|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 1:02:21   
ziki
Kritike na ugnjetavanje zena su jedno a ismijavanje drugo. Tradicija je ono sto nas cini posebnim, bez tradicije nemamo svog identiteta. Hvala Bogu pa svijet ide naprijed, pomicu se granice nauke, tehnologije ali ni to nije palo s neba vec ima svoju tradiciju. Niti su svi ljudi isti pa ni tradicije nisu iste. Ali svaka tradicija, sve dok ne narusava ljudska prava, zasluzuje postovanje. Kako su ljudi prezivljavali nekad je tema sa kojom se treba upoznat a ne tema za ismijavanje.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 51
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 1:04:15   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: ziki

Kritike na ugnjetavanje zena su jedno a ismijavanje drugo. Tradicija je ono sto nas cini posebnim, bez tradicije nemamo svog identiteta. Hvala Bogu pa svijet ide naprijed, pomicu se granice nauke, tehnologije ali ni to nije palo s neba vec ima svoju tradiciju. Niti su svi ljudi isti pa ni tradicije nisu iste. Ali svaka tradicija, sve dok ne narusava ljudska prava, zasluzuje postovanje. Kako su ljudi prezivljavali nekad je tema sa kojom se treba upoznat a ne tema za ismijavanje.

user posted image user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 52
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 1:07:36   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: ziki

Kritike na ugnjetavanje zena su jedno a ismijavanje drugo. Tradicija je ono sto nas cini posebnim, bez tradicije nemamo svog identiteta. Hvala Bogu pa svijet ide naprijed, pomicu se granice nauke, tehnologije ali ni to nije palo s neba vec ima svoju tradiciju. Niti su svi ljudi isti pa ni tradicije nisu iste. Ali svaka tradicija, sve dok ne narusava ljudska prava, zasluzuje postovanje. Kako su ljudi prezivljavali nekad je tema sa kojom se treba upoznat a ne tema za ismijavanje.


Ja se nadam da si svjesna da postoje tradicije u pojedinim dijelovima svijeta koji ugrozavaju zivote zena....Prezivljavanje je jedno, robovanje  nesto sasvim drugo...

< Poruku je uredio MarinaDK -- 28.9.2010 1:11:23 >

(odgovor članu ziki)
  Neposredna veza do poruke: 53
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 1:12:53   
ziki
IZVORNA PORUKA: ziki

Kritike na ugnjetavanje zena su jedno a ismijavanje drugo. Tradicija je ono sto nas cini posebnim, bez tradicije nemamo svog identiteta. Hvala Bogu pa svijet ide naprijed, pomicu se granice nauke, tehnologije ali ni to nije palo s neba vec ima svoju tradiciju. Niti su svi ljudi isti pa ni tradicije nisu iste. Ali svaka tradicija, sve dok ne narusava ljudska prava, zasluzuje postovanje. Kako su ljudi prezivljavali nekad je tema sa kojom se treba upoznat a ne tema za ismijavanje.


_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 54
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 3:48:21   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: shejla

mogu misliti....a da vidis tek u komisluku komentara...ja sam u mahali,  pa ti je to aman za aman....
kaze komsija (tek se doselio iz PM....sa bradom i kratkim pantolama), nesto lupao pred kucom pa ja sisla da mu je*** familiju i kazem da mi dijete ne moze spavati od njih u svako doba dana lupaju... Kaze on: ooo izvini, ne bih ja djetetu, oprosti...zaboravio....nek ti bude dobar musliman user posted image  Kazem ja: muslimanka?! On me gleda u cudu.... pa, reko, curica je... A on kaze: aaa (ono kao aha..) i nista vise user posted image user posted image user posted image  


user posted image   user posted image    

(odgovor članu shejla)
  Neposredna veza do poruke: 55
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 8:55:26   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

dio muske nosnje nekad... u planinskim selima user posted image

user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

ovo je tzv. nakurnjak user posted image user posted image user posted image

bila je emisija, nekad davno, na bht-u ili tvsa...ne znam ni ja vise...ja sam se valjala od smijehauser posted image user posted image a tek one nane sto su pricale i pleleuser posted image user posted image user posted image pa pocele objasnjavati kako se mjere uzimajuuser posted image user posted image user posted image a sve i jedna crce od smijeha...ma bilo ih je dusa gledati....i na pitanje jesu li cekale do braka...sve u isti glas JESU...a onda padose od smijehauser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Visnja RR)
  Neposredna veza do poruke: 56
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 11:33:28   
jasmin

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: ziki

Kritike na ugnjetavanje zena su jedno a ismijavanje drugo. Tradicija je ono sto nas cini posebnim, bez tradicije nemamo svog identiteta. Hvala Bogu pa svijet ide naprijed, pomicu se granice nauke, tehnologije ali ni to nije palo s neba vec ima svoju tradiciju. Niti su svi ljudi isti pa ni tradicije nisu iste. Ali svaka tradicija, sve dok ne narusava ljudska prava, zasluzuje postovanje. Kako su ljudi prezivljavali nekad je tema sa kojom se treba upoznat a ne tema za ismijavanje.


Ja se nadam da si svjesna da postoje tradicije u pojedinim dijelovima svijeta koji ugrozavaju zivote zena....Prezivljavanje je jedno, robovanje  nesto sasvim drugo...


Ovo potpisujem.Nikad necu podrzati tradiciju koja ponizava nekoga,u ovom slucaju zenu.S obzirom da su se narusavala zenska prava ne zasluzuje nikakvo postovanje,nego zgrozavanje i osudjivanje.Nemam snage za ismijavanje :(.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 57
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 11:57:26   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: Visnja RR

dio muske nosnje nekad... u planinskim selima user posted image

user posted image


čula sam za ovo al nisam vidjela hahahah ludo
a ko mjeru uzima? hahahahah

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 58
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 12:04:23   
veeseelaa
mamine oči pa nemoj da se ljutiš user posted image  i ja sam iz tih krajeva al i tamo a i ovamo ima običaja da ti pozli, mislim da se slažeš
Vjerujem da se Sandžak slučajno spomenuo user posted image  



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 59
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 12:43:59   
Nedi
Dok se nisam udala mislila sam da je ovakav način života koliko-toliko prevaziđen. Poslije sam doživjela izanađenje i šok istovremeno jer sam imala priliku vidjeti da i danas nema bitnih izmjena u muško-ženskim odnosima.
I toga ima svugdje...bilo da je selo u Bosni, Hrvatskoj, Albaniji...

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 60
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 13:14:36   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

mamine oči pa nemoj da se ljutiš user posted image  i ja sam iz tih krajeva al i tamo a i ovamo ima običaja da ti pozli, mislim da se slažeš
Vjerujem da se Sandžak slučajno spomenuo user posted image  



a ko je rekao da se ljutim ako si procitala dva puta sam naglasila da se neljutim i da se pogresno ne protumaci moj post samo sam iznijela svoje misljenje kao i svi koji daju svoja misljenja a to dal je slucajno spomenuto ili namjerno ne ulazim u touser posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 61
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 13:21:23   
hanabanana
Tradicija je jedno, kulturno nasljedje nešto sasvim drugo, a običaj opet nešto treće.

A ja gotovo uvijek mislim isto:
Ja ne znam sto mi je bio djed; vise me brine sto ce biti njegove unuke!

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 62
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 13:34:13   
M kao Mama
Da se nadovežem na odgovor na moj odgovor, a koji je dala mamine oči,

draga nisam ja ništa loše mislila, naprotiv, ja sam u lijepom kontekstu pomenula Sanđak, ja samveoma vezana emotivno za taj kraj.

Tamo imam dosta rodbine i tamo sam provela dosta vremena, tamo sam bila kada su bile i žalosti i radosti, kada su bila rođenja djece, suneti, udaje, bolesti smrti. Pišem o mjestima:Bijelo Polje, Rožaje, Berane,

Bila sam na nekoliko svadbi neke su bile odmjerene, neke gala, neke opšti seljakljuk ,neke opšti krkanluk, neke za pamćenja dok sam živa po otmesoti i uksu, znači bilo je svega.

Bila sam na svadbi na kojoj se moja rodica doslovno presvukla 7 puta. Od vjenčanice, dobrog kata, kostima, haljina,  ona je iz Rožaja. Znači, pišem ti što sam svojim očima vidjela.

Također, mislim da je Marina pisala o romskoj svadbi, ja bih voljela kada bi se javila neka for. iz Turske, ja znam da je tamo običaj da se mlada tako kiti , da se pare doslovno hevtaju na trake, to sam gledala na jednom snimku, jer je jedna žena iz Sarajeva bila pozvana na svadbu u tursku, gdje joj se udavala tetkina unuka. Tamo sam to vidjela, a nisu romi, znači, mi ovdje maltene od mjesne zajednice do mjesne zajednice imamo različite običaje, a kamoli od mjesta do mjesta i od države do države.

Priča oko dimija, ondnosno dobrog kata povela se jer je vesela pomenula kolegicu, a ja sam senadovezala na to jer znam da je nošenje dobrog kata svojstveno za Sanđak.

Eto toliko od mene, nadam se da se neće povesti nepotebna polemika, ali osjetila sam potrebu da pojasnim nekoliko bitnih činjenica.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 63
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 13:47:10   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: mama alma RR
Također, mislim da je Marina pisala o romskoj svadbi, ja bih voljela kada bi se javila neka for. iz Turske, ja znam da je tamo običaj da se mlada tako kiti , da se pare doslovno hevtaju na trake, to sam gledala na jednom snimku, jer je jedna žena iz Sarajeva bila pozvana na svadbu u tursku, gdje joj se udavala tetkina unuka. 


Nisam turkinja, ali mi je zet turčin. user posted image
I tačno je da se kite upravo na ovaj način.
Sestri i zetu su stavili trake, i na trake su stavljali dukate, ili novčanice.
To je običaj.
Ali bilo je i onih koji su dali koverte a koji nisu bili gosti iz Bosne.

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 64
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 13:59:07   
Anoniman
Imala sam prilike prisustvovati i turskim svadbama, 4 puta, elem opisala sam romsku svadbu ukratko jedna od turskih svadbi je skoro pa ista bila, kicenje mlade parama, marama takodje na glavi...Jedna svadba je bila sasvim kao na evropski nacin, bez obicaja, vjerovatno zato jer je bilo vise danaca a taj par se vjencao takodje u Turskoj, vjerovatno su tamo pravili svadbu po tradiciji....
Da dodam na svakoj turskoj svadbi mlade su pravile prije toga nesto poput djevojackke veceri, samo za zene, sa muzikom hranom, Mlada su pokazivale, nakit koji su unaprijed dobile od muza ....U januaru cu prisustvovati  na svadbi moje drugarice koja je iz Indije tj Sri Lanka, jedva cekam da vidim kako to oni rade...

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 65
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:01:52   
hanabanana
Moja sestra nije imala ništa na glavi.
A pojas je imao i njen muž.
Na kraju su ga skinuli.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 66
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:06:22   
veeseelaa
a jestel vidjele Albansku svadbu?
obzirom da često ljetujem u Ulcinju padala sam od šege kad vidim da ide kolona extra napucanih vozila a za njima kamion ko Čkaljin i Pajin pun stvari koje mlada nosi kao pokllon tj spremu od svojihuser posted image
A kamion otkriven (bez cerade) da svi vide silne deke, posteljinu, zavjese i ostalo user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 67
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:09:28   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Tamo imam dosta rodbine i tamo sam provela dosta vremena, tamo sam bila kada su bile i žalosti i radosti, kada su bila rođenja djece, suneti, udaje, bolesti smrti. Pišem o mjestima:Bijelo Polje, Rožaje, Berane,



Moja mama je iz Bijelog polja a rahmetli otac iz Berana ja neznam za te običaje user posted image  al stvarno
Možda to ima više veze sa selimauser posted image
Eto dole su mi se udale tetke, daidže ženile al sve u skladu sa normalom, nije bilo ni katova, ni lumpovanja, ni pucanja, a ni presvlačenja itd

evo slike moje mame s vjencanja 1970 godine, ne vidi se skroz al je vidljivo da je na njoj sako a i nema dukata i sl


user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 28.9.2010 14:18:21 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 68
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:17:54   
M kao Mama
Ne znam vesela, ali moji nisu sa sela, nego baš iz centra grada, baš možeš mamu pitati, moji su baš cijenjeni i poštuju ih u B. POlju.

Nevažno,

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 69
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:21:21   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Ne znam vesela, ali moji nisu sa sela, nego baš iz centra grada, baš možeš mamu pitati, moji su baš cijenjeni i poštuju ih u B. POlju.

Nevažno,



moja mama se djevojački preziva  ahman, pitaj svoje user posted image  svijet je mali, nikad ne bi rekla da imaš veze sa ljudima iz tog dijela C.gore, pa plava si, odozdo su obično tamnije pute user posted image user posted image  al baš mi je drago, pitam i ja mamu, još kad rod ispadnemo pa ti i dalje ruži veselu user posted image user posted image user posted image
Znači tvoj otac je odozdo?
moja mama od 15 godine ne ivi u B.polju, otila je da se koluje jer neke prilike birkvatkile za kolovanje tu i nisu bile

< Poruku je uredio veeseelaa -- 28.9.2010 14:24:45 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 70
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:22:09   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: dadada

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

dio muske nosnje nekad... u planinskim selima user posted image

user posted image
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

ovo je tzv. nakurnjak user posted image user posted image user posted image

bila je emisija, nekad davno, na bht-u ili tvsa...ne znam ni ja vise...ja sam se valjala od smijehauser posted image user posted image a tek one nane sto su pricale i pleleuser posted image user posted image user posted image pa pocele objasnjavati kako se mjere uzimajuuser posted image user posted image user posted image a sve i jedna crce od smijeha...ma bilo ih je dusa gledati....i na pitanje jesu li cekale do braka...sve u isti glas JESU...a onda padose od smijehauser posted image user posted image user posted image




hahahaha na ovu fotku sam bas naletjela kad je bila ta emisija ...to su Dzankove emsije...neko selo na Bjelasnici.... user posted image
meni su ti obicaju super za gledati...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 71
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:32:18   
amela2208
evo i ja po nesto da napisemuser posted image  procitala sam skoro sve postove sa ove teme pa i ja koju da ubacim...

Nije tacno da se u sandzaku 7 puta presvlaci na svadbi, sve zavisi od porodice koja pravi svadbu. Nekad bude jedno ili dva presvlacenja rijetko kad da je tri... Znaci bude vjencanica, pa kat, ili nekad bude 2 kata i jedna vjencanica sve zavisi od porodice. Svadbe se vecinom prave u salonima bude jelo, pice, muzika slatko..... Darovavanje bude u kovertama (bar u crnogorskom dijelu sandzaka), ako se zlato ili neki drugi darovi nose onda ide kuci poslije svadbe. U slucaju da dodje do ravoda zlato i sve so je zenıno ı dalje prıpada njoj ı ne uzıma se nısta od nje.
Vidim sandzacki obicaji su se digli na şegu sa strane nekih forumaşica... nije fer stvarno ali svako moze da iznese svoje misljenje ba izvolite i dalje se şegajte. A ja se ponosim sto sam  sandzaklijka, sto znam ko sam, ko su mi djedovi-pradjedovi, koji su mi obicaji. Volim Sandzak volim Bosnu (i ako nikad nisam bila tamouser posted image )
ja nisam znala da se toliko sandzaklije mrze i da se smatraju tako kao se smatraju dok nisam dosla na studije ovdje u İstanbulu al eto da ne duzim....uglavnom ja volim sve ljude kojı su ljudi i znaju postovati.
turska svadba: bude bas kako je to alma objasnila, kite se i mlada i zet...parama, zlatom...svadbe se vecinom prave po salonıma ılı ulıcama sto bude pravo cool. Bas skoro smo ımalı svadbu pred stan nam ı bas sam zadivljena njıhovom ıgrom veseljem ı opuscenoscu.
arapska svadba(Liban) : Njihove svadbe vecınom traju 3 dana, kod njıh se ne nose poklonı u zlatu ılı parama vec kolıko radı adeta-obıcaja nosı se pırınac, nosı se kurban ı ostale kucne namırnıce u velıkım kolıcınama(ako se svadba pravi kuci). Muzıka bude uzıvo, igre su ım predıvne, ıgra se pomıjesano mıslım muskacrcı ı zene zajedno ıgraju...


_____________________________

Sara&Mohammad

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 72
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:34:55   
M kao Mama
c
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Ne znam vesela, ali moji nisu sa sela, nego baš iz centra grada, baš možeš mamu pitati, moji su baš cijenjeni i poštuju ih u B. POlju.

Nevažno,



moja mama se djevojački preziva  ahman, pitaj svoje user posted image  svijet je mali, nikad ne bi rekla da imaš veze sa ljudima iz tog dijela C.gore, pa plava si, odozdo su obično tamnije pute user posted image user posted image  al baš mi je drago, pitam i ja mamu, još kad rod ispadnemo pa ti i dalje ruži veselu user posted image user posted image user posted image
Znači tvoj otac je odozdo?
moja mama od 15 godine ne ivi u B.polju, otila je da se koluje jer neke prilike birkvatkile za kolovanje tu i nisu bile



Hahahaha, vidiš šta ti je predrasuda i gordost, ja se ne stidim svog proijekla, pa ću sada fino svu lozu da razmotam, pa možda nađem još neku rodicu, što bi mi bilo zaista drago.

Moja nana (mamina mama) je djevojački Mekić, dedo Sabih alamurahmetile ja kako znam od 1900 godine imao kuću na mjestu gdje je sada Robna kuća u B. POlju, imao dućan, a radio i kao čimbenik u Općini, nana stara Selima rodila mu 8 kćeri, pa dva sina, znaći 10 djece, tako da mi je pola B. Polja rod.

Moja nana, znači mamina mama udala se u Nišića, isto poznata familija, ali su 1950 krenuli za Tursku, nisu uspjeli doći do Turske, jedna teka jeste, a dva brata (moj dedo i njegov brat) došli su u Sarajevo.

Moja mama i njen brat rođeni u Sarajevu, ja sam rođena u Sarajevu, otac mi Sarajlija, ali ja više volim svoje sanđačke gene, nego išta. Đaba , krv nije voda.

I ja sam ti bas pravi primjerak Mekići, bacila sam se na njih, sve imamo bijeli skoro porculanski ten i plavu kosu, ako imam dvije rodice, nas tri ko jednojajčane "trojke" iste, iste.

Inače, po pitanju tena, nanina sestra u ono doba radila u apoteci u B. POlju, prije 50 i nešto godina, i pričala je da su uvijek druge djevojke mislile da sestrama pravi neku specijalnu kremu, jer su bile tako čistog tena i bijelog lica, ali očito su korjeni čudo, hahaha.

Eto baš pitaj mamu, mora znati nekoga od mojih, mislim prosto je nemoguće da ne zna.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 73
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:40:15   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: mama alma RR

c
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

IZVORNA PORUKA: mama alma RR

Ne znam vesela, ali moji nisu sa sela, nego baš iz centra grada, baš možeš mamu pitati, moji su baš cijenjeni i poštuju ih u B. POlju.

Nevažno,



moja mama se djevojački preziva  ahman, pitaj svoje user posted image  svijet je mali, nikad ne bi rekla da imaš veze sa ljudima iz tog dijela C.gore, pa plava si, odozdo su obično tamnije pute user posted image user posted image  al baš mi je drago, pitam i ja mamu, još kad rod ispadnemo pa ti i dalje ruži veselu user posted image user posted image user posted image
Znači tvoj otac je odozdo?
moja mama od 15 godine ne ivi u B.polju, otila je da se koluje jer neke prilike birkvatkile za kolovanje tu i nisu bile



Hahahaha, vidiš šta ti je predrasuda i gordost, ja se ne stidim svog proijekla, pa ću sada fino svu lozu da razmotam, pa možda nađem još neku rodicu, što bi mi bilo zaista drago.

Moja nana (mamina mama) je djevojački Mekić, dedo Sabih alamurahmetile ja kako znam od 1900 godine imao kuću na mjestu gdje je sada Robna kuća u B. POlju, imao dućan, a radio i kao čimbenik u Općini, nana stara Selima rodila mu 8 kćeri, pa dva sina, znaći 10 djece, tako da mi je pola B. Polja rod.

Moja nana, znači mamina mama udala se u Nišića, isto poznata familija, ali su 1950 krenuli za Tursku, nisu uspjeli doći do Turske, jedna teka jeste, a dva brata (moj dedo i njegov brat) došli su u Sarajevo.

Moja mama i njen brat rođeni u Sarajevu, ja sam rođena u Sarajevu, otac mi Sarajlija, ali ja više volim svoje sanđačke gene, nego išta. Đaba , krv nije voda.

I ja sam ti bas pravi primjerak Mekići, bacila sam se na njih, sve imamo bijeli skoro porculanski ten i plavu kosu, ako imam dvije rodice, nas tri ko jednojajčane "trojke" iste, iste.

Inače, po pitanju tena, nanina sestra u ono doba radila u apoteci u B. POlju, prije 50 i nešto godina, i pričala je da su uvijek druge djevojke mislile da sestrama pravi neku specijalnu kremu, jer su bile tako čistog tena i bijelog lica, ali očito su korjeni čudo, hahaha.

Eto baš pitaj mamu, mora znati nekoga od mojih, mislim prosto je nemoguće da ne zna.




pa ne zovem ja dzaba lajlu porculanska lutkica... user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 74
   RE: Kako se nekada zivjelo
28.9.2010 14:41:20   
malena27 RR
Vesela, mislim da kat nema veze sa selima u C. Gori, tj. u Sandzaku...Sve je stvar porodice, obicaja i tradicije.
Moj svekar je iz Gusinja a svekrva iz Plava, od Berana su mozda nekih 5-10 km  udaljena ova dva mjesta, prakticno se nalaze na granici sa Albanijom. 
Moja svekrva je 3 dana imala svadbu i imala je nosnju tj. kat, sa jelecetom na koji idu dukati... dvorila je goste, bila olicena u bijelo po licu, pa onda nasminkana po tradiciji i sa rukama obojenim knom.... nakon te ''tradicijske'' svadbe je imala pravu, opcinsku svadbu i imala je vjencanicu bijelu...
Meni nije predlagala da ja imam takvu svadbu niti mi je ni nametala....niti moj muz, ni bilo ko iz familije...





_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 75
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 2 [3] 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Sex
almai

Poslije odnosa sa vasim muzem,vi?

Odmah se tusirate (60%)

zagrljeni zaspete (13%)

okrene se svak na svoju stranu (8%)

nesto drugo (19%)


Broj svih glasova: 119

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *