|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:41:21   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

eto tecaher ja to nisma studirala ali sam shavtila kroz odgoj djeteta svoga, tačnije dva...u startu sam ti i rekla...
ne bih forsirala da mi bude strani jezik jedini crtić jer maternji joj je prirodna okolina, ali i moja starja savršeno ponavlja engleske riječi uz pomoć Dore, Tv School i mene naravno...
znači u biti o istom pričamo samo malo različito...
ti više sa aspekta svoje porfesije a ja nekako u ''''''''hodu'''''''' što bi se reklo isto sam shavtila.user posted image


nisam spomenula da je jedini crtic na stranom jeziku vec da je bez bojazni izlozena stranom jeziku i da ga cesto koristimo, bilo preko crtica bilo od mameuser posted image tata prica na bosanskom naravno, kao i teta cuvalica i ostala rodbina. a ja sam spominjala ono sto je naucno dokazano i kako je najbolje da dijete nauci strani jezik, pa ko zeli nek poslusa

< Poruku je uredio teacher75 -- 12.12.2010 23:42:32 >


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 201
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:42:44   
neki
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

neki te neke nove vile moja djevojččica nije željela gledati...
u principu ograničene su jutarnjim gledanjem crtića te je to vrijeme ona zamjenila postojećim DVD crtićima...
ja ih nisma pogledala jer je ona odmah i prevbacila ali me seka nazvala i upozorila da je viejdla beze crtić na hajatu nakon winksa i kaže de majketi nemoj da gleda ne zna se ko je vila ko vješticauser posted image



Katastrofaaaaaaa,kad sam vidjela tu scenu,nisam mogla vjerovatiuser posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 202
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:43:43   
Mya_81 RR
IZVORNA PORUKA: neki

IZVORNA PORUKA: tajra
a one "bajke" na TVSA treba zakonom zabranitiuser posted image

Definitivno potpisujem,uzas!!!
A neki dan Sead pregledao Ben10 na Hayatu,a posle ide nekakav crtani-sirene,jaoooooooooooo kad sam vidjela scenu,frapirala sam se!!!!!Djevojcica(djevojka),ne znam ni sta je vise,daje djecaku prst,jer se ubola na nesto,on joj stavi prst u usta,i bukvalno ga cucla!!!!!Zatim prikazuju i to polako,njena bedra,pa zatim njegovo golo poprsje,UZAS ZIVI!!!!!!Nisam mogla vjerovati,odmah ukinem i crtani i Hayatuser posted image user posted image user posted image

Najvise volimo Strumfove i Tom & Jerryuser posted image user posted image user posted image



Užas user posted image user posted image user posted image

Ma, dobri stari Štrumfovi i ostala ekipa crtića iz našeg doba  je zakon user posted image


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu neki)
Neposredna veza do poruke: 203
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:43:56   
myb@by

IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

IZVORNA PORUKA: Hanady RR
ja nikako ne kontam šta crtić Bumbo nudi djeci...user posted image
jedino je pjesmica Ok...al ostalo ništa ne kontamuser posted image


Ne kontamo mi, ali kontaju djeca user posted image

Ni meni se na početku taj crtić nije svidjao, baš mi je djelovao malo poglup, medjutim shvatila sam da je to namjenjeno baš manjoj djeci koja još puno toga ne znaju. Jednostavan je, nema previše detalja i polako ih uči pojedinim stvarima. Uočila sam zaisat da je neke predmete tako naučila, a i dan danas taj crtani voli i baš mu se obraduje ako ga ne pogleda kroz malo duži period.

Medjutim, Barney & friends nam je od samog početka No.1 user posted image user posted image user posted image

Ne mogu vam opisati kakvo je uživanje gledati je dok ga gleda. Bukvalno otpleše od početka do kraja! Ma, presmiješna je user posted image


Moja Ajša je luda za Bumbom, i dosta toga uči baš kroz ovaj crtic. Bumba je pravi bebeći crtić


_____________________________

‎"Tri puta vode do mudrosti: razmišljanje - ono je najplemenitije; odgoj - on je najlakši; i iskustvo - ono je najneugodnije."

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 204
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:46:35   
teacher75
IZVORNA PORUKA: myb@by


IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

IZVORNA PORUKA: Hanady RR
ja nikako ne kontam šta crtić Bumbo nudi djeci...user posted image
jedino je pjesmica Ok...al ostalo ništa ne kontamuser posted image


Ne kontamo mi, ali kontaju djeca user posted image

Ni meni se na početku taj crtić nije svidjao, baš mi je djelovao malo poglup, medjutim shvatila sam da je to namjenjeno baš manjoj djeci koja još puno toga ne znaju. Jednostavan je, nema previše detalja i polako ih uči pojedinim stvarima. Uočila sam zaisat da je neke predmete tako naučila, a i dan danas taj crtani voli i baš mu se obraduje ako ga ne pogleda kroz malo duži period.

Medjutim, Barney & friends nam je od samog početka No.1 user posted image user posted image user posted image

Ne mogu vam opisati kakvo je uživanje gledati je dok ga gleda. Bukvalno otpleše od početka do kraja! Ma, presmiješna je user posted image


Moja Ajša je luda za Bumbom, i dosta toga uči baš kroz ovaj crtic. Bumba je pravi bebeći crtić


user posted image user posted image user posted image za Barney & friends! mybaby, mora se i ajsa uclaniti u fan club Barney-auser posted image

_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu myb@by)
Neposredna veza do poruke: 205
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:52:01   
leona81
mi gledamo baby einstein od 3 mjeseca pomalo...a sad najvise jim jam, barney joj je omiljen ali voli i ostale emisije...uglavnom su super programi na jim jamu, engleski je jednostavan, odlicno je uradjen i ja gledam sa njom i pjevamo pjesmice sa jim jama ili neke druge pjesmice na engl...tata joj prica na engl a ja na bosanskom...

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 206
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:53:15   
teacher75
IZVORNA PORUKA: leona81

mi gledamo baby einstein od 3 mjeseca pomalo...a sad najvise jim jam, barney joj je omiljen ali voli i ostale emisije...uglavnom su super programi na jim jamu, engleski je jednostavan, odlicno je uradjen i ja gledam sa njom i pjevamo pjesmice sa jim jama ili neke druge pjesmice na engl...tata joj prica na engl a ja na bosanskom...

user posted image user posted image user posted image tako trebauser posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 207
   RE: Koje crtiće dopustiti?
12.12.2010 23:58:51   
mamine oci

IZVORNA PORUKA: leona81

mi gledamo baby einstein od 3 mjeseca pomalo...a sad najvise jim jam, barney joj je omiljen ali voli i ostale emisije...uglavnom su super programi na jim jamu, engleski je jednostavan, odlicno je uradjen i ja gledam sa njom i pjevamo pjesmice sa jim jama ili neke druge pjesmice na engl...tata joj prica na engl a ja na bosanskom...

user posted image isto i kod nas ali jim jam na prvo mjesto cak ko fol pricamo engleski nesto zvrk na svoj nacin user posted image

_____________________________

Haris 28.10.1999
Fatih 25.01.2008
Iman 13.01.2013


(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 208
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:05:25   
Blue rose RR
Mi od četvrtog mjeseca gledamo isključivo crtane na engleskom i njemačkom jeziku, dok smo totalno izbacili crtane sa našeg govornog područja, iz manje - više meni važnih stvari. S obzirom da u njenoj okolini se priča na bosanskom jeziku, to joj je dovoljno za usvajanje istog.
Sada joj je pet godina, i nisam primijetila nikakve negativne reakcije na gore navedeno. Ako je to što dobro izgovara haman pa cijele rečenica na engleskom i njemačkom jeziku pogrešno - onda smo pogriješili.



_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mamine oci)
Neposredna veza do poruke: 209
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:17:56   
mala86
mi nevolimo crtane skoro nikako user posted image !bar ne jos

sa koliko su vasi poceli?

bumbu gleda samo na pocetku,a nikad ga ne odgleda do kraja iako je bas kratak crtic!
u koliko je taj barney na jim jamu?evo sad sam upalila pa cekamo,ako vec nije proso

_____________________________

Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima:
Da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi

moje sunce 19.09.2009 ¦ ¦






(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 210
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:22:13   
Mya_81 RR
Mala, Barney je u 13h, a u 15,30h bude repriza.

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu mala86)
Neposredna veza do poruke: 211
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:25:52   
mala86
IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

Mala, Barney je u 13h, a u 15,30h bude repriza.


hvala user posted image  nadam se da cu se sjetit upalit

_____________________________

Dijete uvijek može odraslog naučiti trima stvarima:
Da bude veseo bez razloga, da bude uvijek nečim zabavljen i da se zna svom snagom zauzeti za ono što želi

moje sunce 19.09.2009 ¦ ¦






(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 212
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:27:09   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Blue rose

Mi od četvrtog mjeseca gledamo isključivo crtane na engleskom i njemačkom jeziku, dok smo totalno izbacili crtane sa našeg govornog područja, iz manje - više meni važnih stvari. S obzirom da u njenoj okolini se priča na bosanskom jeziku, to joj je dovoljno za usvajanje istog.
Sada joj je pet godina, i nisam primijetila nikakve negativne reakcije na gore navedeno. Ako je to što dobro izgovara haman pa cijele rečenica na engleskom i njemačkom jeziku pogrešno - onda smo pogriješili.



upravo sam na ovo i mislila, ako neko zeli da mu dijete sto bolje nauci strani jezik, treba ga sto vise izlagati njemu. svaka castuser posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 213
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:27:59   
teacher75
IZVORNA PORUKA: Mya_81 RR

Mala, Barney je u 13h, a u 15,30h bude repriza.

bud i rano ujutro, mislim nekad izmedju 7 i 8, nisam sigurna kad tacno


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 214
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 9:51:24   
Anoniman
Moja H. je sa 9-10 mj voljela gledati Elmov svijet i dugo joj je samo on bio zanimljiv,a sad gledamo svašta pepu,fifi,jag.bobicu,hopla,pingu,uglavnom ove kraće,pokoyo i bumbu više ne voli,dosadili joj,jedino ako ih baš dugo nije gledala onda se nekad obraduje,a meni su svi ovi nabrojani ok,ne vidim u njima ništa loše.

Mlađa još ne voli crtiće,ona doleti samo da pogleda "početnu pjesmicu" i to je to,nema ona živaca sjediti 5 min.user posted image   Ona više voli pogledati dobru reklamu user posted image user posted image

(odgovor članu teacher75)
  Neposredna veza do poruke: 215
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 10:03:15   
snijeg
Mi crtane filmove, ni domaće ni strane, ne gledamo. Još uvijek ne pokazuje interese te vrste, a ako bude i kad bude mislim da će naglasak biti na domaćem. Strani jezici se uče u vrtićima, školama, fakultetima i ako ih ne koristimo kao da ih ni nismo učili, nakon godina ne korištenja ni beknuti ne znamo.
Maternji jezik je osnova, strani jezik je definitivna potreba zato ga imamo u školama i koga putevi odnesu vrlo lako se nauči i u petnaestoj, u dvadeset petoj, a Boga mi i u pedesetoj user posted image user posted image


_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 216
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 10:07:57   
tekja
Moj V. od 4-5 mj. gleda baby enstein-a, prvo onog do godinu, sada ovog 1+ i bas uziva, kad uhvatimo behate bebe, odgleda od pocetka do kraja, inace jako reaguje na drugu djecu, njihov lik, smijeh, glas, sav se odusevi...meni danasnji crtici su pravo bezveze, likovi su toliko ruzno nacrtani, kockaste glave, buljave oci, nesrazmjeni ekstremiteti, ma izgledaju strasno, a kako li tek njimauser posted image ...mislim da cu mu malo kasnije nabaviti crtice iz mog djetinjstva...eh da uz enstein-a je naucio da za loptu kaze booo (balluser posted image )!

_____________________________

Jul 20th

...just because it burns
doesn't mean you're gonna die
you gotta get up and try try try!

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 217
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 10:25:29   
bebacha
a koji je to kanal jim-jam
Ajla gleda Doru,Bumbu,Nodija-na nasem jeziku i Mickey Mause-na engleskom,iz razloga sto jos bisam nasla na nasem.ona hoce sam club house pa jos veci problem.miki mi je super,sve objasnjava.bas edukativan al et ona nerazumije.Alen se cesto zagleda u njega.e sad ja ima 5 ili 6 djelova einstain-a,al neznam koji je do godineuser posted image user posted image


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu tekja)
Neposredna veza do poruke: 218
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 10:59:26   
bebbe RR
IZVORNA PORUKA: snijeg
Strani jezici se uče u vrtićima, školama, fakultetima i ako ih ne koristimo kao da ih ni nismo učili, nakon godina ne korištenja ni beknuti ne znamo.
Maternji jezik je osnova, strani jezik je definitivna potreba zato ga imamo u školama i koga putevi odnesu vrlo lako se nauči i u petnaestoj, u dvadeset petoj, a Boga mi i u pedesetoj user posted image user posted image


Potpuno se slažem s tobom. Jezik nije sam sebi svrha. Ako se ne koristi zaista se zaboravi. Isto kao što se nauči kada postoji potreba. MM je nedavno došao do najnovije studije koja dokazuje da djeca koja počnu učiti strani jezik u predškolskoj dobi nemaju nikakve prednosti pred djecom koja počnu s učenjem u školi, što je dokazalo nacionalno testiranje devetih razreda.
Moja su djeca sticajem okolnosti izložena stranim jezicima, a da nije tako ne bih ih forsirala.


_____________________________

26.02.1995. Anja, prva najveća ljubav!
25.11.2008. Ema, mamina šarmerka!

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 219
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 11:21:02   
R&T@
IZVORNA PORUKA: bebacha

a koji je to kanal jim-jam
Ajla gleda Doru,Bumbu,Nodija-na nasem jeziku i Mickey Mause-na engleskom,iz razloga sto jos bisam nasla na nasem.ona hoce sam club house pa jos veci problem.miki mi je super,sve objasnjava.bas edukativan al et ona nerazumije.Alen se cesto zagleda u njega.e sad ja ima 5 ili 6 djelova einstain-a,al neznam koji je do godineuser posted image user posted image



Mi ga imamo u paketu digitalne televizije...
Vjerovatno se moze naci i na satelituuser posted image

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 220
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 16:06:54   
teacher75
IZVORNA PORUKA: snijeg

Mi crtane filmove, ni domaće ni strane, ne gledamo. Još uvijek ne pokazuje interese te vrste, a ako bude i kad bude mislim da će naglasak biti na domaćem. Strani jezici se uče u vrtićima, školama, fakultetima i ako ih ne koristimo kao da ih ni nismo učili, nakon godina ne korištenja ni beknuti ne znamo.
Maternji jezik je osnova, strani jezik je definitivna potreba zato ga imamo u školama i koga putevi odnesu vrlo lako se nauči i u petnaestoj, u dvadeset petoj, a Boga mi i u pedesetoj user posted image user posted image


pa to se podrazumijeva ako se ne koristi strani jezik da ce se zaboraviti, ali ne vidim razloga zasto bi se ikako prestao koristiti. i sama si rekla da ga uce u vrticu, u skoli itd... tako da ga nece zaboraviti, pa ako jos ranije dijete bude izlozeno stranom jeziku to mu prije moze pomoci da ga jos bolje savlada nego sto ce mu odmoci. a maternji jezik ce ionako nauciti, pa kako su ga ucili ljudi kada jos nije bilo crticauser posted image


_____________________________

Nositi svoju bol to nam je bogomdato, pokazuje da smo zivi sve dok je osjecamo . Osjetit TUDJU bol znaci da smo ljudi .

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 221
   RE: Koje crtiće dopustiti?
13.12.2010 20:37:06   
snijeg
IZVORNA PORUKA: teacher75

IZVORNA PORUKA: snijeg

Mi crtane filmove, ni domaće ni strane, ne gledamo. Još uvijek ne pokazuje interese te vrste, a ako bude i kad bude mislim da će naglasak biti na domaćem. Strani jezici se uče u vrtićima, školama, fakultetima i ako ih ne koristimo kao da ih ni nismo učili, nakon godina ne korištenja ni beknuti ne znamo.
Maternji jezik je osnova, strani jezik je definitivna potreba zato ga imamo u školama i koga putevi odnesu vrlo lako se nauči i u petnaestoj, u dvadeset petoj, a Boga mi i u pedesetoj user posted image user posted image


pa to se podrazumijeva ako se ne koristi strani jezik da ce se zaboraviti, ali ne vidim razloga zasto bi se ikako prestao koristiti. i sama si rekla da ga uce u vrticu, u skoli itd... tako da ga nece zaboraviti, pa ako jos ranije dijete bude izlozeno stranom jeziku to mu prije moze pomoci da ga jos bolje savlada nego sto ce mu odmoci. a maternji jezik ce ionako nauciti, pa kako su ga ucili ljudi kada jos nije bilo crticauser posted image



Pa npr. radit će na takvim poslovima gdje mu neće nikad trebati, neće imati love da putuje i da razmjenjuje svoje znanje stranog jezika, neće ga zanimati da priča engleski koji ga mi učimo kroz crtiće nego će recimo željeti da uči kineski itd.
I da u pravu si prije nije bilo crtića na engleskom, a moja generacija u 90 % slučajeva tečno priča taj jezik - ukoliko želi, ima potrebu ili zavisi na bilo koji način od tog jezika user posted image



_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu teacher75)
Neposredna veza do poruke: 222
   RE: Koje crtiće dopustiti?
14.12.2010 9:35:59   
Blue rose RR
teacher od viška glava ne boli, mi smo ponosni na naše znanje, i vjerujem da je svakom roditelju ponos, kada mu dijete pokazuje napredak u bilo kojoj sferi.

" Mnogi roditelji se pitaju kad bi njihova djeca trebala početi učiti strani jezik. Kao što pokazuju istraživanja, ako je dijete dobro govorno razvijeno, nema baš mnogo smisla čekati do osnovne škole da bi se uveo novi jezik. Već negdje početkom 7. godine djeteov mozak postupno slabi u svojoj sposobnosti usvajanja jezika. Učenje stranog jezika u predškolskoj dobi (između 3. i 7. godine) može biti kao dodatno sredstvo stimuliranja mozga, odnosno promišljenog obogaćivanja vašeg predškolca, a poznavanje jednog ili nekoliko stranih jezika će mu kasnije u životu dati ogromnu prednost.

Naravno, edukativni materijal za učenje stranog jezika treba biti prilagođen predškolskoj dobi. Danas je na tržištu dostupno obilje edukativnih kompleta (slikovnice na stranim jezicima, ilustrirani rječnici, audio i video kazete za djecu). Ima i kvalitetnih dječjih softvera, poput "Tell me more" za učenje engleskog jezika za predškolarce. U mnogim vrtićima su uvedeni tečajevi nekog stranog jezika.

Evo jednog zanimljivog istraživanja koje pokazuje važnost ranog početka učenja stranog jezika. Psihologinja Elissa Newport s univerziteta u Rochesteru i njena kolegica Jacqueline Johnson s univerziteta u Charlottesvilleu, Virginija (SAD) su izučavale korejske i kineske imigrante u Sjedinjene Države koji su počeli učiti engleski u različitoj dobi između 3. i 39. godine. Imigranti su ispunjavali test iz engleske gramatike i istraživači su otkrili da bodovi nisu ovisili o tome kako su dugo ispitanici govorili engleski, već o tome koliko su rano u životu stigli u Ameriku: oni koji su počeli usvajati jezik u dobi između 3. i 7. godine, konačno su govorili poput domaćih, s dobrom uporabom gramatike i bez razaznatljivog akcenta. Ako su stigli u dobi između 11. i 15., imigranti su postigli samo pola te vještine. Ako su počeli učiti engleski nakon 17. godine, postizali su samo trećinu efikasnosti.

Bilo da se radi o prvom ili drugom jeziku, očito je da s početkom usvajanja u predškolskoj dobi možemo samo dobiti. Ako ne počnemo, gubimo podlogu propuštajući izlaganje jeziku u vrijeme kada je otovren taj prozor mogućnosti."

Izvor: http://razvojdjeteta.bloger.hr/


Mnogi koji me poznaju, znaju da nisam pobornik današnjih ispitivanja, ali onima koji se povode kvazi-naučnicima našeg doba, možda će voljeti pročitati ovaj tekst. Mada vjerujem da ima i onih koji negiraju gore citirano, što dovodi do toga da roditelji ne znaju više kome da vjeruju, osim svom instiktu (kojem dijelu populacije i ja pripadam).


< Poruku je uredio Blue rose -- 14.12.2010 9:44:19 >


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 223
   RE: Koje crtiće dopustiti?
14.12.2010 9:45:51   
leli§
IZVORNA PORUKA: snijeg

IZVORNA PORUKA: teacher75

IZVORNA PORUKA: snijeg

Mi crtane filmove, ni domaće ni strane, ne gledamo. Još uvijek ne pokazuje interese te vrste, a ako bude i kad bude mislim da će naglasak biti na domaćem. Strani jezici se uče u vrtićima, školama, fakultetima i ako ih ne koristimo kao da ih ni nismo učili, nakon godina ne korištenja ni beknuti ne znamo.
Maternji jezik je osnova, strani jezik je definitivna potreba zato ga imamo u školama i koga putevi odnesu vrlo lako se nauči i u petnaestoj, u dvadeset petoj, a Boga mi i u pedesetoj user posted image user posted image


pa to se podrazumijeva ako se ne koristi strani jezik da ce se zaboraviti, ali ne vidim razloga zasto bi se ikako prestao koristiti. i sama si rekla da ga uce u vrticu, u skoli itd... tako da ga nece zaboraviti, pa ako jos ranije dijete bude izlozeno stranom jeziku to mu prije moze pomoci da ga jos bolje savlada nego sto ce mu odmoci. a maternji jezik ce ionako nauciti, pa kako su ga ucili ljudi kada jos nije bilo crticauser posted image



Pa npr. radit će na takvim poslovima gdje mu neće nikad trebati, neće imati love da putuje i da razmjenjuje svoje znanje stranog jezika, neće ga zanimati da priča engleski koji ga mi učimo kroz crtiće nego će recimo željeti da uči kineski itd.
I da u pravu si prije nije bilo crtića na engleskom, a moja generacija u 90 % slučajeva tečno priča taj jezik - ukoliko želi, ima potrebu ili zavisi na bilo koji način od tog jezika user posted image




ja bih bas volila da sam naucila strani jezik kroz crtane a ne kroz skolu pa onda se snalazila u srednjoj kao s marsa pala kad sam morala uciti gradivo na stranom jeziku. i tih 90% o kojima ti pricas znaju engleski pasivno da mogu "komunicirati" sa strancima. izvinuti ces ali do tih 90% samo 10% ZNA koristiti se i izraziiti se na tom jeziku. ja licno mislim da je znanje drugog jezika pod moranje, a za 10- 15 godina ce biti smjesno da neko tecno ne govori drugi jezik.

i snijeg mila ti nikada ne znas gdje ce tvoje dijete zavrsiti. a posao danas na svakom skoro poslu treba strani jezik. od onih sto rade u samoposlugama i pekarama (stranci dolaze prolaze) pa do onih koji sjede u kancelarijama.

od viska glava ne boli. ako dijete ima priliku, afinitet i zainteresovanost da nauci strani jezik ne vidim zasto bi roditelji forsirali drugacije.

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 224
   RE: Koje crtiće dopustiti?
14.12.2010 9:50:41   
Blue rose RR
Lelis, nije potrebno dijete forsirati, ono ako hoće neke stvari, nije bitno da li je to jezik, slaganje puzli, gledanje crtića ili pijenje mlijeka, ono će samo od sebe to učiniti. 

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 225
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  7 8 [9] 10 11   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *