|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
20.12.2010 14:55:11   
Majčica
IZVORNA PORUKA: Niobe

Moje ime je Bosna i Hercegovina.
Ja sam zemlja, premala za tudje, prevelika za svoje. Bila sam sjedinjena, onda razorena, potom rascjepkana. Ja sam majka tri musketira. Brata a ne brata. Komsije a ne susjeda. Sabaha a ne zore. Ja sam ceznja za toleranciju i mir, za spokoj majki poginulih sinova.
Ja sam siromasna cestama, konvertibilnim markama, jedinstvom. Ja sam sama. I moja priroda vene poput ubrane ruze. Moja djeca me se stide, i odlaze od mene prije vremena. Ja ostajem sama...i napustena.
Moje rijeke su slile u sebe krv, moje zemlje su zasadile grobove, moje kuce su nestale u plamenu. A ja tonem, na dno bez dna. Jer ja sam majka tri musketira, sa tri jezika. Ista a tako razlicita.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. Moj kamen sa doline juga ostaje neotesan, moja krosnja sa vrha brda ostaje neobrana, moja voda neispijena.
Jer su u me ugradili mito i korupciju, i nizu se dzamija do dzamije, crkva do crkve, iz inata i izdajnickog bratstva. Jer ja nemam posla bez koverte, i imena bez amidze.
Jer mojim hodnikom nije vise fol prostrijeti cilim, vec parket od hrastovine iz susjedne sume. Jer moje ime je postalo asocijacija za kutak na kraju svijeta, gdje je mrznja tangenta ljubomori, lopovluk hipoteza neskromnosti, a sreca paralela u nadu za bolje sutra.
Al' ime moje, ne znaci nista, kao zelenilo koje me krasi, i planine sto dosezu nebo. Moje rijeke sto teku pored deke sa mezom i djezvom na zaru. I miris njene kave. Turske, a domace. I ja nadjem svoj spokoj, kad je nada najmanja. I vidim sina koji se vraća s puta, s koferom od naslijedja. Kako grli brata, a ne brata. I znam da postoji ono nesto u meni, sto je jedino. Jer ja sam majka. I kojim god putem posli, stranci nisu samo u meni.
I krv ce se isprati, i grob prezaliti, i kuca izgraditi kada shvate, da nije bitna marka, i siromasna cesta. Vec ja, i ljubav moja, unistena ali moguca.
Jer majka ce biti tamo gdje je nastala, i dati od sebe sve sto je imala. I miris njen i zvuk i jedinstvo njeno, su nada. Da ce opstati tamo gdje je nastala.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. I ja sam jedna ali jedina.


Divnouser posted image


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
20.12.2010 15:47:14   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

Da i ja dam svoj stav o Svicarskoj.

Kratko receno Mrzim ovu drzavu, razlika ogramna kada sa uporedi s Francuskom.
Kada ribar dobije kaznu od 900KM sto nije posteno lupio ribu onda sta drugo da kazem!!
Ok radimo, stanujemo, ono bas kako bi i u drugoj normalnoj drzavi.
Radikalni desnicari uz pomoc propagandi ustrasuju narod kako bi im islo u korist onda sve zakone i one najgore se provedu.
Nemozes imati pacov ako nemas i zenku, tako i za zeca, jednostavno ce biti depresivni, ako slucajno imas samo jednog kazna te ceka, i brzo bi te komsija prijavio.
Vatrogasac dobija kaznu sto vozi preko ogranicenog, postar dobije kaznu ako nije nasao i uplatio mjesto za parking.
Strano dijete je segregirano, kao i handikepirani, politicari zele im dati posebno skolovanje i smanjit broj maturanata
Incest je odobren pod uslovom da su roditelji i djeca punoljetna ZA to
Pedofili nisu uvedeni u posebnoj listi kako bi se pratili
nemozete otici na jezero i nedjeljom sto ne platite parking, i kada ga uplatite na sat vremena po 3km morate visiti na automatu svaki sat jer policajac boravi na tom parkingu i ceka kada prodje vrjeme i da vam kaznu napise
da ne nabrajam dalje...slobode nema, posla ima ali tesko naci iako je stopa nezaposlenosti od 3.6% upravo sto diskriminiraju narod.
Svicarac mrzi stranca, a stranac iako zivi u Svicarskoj 50 godina nema automatsko drzavljanstvo i nema pravo na glasanje, uveli su uskoro novi zakon kako bi izbacivali strane kriminalce, dali ukrao jabuku ili ubio nekoga.
Danas do sutra se moze covijek nac na polje, a nema pravo tici iz drzave sto nije isplatio sve dugove, a svaka pomoc je po uslov da se vrati, isto kao neko finansiranje, danas si bez posla kada imadnes posao vracaj sve sto ti se dalo iako nemas dovoljno da jedes.
Sve u svemu radi se, zivotari se. Kada uporedim s Francuskom, razlika je ogromna, Francuska barem pomaze svom narodu i familiji, Svicarska se pravi zrtva i zahvaljujuci desnicarima od naroda trazi i dobija pomoc.
A vezano s zdravstvenim osiguranjem, treba se racunati preko 7500KM godisnje uplacivanja i to po osobi kako bi imao pravo na lijecenje, i tek tad bi vam osiguranje pocelo otplacivati jedan dio troskove, sve do tada je sve iz vaseg djepa, i svake godine je skuplje od 30%...
Necu dalje, bio sam blizu 30 godina u Francuskoj i nikad nisam ovakve stvari dozivljavao...toliko od mene




I ovdje policajac moze kao i vatrogasac is vi ostali narod doboto kaznu za prekoracenje brzine, osim ako nije hitan slucaj...Moje misljenje je da je to sasvim u redu zasto bi neko samo zato sto je vatrogasac ili policajac mogao iskoristavati zakon tj krsiti...

Parking se placa koliko para toliko i muzike , ja uvijek uplatim 3 sata da ne moram setati tamo vamo ....Ovdje se zna gdje svaka kruna ide zato oni neljebovci koji nece da rade zive ko bogovi od socijalne pomoci ali i tu su im stali u kraj pa sad za socijalu rintaju po  34 sata sedmicno....

Takodje zakon za vracanje stranaca nakon odsluzene kazne, koja je ovdje preblaga...Mislim kad ves djeca ispod 15 godina imaju dosije debeo ko enciklopedija i kad ne zeli da ide pravim putem , javno na tv kaze da mu je kriminalitet jedini cilj , sto znaci unistavaju tudju imovinu, kradu s tudje grbace i ja bi ga sutirala odmah napolje pa nek krade u svojoj zemlji gdje su zatvorske kazne dozivotne ili te kamenuju....Mada im je ovdje pruzena i rehabilitacija,skolovanje  preskolovanje,imaju dosta toga besplatno na racun drzave tj nas koji se borimo da zivimo ko normalan svijet ....

(odgovor članu edin_i_armina)
  Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
20.12.2010 16:25:11   
joni

IZVORNA PORUKA: Mjeseceva Pratilja

Puna dusa, velicina covjeka..Ovo mi se svida.
Bujrum k meni u Egipat. More pred nosom.

hvala na pozivu eto kao da smo bili šaljemo tiuser posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Mjeseceva Pratilja)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
20.12.2010 18:26:05   
edin_i_armina
IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

Da i ja dam svoj stav o Svicarskoj.

Kratko receno Mrzim ovu drzavu, razlika ogramna kada sa uporedi s Francuskom.
Kada ribar dobije kaznu od 900KM sto nije posteno lupio ribu onda sta drugo da kazem!!
Ok radimo, stanujemo, ono bas kako bi i u drugoj normalnoj drzavi.
Radikalni desnicari uz pomoc propagandi ustrasuju narod kako bi im islo u korist onda sve zakone i one najgore se provedu.
Nemozes imati pacov ako nemas i zenku, tako i za zeca, jednostavno ce biti depresivni, ako slucajno imas samo jednog kazna te ceka, i brzo bi te komsija prijavio.
Vatrogasac dobija kaznu sto vozi preko ogranicenog, postar dobije kaznu ako nije nasao i uplatio mjesto za parking.
Strano dijete je segregirano, kao i handikepirani, politicari zele im dati posebno skolovanje i smanjit broj maturanata
Incest je odobren pod uslovom da su roditelji i djeca punoljetna ZA to
Pedofili nisu uvedeni u posebnoj listi kako bi se pratili
nemozete otici na jezero i nedjeljom sto ne platite parking, i kada ga uplatite na sat vremena po 3km morate visiti na automatu svaki sat jer policajac boravi na tom parkingu i ceka kada prodje vrjeme i da vam kaznu napise
da ne nabrajam dalje...slobode nema, posla ima ali tesko naci iako je stopa nezaposlenosti od 3.6% upravo sto diskriminiraju narod.
Svicarac mrzi stranca, a stranac iako zivi u Svicarskoj 50 godina nema automatsko drzavljanstvo i nema pravo na glasanje, uveli su uskoro novi zakon kako bi izbacivali strane kriminalce, dali ukrao jabuku ili ubio nekoga.
Danas do sutra se moze covijek nac na polje, a nema pravo tici iz drzave sto nije isplatio sve dugove, a svaka pomoc je po uslov da se vrati, isto kao neko finansiranje, danas si bez posla kada imadnes posao vracaj sve sto ti se dalo iako nemas dovoljno da jedes.
Sve u svemu radi se, zivotari se. Kada uporedim s Francuskom, razlika je ogromna, Francuska barem pomaze svom narodu i familiji, Svicarska se pravi zrtva i zahvaljujuci desnicarima od naroda trazi i dobija pomoc.
A vezano s zdravstvenim osiguranjem, treba se racunati preko 7500KM godisnje uplacivanja i to po osobi kako bi imao pravo na lijecenje, i tek tad bi vam osiguranje pocelo otplacivati jedan dio troskove, sve do tada je sve iz vaseg djepa, i svake godine je skuplje od 30%...
Necu dalje, bio sam blizu 30 godina u Francuskoj i nikad nisam ovakve stvari dozivljavao...toliko od mene




I ovdje policajac moze kao i vatrogasac is vi ostali narod doboto kaznu za prekoracenje brzine, osim ako nije hitan slucaj...Moje misljenje je da je to sasvim u redu zasto bi neko samo zato sto je vatrogasac ili policajac mogao iskoristavati zakon tj krsiti...

Parking se placa koliko para toliko i muzike , ja uvijek uplatim 3 sata da ne moram set__ati tamo vamo ....Ovdje se zna gdje svaka kruna ide zato oni neljebovci koji nece da rade zive ko bogovi od socijalne pomoci ali i tu su im stali u kraj pa sad za socijalu rintaju po  34 sata sedmicno....

Takodje zakon za vracanje stranaca nakon odsluzene kazne, koja je ovdje preblaga...Mislim kad ves djeca ispod 15 godina imaju dosije debeo ko enciklopedija i kad ne zeli da ide pravim putem , javno na tv kaze da mu je kriminalitet jedini cilj , sto znaci unistavaju tudju imovinu, kradu s tudje grbace i ja bi ga sutirala odmah napolje pa nek krade u svojoj zemlji gdje su zatvorske kazne dozivotne ili te kamenuju....Mada im je ovdje pruzena i rehabilitacija,skolovanje  preskolovanje,imaju dosta toga besplatno na racun drzave tj nas koji se borimo da zivimo ko normalan svijet ....




Marina nemoj me lose shvatiti, kada sam naveo primjer vatrogasca, to je kada prekorasi brzinu i kada je hitan slucaj i ukljucene sirene, inace voze normalno, u Francuskoj takodjer trebaju se drzati brzine, hocu samo da podvucem da iako je hitan slucaj, ne gledaju da li je normalna osoba ili vatrogasac, kazna pada!
Sve je to uredu sto si navela kao i za strance kriminalce, ali dosad kao u svakoj zemlji sudije su razmatrali slucejvi i po tome odredjivali kazne, sada ce to postati automatsko bez razmatranja, kada bi ti starici podigla torbica koja joj je spala,imace pravo te tuziti kradjom i isto vecer ces biti u avionu za BIH.
Normalno taj zakon se ne vodi za svicarce, nego za strance, a stranac je isti onaj koji je odrastao u svicarskoj, i koji zivi tu i po trideset_ godina, svicarac neda tako lako drzavljanstvo iako si dobro integrisan. Strah ih je da u buducnost ti 25% stranaca imaju pravo glasati i promjeniti neke njihove radikalne zakone.
Taj primjer o parkingu sto stavljas za tri sata, u ovom slucaju sto sam naveo, takav je sistem napravljen da moras svaki sat ici na parkmetar i ubacivati franak, a policajac se set_a po parkingu cijeli dan, i u 8 sata vremena ce ti auto obici najmanje 8 puta da provjeri jeli ti tiket ispravan, sistem je takav da moras svoj hobby napustiti da bi svaki cas ubacivao paru, ok, rado bi ubacio za cjeli dan ali nije moguce, nije im interesantno, interesantno im je kada ti jos 60KM kazne stavi na sajbi.

< Poruku je uredio edin_i_armina -- 20.12.2010 18:34:35 >


_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 4:56:18   
Anoniman
Svasta s tim parkometrima, ovdje mozes na dan citav uzeti, stavis na sajbu , nastimas satic i to je to...U svedskoj je bolji standard nego u Dk, ali ja navikla ovdje....Ima i ovdje politicka ljevica, koja je protiv stranaca i npr ima tacaka koje mi se ne svidjaju, ali ima i onih koje strogo podrzavam....Jedino mi je ponekad krivo sto sve strance stavljaju u isti kos, bio ti kriminalac ili integrisan do maksimuma za ljevicu smo svi isti....Mada se ja ne obazirem na to jer imam pravo glasa, ovdje ako osjetis da je  poslovodja npr rasisticki nastrojen ili da licno patis pod sefom, tuzis ga ...Nadrljao je....

(odgovor članu edin_i_armina)
  Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 5:17:33   
Anoniman
Zaboravila sam napisati ne shvatam lose tvoje misljenje uopste,ali kazem za sebe onog trenutka kad bih osjetila da mi se ne svidja ovdje ja bi se selila....
Nogla bih navesti dosta greska sto se danskog sistema tice ali isto toliko gresaka prave stranci...Ja znam prije 30 godina suu turci doselili u Dk kao radna snaga, 30 godina nije malo ima ih koji jos 3 rijeci danskog ne znaju progovoriti, mislim i da nisi htjeo uciti danski nekad si morao otici u prodavnicui traziti hljeb ili kupus, al eto jednostavno poneki ne zele  ovaj sistem, mada druga generacija stranaca se pokazala pogotovo zenske osobe mislim statistika pokazuje da vise od 70 % zenskih pohadja dugogodisnje skolovanje....Ovdje ima arapa, turaka, somalijaca , filipinci, vijetnamci i nas dosta iz ex Yuge i Bosanci su se za kratko vrijeme najbolje integrisali, velik broj i radi i pohadja skole....Ali npr nasa skola se ne priznaje ni ex Yuge ni sadasnje Bosne i Hewrcegovine, cini mi se samo neki katrolicki centar ili skola sta je vec to se priznaje....Znaci ako si kod nas nekad bio dr ovdje taj posaone mozes raditi ili moras na preskolovanje, mada iz licnog iskustva mogu reci da su nasi doktori mnogo bolji po znanju ....
A sto se tice pedofilije ovdje se kaznjavaju po njihovom sistemu veoma strogo sto je par godina ali eto po njihovommogu ici na terapije i kad se proglase  izlijecenim zive medju nama...a mene je to apsurd jer je bilo slucajeva gdje su i poslije svega napravili incest ....Mogu navesti slucaj iz 94 godine gdje je u centru crvenog kriza pedofil dobio posao kao domar i nakon zlostavljanja ubio jednu nasu curicu....Kasnije su radili intervju sa njim gdje je rekao da mu je zao ali tad  nije uzimao medicinu a niko nije t kontrolisao ....Milsim da bi se takvi ljudi morali staviti pod strogo nadgledanje i kontrolu....
Ima dosta minusa ali ja opet nekako gledam na ovu drzavu sa optimizmom

< Poruku je uredio MarinaDK -- 21.12.2010 5:22:38 >

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 8:52:42   
taurus
IZVORNA PORUKA: Niobe

Moje ime je Bosna i Hercegovina.
Ja sam zemlja, premala za tudje, prevelika za svoje. Bila sam sjedinjena, onda razorena, potom rascjepkana. Ja sam majka tri musketira. Brata a ne brata. Komsije a ne susjeda. Sabaha a ne zore. Ja sam ceznja za toleranciju i mir, za spokoj majki poginulih sinova.
Ja sam siromasna cestama, konvertibilnim markama, jedinstvom. Ja sam sama. I moja priroda vene poput ubrane ruze. Moja djeca me se stide, i odlaze od mene prije vremena. Ja ostajem sama...i napustena.
Moje rijeke su slile u sebe krv, moje zemlje su zasadile grobove, moje kuce su nestale u plamenu. A ja tonem, na dno bez dna. Jer ja sam majka tri musketira, sa tri jezika. Ista a tako razlicita.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. Moj kamen sa doline juga ostaje neotesan, moja krosnja sa vrha brda ostaje neobrana, moja voda neispijena.
Jer su u me ugradili mito i korupciju, i nizu se dzamija do dzamije, crkva do crkve, iz inata i izdajnickog bratstva. Jer ja nemam posla bez koverte, i imena bez amidze.
Jer mojim hodnikom nije vise fol prostrijeti cilim, vec parket od hrastovine iz susjedne sume. Jer moje ime je postalo asocijacija za kutak na kraju svijeta, gdje je mrznja tangenta ljubomori, lopovluk hipoteza neskromnosti, a sreca paralela u nadu za bolje sutra.
Al' ime moje, ne znaci nista, kao zelenilo koje me krasi, i planine sto dosezu nebo. Moje rijeke sto teku pored deke sa mezom i djezvom na zaru. I miris njene kave. Turske, a domace. I ja nadjem svoj spokoj, kad je nada najmanja. I vidim sina koji se vraća s puta, s koferom od naslijedja. Kako grli brata, a ne brata. I znam da postoji ono nesto u meni, sto je jedino. Jer ja sam majka. I kojim god putem posli, stranci nisu samo u meni.
I krv ce se isprati, i grob prezaliti, i kuca izgraditi kada shvate, da nije bitna marka, i siromasna cesta. Vec ja, i ljubav moja, unistena ali moguca.
Jer majka ce biti tamo gdje je nastala, i dati od sebe sve sto je imala. I miris njen i zvuk i jedinstvo njeno, su nada. Da ce opstati tamo gdje je nastala.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. I ja sam jedna ali jedina.


user posted image user posted image user posted image  niobe
predivno rečeno

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 21:42:11   
lele.vi
BIH...
Kakva je, takva je, ja druge nemam...
Ovdje su mezarja mojih najmilijih, pa kad ih se zaželim, tu sam, Fatihu da im proučim...

(odgovor članu taurus)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 23:08:03   
myb@by

IZVORNA PORUKA: Niobe

Moje ime je Bosna i Hercegovina.
Ja sam zemlja, premala za tudje, prevelika za svoje. Bila sam sjedinjena, onda razorena, potom rascjepkana. Ja sam majka tri musketira. Brata a ne brata. Komsije a ne susjeda. Sabaha a ne zore. Ja sam ceznja za toleranciju i mir, za spokoj majki poginulih sinova.
Ja sam siromasna cestama, konvertibilnim markama, jedinstvom. Ja sam sama. I moja priroda vene poput ubrane ruze. Moja djeca me se stide, i odlaze od mene prije vremena. Ja ostajem sama...i napustena.
Moje rijeke su slile u sebe krv, moje zemlje su zasadile grobove, moje kuce su nestale u plamenu. A ja tonem, na dno bez dna. Jer ja sam majka tri musketira, sa tri jezika. Ista a tako razlicita.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. Moj kamen sa doline juga ostaje neotesan, moja krosnja sa vrha brda ostaje neobrana, moja voda neispijena.
Jer su u me ugradili mito i korupciju, i nizu se dzamija do dzamije, crkva do crkve, iz inata i izdajnickog bratstva. Jer ja nemam posla bez koverte, i imena bez amidze.
Jer mojim hodnikom nije vise fol prostrijeti cilim, vec parket od hrastovine iz susjedne sume. Jer moje ime je postalo asocijacija za kutak na kraju svijeta, gdje je mrznja tangenta ljubomori, lopovluk hipoteza neskromnosti, a sreca paralela u nadu za bolje sutra.
Al' ime moje, ne znaci nista, kao zelenilo koje me krasi, i planine sto dosezu nebo. Moje rijeke sto teku pored deke sa mezom i djezvom na zaru. I miris njene kave. Turske, a domace. I ja nadjem svoj spokoj, kad je nada najmanja. I vidim sina koji se vraća s puta, s koferom od naslijedja. Kako grli brata, a ne brata. I znam da postoji ono nesto u meni, sto je jedino. Jer ja sam majka. I kojim god putem posli, stranci nisu samo u meni.
I krv ce se isprati, i grob prezaliti, i kuca izgraditi kada shvate, da nije bitna marka, i siromasna cesta. Vec ja, i ljubav moja, unistena ali moguca.
Jer majka ce biti tamo gdje je nastala, i dati od sebe sve sto je imala. I miris njen i zvuk i jedinstvo njeno, su nada. Da ce opstati tamo gdje je nastala.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. I ja sam jedna ali jedina.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

‎"Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; i iskustvo - ono je najneugodnije."

(odgovor članu Niobe)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 23:11:58   
neki
IZVORNA PORUKA: myb@by


IZVORNA PORUKA: Niobe

Moje ime je Bosna i Hercegovina.
Ja sam zemlja, premala za tudje, prevelika za svoje. Bila sam sjedinjena, onda razorena, potom rascjepkana. Ja sam majka tri musketira. Brata a ne brata. Komsije a ne susjeda. Sabaha a ne zore. Ja sam ceznja za toleranciju i mir, za spokoj majki poginulih sinova.
Ja sam siromasna cestama, konvertibilnim markama, jedinstvom. Ja sam sama. I moja priroda vene poput ubrane ruze. Moja djeca me se stide, i odlaze od mene prije vremena. Ja ostajem sama...i napustena.
Moje rijeke su slile u sebe krv, moje zemlje su zasadile grobove, moje kuce su nestale u plamenu. A ja tonem, na dno bez dna. Jer ja sam majka tri musketira, sa tri jezika. Ista a tako razlicita.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. Moj kamen sa doline juga ostaje neotesan, moja krosnja sa vrha brda ostaje neobrana, moja voda neispijena.
Jer su u me ugradili mito i korupciju, i nizu se dzamija do dzamije, crkva do crkve, iz inata i izdajnickog bratstva. Jer ja nemam posla bez koverte, i imena bez amidze.
Jer mojim hodnikom nije vise fol prostrijeti cilim, vec parket od hrastovine iz susjedne sume. Jer moje ime je postalo asocijacija za kutak na kraju svijeta, gdje je mrznja tangenta ljubomori, lopovluk hipoteza neskromnosti, a sreca paralela u nadu za bolje sutra.
Al' ime moje, ne znaci nista, kao zelenilo koje me krasi, i planine sto dosezu nebo. Moje rijeke sto teku pored deke sa mezom i djezvom na zaru. I miris njene kave. Turske, a domace. I ja nadjem svoj spokoj, kad je nada najmanja. I vidim sina koji se vraća s puta, s koferom od naslijedja. Kako grli brata, a ne brata. I znam da postoji ono nesto u meni, sto je jedino. Jer ja sam majka. I kojim god putem posli, stranci nisu samo u meni.
I krv ce se isprati, i grob prezaliti, i kuca izgraditi kada shvate, da nije bitna marka, i siromasna cesta. Vec ja, i ljubav moja, unistena ali moguca.
Jer majka ce biti tamo gdje je nastala, i dati od sebe sve sto je imala. I miris njen i zvuk i jedinstvo njeno, su nada. Da ce opstati tamo gdje je nastala.
Moje ime je Bosna i Hercegovina. I ja sam jedna ali jedina.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

NO COMMENT,ali zaistauser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu myb@by)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
21.12.2010 23:26:08   
neki
IZVORNA PORUKA: Niina

Ostajte ovdje!... Sunce tuđeg neba
Neće vas grijat ko što ovo grije;
Grki su tamo zalogaji hljeba
Gdje svoga nema i gdje brata nije.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Samo bih jos dodala,ko god kudi zemlju u kojoj zivi,jadikuje na sve strane(mislim na ljude koji zive vani),bujrum brate,pa se odselite,nadjite sebi gdje vam je bolje,ili dodjite u BiH,vasu i nasu BiH,pa bujrum zivite ovde,kad je toliko "volite"...
Ne bih dalje,jer uvijek ludim od ovakvih tema(neka autor teme ne misli da je njemu ista upuceno,ali ovakve me teme uvijek dovode do ludila,a nisam mogla,a da se ne javim,sorry)
user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Niina)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 0:06:03   
Medić*
Rodjena u Srbiji, udata u Makedoniji, zivim u BiH,

dio mene pripada ovdje,

ovdje su sam provela najljepse godine zivota,

upoznala ljubav svog zivota,

zavrsila fakultet i stekla prijatelje do groba,

nesto najvrednije jeste rodjenje mog djeteta, mog malog Sarajlice user posted image

drzava u kojoj se osjecam tako sretna i ispunjena,

drzava koju cu ostaviti  svojoj djeci akobogda,

drzava u koju cim zakoracim kada se vracam iz rodnog kraja osjecaj srece i ljubavi probudi u meni,

srce zatrepti, oci preplave suzama....

Moj zavicaj je moje rodno mjesto, rado idem i volim ga vise od svega, Sandzaku moj lijepi izc srca ne otrgnuti,

ali moje sce, dusa, ljubav, sreca su trenutno ovdje u lijepom i toplom Sarajevu, u dradu svjetlosti i duse, u lijpoj BiH







_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 0:40:57   
mama_debeljuca
....opet, svijet je najbolji tamo kod nas,
gdje vazduh je mehak,
gdje boje se izoštre,
a svjetlost sve skupi u blagi
neuflekani razum,
sve do jasnosti izdvoje
a opet sve u mirnoći nekoj uklapa
te drhtaje radosti...
O Bosno, radosti!!!

Nigdje nisam tako izdvojen i toliko svoj
a snažno ipak spojen sa svijetom.
Najbolji je grad koji te prihvata
al ljudi ne vole što ne poznaju.
Pa de onda,
šapni uhu koje ne čuje,
neka blagost bude bratsvo među nama...

Mustafa Širbić


U ovim stihovima sam se pronašla user posted image
Inače rođena sam u CG, ali ovdje smo stvorili dom user posted image
A srce se dijeli na pola.

< Poruku je uredio mama_debeljuca -- 22.12.2010 0:43:16 >


_____________________________

:-)

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 1:06:12   
elkina_mala
Francuska:)
meni je extra ovdje:)postuju druge,pomazu,negledaju ko si i odakle si,nude ti sve potrebno za skroman zivot..i sta ces vishe??:)

_____________________________

25.08.2010
Selina, pile moje malo

Tako ti je to, prijatelju znaj
danas ili sutra svemu dodje kraj
nema vise nade srce da je nadje
sve su moje druze, potonule ladje...
01.04+++29.04---- :(

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 6:31:49   
leli§
niti je previse dobro niti je previse ruzno... ustvari vise je dobro nego ruzno... a za bracni par iz svicarske koji se zale na kazne kod nas je prolaz na crveno minimalna kazna 4000eura a maximalna 20 000 eura i obavezan zatvoruser posted image  parkiranje 100eura i tri tackice na vozackoj. o ostalim zakonima i da ne pricam...

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu elkina_mala)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 14:11:49   
Anoniman
zar nije vec postojala tema ovog tipauser posted image ja mislim da jeste...znam da mi se i onda ko neki tlak dizaouser posted image user posted image



(odgovor članu leli§)
  Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 14:20:29   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: dadada

zar nije vec postojala tema ovog tipauser posted image ja mislim da jeste...znam da mi se i onda ko neki tlak dizaouser posted image user posted image









ima slicna tema a ti si ''zakuhala'' na njojuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 14:24:18   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: noa

IZVORNA PORUKA: dadada

zar nije vec postojala tema ovog tipauser posted image ja mislim da jeste...znam da mi se i onda ko neki tlak dizaouser posted image user posted image



nis novouser posted image user posted image user posted image ...cudo da nisi ti otisla u otuser posted image user posted image user posted image





ima slicna tema a ti si ''zakuhala'' na njojuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 15:27:53   
neki
IZVORNA PORUKA: dadada

zar nije vec postojala tema ovog tipauser posted image ja mislim da jeste...znam da mi se i onda ko neki tlak dizaouser posted image user posted image




O tome ja i pricamuser posted image user posted image user posted image
noa,svratila si na pravu adresuuser posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:04:16   
edin_i_armina
@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvorena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ?
Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna od druge. Zivio sam i odrastao u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Naravno da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku...
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...

< Poruku je uredio edin_i_armina -- 22.12.2010 19:12:46 >


_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:16:31   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvprena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ? Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna drugoj. Zivio sam i odrastao sam u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Narano da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku.
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...


Iskreno kad bih se tako osjecala u drzavi kojoj zivim bila to Danska, Bosna ili bilo koja druga ja bih isla dalje dok ne nadjem mjesto gdje mogu slobodno disati....Promijenila sam do sada 2 drzave dok nisam dosla ovdje, jedna manje vise ne igra neku ulogu....
Znam dosta raje koja se isto tako osjeca i u ovoj  drzavi mada im ova drzava daje od igle-do auta. malo toga su sami stekli...I opet drvlje i kamenje ...Kad im kazes sto se ne vrate u Bosnui cute ko mumije...


(odgovor članu edin_i_armina)
  Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:18:26   
klemzi
nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvorena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ?
Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna od druge. Zivio sam i odrastao u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Naravno da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku...
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...
Lijepo rečeno!


_____________________________

Ljubav mamina i babina,16.2.2010 - 10.4. 2010. :(
Uvijek ćemo te voljeti najviše na svijetu ljubavi naša najveća <3
Ljubav drugorođena, ljubav oduvijek,zauvijek... 08.11. 2013.

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:39:34   
edin_i_armina

IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvprena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ? Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna drugoj. Zivio sam i odrastao sam u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Narano da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku.
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...


Iskreno kad bih se tako osjecala u drzavi kojoj zivim bila to Danska, Bosna ili bilo koja druga ja bih isla dalje dok ne nadjem mjesto gdje mogu slobodno disati....Promijenila sam do sada 2 drzave dok nisam dosla ovdje, jedna manje vise ne igra neku ulogu....
Znam dosta raje koja se isto tako osjeca i u ovoj  drzavi mada im ova drzava daje od igle-do auta. malo toga su sami stekli...I opet drvlje i kamenje ...Kad im kazes sto se ne vrate u Bosnui cute ko mumije...




Jedina prava sloboda sto covijek ima jest IZBOR...Niko me ne drzi ovdje a takodjer ne zurim se, svaki odlazak se treba racionalno pripremiti, ipak se treba gledati na profesionalno iskustvo, diplome, jezici itd..


_____________________________

Alissia 03.10.2005
Melina 26.10.2006

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:48:56   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: edin_i_armina


IZVORNA PORUKA: MarinaDK

IZVORNA PORUKA: edin_i_armina

@neki i ostale: Dajem svoje iskustvo o Drzavi u kojoj radim, zivim, dajem detalje o kako se stvari krecu. Najgore je ta otvprena xenofobija, dali bi se vi osjecali slobodnim, kada sumnjate u svokog? sigurno ne, zatim, iako zivimo gdje zivimo dali smo obavezni voljeti politiku, narod i ostale s kojim dijelimo istu drzavu? Dali smo primorani biti zaljubljeni ? Naravno razumijem one koje bi svugdje isli nego da bi ostali u BIH, mislijuci da je svakome vani extra, ima dosta naseg svijeta koji zavidi onoj dijaspori koja zivi vani, ali treba se tako znati da se drzave razlikuju jedna drugoj. Zivio sam i odrastao sam u Francuskoj, nikad ama bas nikad nisam osjetio ovakav racizam prema strancima, ovoliko represije. Narano da ima i gorih drzava ali medju razvijenijih neznam. Jednostavno vam je sloboda sprijecena, ozivim kada odem u Francusku.
Nama je Svicarska dala boravicnu dozvolu pod uslovom da radimo, nikad nisam potpisao ugovor da je trebam Voljeti i prihvatiti njezin stil zivota.
Kada covijek mora sumnjati o svakome onda tu nema vise slobode.
Dali bi se osjecali opusteni kada vlada sve radi kako bi vasu dijecu skartirala? Licno nebi, a trebam biti zadovoljan? Nije mi u obicaju da sebe lazem, a pogotovo ostale! Ko ne prihvata realnost nemora...


Iskreno kad bih se tako osjecala u drzavi kojoj zivim bila to Danska, Bosna ili bilo koja druga ja bih isla dalje dok ne nadjem mjesto gdje mogu slobodno disati....Promijenila sam do sada 2 drzave dok nisam dosla ovdje, jedna manje vise ne igra neku ulogu....
Znam dosta raje koja se isto tako osjeca i u ovoj  drzavi mada im ova drzava daje od igle-do auta. malo toga su sami stekli...I opet drvlje i kamenje ...Kad im kazes sto se ne vrate u Bosnui cute ko mumije...




Jedina prava sloboda sto covijek ima jest IZBOR...Niko me ne drzi ovdje a takodjer ne zurim se, svaki odlazak se treba racionalno pripremiti, ipak se treba gledati na profesionalno iskustvo, diplome, jezici itd..



Pa znaci nije tako lose, trpis jer zelis a ne sto moras

(odgovor članu edin_i_armina)
  Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Vase iskustvo s drzavom u kojoj boravite
22.12.2010 19:48:59   
koka i po
Da ne komplikujem i filozofiram.....
ovo je moja zemlja ...iskreno...korumpirana i podmitljiva.
da je ne volim,otisla bih u toku rata ,jer sam imala priliku.
mnoge bi se stvari mogle promjeniti ali pojedinim ljudima to nije u cilju jer su se dobro ustolicili i ubiru plodove tudjeg rada.
iskreno...u njoj nije fino zivjeti jer ne pruza nikakvu perspektivu ni ljudima ni buducim narastajima.
ali...ovo je moj dom....tu sam nikla i ponikla..tu me znaju i sve znam...tu ce mi barem neko pomoci ako zatrazim pomoc,sto je rijedak slucaj u tudjini(barem tako pricaju).
ja necu o njoj da pisem pjesme,jer su jedno rijeci a drugo djela. 

< Poruku je uredio koka i po -- 22.12.2010 19:50:40 >


_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu edin_i_armina)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *