|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Fizička i psihološka priprema za trudnoću

Uredništvo Ringeraja.ba, 1.7.2011
Osnovne pripreme za trudnoću... Piše dr. Nejra Pašić
Ključne riječi:

image
/11


Fizička priprema

Bavljenje fizičkim aktivnostima nije važan faktor samo za trudnoću i porođaj već i za cjelokupno vaše zdravlje. Odvojite dio svoga vremena da biste održavali kondiciju i da biste doveli sebe u dobru formu. Preporučuje se bavljenje lakšim oblicima fizičkih aktivnosti i tokom trudnoće, sve u cilju što bezbrižnije trudnoće i lakšeg porođaja.

Vježbe tokom trudnoće

Vrlo je važno da se tokom trudnoće ne prestaje sa fizičkim aktivnostima kojim ste se bavili ranije. Izdvojite do 30 minuta dnevno na vježbe. Dobri efekti vježbanja tokom trudnoće su mnogobrojni:

• Smanjuje se rizik trudničkog dijabetisa
• Veća izdržljivost
• Umanjuje neprijatnosti trudnoće
• Popravlja stav i oblik tijela
• Manje umora
• Smanjen rizik od carskog reza
• Brži oporavak od porođaja

Ono što je bitno je da izbjegavate fizičke aktivnosti gdje možete da se povrijedite, da padnete kao što je : tenis, košarka, odbojka, jahanje i druge aktivnosti. Prije nego što počnete da se bavite bilo kakvim vježbama tokom trudnoće konsultujte se sa svojim doktorom.


Psihološka priprema

Na emotivnom planu tokom trudnoće javljaju se drastične promjene koje se javljaju kod svih žena i sasvim su normalne. Najbolji način da se pripremite je da se upoznate sa njima, da se posavjetujete sa vašim ginekologom, a takođe i da uključite vašeg partnera u to.

Hormonske promjene – određeni hormoni se u većoj mjeri luče što kao posljedicu ima česte i nagle promjene raspoloženja od nezadovoljstva do ushićenja. Nesigurnost i pretjerana osjetljivost su također karakteristični za trudnoću. Takve promjene su normalne i nemojte se loše osjećati zbog toga. Važno je da ih vaš partner i vi kao takve prihvatite i da se radujete onim trenucima kada ćete biti zadovoljni i srećni u svojoj koži.

Promjena fizičkog izgleda – mnoge žene izgube samopuzdanje misleći da su debele, ružne i nepoželjne. Morate shvatiti da je trudnoća vrhunac ženskog života. Vi stvarate život i morate da budete ponosni na sebe i na svoju plodnost. Budite zadovoljni u takvoj ulozi.

Zabrinutost oko bebe – postavljaju se stalno pitanja: Da li će se beba roditi zdrava? Da li će nešto poći naopako? Zabrinutost prouzrokuje nervozu i pesimizam, nesigurnost. Najbolji način da odstranite bilo kakve sumnje je da redovno odlazite kod ginekologa i pitate sve što vas brine.

Ulazak u nepoznato – trudnoća vas uvodi u potpuno drugačiji način života. Važno je da prihvatite da će ubrzo vaša budućnost uključiti još jedno novo ljudsko biće koje sa sobom nosi nove odgovornosti ali i novi oblik sreće. Sve aspekte takvog života predvidite i upoznajte, između ostalog trudnoća je idealan period da se naprave temeljni planovi za tako nešto.

 

 

 

PRATITE  NAS I NA INSTAGRAMU!

@ringeraja_ba

 

Još mnogo zanimljivih tekstova o trudnoći čitajte u rubrici TRUDNOĆA.

Trudnice o razvoju svoje bebice u tibi mogu pratiti ako se prijave na Kalendar trudnoće

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Kada je šansa da ostanem u drugom stanju n...
Do ovulacije dođe kad se jajna ćelija koja je sazrijevala u jajniku odvoji i započne svoj put jajovodom u matericu.
3
10 stvari za uraditi pre nego što zatrudnite
Vi i vaš partner ste odlučili da postanete roditelji? Čeka vas jedan od najuzbudljivijih perioda u životu, pa bi prethod...
2
Plodnost je osnova svakog života
Kada žensko tijelo izgubi plodnost, PROfertil® female će je ponovo uspostaviti korak po korak.
2
Spolni hormoni u potpomognutoj reprodukciji
Godine 1926., Bernhard Zondek i Selmar Aschheim dokazali su ulogu hormona u održavanju funkcije jajnika u prvom biološko...
2






Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *