|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 8 [9] 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 11:03:59   
veeseelaa
ma kažem i ja baš žalosno, i moja mama je sa sela, rodjena je 1946 godine al ima dvije završene srednje škole, trgovačku i ugostiteljsku i sva njena braća i sestre su završili školu
Jedan brat joj je učitelj a jedna sestra učiteljica, žive i rade u Sarajevu
Moja mama ima tridesetak godina radnog staža
A npr moja sveki je 1958 godište i ima samo 8 razreda a eto mladja od moje mame 12 godina, žalosno skroooz
kad mi je moja sveki rekla da se u njeno vrijeme ašikovalo ono putem pendžera ja se ibretila danima, meni je moja mama pričala da su u njeno doba djevojke se normalno zabavljale s momcima
znači očito je razlika od mjesta do mjesta iako su u pitanju samo kilometri

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 201
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 11:11:28   
vjestica
ja sma se iskreno iznenadila kad sam pročitala 64 godište i 4 razreda osnovne
ja sam mislila da je to bilo prije II svjetskog rata
ali je fakat razlika između sela i grada (moja mama , pa i sveki koje su 47 i 46 godište su fakultetski obrazovane, pa mi je zato to toliko čudno, jer 64 godište je bliže mom godištu, nego moje mame godištu)


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 202
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 11:11:31   
Nedi
A npr moja sveki je 1958 godište i ima samo 8 razreda


Potpisujem...i to ima vjerovatno zato što je bilo zakonom uslovljeno, babo joj nije dao da ide u školu.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 203
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 11:14:01   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: vjestica

ja sma se iskreno iznenadila kad sam pročitala 64 godište i 4 razreda osnovne
ja sam mislila da je to bilo prije II svjetskog rata
ali je fakat razlika između sela i grada (moja mama , pa i sveki koje su 47 i 46 godište su fakultetski obrazovane, pa mi je zato to toliko čudno, jer 64 godište je bliže mom godištu, nego moje mame godištu)



mislim da su u pitanju 64 godine a ne 64 godište

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 204
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 11:16:02   
vjestica
IZVORNA PORUKA: Gracanka

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

ma da naravno, ali neki su slali muškarce na školovanje a žene ne,
nepojmljivo mi je da žene koje su rodjene pedesetih godina nemaju čak ni osnovno obrazovanje


Joj veeseelaa,ne neki nego skoro svi su tako radili,mislim na selima.Moja mama rahmetli je bila 64 godište i imala je samo 4 razreda osnovne,dok je njen brat i srednju završio user posted image ali tako je to bilo na selima,sjećam se da mi je pričala da je iz njenog cijelog razreda samo jedna djevojka išla dalje (do 8) i naravno proglašena svakakvom,možeš zamisliti user posted image Još mamini nisu imali puno posla,pa da bi se reklo da su je zato ostavili kod kuće,ali tako su svi radili pa i oni,tad je vrijedila ona šta će špobogu žensku škola ionako nikad neće raditi,samo bezveze trošak stvarati,a muški su ipak morali prehranjivati porodicu pa im treba - žalosno!user posted image



_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 205
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 11:16:30   
veeseelaa
uh dobro si, valjda nisam mogla povjerovati user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 206
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:21:09   
Visnja RR
drage moje pa koliko puta se desilo da gledamo  emisije koje ja izbjegavam gdje i sada zenskoj djeci nedaju da se skoluju vise od 4 razreda... bilo je takvih priloga kolko hocete i zadnjih godina...pa otac djeteta kaže nek idem u zatvor ali ona nece isici u skolu ...a oni namazaniji se pravdaju kako nemaju novaca... (a za sina bi imali)user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 207
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:25:15   
veeseelaa
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 208
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:35:14   
mamine oci
kad god procitam naslov teme na um mi padne ona reklama "al se nekad dobro jelo bas"user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 209
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:35:51   
marny
veeseelaa bi se trebala baviti politikom, bila bi pravi fajter za prava žena. (samo ne znam koliko bi žene bile spremne za to).

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 210
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:41:01   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: mamine oci

kad god procitam naslov teme na um mi padne ona reklama "al se nekad dobro jelo bas"user posted image


znas da sam isto pomsilila user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 211
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:55:44   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: marny

veeseelaa bi se trebala baviti politikom, bila bi pravi fajter za prava žena. (samo ne znam koliko bi žene bile spremne za to).


ja sam neshvaćena uglavnom hahahha vječiti buntovnik user posted image user posted image  borac za pravdu al što kažeš ne možeš nekom pomoći kad on sebi sam neće, većina žena je takva
S nekim kad razgovaram, moj stav o pravima žena doživljavaju kao nametljiv (ku****nje) i ne ostariv pa mi se onda pripisuje uobraženost i potreba da svim rukovodim
A ne, nije tako, samo želim svojim životom da upravljamo same a ne da nas drugi ko stoku voda
Pravo izbora na školovanje, udaju, posao, način odijevanja, pravo glasa itd a ne da neko nameće ženi šta mu se prohtije i kako je to njegova baba birvaktile radila
Uh evo se raspucahuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu marny)
Neposredna veza do poruke: 212
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 14:59:16   
vjestica
uh mene više nerviraju žene koje same sebe ograničavaju i dozvoljavaju da im neko određuje život
ma ko ti to u današnje vrijem može uraditi ako ti ne dozvoliš user posted image


_____________________________

Neplodnost je nasljedna. Ako Vaši roditelji nisu imali djece, najvjerovatnije ih ni Vi nećete imati.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 213
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:10:00   
faris06


E a moja nana koja je rodjena 1925 godine  ima zavrsenu tadasnju nekakvu nizu skolu, zena cita , pise, prati politiku i danas...
A otac joj bio trgovac, dedo hodja.  Kaze jeste tada bilo malo zena da se skolovalo , ali bilo je , ali nisu curice ni htjele u skolu. Njena sestra rahmetli npr nije znala ni citati ni pisati,  ali se udala sa 14. Kaze moja nana ona bi se i dalje skolovala da nije poceo II svjetski rat.

_____________________________

Dva mala Indijanca

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 214
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:14:53   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: vjestica

uh mene više nerviraju žene koje same sebe ograničavaju i dozvoljavaju da im neko određuje život
ma ko ti to u današnje vrijem može uraditi ako ti ne dozvoliš user posted image



baš tako, al žene neke se svojom nesamostalnošću i nesamouvjerenošću dovode u situaciju da budu ovisne o roditeljima ili mužu koji ih tretiraju kao krpu
Samim tim, takav dugogodišnji potlačen način života i stalno kljucanje u mozak da je tako najbolje za nju dovodi je do stava da je stvarno tako najbolje za nju i kad joj neko pokuša otvoriti oči smatra ga svojim neprijateljem
Onda izgubilo se cijenjenje mnoštva vrijednosti kao što su odgovornost, vjernost, odanost, briga muža prema ženi .... nekim to ne igra ulogu (valjda su tako naučene od malena) jer bitno je biti u braku, zvati se udanom pa makar bio i pos*an
Okrenimo se oko sebe masa je takvih primjera
Ne mora muž samo da mlati il vara ženu da bi ona razmišljala il donijela odluku o razvodu
Skoro sam sjedila u društvu gdje se jedna gospođa žalila na supruga kako je neodgovoran, nije brižan itd i da razmišlja o razvodu, od nas 6 prisutnih žena 4 su rekle eh šta bi da te vara, pa da mu to oprostiš, ćuti, dobar je onuser posted image user posted image user posted image
Halo žena je nesretna i treba il popraviti stvar ukoliko je moguće ili dići sidro jer ja vjerujem da za svaku od nas postoji i čeka neko ko će nas voljeti i paziti kao princezu
A da ne govorim koliko žena pristaje prećutno na vođenje dvostrukog života svog muža, strašno user posted image  da su bar situirane i da ako zanemarimo navedeno imaju lijep život ja bi ih i svatila, ovako ne, zaista


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 215
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:15:56   
amela2208
IZVORNA PORUKA: vjestica

uh mene više nerviraju žene koje same sebe ograničavaju i dozvoljavaju da im neko određuje život
ma ko ti to u današnje vrijem može uraditi ako ti ne dozvoliš user posted image


sta su mogle uraditi curice u to vrijeme??? Curice su zavrisle 4. razred ili nisu, one sebi nisu krijili sudbinu niti su mogle tada. Za njih su se pitali otac, djed ili neko sasvim treci... Hvala Bogu sto zivimo u drugacije vrijeme.

_____________________________

Sara&Mohammad

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 216
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:22:09   
faris06
Apropo skolovanja djevojcica, prica mi jedna moja komsinica koja je sa sela, mladja zenica mozda 50 i neko godiste , da je jedina ona iz sela zavrsila srednju skolu jer se tada u tom njenom selu smatralo nemoralnim da zenska djeca na fizicko nose kratke hlace( tad se nosio crni sorc i bijela majica). Kaze majke nisu dale da im se kcerke skoluju dalje jer zaboga gdje ce "gole"  biti na casu.

_____________________________

Dva mala Indijanca

(odgovor članu amela2208)
Neposredna veza do poruke: 217
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:28:58   
ziki
Oko školovanja ne treba sve gledat crno bijelo. Moja mama je 50 godište fakultetski obrazovana žena, njena dvije godine starija sestra se udala sa 16 i ima samo osnovnu. Za to nisu krivi moji đed i bika mogla je i ona u školu, niko je nije tjerao da se udaje čak šta više ta ih je udaja povrijedila. Babina majka je ostala udovica sa 7 djece, od kojih najmlađe moj baba imao 6 mjeseci( on je 44 godište), od pune kuće i posluge ostala na ulici pa su se tetke školovale, tri su završile srednju a jedna višu. Znači nisu ni finansije problem. Ovako je bilo u Sandžaku u Sjenici u tim posleratnim godinama,a da se bacim na Makedoniju. Svekrva je studirala, došla do pred kraj i udala se, studirala u Skoplju došla u Tutin i rodila mm, batalila studije ko da nikad počela nije. Njene sestre nisu studirale ali su srednju završile, osim najmalđe koja je sa 17 otišla u Njemaču i udala se za amidžu mm. Opet je to bila njena volja. 

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu vjestica)
Neposredna veza do poruke: 218
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:32:11   
veeseelaa
da ta priča mi je poznata, strašno koji primitivizam user posted image
pa zar jednoj majci ima išta ljepše od školovanog djeteta user posted image user posted image  pa zar se moralnost gleda kroz šorc, školu, izlazak user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  pa ja kad sam 97 godine išla na exkurziju u Budimpeštu od 37-38 djevojki samo nas 5 iz razreda je išlo, za Bogu plakat, nije u pitanju bila materijalna situacija nego njihovi roditelju su smatrali odvajanje na par dana od kuće nemoralnim user posted image user posted image user posted image  
Ja sam se danima tome iščudjavala user posted image  do duše u mom slučaju da ne bi exkurzije ja se ne bi udala za mm
Al to je moralno zar ne? hahah

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu faris06)
Neposredna veza do poruke: 219
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:33:47   
maja78 RR
OT i ja sam 97 isla na ekskurziju u budimpestu, samo sto su kod nas  svi isli

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 220
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:37:25   
veeseelaa
e šta je s mojim razredom bilo i sad se pitam? čak se ne mogu načuditi kako se moglo desiti da ide samo nas 5 djevojaka??????? tužno i žalosno
Smjestili su nas u bus sa nekim drugim razredom iz Pete Gimnazije
Evo zna Bambi, išle smo u istu srednju školu, samo ona drugi razred, kako se sjećam i kod njih plafon da ih je na exkurziji bilo deset_ak, al nisam sigurna
a da vam ne priam da se njih 80% udalo odmah po zavretku srednje kole
Sad kad vidim djeca im imaju godina ko ja user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 29.9.2010 15:38:48 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 221
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:41:03   
Anoniman
za madjare ili ?user posted image user posted image

salim se

(odgovor članu veeseelaa)
  Neposredna veza do poruke: 222
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:43:31   
ziki
Da dovršim post pošto tipkam sa posla, svako malo neko dođeuser posted image U tim posleratnim godinama mnogo je naroda odbijalo te akcije opismenjavanja iz revolta prema tadašnjem režimu, bar ljudi koje ja znam. Moja bika, mamina majka, Hercegovka inače, je umalo glavom platila to što nije htjela u tu prinudnu školu za odrasle.
I još jednu anegdotu da dodam. U Sjenici je jedne godine bilo je masovno ispisivanje djevojaka iz stednje škole, ne znam tačno kako se zvala jer se djesio skandal maturantica je zabrljala sa profesorom. Masovno su roditelji ispisali ćerke da ih nebi bio ružan glas.



_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 223
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:45:57   
veeseelaa
ziki kako je lijepo čuti to bika, odavno već to ne rabim, čini mi se od djetinjstva user posted image
dadada nije madjar user posted image user posted image user posted image  hej kukuuser posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio veeseelaa -- 29.9.2010 15:46:57 >


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 224
   RE: Kako se nekada zivjelo
29.9.2010 15:53:05   
veeseelaa
a zamislite ovo:

C,gora - Podgorica
Djevojke se udaju najviše između 15. i 18. godine života. Rijetko
koja da prijeđe neudata dvadesetu godinu. U starija vremena su se i
mlađe udavale, čak i od 12 godina. Ako u Podgorici nema muškaraca za
ženidbu koliko djevojaka na udaju, onda se traži momak u kojem drugom
mjestu, u Tuzima ili u Skadru, da ne bi djevojka pošla za inovjerca.
Kako su se djevojke strogo krile, roditelji su momku odabirali
djevojku. Rijetko je kada momak, u dogovoru s kojom svojom rodicom,
udesio da vidi djevojku prije nego bude dovedena u njegovu kuću. To se
prije smatralo velikom sramotom,
i kad bi djevojčin otac saznao da mu
je neki momak vidio kćer, ne bi mu je dao, pa da je i od najboljeg
roda; volio bi je vidjeti usjedjelicom ili mrtvom, nego je dati takvomuser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 225
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 8 [9] 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 8 [9] 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

da li ste ?
felix

pozeljeli vi, zimu jesen ...... jesul vam dosadile ove nesnosne vrucine , sparine ...

da jesam (34%)

ne nisam (66%)


Broj svih glasova: 114

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *