|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Plavi telefon, savjetodavna, anonimna i besplatna linija za djecu, 18.02.2016. godine, obilježava tri godine rada linije.

Ko će zaustaviti vršnjačko nasilje?

Ko će zaustaviti vršnjačko nasilje?Plavi telefon, savjetodavna, anonimna i besplatna linija za djecu, 18.02.2016. godine, obeležava tri godine rada linije. Tim povodom snimljen je ovaj video koji govori o problemu vršnjačkog nasilja. Ovim filmom želimo skrenuti pažnju da je i vrijeđanje oblik vršnjačkog nasilja koje često preraste u dugotrajno maltretiranje, a u nekim situacijama i u fizičko zlostavljanje. Takođe, želimo da prikažemo da je važno reagovati i na ove oblike nasilja jasno i nenasilno te spriječiti dalje razvijanje nasilja.Smatramo da se situacije koje su u videu prikazane, ali i brutalnije situacije nasilja, često zanemaruju i da velika većina javnosti okreće glavu u pomisli kako su to 'dječija posla'

/11


Plavi telefon je anonimna linija, tako da svako ko ima informaciju o tome da je neko dijete ugroženo, može da nazove i da te informacije prenese bez da otkrije svoj identitet. Plavi telefon će poslati prijavu sa relevantnim informacijama kako bi pripadnici nadleženih institucija izašli na teren i ispitali situaciju. Da bi javnost znala da imaju i ovu mogućnost, važno nam je da informacija o radu linije dopre do što većeg broja ljudi, kažu iz udruženja Nova generacija, u sklopu kog djeluje Plavi telefon.

Linija trenutno otvorena samo od 9.00 – 17.00 časova svakog radnoga dana. Krajni cilj rada linije je 24 sata 7 dana u sedmici.


Ovim filmom želimo skrenuti pažnju da je i vrijeđanje oblik vršnjačkog nasilja koje često preraste u dugotrajno maltretiranje, a u nekim situacijama i u fizičko zlostavljanje. Takođe, želimo da prikažemo da je važno reagovati i na ove oblike nasilja jasno i nenasilno te spriječiti  dalje razvijanje nasilja.

Smatramo da se situacije koje su u videu prikazane, ali i brutalnije situacije nasilja, često  zanemaruju i da velika većina javnosti okreće glavu u pomisli kako su to 'dječija posla'. Često javnost ima priliku da reaguje ali to ne čini. Zaboravlja se da okretanjem glave od nasilja nas čini saučesnicima u tom nasilju, bilo da se radi o vršnjačkom, porodičnom ili drugom obliku nasilja nad djecom.

Svi mi smo pozvani da reagujemo i da zaštitimo svako dijete koje možemo. Svaki oblik nasilja kojem je dijete izloženo ostavlja duboke tragove u samom djetetu, a posljedice mogu biti veoma tragične, kao što je samoubistvo djeteta, ali mogu biti manje vidljive, a veoma snažne kao što je bol, tuga, potištenost djeteta, povlačenje u sebe, depresija, anksioznost, povrjeđivanje sebe, loše mišljenje o sebi, gubitak povjerenja prema drugima, postizanje slabijih rezultata u školi. 

Ne okrećite glavu, već se aktivno uključite i zaštite svako dijete koje je žrtva nasilja, na način na koji možete da ga zaštite. Video pokazuje neke od načina reagovanja kada je u pitanju vršnjačko nasilje. Ukoliko ste svjedok da je neko dijete žrtva nasilja možete i da pozove Plavi telefon i da anonimno prijavite nasilje, te da na taj način pomognete djetetu koje je u problemu.


Broj Plavog telefona je 080 05 03 05.

Video je snimljen u sklopu projekta “Odgovoran/na sam i ja!” finansiran od strane Ministarstva Porodice, omladine i sporta a omogućen od strane Udruženja „Nova generacija“ i Dis Tearta.


U toku 2016. godine cilj je i da  se omogući korištenje broja 116 111 koji predstavlja broj rezervisan za liniju za djecu i koji je jedinstven u cijeloj Evropi.


Plavi telefon

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Pubertet za djevojčice
Pubertetom se naziva period između 11. i 15. godine života, ali može da počne i od 8. godine. Koji su prvi znakovi?
4
Dječja pravila koja niste znali!
Samo da se pripremiš, prije urlanja, gubljenja živaca, mahanja krpom. I oni imaju svoja pravila i koliko svi znamo, dobr...
3
Dijete ne zna gdje je mama, a zna gdje je ...
“Viđam bebe mlađe od godinu dana koje su izložene ekranima deset ili više sati dnevno, što je cijeli njihov svjesni dio ...
3
Svi već znaju…Zimske radosti ne mogu čekati…
Jesu li se već i vašim mališanima začepili nosevi, a temperatura ih malo usporila u školskim aktivnostima?
3






Anketa

Mlijeko.
Admin

Koje je mlijeko zdravije davati djetetu nakon godinu dana:

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *