|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Eksterna matura na kraju devetog razreda osno...
26.2.2013 11:35:40   
Blue rose RR
Prema Zakonu o osnovnom odgoju i obrazovanju u Kantonu Sarajevo, donešena je odluka o obaveznom polaganju esksterne mature na kraju devetog razreda osnovne škole.
Na portalu Ministarstva-ONKS-a postavljeni su katalozi ispitnih pitanja iz svih navedenih predmeta.

   "Uvođenje eksterne mature je predviđeno za učenike koji s uspjehom završe deveti razred osnovne škole, te će obuhvatiti i učenike sa posebnim obrazovnim potrebama, koji po principu inkluzivnog odgoja i obrazovanja pohađaju redovne osnovne škole na području Kantona Sarajevo.

     Model eksterne mature, koji će se u Kantonu Sarajevo primjenjivati od školske 2012/2013. godine, je koncipiran na sljedeći način: svi učenici polažu maturu iz tri obavezna predmeta:- Bosanski,hrvatski, srpski jezik i književnost,- Matematika,- Prvi strani jezik, dok preostala dva predmeta učenici biraju iz dvije grupacije i to na način da se iz svake grupacije treba odabrati po jedan nastavni predmet.
Radi se o sljedeće dvije grupacije:  
A. Historija i Geografija/Zemljopis B. Hemija/Kemija, Biologija i Fizika.  
    Uspješno organiziranje i provođenje eksterne mature predstavlja kompleksan  zadatak, kojem se u Ministarstvu za obrazovanje, nauku i mlade pristupilo sa maksimalnom odgovornosti i ozbiljnosti.
     Naša namjera je, kroz opšte ciljeve eksterne mature, provjeriti znanja, vještine i sposobnosti učenika, koje su stečene tokom pohađanja osnovne škole u devetogodišnjem trajanju.
     Stečeno znanje učenika, iz gradiva po Nastavnom planu i programu za devetogodišnju osnovnu školu, će se  provjeravati kroz eksternu maturu, kao i stepen realiziranja predviđenih nastavnih sadržaja od strane nastavnika u školama.
     Kvalitet prenesenog znanja učenicima, kao i praktična primjena znanja, takođe predstavljaju opšte ciljeve eksterne mature.
     Informatička osposobljenost škola, ali i osposobljenost Ministarstva za praćenje savremenih tokova kada je u pitanju informaciona tehnologija, predstavljaju svojevrstan „ispit“ kada su u pitanju opći ciljevi koje želimo ostvariti kroz eksternu maturu.
     Uspješno organiziranje polaganja ispita u školama je izazov koji je postavljen pred zaposlenike škola i Ministarstvo, jer organizacijski kvalitetno urađen posao, predstavlja značajno olakšanje kada je u pitanju uspješno provođenje ove aktivnosti.
     Poseban zadatak kojem će se Ministarstvo posvetiti nakon provođenja eksterne mature  je evaluacija rezulatata provedenih ispita, koja će u određenoj mjeri pokazati da li su zadani ciljevi eksterne mature pozicionirani na realnim, odnosno objektivnim osnovama i da li je ocjenjivanje učeničkog znanja bilo objektivno ili nije.
     Izazov koji sa sobom nosi ovaj kompleksan posao će dovesti i do određenih korekcija kada je u pitanju kvalitet realiziranja  predviđenih nastavnih sadržaja,  da li su ispravno postavljeni ishodi u učenju,  u kojoj mjeri je  ostvareno kvalitetno usvajanje nastavnih sadržaja od strane učenika,  u kojoj mjeri je prisutna opterećenost nastavnih programa nepotrebnim činjenicama i sl.
     Za sve izrečene dileme i eventualne nejasnoće koje su se pojavile kroz pripremu i provođenje eksterne mature u Kantonu Sarajevo, trenutno ne postoje jednostavni  i jedinstveni odgovori, ali vrijeme koje je pred nama će svakako pokazati u kojim segmentima odgojno-obrazovnog rada smo opravdali očekivanja, a koje segmente našeg rada treba unaprijeđivati, s ciljem adekvatnog i kvalitetnog odgoja i obrazovanja naših učenika.  "


Izvor:
monks.ba




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
26.2.2013 11:37:11   
Blue rose RR
Mislite li da će imati odjeka navedena matura, kako među đacima, tako i među prosvjetnim kadrovima?

Ili će se sve završiti na pokušaju?

Kakvo je stanje u drugim zemljama?


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
26.2.2013 11:52:11   
minja_
meni eksterna matura u osnovnoj školi ima smisla samo ako ce sluziti tome da nastavnici imaju neko mjerilo koliko su bili efikasni kao prenositelji znanja te da vide na cemu treba poraditi i sta treba unaprijediti u radu sa buducim generacijama.

mislim da je dob od 14 godina premala za taj nivo stresa - ako uspjeh na eksternoj maturi bude odlučujući za upis u srednju školu, kao što vidim da hoće da uvedu.



(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
26.2.2013 12:04:28   
Blue rose RR
Ako je prema gore navedenom stoji da bi trebalo.
Mada, mišljenja sam da je ovo projekat koji je godinama stajao negdje u ladici nekog činovnika i čekalo bolja vremena.

Naravno ovo je odlično zamišljeno, samo ako se bude htio ispuniti cilj:
- provjera prenešenog znanja od strane nastavnog kadra;
- provjera znanja učenika,
- utvrđivanje viška/manjka znanja u oblasti određenog predmeta ( ovdje se uvijek sjetim one lekcije o tonama usjeva pšenice iz Uzbekistana, koju smo u školi učili iz Geografije...)




_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
26.2.2013 12:06:43   
minja_
A poseban je problem sto kao drustvo nismo na tom nivou eticnosti i morala koji bi garantovao integritet tima koji ce voditi i nadgledati taj ispit, pa će po meni biti otvoren za svaku vrstu mahinacija.

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
26.2.2013 12:12:14   
muaaa
BRuser posted image za tamu,bas maloprije razmisljam o ovom.

Naime moj maleni je 7 raz.ali vec im provlace kroz usi za ovo polaganje mature.Sada tacno neznam ali mi je rekao i broj pitanja koja ce obuhvatiti ove predmete.
Neznam sta da kazem,voljela bih da se javi neka od mama ako ima dijete koje polaze ove godine da nam predoci sta i kako.I mene interesuje sve.Dali se pripremaju prije toga, kako sve to funkcioniseKoje gradivo ce biti obuhvaceno.Dali od 5-og razreda itd....uglavnom super tema

_____________________________

“Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
28.2.2013 11:25:17   
hanabanana


user posted image   Nadam se da ću pomoći roditeljima čija djeca ove godine završavaju osnovnu školu.

(odgovor članu muaaa)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Eksterna matura na kraju devetog razreda ...
16.4.2013 11:35:14   
Blue rose RR
Osvrt na rezultate probne eksterne mature:

http://mon.ks.gov.ba/aktuelno/novosti/izvje-taj-o-relizaciji-provo-enja-pilot-projekta-eksterna-matura-u-osnovnim-kolama-

Bolje "šprehamo" stranjski negoli maternji, a o matematici - bez komentara.user posted image


_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *