|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?

Šta kad pubertet počne prerano?

Uredništvo Ringeraja, 2.7.2024
Prerani pubertet je pojava znakova puberteta ranije nego što je uobičajeno.

image
Ah taj pubertet, zašto žuri? - >Image by freepik
/11


 

 

Pojava sekundarnih spolnih obilježja prije osme godine kod djevojčica ili prije devete godine kod dječaka upućuje na prerani pubertet. U većini slučajeva radi se o zdravoj djeci kod kojih iz nepoznatog razloga dolazi do prerane pojave pubertetskog razvoja.

 

Rani početak puberteta može dovesti do niže konačne visine djeteta, ali i emocionalnih poremećaja kod neke djece. Pubertet obuhvata veliki broj fizioloških promjena koje se događaju uglavnom prema pravilnom redoslijedu kao posljedica intenzivnih hormonskih promjena.


Djevojčice i dječaci u pubertet ne ulaze istovremeno. Prvi znakovi puberteta kod djevojčica javljaju se između devete i jedanaeste godine, a u dječaka u prosjeku dvije godine kasnije, između desete i dvanaeste godine života. Međutim, period početka puberteta vrlo je varijabilan isto kao i trajanje puberteta. Glavne promjene u pubertetu su ubrzanje tjelesnog rasta i razvoja, sazrijevanje spolnih žlijezda i pojava sekundarnih spolnih obilježja.


Oblici preranog puberteta


Razlikujemo dva oblika preranog puberteta. Onaj češći je centralni ili pravi prerani pubertet, a nastaje zbog povećanog otpuštanja gonadotropina iz hipofize (endokrina žlijezda u mozgu) koji podstiču rast spolnih žlijezda (jajnika u djevojčica i testisa u dječaka). Jednostavnije rečeno, pravi prerani pubertet u potpunosti imitira fiziološki pubertet.

 

Češći je kod djevojčica nego kod dječaka i najčešće nastaje iz nepoznatih razloga. Puno rijeđe se radi o perifernom ili lažnom preranom pubertetu. Radi poremećaja spolnih žlijezda ili nadbubrežnih žlijezda pojačano se luče spolni hormoni. U ovom slučaju takođe se javljaju sekundarna spolna obilježja, ali ne dolazi do rasta spolnih žlijezda.

Ponekad se pojedini znakovi puberteta mogu javiti izolovano, kao što su prerani razvoj grudi ili prerana stidna dlakavost, bez drugih znakova puberteta. Pojava bilo kojeg od znakova puberteta kod djevojčica prije osme godine života može upućivati na prerani pubertet. U djevojčica se mogu javiti rast grudi, stidna i/ili pazušna dlakavost, ali i menstruacija. U dječaka pojava pubertetskih promena prije devete godine života, kao što su rast testisa i penisa, pojava stidne dlakavosti, mišićavost, promjena glasa (duboki glas) mogu značiti prerani pubertet. Nagli rast, promjena ponašanja, pojačano znojenje karakteristični su i za djevojčice i za dječake.


Kako pomoći djetetu?

Pri svakoj sumnji na prerani pubertet javite se nadležnom doktoru djeteta, pedijatru, školskom doktoru ili porodičnom doktoru. Ako se ispostavi da je sumnja osnovana, potreban je pregled pedijatra endokrinologa koji će odlučiti o daljoj obradi i postaviti definitivnu dijagnozu. Redovno praćenje rasta i razvoja djeteta od izuzetne je važnosti kako bi se na vrijeme uočila odstupanja.

Rast i razvoj prati se od rođenja pa sve do završetka rasta. Prva mjerenja vrše se već u porodilištu, zatim tu dužnost preuzima pedijatar, a u školskom periodu do završetka rasta dijete prati školski doktor.

Redovnim sistematskim pregledima kao i ciljanim skriningom u školskom periodu školski doktor prati rast i razvoj, ali i pojavu prvih sekundarnih spolnih obilježja i napredovanje pubertetskih promjena.

 

 

Djeca sa preranim pubertetom razlikuju se od svojih vršnjaka. Ubrzani rast, spolno sazrijevanje (pojava sekundarnih spolnih obilježja), promjena ponašanja, emocionalna labilnost i svi drugi znakovi puberteta razlog su zbog kojih se dijete s preuranjenim pubertetom može osjećati zbunjeno i neprihvaćeno. Brojne promjene nameću brojna pitanja, nerazumjevanje, sukobe, pogotovo zato što psihički razvoj djeteta nije u skladu sa uznapredovanim rastom i spolnim razvojem. Kao roditelji potrudite se da ponudite razumjevanje, toplinu i podršku, a kroz redovni razgovor i savjetovanja sa doktorom i odgovore na pitanja o tome kako savladati poteškoće u ovom razdoblju.

 

Izvor: miss7mama.24sata.hr

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Mama Prase je otkrila pol bebe!
Pepa Prase napravila je mami žurku za otkrivanje pola bebe!
10
Bolest ruku, stopala i usta!
Groznica, upala grla, malaksalost, gubitak apetita, koju prati i pojava plikova u ustima, na šakama ili stopalima, sigur...
6
15 razloga zašto bi djeca trebala čitati k...
Današnja djeca ne čitaju jer su naučila da je čitanje dosadno, nezanimljivo, naporno i nekorisno. Isto kao što su naučil...
3
Šta su zaboravili roditelji
U želji da ispune visoka očekivanja svojih ambicioznih roditelja, neka djeca će uložiti veliki napor. Uz puno odricanja ...
3






Anketa

Da li mislite da


je intimni zivot aktivniji u trudnoci kad zena nosi devojcicu a manji kada decaka

da (29%)

ne (17%)

podjednako (1%)

nidje veze s vezom (53%)


Broj svih glasova: 83

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *