|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   temperatura tijela kod beba
6.1.2009 13:49:17   
bubamara80
moja beba cesto ima vrucu glavu, rukice, nogice ali cim zaspi tijelo se rashladi i sve na opip ima normalnu temperaturu. strasno me strah temperature pa me interesuje jeli slicno i kod vasih beba. kod nas je stan veoma topao i ja malog raskomotim ali bez vecih promjena kad je budan vruc je kada spava ohladi mu se tijelo.user posted image

_____________________________

Ten tiny little fingers that always want to play,
That never stop exploring the wonder of today.
Ten tiny little fingers that from the very start,
Will reach out for tomorrow yet always hold your heart

Moje srce se rodilo 25.09.2008
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:02:53   
Enchy
I kod mene je slicna situacija. Cesto ima toplu glavu koja se ohladi kada miruje, tj. spava. Mislim da je to normalno, jer kada mu izmjerim temperaturu, pokazuje da nije visoka. Obicno pokazuje da je 36.8 
Ali moj malac zadnja dva dana zaista ima neku temperaturu, 37.1
Ne znam sta mu je i zasto je ima, ne primjecujem da je bolestan, niti da ga nesto boli osim sto malo vise spava po danu (sto je neobicno za njega:))
Doduse, jeste se jedno jutro probudio sa malo zacepljenim nosom. Posto mu je tek malo vise od dva mjeseca, i samo ga dojim, ne znam da li da nesto poduzimam, da mu dam sirup paracetamol ili da pustim da temperatura sama prestane???

(odgovor članu bubamara80)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:05:27   
bubamara80
imam neku knjigu za bebe do godinu dana gdje pise da bebina temperatura varira tokon dana od 36-38 stepeni ali hajde znaj gdje god pogledam drugacije pise, ali posto on izgleda zdravo i smije se necu da se zabrinjavam a ima tri mjeseca i samo ga dojim.
bebi ne bih davala svojerucno nista ako pomislim da treba prvo cemo pedijatru pa onda sirupi i slicno.

< Poruku je uredio bubamara80 -- 6.1.2009 14:06:29 >


_____________________________

Ten tiny little fingers that always want to play,
That never stop exploring the wonder of today.
Ten tiny little fingers that from the very start,
Will reach out for tomorrow yet always hold your heart

Moje srce se rodilo 25.09.2008

(odgovor članu Enchy)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:08:46   
Daja_sa
Evo mozda Vam ovo barem malo pomogne...

Raspon tjelesne temperature koji se može izmjeriti kod novorođenčadi:

NORMALAN RASPON:

- Rektalna temperatura - od 36.8 - 38 Celzijevih stupnjeva

- Aksilarna(pazušna) temperatura - od 36 - 37.2 Celzijevih stupnjeva


BLAGO POVIŠENA TEMPERATURA:

- Rektalna temperatura - iznad 38.2 Celzijevih stupnjeva

- Aksilarna temperatura - iznad 37.4 Celzijevih stupnjeva


VISOKA TEMPERATURA:

- Rektalna temperatura - iznad 39.8 Celzijevih stupnjeva

- Aksilarna temperatura - iznad 39 Celzijevih stupnjeva


Lijekovi za skidanje temperature

Kao što je već rečeno, blago povišenu tjelesnu temperaturu ne treba skidati jer ona povećava šansu za preživljavanje, smanjuje se virulencija i rast nekih bakterija. Lijekovi za snižavanje temperature mijenjaju prirodni tijek vrućice i eliminiraju njeno dijagnostičko značenje.

Paracetamol sirup

Počnite ga davati ako je tjelesna temperatura iznad 38.5 Celzijevih stupnjeva. 5 mililitara sirupa sadrži 120 miligrama paracetamola. Djelovanje sirupa započet će nakon 45 do 60 minuta, a trebao bi djelovati oko četiri sata.

· Djeca od 3. mjeseca do 1. godine uzimaju pola doze, tj. 2.5 ml, 4 - 6 dnevno

· Djeca od 1. do 2. godine uzimaju 5 ml, 4 - 6 puta dnevno

· Djeca od 2. do 4. godine uzimaju 1 ½ dozu ili 7.5 ml, 4 - 6 puta dnevno

Paracetamol supozitorij (čepići)

Čepići su vrlo efikasni kod male djece kojoj je teško dati sirup za skidanje temperature. Primjenjuje se i kod djece koja povraćaju pa zbog toga niste u mogućnosti dati im sirup. Doziranje je isto kao i kod davanja Paracetamol sirupa. Čepići imaju prednost nad sirupom jer brže skidaju temperaturu. Moguće ih je lomiti i na taj način dati djetetu predviđenu dozu

_____________________________

Cunce nase majo...29.09.2008
Jos jedno sunce nas je obasjalo 23.08.2011...

(odgovor članu Enchy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:13:30   
Enchy
Hvala za info. Gledajuci ovo, reklo bi se da imamo normalnu temperaturu i da se ne  brinem:)

(odgovor članu Daja_sa)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:17:23   
juni
Mozda vam je u stanu pretoplo a to bebe ne vole.  Pokusajte da ne grijete toliko stan, neka temperatura bude 22-23 c pa onda provjerite temperaturu bebe.
Sjecam se kad se Emil tek rodio, znao je biti bas topal i ja se prepala, mislila da ima temperaturu ali sreca MM me razuvjerio pa ga nisam vodila u doktora (mi mame smo stvarno panicarke user posted image ). Previse nam je bilo toplo u stanu i previse smo ga navukli stvarima. Kad smo ga raskomotili i prozracili stan nije bio vise vruc user posted image


_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu bubamara80)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:20:13   
juni
I jos nesto, uvijek je tjelesna temperatura (i kod odraslih i kod djece) povisena popodne i navece u odnosu na jutro.

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 14:22:32   
Enchy
Pa i ja sam to mislila, ali temperatura je zaista idealna, 22-23 stepena. I ne oblacim ga previse, benkica i gegice, i to je to. Kada spava, pokrijem ga jos dekicom.
Ali desavalo se da je nekada meni kao odrasloj osobi hladno, pa se ja vodeci time, odlucim da ga jos malo utoplim, mislim pokrijem i sl. 

A to da smo panicarke, vala jesmouser posted image
Valjda mnogo vremena provodimo sa svojim bebama i ne preostaje nam nista drugo nego da im se totalno posvetimo i proucavamo ih, nekada i previseuser posted image  

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: temperatura tijela kod beba
6.1.2009 20:08:24   
mynxlee
kad se ivan rodio rukice i nogice su mu bile hladne, pa je lose spavao. babica je rekla da moramo dobro utopliti ga i kao napraviti gnijezdo u krevetcu kako bi bolje spavao. mi smo tako radili, medjutim, kako je poceo dobivati na tezini tako mu se valjda povecala i tjelesna temperatura, pa je dobio crvenkasti osip po tijelu. kaze da je idealna temperatura sobe 21 stepen, da mu ne stavljam kapicu i kad spava da je dovoljno da spava u vreci za spavanje, bez da ga pokrivam opet necim. takodje i da muske bebe imaju vecu temperaturu tijela i da ju losije podnose.

_____________________________

Jedina pahuljica koja je sletila 21.12.2008. godine, sletila je u moje narucje i zove se Ivan.

S jesenjim liscem dosla je i Antea 28.10.2010. i sletila u mamine ruke.

(odgovor članu Enchy)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: temperatura tijela kod beba
7.1.2009 12:14:16   
bubamara80
 kod nas jeste toplo u stanu, juce je bio citav dan u bodicu kratkih rukava ali svejedno tople rukice, nogice, glava.
Citala sam da bebama rukice trebaju biti ni tople ni hladne a izmedju plecki isto tako.
ali igra se i veseo je pa ne brinem za sada.

_____________________________

Ten tiny little fingers that always want to play,
That never stop exploring the wonder of today.
Ten tiny little fingers that from the very start,
Will reach out for tomorrow yet always hold your heart

Moje srce se rodilo 25.09.2008

(odgovor članu mynxlee)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: temperatura tijela kod beba
7.1.2009 20:52:59   
dana3
kazu da je 37.1 normalno a glava se valjda sama grije sve se to sedava sa nama pa sam pitala u hitnoj.a saznala sam da ako beba place bez razloga u lezecem polozaju a prestane kad se uzme sa podignuto glavom moze biti znak upale uha

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu bubamara80)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: temperatura tijela kod beba
8.1.2009 2:22:48   
Inayat
Mojoj Meryem rukice su cesto hladne, iako u kuci nije hladno. Glavica joj bude uvijek vruca, i kad provjerim temp. normalna je. Hajd sad skontaj sta je...

_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: temperatura tijela kod beba
8.1.2009 9:20:43   
žana o8
Bebama je slaba periferna cirkulacija ( u rukicama i nogicama ) i to nije pokazatelj da je bebi hladno. I mojoj su hladne ruke i noge, a često i znojne, a ostatak tijela topal. Kad je izmjerim temp. ona je normalna, kad je utoplim oznoji se dijete, vruće joj. Tako da je više ne utopljavam da bi joj zagrijala ruke i noge.

_____________________________

nestašni smo strašno, uh, uh, bilo je po guzi

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: temperatura tijela kod beba
10.12.2010 21:38:04   
vila_7
Da malo osvjezim temu! user posted image
Moja beba ima 4 mjeseca i samo doji,i kad god joj izmjerim temp.ispod pazuha,najcesce ima 37 i 37,2 ,ali tako vec nekih mjesec dana.Inace ponasa se normalno,vesela,jede,spava,ma sve 5. Da li normalno da ima stalno toliku temp.?


_____________________________

Život je prekratak ili predug da bih dopustila sebi luksuz da loše živim

(odgovor članu žana o8)
Neposredna veza do poruke: 14
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *