|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 13:03:44   
mama_debeljuca
Pozdrav za sve mame i naravno buduće mameuser posted image .
Interesuje me vaš stav u vezi sa ružnim riječima(psovkama), koje su pokupili od
onih koji mu "plaćaju" da nešto "lane".
Kako postupiti, kako se nositi sa tom "pojavom"?
Da li vi imate sličnih problema?
Meni je to baš postao problem!

_____________________________

:-)
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 13:08:37   
ElmaB
Mi smo imali istih problema, ali jednostavno je prestalo samo od sebe. Primjetila sam, da kada bi god ona nesto opsovala, a mi na to reagovali, ona bi se nasmijala i bila sva sretna jer je u centru paznje. Kada smo prestali obracati paznju na to, vise nikada nije nista opsovala. Cak, sada zna reci, kada cuje da neko psuje: "Mama, on govori ruzne rijeci!"
A, skreni i paznju rodbini da je ne podsticu na psovke!


_____________________________

Mamina zlata:
Tea, 11.02.2005.
Lana, 31.03.2008.
Deni, 31.03.2008.


(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 13:13:02   
jupajdi
IZVORNA PORUKA: ElmaB

Cak, sada zna reci, kada cuje da neko psuje: "Mama, on govori ruzne rijeci!"
A, skreni i paznju rodbini da je ne podsticu na psovke!



Ovo potpisujem.

Moj Emin nikada nije psovao, jer se kod nas ne koriste takve riječi.
I nekada kada čuje od drugih kaže : " To ne valja".

Jednostavno skreni rodbini pažnju ! user posted image

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 13:15:50   
mama_debeljuca
Upravo tako. Ahmo je jedino malo dijete u našem krugu prijatelja i mala "spužva" koja apsolutno sve ponovi kako mu se kaže. dok je to govorio u kući, i nije mi bilo tako strašno. Ali sada na ulici, ljubaznim tetama zna obrusit svašta. Glavno mu je p.m.


_____________________________

:-)

(odgovor članu ElmaB)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 14:48:51   
nikka
Mama debeljuca prije svega moraš upozoriti vašu bližu okolinu da nesmiju psovati pred djetetom,
inače bi to normalni ljudi sami shvatili,ali što se mora mora.
I ja sam imala istu stvar sa sinovim djedom ali sam ga lijepo upozorila da nepsuje pred mojim djetetom i nepsuje više.
Neizbježno je da će dijete na ulici čuti psovku i proste riječi ali je bitno da se nepsuje konstantno pred djetetom da on to neshvati kao normalnu komunikaciju.
Moj sin ima 2 godine,prije otprilike 3-4 mjeseca je počeo da ponavlja psovku kada čuje od nekog na ulici ili u trgovini,nažalost česta pojava kod nas.
kad je prvi put opsovao bilo mi ga žao,jer nije on kriv  zato što se tako malen truje takvim prostatlucima, stavila sam ga ispred sebe i uozbiljila se dok me gledao u oči i strogo mu rekla da psuju samo zločasta djeca,to je nešto jako ružno i mama će biti jako tužna ako čuje da psuje,
ponovilo se još par puta da kaže uglavnom samo je... i gleda u mene očekujući reakciju,bude dovoljno to da ga strogo pogledam i nepada mu napamet da nastavi.
Uglavnom sada kaže,čiko je zločast ili teta,ako je netko poznat  upozori ga da se nesmije to govoriti.
Mislim da je potrebno djetetu dati do znanja da to nevalja.



(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 15:24:45   
mama_debeljuca
Hvala vam na odgovorima. Iskreno,
i meni je žao svog djeteta. Sva je prilika da,definitivno, moram poći u borbu sa okolinom, pa makar mi i zamjerili, jer se ne radi o rodbini već o prijateljima. Zato što mi sticajem okolnosti živimo daleko i od moje i suprugove rodbine.
Nadam se da razumijete moju situaciju.
Kad mi malenom kažemo da je to ružno, on je čini mi se svjestan toga, ali...


_____________________________

:-)

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 15:30:10   
nikka
Mamam debeljuca znam kako se osjećaš i meni je isto bilo,ali sam morala odreagovati pa tko se ljutio,ljutio ali i nije se djed ljutio a rekla bi svakome.
A sigurna sam da će i tvoji prijatelji shvatiti kad im kažeš da neželiš da ti dijete psuje i da se malo suzdrže pred njim.
A što se malog tiče najbolje da mu ti to objašnjavaš kad ste sami vas dvoje i da se uvjeriš da je shvatio o čemu pričaš.
Sretnouser posted image

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 16:56:46   
hanabanana
Ako netko dijete potiće da psuje, tog nekoga opomeni.

Dijetetu nikada ne govori da je zločasto, bez obzira šta da uradi.
Možeš kritikovati njegov postupak, ali nikada njega kao ličnost.
Što će reći: Nije lijepo psovati....
A ne: On je zločast jer psuje.

U drugim slučajevima, kada dijete samo pokupi psovku, a to nažalost na našim prostorima nije teško, najbolje je ignorisati. Ako ne odreaguješ par puta, u početku se svi nasmijemo: " Jako kako simpatično?!", dijete će prestati.
Baš ovako kako je Elma rekla.

(odgovor članu nikka)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 20:22:36   
stella
Naravno trebas opomenuti svakoga ko psuje pred djetetom.Mozda je smijesno i interesantno nekome kad dijete psuje,ali kad izadjes sa djetetom ti ces se crveniti.Zato sredi to na vrijeme,ja sam cula tako djecaka na ulici mami svojoj kaze idi u p.m. ma grozno a zena jadna se sva zacrvenila,i govori nemoj mili psovati a on onda jos jace.Uzas.

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 20:49:45   
mama_debeljuca
I ja sam svjedok takvim situacijama, stella. Zato me uhvatila frka, kako spriječiti da ne dođe do toga. Zbog toga sam se i javila ovdje, da bih od iskusnijih mama dobila savjete. Jer ni jedan stručnjak nije kompetentan kao lično iskustvo. Hvala vam svima,to je zapravo ono što i ja sama znam, ali lakše je kad imam potporu, nekako me ojača. evo pusica i od mog Ahme,pita sa kim pričam, "hoću svoj crtani"-kaže.


_____________________________

:-)

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
17.1.2009 20:51:42   
stella
Pusa i za vas.
Ja ti mogu samo jos reci i da kada opsuje da se to ignorise jer ako dijete vidi bilo koju reakciju ono ce ponavljati u inat.

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
18.1.2009 7:59:57   
nikka
Hanabanana,ono što on može da shvati ja neželim da ignoriram nego mu lijepo objasnim kako i zašto je to ružno,
jer da sam ignoriala on bi psovao kao nešto najnormalnije kao što i sve drugo ponavlja u svojoj dobi "upijanja".
A što se tiče tog "zločastog",ja njemu nikad nisam rekla da je on zločast nego da netreba da postane zločast i nikada to neće ustvari ni biti,
to je ružna osobina od koje se branimo lijepim postupcima.

< Poruku je uredio nikka -- 18.1.2009 8:00:38 >

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
18.1.2009 10:05:01   
Anoniman
Svako je imao iskustva s tim, pa i ja. Mi smo to ignorisali. I stvarno se pokazalo uspjesno. Nije psovala, ali e govorila mars. A sad kad neko psuje ili naziva nekog pogrdnim imenima, kaze, mama, on govori ruzne rijeci. I ja sam zabranila Lud, zbunjen, normalan upravo zbog toga. Pa sad kad neko govori ruzne rijeci, kaze on gleda Izrta Fazlinovica, cuj sta govori.

(odgovor članu nikka)
  Neposredna veza do poruke: 13
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
18.1.2009 10:17:01   
sarayka
Moja brbljivica nije još HB počela iako se čudim jer svaštttaa govori.
Psovke nije još počela iako su kod nas ne psuje puno (mm u autu ali ja ga opominjem user posted image ).
slažem se sa svim postovima gore,naime svako dijete smatra da cim mu na nesto skrećes paznju da je to zanimljivo ... Tako da je možda bolje ignoristati iako i to zavisi od doba djeteta, ako je starije možda mu se može i objasniti....
Ma sve je to dječije....

_____________________________

Ljube vas Lamija i mama :)

"Kad nam sreća zatvori jedna vrata, često nam otvori i druga, ali mi
ponekad znamo predugo gledati u ona zatvorena i ne vidimo otvorena." - Helen Keller

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
22.1.2009 11:48:56   
HanaBana
Djeca psovke najvise pokupe od okoline u kojoj odrastaju, mada psiholozi tvrde da jednostavno postoje faze u razvoju djeteta kada dijete psuje iako je mozda samo jednom culo tu psovku. Djeca uopste ne razumiju sta to znaci ali psovke koriste kada se naljute bas kao i odrasliuser posted image

(odgovor članu sarayka)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
22.1.2009 12:02:26   
Amrino
Joj i moj svekar mnogo psuje...svaki put kada pocne dnevnik ili se pojavi glava nekog politicara na ekranu pocne da salje u p.m i je- be...i sl...Vec sam ga upozoravala desetak puta ali nikako da prestane...user posted image .
Jednom mi je rekao nesto u stilu pa psovat ce dijete svakako...rekoh- meni je bitno da ga psovanju ne naucimo mi i da ne psuje u kuci! Te faze kod djece i kada pocnu psovati u obdanistu ili drustvu su prolazne...Misljenja sam da sve polazi iz kuce...


_____________________________

Polaznica obuke o dojenju
HAMZA
29.12.2007
IMRAN
03.03.2010



(odgovor članu HanaBana)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
22.1.2009 12:14:23   
Blue rose RR
Takođe u mojoj porodici nema psovanja, i ukoliko nam se slučajno omakne, obično je to "psovanje sebi u bradu", tako da se kikica ne susreće sa time.
Ne mogu reći da deda ne spomene koju, ali to je nešto što nije često pa dijete nije naviklo na to.
Kao što reče Amrino, bitno je da kućni odgoj tako nešto ne podstiče, i da nije krenulo iz kuće, a lično roditelji ne mogu uticati na ponašanje njegovih vršnjaka niti u parku, niti u obdaništu, niti u školi.
Ali djeca mogu međusobno (kada bi se malo više obraćala pažnja upravo u kućnom odgoju svakog roditleja), međusobno da izoliraju slučajeve psovke i negativnih primjera ponašanja.
Jednostavno isto tako kako djeca poprimaju ono negativno, svjedoci smo (i ne možemo to negirati) da vrlo često djeca prihvataju i pozivne stvari od drugova.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Amrino)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
22.1.2009 12:25:29   
tea lana
Lana ima na repertoaru jebo,odebi,mus.To su psovke koje je cula jebo od mene a ostale od djece a i  na utakmicama posto redovno posjecujemo rukometne utakmice.Sad ocekujem i da sudiju pocne psovati.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:23:49   
Vedica
prijenos posta

IZVORNA PORUKA: Alijeva mama



imate li iskustva u tome kad vam djeca pokusavaju psovati....moj Ali je cuo kad komsija psuje na cuku i sad kad je ljut podje psovati...ne kaze on tacno al vidim da psuje i opet kad mu je drago psuje pa onda sam ga ruzila al on jos vise...pa smo ga ignorisali al on hoda i pjeva psovku...a stalno gleda u nas i izaziva nas....mislim uzeti sibu pa ga zastrasiti , jedino je to ostalo...
al opet znam da on ne zna ni sta je to al vidi da mu ne dam to da govori pa koristi...al nije mi bas ugodno kad se naljuti negdje vani pa kaze matej....samo to kaze al ja znam da psuje pa mi neugodno..ima t eli kakav savjet...




_____________________________

***************************
Quien con fe sabe esperar, ve al fin la suerte llegar!

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:29:16   
large
od mog dajdjica kcerkici ce tek u maju biti 2 god,a dijete brblja vec naveliko i to tecno izgovara rijeci....i sad jednu noc dajdja(njen deda)gledao tv i bila neka reklama koju on mrzi,naka zena nesta melje i on da prokomentarise kaze:uh nabijem te na ćunicu",a malena se igrala negdje na kraju sobe i nakon izvjesnog vremena pridje njemu i kaze"deda deda.." a on ce njoj" sta je rodio deda"..
kaze ona njemu:"deda nabijem te na tunicu"
i sad zna da je to nesta sto ne valja i stalno ponavlja tunica tunica.....


_____________________________

vole te mama i tata najvise bebacha nasa mava....

(odgovor članu Vedica)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:45:45   
juni
Uvijek mi je bilo grozno cuti kada malo dijete govori ruzne rijeci tj. psuje, i uvijek sam osjecala sazaljenje prema tom djetetu jer nije ono krivo sto raste u takvoj sredini gdje postaje predmetom ismijavanja od strane odraslih, to neduzno malo bice user posted image
A sad kada imam svoje dijete jos mi je gore!
Sreca, u nasoj familiji se ne izgovataju ruzne rijeci, ni ja ni MM nismo skloni psovanju, a ukoliko bi neko od prijatelja i ostale rodbine psovao u njegovom prisustvu bez razmisljanja bih opomenula i skrenula paznju. I nije me briga hoce li se neko naljutiti!


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu large)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:47:53   
tea lana
i kod mene Lana ce tek u junu da napuni dvije godine,ali ona uveliko sve prica u recenicama.Prosle sedmice otisle gledati utakmicu mm.I naravno oko nas se pssuje uveliko i pojma nemam od koga ali dijete je culo kad u po frke trener suprotne ekipe trazio prekid igre i konsultacije sa ekipom,mir i tisina u dvorani kad moje dijete iz svog glasa se poce derati CUDIJA PEDERE CUDIJA PEDERE mozete zamisliti reakciju muzeve ekipe user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu large)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:49:53   
tea lana
IZVORNA PORUKA: juni

Uvijek mi je bilo grozno cuti kada malo dijete govori ruzne rijeci tj. psuje, i uvijek sam osjecala sazaljenje prema tom djetetu jer nije ono krivo sto raste u takvoj sredini gdje postaje predmetom ismijavanja od strane odraslih, to neduzno malo bice user posted image
A sad kada imam svoje dijete jos mi je gore!
Sreca, u nasoj familiji se ne izgovataju ruzne rijeci, ni ja ni MM nismo skloni psovanju, a ukoliko bi neko od prijatelja i ostale rodbine psovao u njegovom prisustvu bez razmisljanja bih opomenula i skrenula paznju. I nije me briga hoce li se neko naljutiti!



ja nisam mogla ici na tribine i opominjati ljude,ja po nekad opsujem i to jedino jebo.Ona vec sad ne psuje imala je tu neku fazu jebo mus i odebi al sad vec ne sem te psovke sudiji

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:54:25   
large
sve je to pomalo i slatko,ali kad krene kako ne treba i dijete od
4 godine ima rijecniko koji se sastoji od:jeuser posted image ,idi u piuser posted image user posted image ,je


_____________________________

vole te mama i tata najvise bebacha nasa mava....

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: ružne riječi dvogodišnjaka
25.3.2009 22:56:42   
large
itd onda je gadno pravo,meni dodje da od ove malene sto ce u maju imati 2,sestru koja ima 4 i ima grozan rijecnik tako ispucam da joj vise ne naumpadne....a oni sve :"jooooooooj kad bude znala nece" halo djetetu je 4 godine i vec zna da to nevalja
fuj!!!!!!


_____________________________

vole te mama i tata najvise bebacha nasa mava....

(odgovor članu large)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *