moje zlato
Autor: Jasnalajla
Porodično savjetovalište
Uredništvo Ringeraja.ba, 14.1.2016Bazični pristup u našem radu zasnovan je na koncepciji sistemske porodične terapije. U savjetodavno-terapeutskom radu se koriste metode i tehnike i drugih psihoterapijskih pravaca kao što su: realitetna, kognitivno-bihejvioralna, geštalt, psihodrama i druge terapije. Cjelokupni savjetodavno-terapeutski rad sa klijentima odvija se pod supervizijom vanjskog stručnjaka i redovnim intervizijskim praćenjem.
Osnovni principi u savjetodavno-terapeutskom radu su:
- zagarantovana diskrecija,
- dobrovoljnost,
- motiviranost i spremnost za vlastite promjene,
- unaprijeđenje odnosa sa drugima iz porodičnog i drugih socijalnih sistema,
- aktivna uključenost klijenta u procesu savjetovanja, te
- besplatne usluge bez zdravstvene uputnice.
Oblici savjetodavno-terapeutskog rada su:
- rad sa porodicom,
- rad sa pojedincem,
- rad sa partnerima (bračnim, vanbračnim, odnos roditelj-dijete i sl.),
- grupni rad.
Proces rada
Prvi tretman klijenta je trijažno-dijagnostičkog karaktera. Tom prilikom se na bazi dijagnostike i očekivanja klijenta odlučuje o daljem postupku u radu: uključivanje u tretman u Ustanovi, odnosno usmjeravanje u drugu instituciju nadležnu za rješavanje postojećeg problema (centar za socijalni rad, centar za mentalno zdravlje, pravosuđe i dr.).
Nakon provedenog trijažnog postupka, klijent se uključuje u proces savjetovanja koji u prosjeku traje 10 – 12 seansi. Susreti se održavaju jednom sedmično u trajanju od 45 do 90 minuta.
U neočekivanim, stresnim životnim situacijama, klijenti mogu dobiti stručnu pomoć i to u obliku kratkih intervencija koje traju od 1 – 5 seansi, kako bi im se omogućila stručna podrška u prevladavanju aktuelno-gorućeg problema i reuspostavljanja mehanizama funkcionisanja kod narušenih nepredviđenih životnih situacija.
Praksa je takođe, da se nakon završenog savjetodavno-terapeutskog rada obavlja i praćenje klijenata i to: povremenim telefonskim kontaktima konsultativnog karaktera, putem e-mail-a, ličnim dolaskom u Ustanovu i sl.
Osim toga, pružaju se i krizne intervencije sistemima u zajednici kao što je npr. školski i to u slučaju iznenadnih, neočekivanih, stresnih situacija i događaja.
Klijentima se pružaju i usluge posredovanja u postupku prije podnošenja zahtjeva za razvod braka.
Problematika
U savjetodavno-terapeutskom radu tretiraju se individualne poteškoće i problemi, te disfunkcionalnost porodičnog sistema posmatrano kroz životni ciklus porodice.
Rad sa klijentima
Rad sa klijentima obavlja se od ponedjeljka do četvrtka u periodu od 08:00 – 16:00 h, a izuzetno i petkom od 12:00 do 15:00. Termini se mogu dogovoriti telefonom na broj: +387 33 209-112, e-mailom na: porodicnapsihoterapija@gmail.com i dolaskom u Ustanovu na adresu: Avdage Šahinagića 14/2, 71000 Sarajevo.
Više o Porodičnom savjetovalištu na njihovim stranicama a RR.ba će svakako pratiti njihov rad za dobrobit porodice zbog koje i postojimo.
Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:
U prvim danima jeseni, sa toplijom garderobom i posteljinom, u ambulantama dermatovenorologije, javlja se veći broj paci...

“Probudite kuhara u sebi”, slogan je uz koji je predstavljen novi GastroLab uređaj brenda AENO. Nazvan je ultimativna ga...

Emocionalno vezivanje je primarna potreba, javlja se još na samom rođenju, već prvim kontaktom sa majkom, a ostvaruje sv...
