|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
21.11.2012 13:02:38   
KupusLivada
uh, moram da ovu temu iscitam od a-z! user posted image

kod nas je trojezicna sredina, a jos kad dodje oma sa cetvrtim jezikom! ziva ne znam kako cemo je razumjeti kad progovori user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
21.11.2012 13:35:15   
reallove
Ma pametni su oni,sve brzo uce..Nedavno Ameen i ja vani i dosao mu mali jedan da se igraju..Ameen vidio kornjacu i prvo meni rece "Mama,vidi,kornjaca" pa onda ovom malom rece na arapskom...Mi kad odemo u Bosnu i on prica sa svima normalno,oni se ono cude,kao vidi kako on zna bosanski,meni je to malo glupo,pa normalno da ce znati i da cu ga uciti bosanski,ja sam bosanka,necu da kad ode tamo dedi i nani da im prica arapski,a ni rijeci bosanskog,ali,nazalost,ima i takvih

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
21.11.2012 13:53:45   
visnjica1
I moje dijete ce prvo nauciti Bosanski pa tek onda Njemacki jezik, najbitnije je da zna maternji jezik a ovaj drugi ce i onako savladati u vrticu.

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
21.11.2012 14:27:43   
mala_sa
Moj djecak takodjer prica bosanski, i mi forsiramo iskljucivo samo bosanski. Iako od nas nikad nije cuo ni rijeci francuskog, vec zna dosta rijeci, jednostavno boravi u toj sredini i prirodno usvaja i taj jezik.


_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu visnjica1)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
21.11.2012 17:28:50   
Galicia

IZVORNA PORUKA: KupusLivada

uh, moram da ovu temu iscitam od a-z! user posted image

kod nas je trojezicna sredina, a jos kad dodje oma sa cetvrtim jezikom! ziva ne znam kako cemo je razumjeti kad progovori user posted image


Moji bratici zive u trojezicnoj sredini. Starijem je 5 a mladjem 3 godine. Perfektno pricaju poljski jezik po mami i bosanski po tati. Engleski ne pricaju jos, mada kontaju da je "strani". Znaju samo reci OK. user posted image I prave se vazni kad kazu OK, ono kontaju to je strani jezik. Moja snaha je nastavnica predskolskog uzrasta i po njenoj procjeni, misli da je najbitnije da prvo nauce jezik koji se prica kuci pa tek onda onaj na "ulici". VJerujem da nije pogrijesila. Djecica ce nauciti engleski kad tad.


_____________________________

“It takes a long time to make it simple.”

(odgovor članu KupusLivada)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
21.11.2012 19:03:56   
canim
Kod nas je u kuci trojezicna sredina user posted image a Ne na ulici user posted image bit ce nam veselo.

(odgovor članu Galicia)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
28.11.2012 13:33:12   
Lulu_
U kuci pricamo bosanski,mada Naomih sad sve vise ne zeli da prica bosanski vec njemacki. Primjetila sam da je pocela mjesati dva jezika. Zeli nesto da kaze na bosanskom i strpa rijec njemackoj jer je zaboravila kako se to kaze. I imam osjecaj da sve slabije prica bosanski.

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
13.3.2013 11:39:16   
melin
Mi u kuci obavezno pricamo bosanski jezik jer ja zelim da kad odem u Bosnu zna i moze da bude samostalna i da se druzi sa svojom familijom a takodje nam je i nasa pedica rekla da user posted image obavezno ucimo svoj maternji jezik jer Italijanski ce naucit kad krene u vrtic perfektno ko sto je i bilo mada sam ja nju isto forsirala kad gleda crtice da gleda na italijanskom bilo mi zao kad krene u vrtic da pane medju djecu i nezna nista,i to j jako dobro ispalo s tri goine se vrlo dobro snalazila s dva jezika i vrlo dobro znala s kim ce na kojem da govori...user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 13:44:43   
daris
Molila bih mame koje imaju iskustva da dvojezicnim sredinama da mi kazu koliko je potrebno vremena otprilike da djete od 5 godina svlada drugi jezik.Moj mali sad ima skoro 4 godine.Imamo namjeru da krene u skolu u Njemackoj.trenutno ne zna ni jednu jedinu rijec pa me zanima koji preriod je otprilike dovoljan da nauci osnovne stvari kako bi se mogao snaci u skoli.Hvala Vam!

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu melin)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 13:54:54   
mala_sa
Daris ne bih ti znala precizno reci, ali sigurno jako brzo. Mm je dosao u Fr sa 8 godina, a njegova sestra sa 4god; i kroz 3mj su francuski savladali perfektno. Znaci dosli su kao izbjeglice i nisu znali apsolutno niti jednu jedinu rijec, ali druzenjem sa vrsnjacima i slusajuci ga svaki dan u skoli, naucili su ga jako brzo.

Nas djecak sad ima 2 godine, i sve sto rica je na bosanskom. U zadnjih mjesec dana je poceo nesto pricati i na fr, ali to je samo tipa: pozdravi, uzrecice, i zna reci recenicu: zovem se A...! U septembru aBd krece u vrtic i jedino sto cemo ga dotad nauciti jeste da zna reci da mu se piski ili kaki; ostalo sve ce vrlo brzo sam savladati.

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 13:57:45   
hanabanana
Od moje sestre mali je u ratu otišao u Njemačku kao petogodišnjak.
Upisao je osnovnu nije znao ni riječi njemačkog, sestra je išla s njim da ga predstavi.
Za par mjeseci je savladao, nije morao ponavljati prvi razred.
S toga, hrabro.

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 13:59:06   
daris
iskreno uzasno se brinem.Najteze mi pada sto ni ja neznam Njemacki.Trenutno ga ucim ali to sve ide tako sporo.Znam da ce biti tesko ali iskreno bojim se koliko ce to sve utjecati na njega.Nova sredina i jos novi jezik.Nemam priliku da odem mnogo ranije kako bih se on navikao i naucio dobro jezikNajvjerovatnije da cemo otici mozda u januaru a on ce vec u seprembru krenuti u skolu.Mogu se samo nadati najboljem.

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:00:18   
daris
Hanabanana hvala ti na podrsci!

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:08:24   
idana1812
Daris ne brini. S manjom djecom to jako brzo ide. Znam djecaka koji je sa tri godine posao u vrtic. Tada je vec tecno govorio ruski (maternji jezik), za par mjeseci je komunicirao bez problema, nakon mjesec dana je sve razumio sta mu se kaze. Djeca do 10. godine lako nauce strane jezike, vidjet ces ti ces od njega da ucis.

_____________________________

Majke ruke svoje djece drže kratko, ali njihova srca zauvijek..

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:21:54   
mala_sa

IZVORNA PORUKA: daris

iskreno uzasno se brinem.Najteze mi pada sto ni ja neznam Njemacki.Trenutno ga ucim ali to sve ide tako sporo.Znam da ce biti tesko ali iskreno bojim se koliko ce to sve utjecati na njega.Nova sredina i jos novi jezik.Nemam priliku da odem mnogo ranije kako bih se on navikao i naucio dobro jezikNajvjerovatnije da cemo otici mozda u januaru a on ce vec u seprembru krenuti u skolu.Mogu se samo nadati najboljem.


Ucenje stranog jezika u BiH se ne moze porediti sa ucenjem tog jezika u zemlji u kojoj je to maternji jezik. Ja sam prije 4 godine dosla u zemlju ciji jezik nisam poznavala nikako, znaci niti jednu jedinu rijec. I kroz godinu dana sam ga savladala jako dobro. Tebi ce sigurno biti teze nego djecaku, on ce ti jako brzo da savlada, jer mali mozgovi upijaju nevjerovatnom brzinom user posted image

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:29:57   
daris
I ja se nadam da ce tako biti.A sto se mene tice...user posted image vjerovatno u 30-im nista vise ne ulazi u glavu.I ja mislim da kad odemo da cu i sama mnogo brze da savladam jezik nego na svim mogucim kursevima ovdje.Bar se nadam inace ce da nam bude veselo!user posted image

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:32:17   
daris
Mala_sa kad smo vec kod toga kako si se snasla.S obzirom da si i ti otisla neznajuci jezik?Da li je bilo tesko?

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:32:58   
mala_sa

IZVORNA PORUKA: daris

I ja se nadam da ce tako biti.A sto se mene tice...user posted image vjerovatno u 30-im nista vise ne ulazi u glavu.I ja mislim da kad odemo da cu i sama mnogo brze da savladam jezik nego na svim mogucim kursevima ovdje.Bar se nadam inace ce da nam bude veselo!user posted image


Vidjet ces ide to dosta brzo, naravno treba strpljenja i truda, ali uvijek se isplati user posted image .

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 14:38:25   
mala_sa

IZVORNA PORUKA: daris

Mala_sa kad smo vec kod toga kako si se snasla.S obzirom da si i ti otisla neznajuci jezik?Da li je bilo tesko?


Iskreno na pocetku je prvo bilo smijesno, pa onda tesko (valjda mix emocija, sta li). Prvih par mjeseci dok sam cekala boravisnu dozvolu, ako sam primorana pricala sam na engleskom, inace kad bi mi se neko obratio na francuskom ja bih odmah rekla da me pita ili na engleskom ili ga nista necu razumjeti. Nakon 5mj sam krenula u skolu jezika, dotad sam vec pocela razumjeti pricu sa TVa, par mjeseci kasnije i normalnu konverzaciju dvoje ljudi na ulici. U biti na tom samom pocetku puno mi je znacilo sto nisam imala nase tv kanale, mm je radio a ja sjedila kuci i gledala sve moguce serije, filmove i crtane na francuskom; i zaista to "gubljenje" vremena pred tvom dosta mi je pomoglo. Kasnije kad krenes u skolu, sve se nekako kockice same pocnu slagati user posted image

_____________________________

Jednog suncanog, proljetnog dana; mama je u zagrljaj dobila svoga sina (29.04.2011.)

Mama je rodila sebi svoju mirisnu ruzu (19.09.2013.)

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 15:20:21   
SailorMoon
daris nauci ce on to brzo. nebirni se. Ja sam imala 8god kad sam dosla u Njemacku. Perfektni i pricam i pisem, da se i mnogi njemci cude. Bez naglaska bez greski.
Evo ti link crtanog na njemackom pa nek mali gleda.
http://www.youtube.com/watch?v=mLlSyXr3BUk

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu mala_sa)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 15:35:58   
reallove

IZVORNA PORUKA: daris

Molila bih mame koje imaju iskustva da dvojezicnim sredinama da mi kazu koliko je potrebno vremena otprilike da djete od 5 godina svlada drugi jezik.Moj mali sad ima skoro 4 godine.Imamo namjeru da krene u skolu u Njemackoj.trenutno ne zna ni jednu jedinu rijec pa me zanima koji preriod je otprilike dovoljan da nauci osnovne stvari kako bi se mogao snaci u skoli.Hvala Vam!

Brzo ce nauciti,djeca brzo uce...moj Ameen ima 3,5 godine i poceo je da uci engleski gledajuci crtice..pored toga prica arapski i bosanski...

_____________________________

"Majke se rađaju u istom trenutku kada i djeca. Ona prije toga nije postojala. Žena je postojala, ali majka, nikad. Majka je nešto potpuno novo"


Mamino sunce Ameen

11.08.2009. <3

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 15:59:22   
daris
hvala vam svima sto ste se javili na moj post!

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu reallove)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 16:54:03   
canim
daris moj rodjak je kao mali naucio njemacki iz crtanih filmova.

Kad je bio mali tako kao tvoj, mozda jos mladji preselili su se u Njemacku da zive, medjutim s obzirom da mu ni mama nije znala njemacki niti se u kuci pricao isti a nisu znali sigurno koliko ce ostati, kako bi ga pripremila za skolu ona mu je redovno pustala crtane filmove samo na Njemackom medjutim brzo su se vratili iz Njemacke a mali dan danas bez ijednog kursa prica savrseno taj jezik, njemu je sad 10 god.


(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
7.5.2013 17:55:18   
Cmokvica
Bila sam u sličnoj situaciji u septembru prošle godine. Moj sin imao je nepune četiri godine i trebao da krene u vrtić u kojem je personal komunicirao na švedskom jeziku, koji je njemu u tom trenutku bio potpuno nepoznat. Higjeničarka je bila jedina, koja ga je mogla razumjeti, jer je porijeklom iz Bosne.
Brinula sam se. Mnogo. Počeli smo učiti u isto vrijeme, on u vrtiću, ja na Univerzitetu. Prijateljice su mi savjetovale da i kući počnemo pričati švedski. Međutim, smatrala sam da je najbolji i najispravniji nacin da roditelji sa djecom govore svoj maternji jezik. Jezik sredine (ako nije ni jednom roditelju materinji) i predobro ce nauciti nakon boravka u vrtiću. Djeca upijaju kao spužve, a što je još bitnije, kod njih ne postoji strah od toga da će neku riječ izgovoriti pogrešno, kao kod odraslih.
U januaru mi je higjeničarka prišla u vrtiću i rekla da Mak od kada je progovorio švedski jezik, nema vremena niti da je pozdravi, jer je zauzet igrom sa drugarima.
On danas govori tečno švedski i bosanski jezik. Ima drugaricu u grupi, kojoj je maternji engleski i ona ga je naučila brojke i nekoliko osnovnih riječi na engleskom jeziku.
Nadam se da sam uspjela ublažiti zabrinutost i želim vam puno sreće u usvajanju novog jezika!

(odgovor članu daris)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Djeca u dvojezicnoj sredini
29.7.2013 15:16:55   
daris
pozdrav drage moje, evo mene opet.Imam jedno pitanje vezano za skolu u njemackoj.Neznam koliko je istina ali cula sam da djeca koja su rodjena u septembru kao sto je moj djecak nemora krenuti sa 6 god.Kako to ide.Jesu li neka testiranja ili po automatizmu.I jeli uopste istina ovo sto sam cula?user posted image

_____________________________

volim svog malog dečka!

(odgovor članu Cmokvica)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 4 [5] 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *