|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!

U vašim rukama je zdravlje zubi vašeg djeteta!

Ervin Softić dr. stom., 11.10.2010
Stomatološka ordinacija dr.Softić će u narednih par tekstova obraditi nainteresantnije oblasti iz svakodnevne stomatologije i pri tome pokušati dati odgovore na najčešće postavljana pitanja.
Ključne riječi:

image
Djeca i zubi - >Image by mdjaff on Freepik
/11


Trudnici-budućoj majci: Sljedeći redovi trebali bi biti kratki informator sastavljen na osnovu najčešće postavljanih pitanja vezanih za trudnoću i njegu zuba tek rođenog djeteta.

 

MAJKO, U VAŠIM RUKAMA JE ZDRAVLJE  ZUBI VAŠEG DJETETA!

          

Trudnoća ili graviditet je cijeli niz događaja koji nastaju od trenutka oplodnje jajne stanice pe sve dok se ne razvije u zrelo čedo. Trudnoća u tjelu žene izaziva velike promjene. Organizam se nalazi u fazi pojačane funkcije. Sve ove promjene kod zdrave žene prolaze bez ikakvih smetnji, jer su to prirodne promjene, koje imaju zadatak da pripreme organizam žene za trudnoću i porođaj. Plan odzavanja oralnog zdravlja bi mogao da bude sljedeci. Prije pocetka planirane trudnoce obaviti detaljan stomatoloski pregled i uciniti sve potrebne stomatoloske intervencije. Nakon treceg mjeseca i sestog mjeseca uciniti jos jedan pregled radi pracenja eventualnih promjena. Vas stomatolog bi trebao u ovom peridu da izbjefne sve kompromisne intervencije koje nemaju dobar prognosticki tok vezanih za neredni period (period trudnoce i preiod nakon trudnoce koji je vezan za dojenje). Dobra rehabilitacija i rijesenje probleme, bez mogucnosti da se u narednom periodu pojave odredjenje komplikacije su uvjet koji ne bi trebao da ima kompromis. Sanacija bi trebačla da obuhvati sve zube koji su prognosticki predvisjeni za ekstrakciju, popravak ili lijecenje, zatim sanacija paradoncija i ostalih stuktura koje su ukljucene u aktivnosti koje se desavaju u usnoj supljini.


DA LI ZUBI U TRUDNOĆI VIŠE OBOLJEVAJU?

          

Kao što vidite trudnoća bitno mijenja samu trudnicu, te je zbog toga ona više okupirana svojim stanjem, koje se u narodu s razlogom nazivam DRUGO STANJE. Po uvriježenom vjerovanju u narodu, smatra se da trudnoća djeluje na zube majke te da SVA KO DIJETE STOJI MAJKU JEDAN ZUB odnosno da u trudnoći zubi više oboljevaju. To se objašnjava povećanom potrebom za kalcijem koji je potreban za izgradnju koštanog sistema skeleta ploda. Činjenica je da se nakon petog mjeseca trudnoće povećava potreba za kalcijem. Kalcij se u zubima nalazi u vrlo stabilnom spoju se i zubima stvara u procesu ravoja zuba za vrijeme njegove mineralizacije, tj. kada se u osnovu za  zub počinju odlagati potrebni minerali. Ovaj proces ugradnje kalcija u zub je nepovratan (irverezibilan). Osim u zube kalcij se odlaže i u kosti, gdje je proces odlaganja povratan (reverzibilan), te se u kostima naizmjenočno, tijekom cijelog života kalcij ugrađuje ili izlučuje iz kosti prema potrebi. Prema tome, kalcij koji je već jednom uložen u zube, više se ne može izlučiti iz zuba, zbog pojačane potrebe organizma majke i djeteta za kalcijem. Ako je uzimanje kalcija hranom nedovoljno ili ako postoje smetnje u njegovoj preradi, može se javiti manjak, pa organizam majke na taj nedostatak kalcija,  reagira pojačanim grčevima mišića. Da bi spriječio taj nedostatak kalcija, organizam uzima  kalcij iz kostiju majki za potrebe ploda.   U takvim rijetkim slučajevima zubi nisu pogođeni iz prije navedenog razloga, tj. iz zubi se već jednom uloženi kalcij ne može više izlučiti van.    

Naši zubi su osjetljivi na promjenu u količini kalcija jedino u vrijeme njihova razvitka. Budući da majka ima sve zube razvijene, to manjak kalacija na njene zube nema nikakav bitan utjecaj koji bi mogao izazvati nastanak karijesa na njenim zubima.

Poznato je da više od polovice žena povraća u trudnoći, uslijed poremećaja hormonske ravnoteže te povećane podražljivosti centra za povraćanje. Krajem trećeg-četvrtog mjeseca trudnoće povraćanje se obično gubi osim u iznimnim slučajevima. Ovo izaziva promjene u kiselosti usne šupljine, pa slina postaje kiselija, što štetno djeluje na caklinu zuba.

Zbog djelovanja hormona zubno meso postaje osjetlivo te burno reagira: dolazi do upale zubnog mesa uz stvaranje đepova i bujanja međuzubnih dijelova zubnog mesa (papila). Osim toga zbog smanjene želučane kiselosti koja se javlja u trundnoći (te još nekih drugih promjena) dolazi do pojava bolnosti i krvarenja zbog čega je često otežano, a nerijetko i onemogućeno, održavanje pravilne higijene usne šupljine. Ovo ima za posljedicu da se na zube talože naslage (plak), koji čini podlogu za razvoj bakterija. One se množe i naseljavaju u zubni plak, te produciraju kiseline, koje se ne mogu pljuvackom isprati, nesmetano razaraju caklinu.

Zubni plak (naslage na zubima) je glavni faktor u nastanku karijesa, a stvara se na mjestima gdje samočišćenje pljuvačkom i jezikom nije dostupno. Ako nije dobra higijena usne šupljine, tada će se plak nesmetano stvarati i podebljavati, a bakterije koje se u njemu nalaze moći će nesmetano razgrađivati ugljikohidrate i stvarati kiseline, kopje onda najedaju zubnu caklinu i stvaraju karijes zuba.

Kod nekih žena mogu biti prisutni svi nabrojeni faktori, pa izazivaju akutne –burne promjene, a kod nekih žena samo poneki od nabrojeni faktora, pa je promjena blažeg karaktera.

Svi spomenuti faktori omogućavaju, dakle, stvaranje naslaga na zubima( zubni plak) koji štetno djeluju na zube i okolno zubno meso(gingiva), a ako se još i ne vrši odgovarajuća higijena  usne šupljine i kontrola  kod stomatologa, onda je razumljivo da će se u trudnoći pojaviti karijes. Na žalost posjeti stomatologu vrlo često izostanu uslijed pogrešnog vjerovanja da su u vrijeme trudnoće stomatološki zahvati štetni. Osim  toga buduća majka  u tom periodu redovito svu svoju pažnju  koncentrira na čedo koje nosi, tako da i zbog toga ponekad na sebe, odnosno na svoje zube, zaboravlja.

Vasi zubi vole da rade ono zbog cega i postoje. Jedna od osnovnih uloga je i uloga u procesu zvakanja ili mastikacije. Zubi se previlnom prehranom i trose tako da se preporuka svakog stomatologa da se koristi hrana koja zahtijeva vise zvakanja i „trosenja“ zuba, nego hrana modernog doba koja u sebi sadrzi mekane komponente, dresinge i sl. Komercijalizirane zvakace gume koje „ciste vase zube“ i nemaju bas veliki efekat osim reguliranja ph faktora usne supljine, osvjezavanja daha. Osim ovoh pozitivnog efekta, negativni efekti kao sto su utiskivanje hrane u duboke zljijebove fisurnog sistema veci su razlog protiv nego za zvakace gume.o nedostaktu bontona ne govorimo ovaj put.

U čistim i zdravim ustima kroz period od 9 mjeseci vrlo teško može nastati novi karijes na zubima. Prema tome  nijedna trudnica  koja brine o zdravlju svojih zubi, provodi redovitu i pravilnu higijenu usne šupljine, liječi upalne promjene u ustima, i na najmanje krvarenje  obraća se svom stomatologu, te redovito kontrolira i sanira svoje zube, neće imati više karioznih zubi  zbog toga što  je trudna.

Ako se karijes u trudnoći povećava, to možemo objasniti promjenom kiselosti sline, bujanjem gingive i stvaranjem džepova, povećanim nakupljanjem plaka, promjenom načina prehrane, uzimanjem slatkiša.


DA LI SE ZUBI U TRUDNOĆI SMIJU LIJEČITI?


Svakako pitate što napraviti ako na vašim zubima treba izvršiti neki zahvat? Bez bojazni se uputite svom stomatologu, jer se zubi mogu i smiju , pa čak i trebaju, sanirati i za vrijeme trudnoće. Vaš stomatolog će u dogovoru sa ginekologom izabrati najbolji način terapije koji neće šteti ni vama niti vašem plodu.

ANESTEZIJA (izbjegavati prva tri mjeseca, period organogeneze, kao i zadnji mjesec trudnoce radi potencijalnog porođajno stimulirajućeg efekta)

RTG SNIMANJE. Zubi se praktički mogu snimati za vrijeme trajanja trudnoće, uz ispravan rtg aparat, kratku ekspoziciju, pravilno usmjerene zrake i, svakako, OBAVEZNU UPOTREBU ZAŠTITNE PREGAČE koja mora imati najmanje 0,5mm debelu olovnu foliju. Ako su svi uvjeti ispunjeni, nema praktične mogučnosti da dođe do oštećenja ploda. Gore navadeni podatci su preporuka proizvodjaca RTG opreme, a misljenje struke je takvo da se RTG snimanje u potpunosti izbjegava radi teratogenog efekta na plod. Nedostatak adekvatne zastite je također jedan od standaerdnih problema skoro svih RTG kabineta kod nas. Trebalo bi sprovesti ispitivanje o mogućnostima RVG snimanja koja značajno umanjuju stepen zračenja. Bezopasnost RTG snimanja je stav proizvođača RTG opreme, dok je u praksi spremnost pacijenata i ljekara da se u podvrgnu istom kudikamo manja uz izraženu dozu opreza. Lično, drugarski i iskreno, NE PREPORUČUJEM!

S obzirom na neobičnu važnost prvih 12 sedmica trudnoće, preporučljivo je u to vrijeme  potpuno isključiti snimanje. U ostalo vrijeme bi ipak bilo potrebno snimanje svesti na najpotrebnije slučajeve u dobro opremljenim laboratorijima.

VAĐENJE ZUBA je također moguće uz prethodnu anesteziju. Krvarenje nakon toga nije ništa duže, osim u iznimnim slučajevima kada je došlo do poremećaja mehanizma zgrušavanja ili kod prerano odljuštene posteljice. U takvim slučajevima neophodna prethodna konzultacija ginekologa i stomatologa.

Zbog povišene psihičke osjetljivosti, koja se reflektira i na pojačanu bol, potrebno je da trudnica uzme, u dogovoru sa ginekologom, 1-2 sata prije stomatološkog zahvata  neki sedativ što će pridonijeti smanjenju osjetljivosti. (Mnogo je povoljnije samokontrolom savladati svoju osjetljivost).

Kod uzimanja ANTIBIOTIKA , koji su ponekad neophodni, najsigurnije JE POSAVJETOVATI SE SA Vašim Ginekologim koji će odradioti tačno koji antibiotik, kada i u kojoj dozi ga uzeti.

Ako postoji patološka ili rizična trudnoća, tada je neophodno da se konsultujete sa svojim ginekologom i stomatologom prije svakog zahvata u ustima. Također je potrebna saradnja ova dva stručnjaka u slučajevima liječenog steriliteta, kod postojanja ranijih spontanih pobačaja. Ako je povišen krvni tlak, kod smetnji funkcije posteljice,Rh senzibiizacije. Neophodna je saradnja  između vašeg ginekologa i stomatologa, da bi i u rizičnoj trudnoći, uz pojačanu zaštitnu ginekološku terapiju, stomatolog mogao nesmetano provesti svoju terapiju.

Svakako i stomatolog mora biti upoznat sa svim specifičnim reakcijama organizma trudnice što će mu pomoći u određivanju najadekvatne terapije, te u određivanju  najpovoljnijih higijenskih i preventivnih mjera.


ŠTO MAJKA MORA UČINITI ZA ZUBE SVOGA ČEDA?


Zubi vašeg čeda počinju se formirati u 6. sedmici trudnoće;za njihovu izgradnju je potrebna pravilna i odgovarajuća ishrana. Nije na odmet još jednom napomenuti: majka ne mora jesti za dvoje, već mora voditi računa da joj ishrana bude raznovrsna, da primi dovoljne, ali ne i prekomjerne, količine kalorija, te da bude aktivna,tj. takva  koja pored uobičajenih sastojaka bjelančevina, masti i ugljikohidrata, sadrži i dovoljnu količinu minerala i vitamina. Omjer ovih hranidbenih sastojaka treba biti pravilno raspoređen. Na taj način bi trudnica zadovoljila ne samo svoje potrebe, već i potrebe svoga čeda, te mu  omoguičila pravilan rast i razvoj.


Bitni su za pravilan razvitak zuba:

BJELANČEVINE su potrebne  za izgradnju organskog dijela zuba. Nalaze se u mesu, siru, ribi, jajima i mlijeku, te ih trudnica treba uzeti onoliko grama dnevno kolika je njena idelna težina; tada su zadovoljene sve njene potrebe, kao i potrebe čeda.

UGLJIKO HIDRATI, posebno ako su rafinirani i uzimaju se u formi ljepljivih slatkiša, predstavljaju opasnost za vaše zube. Nakon što uzimate slatkiše ( a uzimate ih uz redovni obrok, tada su manje štetni za zube) obavezno operite svoje zube.

MASTI su potrebne za pravilnu razgradnju vitamina A i D koji imaju važnu ulogu u izgradnji zuba.

VITAMIN A  je vrlo važan u razvoju zuba; njegov nedostatak stvara manje vrijedne i deformirane zube.

VITAMIN D regulira metabolizam kalcija i fosfora; kad nedostaje, dolazi do poremećaja u izgradnji kostiju i zubi. Takvi zubi nakon izbijanja imaju na sebi udubljenja i površina im je neravna.

MINERALI, koje organizam dobiva iz voća, povrća, mlijeka i mesa, neophodni su organizmu u malim količinama. Za vrijeme trudnoće potreba z amineralima je povećana.

KALCIJ sudjeluje u izgradnji kostiju i zubi.

FOSFOR je takođr građevni materijal za stvaranje zuba, te ako ga nema u ishrani može doći do izostanka kalcifikacije zubi.

FLUOR je vrlo važan element u ishrani trudnice. On djeluje tako da se u zubnoj caklini stvori spoj koji je znatno otporniji na kiesline i njene produkte te na taj način čini zub otpornim na karijes. Stvaranje zubi je najpogodniji period za ugradnju fluora;  o ugradnji floura u tom intenzivnom razdoblju ovisi i njihova kasnija otpornost na karijes. Eksperimentalno i klinički je dokazana pozitivna povezanost između uzimanja fluora i kasnije otpornosti zubi na karijes.

Ne smijemo zaboraviti da se za vrijeme trudnoće stvaraju osnove za svih 20 mliječnih zubi, te za prva 4 trajna kutnjaka, a nekad i za trajne sjekutiće, pa je potrebno uzimati fluor tablete od 1 mg od 3. mjeseca trudnoće pa do kraja trudnoće. Ovo misljenje je bilo dominantno u proteklih dvadest godina, a sada se ispituje valjanost efekta fluora uz ciju se povisenu koncentraciju veze postojanje i određenih oboljenja tvrdih zubnih struktura. U nekim naucno istraživačkim radovima dokazano je da su zubi djece čije su majke uzimale fluonatrij tablete mnogo bolji. Mliječni zubi izrazito su bijele boje, a trajni imaju boju slonove kosti. Udubine kutnjaka su niže, te na taj način smanjuju mogučnost odlaganja hrane i stvaranja naslaga, a i samočišćenje je lakše. Osim toga na zubima nema nikakvih površinskih rupica, jednom riječju zubi su kvalitetniji i otporniji na karijes.

Upotreba fluor tableta prije i poslije rođenja djeteta predstavlja znatan  napredak u istraživanju zubnog karijesa, jer vrijednost zuba bez karijesa je neprocjenjiva.

Kao što vidite, važnost prehrane za vrijeme formiranja osnove zuba i njegove daljnje izgradne je vrlo velika. Na kvalitetu mliječnih zuba ima najveći uticaj vrijednost ishrane majke u trudnoći. Fizikalna i kemijska svojstva cakline mogu biti promjenjena, a kao posljedicu toga imamo porast sklonosti karijesu. Budući da se formiranje zubi: svih 20 milječnih i 4 prva trajna kutnjaka(tj. njih 24, od 52 koliko ih čovjek može imati, 20 mliječnij + 32 trajna ) počinje i zbiva se za vrijeme trudnoće (graviditeta), to je neobično važno da se trudnica pravilno hrani i uzima fluor tablete, da bi zubi njenog čeda bili zdravi i otporniji na karijes. Zato ako želite da vam dijete ima kasnije zdrave zube, te da mu zubi ne budu izvor bola i problema, počnite se odmah brinuti za njih. Ne zaboravite da dijete kod rođenja nije staro 1 dan, već 9 mjeseci, pa je s toga razumljivo zašto od vas zahtjevamo da od samog početka trudnoće počinjete brinuti o zdravlju zubi svoga čeda.


KADA TREBA POSJETITI STOMATOLOGA?

Ako do sada niste išli svome stomatologu, to učinite odmah. Prvi stomatološki pregled bi trebao uslijediti neposredno od saznanja o trudnoći. Stomatolog će Vam pokazati kako da provodite pravilnu higijenu usne šupljine, odstraniti sve loše plombe, kamenac i zubni plak koji bi mogli podraživati i onako osjetljivo zubno meso u vrijeme trudnoće, i odmah će otpočeti sa terapijom povećane i upaljene sluznice ustiju. Bilo bi uputno posjetiti stomatologa barem svaka dva mjeseca. Vjerujem da za zdravlje svojih zubi možete žrtvovati toliko vremena da stomatologa u toku trudnoće posjetiti tri do četiri puta. Vaš stomatolog  uvijek Vam ima nešto reći i savjetovati vas kako bi vaši zubi i zubi vašeg djeteta bili zdravi. Poučit će  vas o načinu četkanja zubi, ishrani ili dodatnoj medikaciji uzimanjem tableta fluora koje će pomoći da zubi Vašeg djeteta budu što zdraviji. Nađite vremena jer vaši zubi i zubi vašeg djeteta to zaslužuju. Ne zaboravite „U VAŠIM RUKAMA JE ZDRAVLJE ZUBI VAŠEG DJETETA“ . U tome će vam uvijek rado pomoći vaš ginekolog i stomatolog, zato im se odmah obratite za pomoć.


Softić Ervin dr.stom.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

4D ultrazvuk - blizanačka trudnoća
4D snimak blizanačke trudnoće
4
Žene češće biraju muškog ginekologa, a evo...
Posjećivati ginekologa nije baš najprijatnija stvar, zato je važno na koji način i koji izbor ćete donijeti za sebe.
4
Znakovi višeplodne trudnoće
Znači li višeplodna trudnoća i posebne znakove trudnoće? Da, .... i ne.
2
Začeće - 1. dio
Pogledajmo kako se odvija kompletan proces začeća.
2






Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *