|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, kredi...
27.3.2013 10:36:50   
U plusu
Poštovane/i,

ovo je tema koja ima za cilj da razmijenimo iskustva i potražimo odgovore na pitanja koja nas vjerovatno okupiraju u ovim teškim vremenima ekonomske krize. Svjedoci smo izraženog problema prezaduženosti, ali i brojnih dilema koje proizilaze iz ugovora o kreditu i druge kreditne dokumentacije, mogućnosti restrukturiranja potraživanja, odabira finansijskih proizvoda, postizanja sporazuma sa kreditorima itd.
Finansijska pismenost je važna i potrebno je na njoj insistirati, pa insistirajmouser posted image

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 5:56:54   
maja78 RR

Ako nije tema samo kreditiranje, obzirom da ste profesionalci, da li bi ste mogli malo reci o poreznim prijavama, koje su sad aktuelne do kraja mjeseca, obzirom da sam sigurna da dosta mama ne zna nista oko toga, a to je jako bitna stvar i za zaduzenja i za pravilno vodjenje licnih finansija. Takodje su bitne jer se moze traziti povrat novca kod osoba koje imaju odredjene kredite.

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 7:28:48   
dandi84
Bas mi drago da postoji i ova teme...Ja sam u ovom smislu totalni promasaj, nisu mi jasni ti bankarski termini a svakako ću ubrzo dizati kredit pa ce mi trebati vaša pomoć...Super...Nadam se da ima zenica koje rade i u bankama....user posted image

_____________________________

Život nam vraća ono što mi drugima dajemo....

15.07.2012. god -missed ab. (8 ned+4)

28.12.2013. god -ugledali smo user posted image

29.08. 2014. god. - rođen N, mamino žuto pile...

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 10:16:36   
U plusu

IZVORNA PORUKA: maja78 RR


Ako nije tema samo kreditiranje, obzirom da ste profesionalci, da li bi ste mogli malo reci o poreznim prijavama, koje su sad aktuelne do kraja mjeseca, obzirom da sam sigurna da dosta mama ne zna nista oko toga, a to je jako bitna stvar i za zaduzenja i za pravilno vodjenje licnih finansija. Takodje su bitne jer se moze traziti povrat novca kod osoba koje imaju odredjene kredite.


Poštovana,

Udruženje "U plusu" je primarno osnovano sa ciljem da pomogne i osnaži građane u situacijama uzrokovanim zaduživanjem tako da segment zakonske obaveze podnošenja poreske prijave, nažalost, nije dio naše misije. Ipak, važno je napomenuti da postoje specifične poreske olakšice vezane za korištenje određenih finansijskih proizvoda (stambeni kredit, polica životnog osiguranja itd.), tako da je svakako dobro posjetiti zvanični site poreske uprave i informirati se o detaljima.

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 11:16:41   
Jeca_Perec
U plusu , drago mi je da ste sa nama user posted image

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 13:30:31   
U plusu
Hvala na iskazanoj dobrodošlici.

Činjenica je da je za većinu nas kredit rješenje kako bismo ostvarili neke važne životne potrebe. Međutim, kredit ne smijemo posmatrati isključivo kroz novac koji ćemo dobiti, nego i kao ozbiljan formalno-pravni posao koji sa sobom nosi prava i obaveze. Zato je važno razumjeti finansijski proizvod, njegove karakteristike, te prava i obaveze kako bismo odgovorno pristupili zaduživanju i evo prilike da razmijenimo iskustva i potražimo odgovore.
Samom "transparentnijem" zaduživanju i ravnopravnijem položaju kreditora i korisnika kredita bi trebali doprinjeti i novi zakoni, tako da se čini vrlo važnim informirati se.
Evo jedan savjet na tragu informiranja; svjedoci smo mnoštva neugodnih iskustava jemaca u BiH, narušenih međuljudskih odnosa i izigranih povjerenja. Jasno je da jemstvo znači faktički zalog svoje imovine na ime otplate nečijeg duga. Kako se radi o vrlo ozbiljnom pravnom položaju, dobro bi bilo od osobe koja vas zamoli da joj budete jemac tražite da vam pokaže izvod iz CRK (Centralnog registra kredita pri Centralnoj Banci BiH) gdje možete vidjeti koliko je osoba zadužena i kakva joj je kreditna istorija, te tako možete procijeniti rizik jemstva. Jasno je da našem mentalitetu nije blizak ovako formalan odnos sa bliskim osobama, ali je važno da jemstvo shvatimo u ispravnom kontekstu i tako zaštitimo i vlastitu imovinu i dobre međuljudske odnose.user posted image

(odgovor članu Jeca_Perec)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 14:08:36   
hanabanana
Ja se ne bih slozila iz vise razloga.
Prvo mislim da je vrlo bitno inzistirati na promjeni zakonske regulative u smislu " primovaranja " banakarskog sektora da na sebe preuzme odgovornost rizika otplate plasiranih kredita. Danas je taj rizik eleganto prebacen na jemca.
Drugo, smatram da svako sa sobom mora jasno razgraniciti ko su ljudi za koje ce garantovati vlastitom imovinom?
Mozda grijesim ali upravo olako pristajanje na ulogu ziranta, jemca, dovelo je umnogome do gore pomenute non-salantnosti banaka.
Jer ako ne mozete obezbijediti jemca za osiguranje kredita, banke nuzno moraju pristati na druga sredstva obezbjedjenja.

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 14:25:09   
tinkivinki

IZVORNA PORUKA: U plusu

Hvala na iskazanoj dobrodošlici.

Činjenica je da je za većinu nas kredit rješenje kako bismo ostvarili neke važne životne potrebe. Međutim, kredit ne smijemo posmatrati isključivo kroz novac koji ćemo dobiti, nego i kao ozbiljan formalno-pravni posao koji sa sobom nosi prava i obaveze. Zato je važno razumjeti finansijski proizvod, njegove karakteristike, te prava i obaveze kako bismo odgovorno pristupili zaduživanju i evo prilike da razmijenimo iskustva i potražimo odgovore.
Samom "transparentnijem" zaduživanju i ravnopravnijem položaju kreditora i korisnika kredita bi trebali doprinjeti i novi zakoni, tako da se čini vrlo važnim informirati se.
Evo jedan savjet na tragu informiranja; svjedoci smo mnoštva neugodnih iskustava jemaca u BiH, narušenih međuljudskih odnosa i izigranih povjerenja. Jasno je da jemstvo znači faktički zalog svoje imovine na ime otplate nečijeg duga. Kako se radi o vrlo ozbiljnom pravnom položaju, dobro bi bilo od osobe koja vas zamoli da joj budete jemac tražite da vam pokaže izvod iz CRK (Centralnog registra kredita pri Centralnoj Banci BiH) gdje možete vidjeti koliko je osoba zadužena i kakva joj je kreditna istorija, te tako možete procijeniti rizik jemstva. Jasno je da našem mentalitetu nije blizak ovako formalan odnos sa bliskim osobama, ali je važno da jemstvo shvatimo u ispravnom kontekstu i tako zaštitimo i vlastitu imovinu i dobre međuljudske odnose.user posted image

zašto banke to ne traže?ako nešto ne štima u crk zašto dozvoljavaju takvima da dižu kredite?i zašto naplata zaostalog duga ide preko leđa odnosno imovine jemca?jel ne treba krenuti od onoga ko je digao kredit pa nek najprije naplate od njega sve što mogu,a onda tek od 1 i2 jemca.mislim meni bi to bilo realno

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
28.3.2013 14:25:39   
U plusu

IZVORNA PORUKA: hanabanana

Ja se ne bih slozila iz vise razloga.
Prvo mislim da je vrlo bitno inzistirati na promjeni zakonske regulative u smislu " primovaranja " banakarskog sektora da na sebe preuzme odgovornost rizika otplate plasiranih kredita. Danas je taj rizik eleganto prebacen na jemca.
Drugo, smatram da svako sa sobom mora jasno razgraniciti ko su ljudi za koje ce garantovati vlastitom imovinom?
Mozda grijesim ali upravo olako pristajanje na ulogu ziranta, jemca, dovelo je umnogome do gore pomenute non-salantnosti banaka.
Jer ako ne mozete obezbijediti jemca za osiguranje kredita, banke nuzno moraju pristati na druga sredstva obezbjedjenja.



Poštovana,

mislimo da se u suštini slažemo da u duhu novih zakonskih rješenja treba tražiti prostor za ravnopravniji odnos finansijske institucije i korisnika kredita/jemca, što smo i naveli. Također, nacrt zakona o zaštiti žiranata u FBiH upravo pretpostavlja primarnu odgovornost korisnika kredita (na što ste vjerovatno mislili kada ste naveli da banke snose odgovornost za vlastite plasmane analizirajući same korisnike ), ali navedeni zakon još uvijek nije u primjeni.
Kako god, poštujući važeće zakonske norme, preostaje da se potencijalni jemci pokušaju sami preventivno zaštiti analizirajući sami vlastiti rizik jemstva, a uvid u sam izvod CRK može biti dobar način.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
29.3.2013 10:24:15   
U plusu
Iskreno se nadamo da će sa novim zakonskim rješenjima doći do prakse da jemac odgovara za ispunjenje obaveze tek kada je nemoguće duig naplatiti od korisnika. Nažalost, dosadašnji zakonski okvir nije nužno podrazumijevao tu obavezu i jemci su i snosili tako veliku odgovornost.

Nažalost, ljudi koji su pristajali da budu jemci nisu znali za puni pravni kapacitet instituta jemca, kao što uočavamo da korisnici finansijskih usluga uglavnom ne znaju o prijevremenoj otplati, raskidima ugovora ili maksimalnim iznosima plate/penzije koji se mogu prinudno plijeniti.
Evo i savjeta: zakon o izvršnom postupku FBiH/RS-a propisuje određena ograničenja na zapljenu primanja fizičkih osoba, te pojednostavljeno prinudna zapljena je moguća na dijelu primanja u procentualnim iznosima maksimalno do 1/2 ukoliko su primanja do 1.000,00 KM, odnosno 2/3 ukoliko iznos primanja prevazilazi 1.000,00 KM.

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
3.4.2013 11:46:56   
U plusu
Pozdrav svima!

Imajući u vidu trenutnu ekomonsku situaciju, ne baš sjajne ekonomske prognoze, zanemariv rast privrede i nestabilnost tržišta, šta mislite o samom kreditnom zaduživanju, pogotovo sa ciljem rješavanja stabenog pitanja? Očekujete li rast ili pad kamata? Imajući u vidu cijene nekretnina (u poređenju sa cijenama od prije 3-4 godine) da li mislite da je sada pravo vrijeme za rješavanje stambenog pitanja?

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
3.4.2013 13:41:17   
leona81
cijene stanova definitivno padaju ali sa ovakvim kamatama nema sanse da dignemo stambeni kredit. zato razmisljamo radije o obnovi porodicne kuce gdje cemo trebati manji iznos, jer zaista ne bi da otplacujemo kredit 30 godina

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
3.4.2013 16:05:40   
Emmy

IZVORNA PORUKA: tinkivinki


IZVORNA PORUKA: U plusu

Hvala na iskazanoj dobrodošlici.

Činjenica je da je za većinu nas kredit rješenje kako bismo ostvarili neke važne životne potrebe. Međutim, kredit ne smijemo posmatrati isključivo kroz novac koji ćemo dobiti, nego i kao ozbiljan formalno-pravni posao koji sa sobom nosi prava i obaveze. Zato je važno razumjeti finansijski proizvod, njegove karakteristike, te prava i obaveze kako bismo odgovorno pristupili zaduživanju i evo prilike da razmijenimo iskustva i potražimo odgovore.
Samom "transparentnijem" zaduživanju i ravnopravnijem položaju kreditora i korisnika kredita bi trebali doprinjeti i novi zakoni, tako da se čini vrlo važnim informirati se.
Evo jedan savjet na tragu informiranja; svjedoci smo mnoštva neugodnih iskustava jemaca u BiH, narušenih međuljudskih odnosa i izigranih povjerenja. Jasno je da jemstvo znači faktički zalog svoje imovine na ime otplate nečijeg duga. Kako se radi o vrlo ozbiljnom pravnom položaju, dobro bi bilo od osobe koja vas zamoli da joj budete jemac tražite da vam pokaže izvod iz CRK (Centralnog registra kredita pri Centralnoj Banci BiH) gdje možete vidjeti koliko je osoba zadužena i kakva joj je kreditna istorija, te tako možete procijeniti rizik jemstva. Jasno je da našem mentalitetu nije blizak ovako formalan odnos sa bliskim osobama, ali je važno da jemstvo shvatimo u ispravnom kontekstu i tako zaštitimo i vlastitu imovinu i dobre međuljudske odnose.user posted image

zašto banke to ne traže?ako nešto ne štima u crk zašto dozvoljavaju takvima da dižu kredite?i zašto naplata zaostalog duga ide preko leđa odnosno imovine jemca?jel ne treba krenuti od onoga ko je digao kredit pa nek najprije naplate od njega sve što mogu,a onda tek od 1 i2 jemca.mislim meni bi to bilo realno

Banke to itekako traže. Kod podnošenja zahtjeva za kredit, prvenstveno se radi provjera u CRK, ukoliko se ispostavi da je loša kreditna historija, tom klijentu se kredit i ne odobrava. Postoji određeni prag tolerancije duga, ali je on vrlo nizak. Tako je koliko znam kod Banaka, a za MKO ne znam da li se vrše provjere. Slučajevi žiranata koji su morali otplaćivati kredit sežu malo dalje u prošlost kada se ovakve provjere nisu vršile i kada se vjerovalo klijentu na riječ da li ima određene kredite/dugovanja. Uskoro će se usvojiti i zakon o zaštiti jemaca, gdje građani FBiH više neće moći biti jemci po slobodnoj volji. Ali kao što je u plusu već naveo/la, kredit treba shvatiti kao formalno-pravni odnos, gdje postoje određena prava, ali i obaveze obiju ugovornih strana.

_____________________________

Mamina radost 20.12.2006.
Druga radost stigla 20.08.2010.

(odgovor članu tinkivinki)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
5.4.2013 10:06:51   
U plusu
Da, i banke i MKO/MKF u postupku ispitivanja kreditne sposobnosti provjeravaju postojeću zauženost i kreditnu istoriju potencijalnog klijenta sa ciljem procjene rizika. Zbog toga smo i sugerirali da i potencijalni jemci u postupku odlučivanja da li nekome žele garantirati procjene rizik budućeg korisnika moleći ga da im pokaže izvod iz CRK.
Nažalost, kao što je Emmy navela, problemi su nastali kada ovaj jedinstveni registar nije postojao i kada je jedna osoba mogla biti jemac ili korisnik po 10 i više osnova i kada se jednostavno vjerovalo na riječ osobi kojoj su ljudi bili jemac.

U pogledu kredita, kamata i važnih investicija, vjerujemo da je to inspirativna tema puna analize gdje zapravo trebamo uporediti postojeće prednosti i mane. Recimo kreditni rejting BiH pada što vjerovatno poskuljuje novac koji finansijske institucije pribavljaju, odnosno može uticati na povećanje kamata, dok cijene na tržištu nekretnina i dalje padaju i u toj shizoidnoj situaciji treba proanalizitrati rizik i donijeti odluku.

Obično kod rješavanja nekih važnih pitanja dolazimo do ugodne, ali počesto nedostižne, mogućnosti štednje, pa nas zanima da li štedite, vjerujete li štednji u banci?

(odgovor članu Emmy)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
5.4.2013 13:10:20   
leona81
mi stedimo u svojoj banci, ali to zovemo stednjom za skolovanjeuser posted image

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
5.4.2013 13:14:25   
damma
mi smo razmisljali da otvorimo poseban racun za stednju..ne znam da li je bolje u nasoj banci ili nekoj drugoj?

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
5.4.2013 13:18:15   
bebaa
mi ne stedimo nigdje jer ne moze ostat za stednju jer imamo kredit za stan sa ratom od 480 km i rokom otplate 25 godina...podigli 70 000 a vracamo 140 000...gdje to ima...nikad ne bi digli kredit da nismo morali...poslovi nas vezali za grad a imamo 2 porodicne kuce...a da smo se odlucili na tu varijantu opet bi morali dici kredit za obnovu ali ne bi mogli jer tamo nema posla ni za lijeka...ako nemas posao nemas ni kredit...i da ne obnovimo kucu od cega bi zivjeli...jest da nas gule ali bar imamo poslove kakve takve...ali ove kamate su cisti bezobrazluk...ja sam laik za financije...mislim u svojoj kuci sam ja na ti sa financijama ali i ovo malo sto znam je da su banke debelo iskoristile ovu nasu politiku i drze je se ko pijan plota...dobro im...

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 17
   [Obrisana poruka]
5.4.2013 13:19:05   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu damma)
  Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
5.4.2013 14:53:42   
damma
i mi otplacujemo stambeni kredit, do nove godine aBd imamo..i tad planiramo otvorit racun za stednju, jer uz kredit i opterecenu kreditnu karticu je nemoguce ustedjeti..

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu bebaa)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 19:11:14   
adonermy
zdravo drage moje,planiram da dignem kredit i imam svu dokumentaciju al me interesuje da li mogu placeni racuni od interneta i kablovkse da se predaju jer traze zadnja dva razlicita racuna da bih mogla dic kredit ,a racuni od struje i vode nisu na moje ime vec mog svekra a on je na putu i kod njega su racuni pa me interesuje da li iko to zna

_____________________________

daris sreca najveca :) 11.04.2012.

(odgovor članu damma)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 19:17:29   
Jeca_Perec
bitno je da se adresa iz Cips-ove prijavnice o mjestu boravke slaze sa adresom koja se nalazi na rezijskim racunima user posted image .. racuni ne moraju da glase na tvoje ime i prezime, bitno je da su adrese iste .. ali, mozes ako imas racune za kablovsku i internet na svoje ime, predaj te racune user posted image

(odgovor članu adonermy)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 22:14:11   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: U plusu

Nažalost, kao što je Emmy navela, problemi su nastali kada ovaj jedinstveni registar nije postojao i kada je jedna osoba mogla biti jemac ili korisnik po 10 i više osnova i kada se jednostavno vjerovalo na riječ osobi kojoj su ljudi bili jemac.


Ja se ne bih sa ovim složila. Razloga je više. Prvo, i prije deset_ godina, kao i danas se traži da računovodstvo firme potpiše administrativnu zabranu kako za korisnika kredita tako i za jemca. Kako je onda moguće da je neko mogao biti jemac po deset_ i više kredita? U mojoj kompaniji računovodstvo takve administrativne zabranje nije ovjeravalo ukoliko je zaduženja po adm zabrana prelazilo zakonski maksimu. Isto tako su kod ispunjavanja podataka davali tačne informacije o zaduženju pojedinog radnika.

Drugi razlog je onaj koji bilježim iz vlastita iskustva. Kod prvog hipotekarnog kredita jedan od mojih jemaca je bila i osoba čija su ukupna lična primanja bila niža za 100 maraka od moje rate kredita. Kako je takva osoba uopće mogla biti prihvaćena kao jemac?! Pitala sam i banku zašto inzistiraju na drugom jemcu kad je evidentno da ta osoba neće moći vraćati moj kredit ukoliko ja to ne budem radila. I čemu onda i hipoteka na stanu?!

I treći najbitniji razlog, zbog kojeg sam već rekla da su banke zloupotrijebile institu jemca u smislu obiligacionog prava, da li je bilo tko od nas ko je bio korisnik kredita, ili jemac, dobio ugovor ranije na čitanje, da isti odnese kući i pročita ga ili mu je samo nakon provedene procedure i odobrenog kredita rečeno da dodje u banku i pokažu samo stranicu na koju treba da se potpišu?

Slažem se da nepoznavanje prava ne opravdava, ali smatram da sa ugovorenom stranom je nužno ako ništa pročitati sve stavke ugovora.



IZVORNA PORUKA: U plusu
U pogledu kredita, kamata i važnih investicija, vjerujemo da je to inspirativna tema puna analize gdje zapravo trebamo uporediti postojeće prednosti i mane. Recimo kreditni rejting BiH pada što vjerovatno poskuljuje novac koji finansijske institucije pribavljaju, odnosno može uticati na povećanje kamata, dok cijene na tržištu nekretnina i dalje padaju i u toj shizoidnoj situaciji treba proanalizitrati rizik i donijeti odluku.

Obično kod rješavanja nekih važnih pitanja dolazimo do ugodne, ali počesto nedostižne, mogućnosti štednje, pa nas zanima da li štedite, vjerujete li štednji u banci?


Kreditne i rejting BiH je znao biti puno bolji nego što je sada, ali banke to nije ponukalo da umanje kamatne stope. S toga svaka diskusija o tome da se zbog kreditnog rajtinga povećaju kamate nema opravdanje. Naročito zato što na našem tržištu, BiH, kredite se vraćaju u procentu od 85 %, ovo je podatak koji se odnosi na kredite koje imaju fizička lica.

Cijene nekretnina u BiH bile su sve osim realne. Ovdje mislim na cijene prije tri godine. Razlog pada cijene nekretnina, konkretno u gradu Sarajevu, imamo i zahvaliti i naselju koje je niklo u naselju Stup. U jednom trenutku na tržištu se našlo blizu 750 stanova sa cijenom koja je bila vrlo konkurentna. Na ovom slučaju se pokazalo apsolutno djelovanje zakona ponuda-potražnja.
Mislim da je takav potez trebao napraviti Zavod za izgradnju, a ne privatne firme, te na taj način direktno diktirati cijenu nekretnina u Sarajevu.

Ja sam iskoristila momenat koji je bio prije dvije godine, prodala sam svoj dvosoban stan i kupila veći.
Iskoristila sam trenutak i svoj dvosoban stan prodala po cijeni koja je bila vrlo visoka, te kupila veći stan po povoljnijoj cijeni.

< Poruku je uredio hanabanana -- 8.4.2013 22:16:51 >

(odgovor članu U plusu)
Neposredna veza do poruke: 22
   [Obrisana poruka]
8.4.2013 22:21:48   
Brisani uporabnik
[Sadržaj poruke je obrisan]

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 22:28:55   
MicoTico

IZVORNA PORUKA: Iman83


IZVORNA PORUKA: hanabanana


I treći najbitniji razlog, zbog kojeg sam već rekla da su banke zloupotrijebile institu jemca u smislu obiligacionog prava, da li je bilo tko od nas ko je bio korisnik kredita, ili jemac, dobio ugovor ranije na čitanje, da isti odnese kući i pročita ga ili mu je samo nakon provedene procedure i odobrenog kredita rečeno da dodje u banku i pokažu samo stranicu na koju treba da se potpišu?

Slažem se da nepoznavanje prava ne opravdava, ali smatram da sa ugovorenom stranom je nužno ako ništa pročitati sve stavke ugovora.



Radila sam u banci, na kreditima fizičkih lica...i uvijek nudila i g.dužniku i jemcu da prvo pročitaju ugovore, pa onda isti potpišu.
Znaš koliko ih je čitalo...1%
Znalo se desiti da jemci ovjere papire na bjanko, da niko ni u njihovom računovodstvu ne zna koliki iznos kredita diže g.dužnik pa ostanu paf kad dođu na gotov čin a ono g.dužnik umjesto 5000 diže 20000 KM.
Toliko o tome da računovodstva vode računa o svojim uposlenicima.
A sve ovo u vrijeme postojanja CRK-a.

Ista iskustva sam i ja imala. S tim, da ni 1% nije čitalo ugovor. Sjećam se samo jednog doktora koji je pročitao čitav ugovoruser posted image

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Finansijsko-pravna pitanja u vezi duga, k...
8.4.2013 22:33:07   
hanabanana
Ja sam do sada vratila četiri kredita.
Jedan hipotekarni, dva auto-kredita, jedan potrošački.
Nikada mi nisu ponudili da pročitam ugovor.
Ali ja sam svaki pročitala.
Tačno sam vidjela nervozu kod kreditnog službenika, vjerovatno samo zato što mu oduzimam vrijeme, a i zato što mi u većini slučajeva nisu znali dati odgovore na pitanje jer nisu pravnici.

S druge strane svaki jemac koji pristane na to da se neupozna sa ugovorom osobe za koju garantuje, pri čemu mislim barem na saznanje o tome koliki je iznos kreditnog zaduženja za koji jamči, i na koji vremenski rok, zaslužio je da se nadje u situaciji da otplaćuje tudji kredit.

< Poruku je uredio hanabanana -- 8.4.2013 22:36:39 >

(odgovor članu Brisani uporabnik)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *