrijednosti

kod zdravih ljudi nakon obroka normalno raste vrijednost šećera u krvi, dva sata nakon jela je najveći i obično ne prelazi 7,8 mmol/, ali opet nisu svi organizmi isti, kao i hrana koju jedemo, pa kod nekoga koncentarcije mogu biti i do 11 mmol/l a da nema dijabetes

takođe mjerenje na dva različita aparata će uvijek pokazati različite vrijednosti, jer nisu isto baždareni
čak i dva uzastopna mjerenja na istom aparatu ne moraju biti identična, jer koncentracija glukoze se stalno mijenja

kod vas može biti i lažna uzbuna, jer gušterača (koja luči inzulin) može kratkoročno promijeniti lučenje i da se nakon nekog vremena vrati u normalu (da te sad ne morim sa tim, jer ima više stanja u kojima organizam postane rezistentan na inzulin ili se isti luči u manjim količinama)

da li neko u porodici ima dijabetes tip 1user posted image
rekla si da je svekar dijabetičar, koji je tip kod njega


Tauris mila danas cijeli dan sam trazila da mi neko da odgovor na jednostavno pitanje kolika je normalna vrijednost poslije rucka kod zdrave osobe..Ti si nam ga dala bez da sam te pitala..Hvala ti od neba i nazad
Isto tako pitam dr u Dz otoka veceras jel moguce da mu je ovo kratkorocno i da slezena trenutno ne radi kako treba ona samo slijeze ramenima i govori sve je moguce.
Citav sistem nam je otisao u tri lijepe kad nam je covjek veceras u dz iznjeo tri aparata za mjerenje a ni jedan ne radi meni je doslo da skocim kroz prozor..Pa jel to moguce
Radili smo mu veceras nalaz urina ketona nema hb
Trazim uputnicu za pedijatriju na jezeru kaze nije on za jezerauser posted image Javite se njegovom pedijatru u ponedeljak...sta sad da radim nisam pametna..nasi kucni prijatelji imaju djete koje ima dijabetis mjesec dana su ga lijecili injekcijama i natibioticima bez da mu je iko uradio osnovne labaratorijske nalaze..tek kad je djete palo u komu i kad ga je otac donio na rukama u dz su rekla da je mozda secer..pa hallo vise
Evo danasnjih vrijednosti jutros prije jela 6..dva sta poslije 9,1 rucao oko 14 samo pola tanjira supice sa kriskom hljeba mjerimo mu u 16,30 ocitava 9,8 oko 17,00 trazi djet gladno ne znam sta da mu dam izvadim mu mladog sira sa hljebom i to je jeo kasnije mu mjerimo 5,9 evo sad pred spavanje 6,9
Ja vise ne znam sta da radim nije visoko ali zasto tako varirauser posted image


(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:26:15   
taurus
dido na žalost nemaš drugog izbora nego da prvo ideš pedijatru u dz, pa da od nje tražiš uputnicu za dijabetološko savjetovalište na pedijatriji (takav na mje sistemuser posted image ) a vjerovatno će ti prvo dati da radiš kompletne nalaze u njihovoj laboratoriji, jer brojni parametri mogu ukazivati na dijabetes

dobro je da u urinu nema keto tijela, a nema ni glukoze jer mu glukoza nije prelazilea 10,1 mmol/l
ove vaše vrijednosti danas jesu blago povišene, ali još uvijek se ne može govoriti o dijabetesu
treba uraditi i testove na toleranciju glukoze, odrediti i koncentracije inzulina

opet ti ponavljam stanje može biti prolazno, ako potraje duže može se uvesti oralna terapija koja će stimulisati gušteraću na lučenje inzulina, pa da se tako stanje vrati na normalu i prekine sa lijekovima
dijabetes je toliko kompleksan bolest (sa aspekta biohemije) tako da se može reći "sve je moguće"
ali ja samo tebi ponavljam da se ne sekiraš previše (znam da je to teško kad su djeca u pitanju) jer je prerano govoriti o dijabetesu

još jedna napomena ne smije se gladovati jer i tada glukoza raste, to je odbrana organizma na stanje gladovanja i odmah se pokreću zalihe glukoze iz jetre

nisi mi odgovorila na pitanje o dijabetesu u porodici

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:30:32   
Dida79
Ne niko nam nema dijabetis...Svekar dobio staracki a isto tako moja mama kad je brat imao udes odmah fasovala dijabetis..Svekar prima inzulin a mama mi je jos na tabletama

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:32:28   
bananica
draga dida pokusaj se sto manje sikirati user posted image

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:32:55   
Dida79
On je toliko umiljato djete i veselo..veceras su se u dz sve sestrice okupile oko njega izvaljuje on sa njima tacno me bilo sramota ostale djece oka cekajuuser posted image
Dr govori da je ovo jos uvijek na granicama tolerancije
U ponedeljak ga vodim u nas dz zahtjevat cu da mu se urade labaratorijske pretrage i onda vidjeti sta daljeuser posted image

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:43:03   
taurus
eto ti još jedna olakšavajuća stvar
nemate dijabetesa tip 1 u porodici, to kod roditelja je tip 2, može biti (a i ne mora) nasljedan ali se ne javlja kod djece


(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:46:50   
Dida79
Citam sad po netu i naletim da roditelj pita dr sta da radi slucaj slican kako kod mog malenog..secer mu varira ali ne ide preko 10.
On joj savjetuje

Preporučio bi da učinite OGTT test,po mogućnosti s određivanjem GUKa ne samo na tašte i nakon 2h,već i nakon 60,90 i 120 minuta,

prof Dumić

Sta je ovaj OGTT test

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:48:26   
bebacha
Dida to je ja mislim ono kad se izvadi secer pa onda popije odredenu kolicinu vode sa secerom pa opet


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:51:24   
bananica
Dido, a koje si ti simptome kod malenog primjetila pa si mu izmjerila secer?

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:51:31   
taurus
OGTT nije ništa strašno, obično mjerenje glukoze u krvi
prvo se odredi početna koncentracija, zatim se popije rastvor glukoze (75 gr glukoze rastvoreno u vodi) pa se mjerenje ponavlja u propisanim vremenskim intervalima

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:53:41   
Dida79
Hvala cure prepostavila sam da je tako nesto ali nisam bila sigurna
Bananice citaj na prvoj stranici preumorna sam da bi ponovo sve tipkala user posted image

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: djete i dijabetes
26.11.2011 23:58:24   
taurus
hajde ti sad malo odmori, djetetu treba odmorna mama
ne surfaj previše, naletićeš na svašta i bez veze se još više brinuti

sutra vodi računa šta jede, najbolje je više malih obroka i obavezno neka bude fizički aktivan

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: djete i dijabetes
27.11.2011 0:00:53   
Dida79
Sve znam jedva stojim na nogama ali san na oci nece..maleni je zaspao vec odavno mm je natjerao da legnem i ja u krevet oni su svi zaspali ja se izvukla iz sobe
Nece san na oci i djaba

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: djete i dijabetes
27.11.2011 0:02:43   
bananica
user posted image molim Boga da je ovo sve samo lazna uzbuna

< Poruku je uredio bananica -- 27.11.2011 0:03:34 >

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 49
   RE: djete i dijabetes
27.11.2011 0:03:20   
veeseelaa
Didi evo sad iščitah temu user posted image uh draga baš mi je žao zbog svega, iskreno se nadam da će biti sve ok.... u dijabetes se uopće ne razumijem, hB taurus je tu da ti objasni odredjene nejasnoće
Držim fige da sve bude ok


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *