|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Što se sve mora dogoditi da bi dobili dijete?
Ključne riječi:

image
/11


Jedno od najvećih čuda prirode dogodi se u vašem tijelu bez da bi vi to primjetili: spoje se spermij ili muška spolna stanica i jajašce ili ženska spolna stanica.

Priroda se na taj čin dobro pripremila. Već od rođenja je u tijelu žene oko 250.000 potencijalnih jajnih stanica u svakom jajniku, puno više nego što će vam ih u životu biti potrebno. Još izdatnija je muška plodnost: kod svakog orgazma muškarac  izluči od 100 do 500 milijuna spermija. Unatoč tome šanse za trudnoću uopće nisu visoke. Nevjerojatno puno čimbenika ali i sreće je potrebno da se spoje muška i ženska jajna stanica.

U svakom mjesečnom ciklusu kod žene sazrije obično samo jedno jajašce koje je primjerno za oplodnju. Samo 6-8 sati nakon što se jajna stanica oslobodila iz jajnika (to zbivanje je ovulacija) spremna je za oplodnju s muškom stanicom. Ako u se u tom vremenu nijedan spermij ne uspije probiti, šanse za trudnoću u ovom ciklusu više nema. Životna dob muških stanica je od dva do pet dana zbog toga može doći do oplodnje iako nije bilo snošaja neposredno prije izbacivanja jajne stanice.

Samo rijetki spermiji prežive teški put kroz rodnicu i maternicu do jajovoda. Oni koji uspiju doći do pravog jajovoda gdje ih čeka jajna stanica, moraju prije završetka svog puta kroz još jedan proces sazrijevanja. Tvari u sluzi jajovoda kod spermija uzrokuju oslobađanje encima koji omekšaju mebranu jajne stanice i tako olakšaju spajanje spermija sa jajašcem.

Iako je došlo do oplodnje, mora jezgra oplođene stanice proći kroz mnogo prepreka dok dođe do sigurnog utočišta u maternici. Jajovod ju mora nježno voditi do konačnog cilja, a  maternica mora biti dobro prokrvljena i primjerna za ugnježdenje.

Do ugnježdenja dolazi 8 do 10 dana nakon oplodnje. To je početak novog života i mali tek 0,5 mm dugi čovječuljak počinje slati hormonske signale koji će funkcije tijela majke prilagoditi njegovim potrebama. Jedna od prvih posljedica bit će izostanak menstruacije , to je jedan od prvih znakova trudnoće. Međutim kod nekih trudnica mogu se blage menstruacije nastaviti još u sljedećih tri mjeseca.

Još u istoj sekundi kada se spoje spermij i jajašce odlučeno je  kojeg će spola biti dijete. O tome odlučuje muška spolna stanica. Ženska stanica nosi u sebi ženske kromosome (X), a muška sadrži ženske (X) ili muške (Y) kromosome. Ako je jajna stanica oplođena sa spermijem koji nosi X kromosom, dobit ćete curicu. Dečka možete očekivati ako je oplodnja uspjela spermiju koji sadrži kromosom Y.

Klikni “Like” i dodaj svoj komentar na članak:

Fizička i psihološka priprema za trudnoću
Osnovne pripreme za trudnoću... Piše dr. Nejra Pašić
3
Folna kiselina počinje se uzimati prije tr...
Folna kiselina se uzima u prvih 12 tjedana trudnoće, a treba je početi uzimati dva mjeseca prije trudnoće
3
(Ne)plodnost i IVF postupak
Više o plodnosti, neplodnosti, zatrudnjivanju i postupku vantjelesne oplodnje. (engleski video)
3
Trudimo se za naše sunašce: Inseminacija br.2
Leva nam piše nešto više o inseminaciji
3






Anketa

Na radno mjesto nakon porodiljskog odsustva.
пеперутка16

S kojim izazovima se suočavate kada se vratite na posao nakon porodiljskog odsustva?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *