|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

Iz dnevnika psihijatra: Depresija - dva tipa

dr. Sandić, 6.9.2011
Depresija je vrlo učestao 'psihički poremećaj' u današnje doba. Patnja koju doživljava depresivna osoba izrazita je.

image
/11


No, šta ukoliko se pokaže da se prilikom isključenja lijeka stara simptomatologija vraća? Ili šta s ljudima koji pate od tzv. nus efekata (neželjeni efekti lijeka) u toj mjeri da se većina antidepresiva kojima raspolažemo ukazuje neprikladnom za olakšavanje simtoma? Pitanja koja si možemo postaviti, ukoliko razmatramo prikladnost isključivo medikamentoznog tretmana brojna su... Tu su trudnice u slučaju kojih, ukoliko pate od depresije ili bilo kojih drugih psihičkih/tjelesnih tegoba, ne bi trebalo davati lijekove, potom osobe kod kojih je neko u porodici zloupotrebljavao medikamente (nekad i alkohol i/ili droge) te se plaše koristiti lijekove i ispoljavaju snažan otpor kad im se predloži 'hemija'.

Psihoterapija, kao poseban vid liječenja, svakako da pomaže u otklanjanju psihičke patnje. Depresija se tretira različitim psihoterapijskim metodama već više od stotinu godina. No, tek u zadnje vrijeme jasno su razlučena dva tipa depresivnog raspoloženja. Tako se govori o introjektivnoj depresiji, i anaklitičkoj. Poznavati sličnosti i razlike pomenuta dva tipa depresivnog afekta značajno je kako bi se adekvatnije usmjerile terapeutske intervencije pri psihoterapijskom radu, no isto tako kako bi se i eventualnim savjetom ukućanima, te bližim prijateljima, ukazalo na centralnu problematiku, korjen depresivnog raspoloženja, kako bi i oni bili u prilici pomoći depresivnoj osobi.

U kratkim crtama, depresija razgraničena na anaklitički i introjektivni tip može se opisati kako slijedi:

Anaklitička depresija

Osobu koja se, stručnom terminologijom, odlikuje anaklitičkim osobinama odlikuje posebna bazična relacija s bliskim osobama, kao i prevladavajuće strahovanje da bi mogla biti napuštena i/ili nevoljena. Njeno psihičko funkcionisanje centrirano je na ovisnost o drugima, kako bi udovoljila svojim emocionalnim potrebama izrazito ovisnog tipa. Razvija se primarno kao posljedica „gubitka objekta“ i najčešće nije komplicirana osjećanjem krivnje.

Introjektivna depresija

Ovaj tip depresije mogućno je okarakterizirati i kao samokritizirajući tip depresivnog raspoloženja. Može se nazvati i „superego oblikom“ depresije. Tipično je odlikuje kažnjavajuće, strogo osjećanje sumnje u samoga sebe, izražen samokritizirajući stav, osjećanje krivice, stida i depresivni afekat. Vrlo često osobe koje pate od ovog tipa depresivnog raspoloženja naginju ka uključenju u različite aktivnosti kako bi na taj način kompenzirale vlastiti osjećaj inferiornosti, nedostatnosti, bezvrijednosti i krivice. Tipično je da imaju vrlo visoke standarde (strog superego), te stoga ispoljavaju konstantnu potrebu za performancom i postizanjem različitih dostignuća.

ukoliko ste zainteresovani vise mozete procitati ovdje

 

Želim vam ugodan dan, kao i lijepo raspoloženje

Dr.S

Iz dnevnika psihijatra


Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Znate li šta sve možete praviti u aparatu ...
S ovim praktičnim uređajem nikada nećete morati ponavljati jela. U njemu možete napraviti zdrav smoothie, ukusnu kašu pa...
14
16 stvari koje me ja naučila mama!
Moja je mama bila žena-zmaj, toliko da me ponekad izluđuje koliko je bila dobar roditelj (teško je to ponoviti). Uvijek ...
4
Sretan Uskrs!
Članovima katoličke vjeroispovjesti naše RR sretan Uskrs!
3
Zašto su muževi učiteljica najsretniji lju...
Što se tiče porodice, učiteljica će biti slična kao i u učionici. Uvijek će dati sve od sebe. Uvijek će pokušati da done...
3






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *