|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Apgar test
25.8.2012 12:24:54   
ljubicica5
Drage forumasice, voljela bih da podijelite s nama vasa iskustva vezana za apgar test. Koju ocjenu su dobile vase bebice? Ja se tek spremam za porod i voljela bih da znam kako je kod vas prosao taj test, jeste li gledale dok su testirali bebicu i sl.
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:36:01   
ajla86
sta je to???

(odgovor članu ljubicica5)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:37:24   
animagical
pa to se ocijeni od oka, tj dr sabere....procijeni jel beba modrih rukica, jel zaplakala...koliko sam ja primjetila, nema bebe koja bi dobila savrsenu desetku,a opet mnogima upisu 10/10 iako je vecina beba bar malo modra kad se rodi... moj sin je dobio 7/9 koliko se sjecam...ne trebas se time nesto opterecivati

(odgovor članu ljubicica5)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:38:43   
animagical
http://www.babycenter.com/0_the-apgar-score_3074.bc

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:41:12   
ajla86
hmm nsiam znala da to ocjenjuju ma nek bude zivo i zdravo sad ja dumati o nakim ocjenama ....

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:44:08   
ljubicica5

IZVORNA PORUKA: ajla86

sta je to???


Apgar test je test ocjene vitalnosti novorođenčeta. Ustanovljen je od strane doktorice Virginia Apgar 1952. Ovo je veoma jednostavan test koji mjeri osnovne parametre kod novorođenčeta ocjenom od 0 do 2 koje se potom sabiraju i daju vrijednosti rangirane od 0 do 10.

Parametri:
boja kože
srčani rad
tonus mišića
stepen očuvanosti refleksa
pokušaj disanja

Koža može biti blijeda, cijanotična ili ružičasta, srčani rad gotovo odsutan, znatno ili lakše usporen sve do preko 100 otkucaja u minuti. Mišićni tonus može u potpunosti nedostajati ili biti znatno izražen. Refleksi mogu biti potpuno ugašeni, oslabljeni ili normalni. Vrijednost svakog od ovih znakova ocjenjuje se pojedinačno ocjenom 0; 1 ili 2, a ukupan zbir svih ocjena se sabira, dajući uvid u stanje novorođenčeta.

Ma znam da to nije nista veliko, od 7 do 9 je normalno, rijetko koja bebica dobije 10. Ali vidjela sam da nema ta tema, a mozda jos nekoga zanima.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:44:31   
animagical

IZVORNA PORUKA: ajla86

hmm nsiam znala da to ocjenjuju ma nek bude zivo i zdravo sad ja dumati o nakim ocjenama ....


pa to i ocjenjujuuser posted image u kakvom ej stanju beba prvi i peti minut poslije rodjenja

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:45:49   
animagical
od 7 do 9 je normalno


pa i niej bas,ali eto..pogotovo sto je apgar cesto uljepsan i nije realna ocjena...ali hajde...

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:46:48   
sunce27

IZVORNA PORUKA: ajla86

hmm nsiam znala da to ocjenjuju ma nek bude zivo i zdravo sad ja dumati o nakim ocjenama ....


ajla ovo i ne treba da te brine, bice aBd sve ok

_____________________________

Ti si srebro, ti si zlato i bogatstvo kojeg nema
mog života smisao si moja bebo malena
02.03.2011. Emina

Rijad nam stigao 11.10. 2012 .

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:50:51   
Lulu_08
Moja starija djevojcica je dobila 8/9 a mladja 9/9.

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu sunce27)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Apgar test
25.8.2012 12:54:44   
ajla86

IZVORNA PORUKA: animagical


IZVORNA PORUKA: ajla86

hmm nsiam znala da to ocjenjuju ma nek bude zivo i zdravo sad ja dumati o nakim ocjenama ....


pa to i ocjenjujuuser posted image u kakvom ej stanju beba prvi i peti minut poslije rodjenja





nisam se dobro izrazila....
skontala sam da ocjenjuju to ali sad da se to naziva testom i ima neki krioterij nisam znala...
nadam se da ce sve biti urrredu meni i svima nama

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Apgar test
25.8.2012 13:55:47   
Dz3ni
Moja djevojčica je dobila ocjenu 9/10 iako je rođena nešto sitno prije vremena...imala je doduše sve ovo što ste spominjali gore super (reflexe, boju kože...)
Nisam ni ja znala da to postoji dok nisam vidjela otpusno pismo i malo se raspitala.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Apgar test
25.8.2012 15:39:43   
almondray
5/8
Ocjena itekako znači zbog daljeg postupka sa bebicom , ali nikako ne znači da se bebica neće popraviti u životu...
Mom su počeli opadati srčani tonovi još u tibi , onda su me u ekspresnom roku porodili user posted image , prirodnim putem , pa se sjećam kako beba može izgledati ne živo i ne zdravo.
Odmah su ga odnijeli u drugu prostoriju gdje je bio na kisiku i ko zna čemu sve...
Donijeli su ga tek sutra dan na dojenje.Uopšte nije bio sa mnom u sobi...
Sve dok mu se nije zatvorila fontanela išli smo na UZ kontrole.
Sad je to jedan sedmogodišnjak sa odličnim uspjesima u školi i sportu , hvala dragom Allahu!!!

(odgovor članu Dz3ni)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Apgar test
25.8.2012 15:55:15   
smajli80
Moja S.je zbog dugog i teškog poroda dobila 7/9
a S.(sin) 9/10

Oboje dobra i zdrava djeca koja se normalno razvijajuuser posted image user posted image

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Apgar test
25.8.2012 16:04:58   
raja_ringe
meni se čini da je kod nas pisalo 9.9

Boja kože je bila ljubičasta..mama napatila bebicu :(

_____________________________

"Dođu tako vremena, kada pamet zašuti, budala progovori, a fukara se obogati!" (I. Andrić)

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Apgar test
25.8.2012 16:22:13   
hatepsut
mi smo dobili ocjenu 9/10 ali sam zaboravila da pitam zasto.ma hajde to nije bilo kad sam radjala prvo djetee.

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu raja_ringe)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Apgar test
26.8.2012 11:42:29   
Vinetu
Beba je rođena "carskim putem" : )) Ocjene su bile 9 i 10. (Još samo kad bi takve ocjene bile i na fakultetu, inšallah!)

(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Apgar test
26.8.2012 11:46:30   
hapymum
KOd nas je bilo 9/9

_____________________________

30.05.2012 02:20 Hana
03.07.2014 07:40 Ejna

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Apgar test
27.8.2012 21:32:18   
smajli80
Tablica: Ocjena vitalnosti po Apgarovoj
Ocjena - bodovi
KLINIČKI ZNACI
AKCIJA SRCA
0-dsutna
1-manja od 100/min
2-viša od 100/min

Disanje

o-odsutno
1-slabo i nepravilno
2-dobro - jak plač
Mišićni tonus

O-mlohavost
1-oskudni pokreti
2-bogati pokreti

Refleks na podražaj
0-nema reakcije
1-grimasiranje
2-kašalj ili kihanje

Boja kože
0-blijeda ili plava
1-trup ružičast - potpuno ružičasta, udovi plavi
2-potpuno ružičasta

Iako procjena vitalnosti novorođenčeta može biti subjektivna, ipak se pokazala kao dobar pokazatelj stanja djeteta na rođenju, odnosno njegove neposredne ugroženosti zbog asfiksije (nedostatka kisika) pa i kasnijeg ishoda.
Klinička stanja djeteta određena ovom metodom mogu se podijeliti u tri skupine:
1. Normalan status novorođenčeta (Apgar 8 - 10). Dijete je ružičasto (uz moguću lividnost okrajina), krepko plače i dobro diše, dobre refleksne podražljivosti, akcije srca iznad 100/min.
2. Novorođenče u blagoj do umjerenoj asfiksiji (tzv. plavoj asfiksiji) (Apgar 4-7). Dijete je cijanotično (plavo), mlohave muskulature, slabo ili nikako ne diše, akcija srca je održana od 90 - 140/min, reagira na vanjske podražaje.
3. Novorođenče s teškom porođajnom asfiksijom (tzv. blijeda asfiksija) (Apgar 0-3). Novorođenče ima blijedu ili cijanotičnu kožu, napetost mišića jako oslabljena do potpunog odsustva spontanih pokreta, ne diše, nema refleksne podražljivosti, srčana akcija je jako usporena ili odsutna.

U vitalnog novorođenčeta s Apgar indexom 8-10 u neposrednom zbrinjavanju primjenjuju se uobičajeni postupci (nježno isisavanje sluzi iz usta uz okretanje na bok, sušenje kože umotavanjem djeteta u toplu suhu kompresu, pelenu ili ručnik).
U djece slabije vitalnosti (Apgar 0 - 7) primijenjuju se određeni postupci reanimacije (oživljavanja), ovisno o stupnju asfiksije (kisik na masku, prodisavanje uz kisik preko balona, umjetno prodisavanje pomoću tubusa, vanjska masaža srca, medikamenti).
Apgar-index ima prediktivnu vrijednost za procjenu neuromotoričkog razvoja djeteta odnosno može biti povezan s budućim nepovoljnim neurološkim ishodom, osobito u stanjima teške asfiksije (Apgar 0-3) i kada ona traje i nakon pete minute odnosno kada se niti uz primjenu primarne reanimacije ne uspije popraviti stanje djeteta.

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu ajla86)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Apgar test
28.8.2012 10:47:48   
xxwxx
Moja beba je dobila ocjeu 10/10 :)

(odgovor članu smajli80)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Apgar test
28.8.2012 10:54:17   
Mirela_sa
Mi smo dobili 9.9user posted image

(odgovor članu xxwxx)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Apgar test
28.8.2012 10:58:07   
zumbulcica
mi dobili 10/10
Nadam se da ce na fakultetu imati takvu srecuuser posted image

_____________________________

sunce mamino,21.08.2011.

(odgovor članu Mirela_sa)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Apgar test
28.8.2012 15:16:37   
mama_mo
moja je beba dobila 10/10, pa ipak su je poslali na neonatologiju zbog hipotermije i atoničnosti mišića user posted image , za što su mi kasnije rekli kao nije to baš tako, beba je dobro, ali predostrožnosti radiuser posted image user posted image ...rodila sam na carski

_____________________________

L. 2010. mamina ljubav najveća
V. 2013. mamina sreća najveća

(odgovor članu zumbulcica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Apgar test
28.8.2012 15:31:48   
Emmy
Prva beba 10/10, druga 9/10, mada također smatram da su to vrlo aproksimativne ocjene.

_____________________________

Mamina radost 20.12.2006.
Druga radost stigla 20.08.2010.

(odgovor članu mama_mo)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Apgar test
28.8.2012 15:39:30   
mayra
Moj D je 9/9 i mashala sasvim zdrava bebica. Nisam takodje znala za to dok se nisam porodila.

(odgovor članu Emmy)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *