|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) kont...
18.4.2008 13:37:45   
strumpfeta
Drage moje, mozda je glupavo pitanje, ali moram da ga postavim...
Dakle, od danas je moja koleginica koja je usla u 21. sedmicu na bolovanju, jer je jucer bila na kontroli i dr. joj je rekla da ima kontrakcije te je poslala na mirovanje. Ja sam malo zbunjena, jer je jucer ona bila OK, nije se zalila ni na sta, ma sve 5!
Slusala sam od iskusnijih zena o tim BH kontrakcijama, koje su bezopasne i bezbolne, zapravo priprema tijela za prirodni porod. Ali, kako prepoznati one ne tako bezopasne, kad im jos nije vrijeme???
Ja sam u 28. sedmici, i osjetim svoje malo cudo cesto, kako me suta. Osjetim je, zapravo, po cijeloj utrobi - udarci su nekada jaci, nekada blazi, zavisno, naravno od toga cime me ''pogodi''. Eh, sad sam u dilemi, da li je neki od tih udaraca, zapravo, kontrakcija???? Kako da znam, help!!!

hvalaaaaa user posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 15:51:48   
Suzana
Draga Strumpfeta,
 
BH kontrakcije uopste ne lice na udarce nasih beba.
Ukucaj na Google BRAXTON HICKS pa malo procitaj. Simptomi tih kontakcija su ti "tvrd" stomak, napet stomak, neka tezina, ali ne boli... Kratko traju...
Nadam se da sam ti bar malo uspjela opisati hehe.

(odgovor članu strumpfeta)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 20:10:37   
rozi
Nama je doktorica neki dan na predavanju u skolici rekla da prave kontrakcije mozemo prepoznati po vremenu javljanja. Kaze da su toliko tacne da po njima mozemo naviti sat.  Znaci pisati i ako se javljaju u pravilnom vremenskom razmaku , koje se postepeno skracuje , onda je to to. 

Treba biti oprezan, u ponedjeljak se porodila jedna moja poznanica u 35.-36.  sedmici. U srijedu (5 dana prije toga )  je bila na pregledu i sve je bilo ok (mada mi to nije logicno, al ajde). Posto nam ista doktorica vodi trudnocu, sad sam se i ja prepala, kako nije mogla bas nista primjetiti.  Uglavnom , pocela je krsta boliti i nije imala pojma da je to to, naravno, jer nije ocekivala, super trudnoca, jos uvijek je radila. Srecom , pa ja pukao vodenjak, pa je otisla u bolnicu i ubrzo se porodila. Bebica je bila rizicno, nesto zbog pluca, tek danas su joj mogli reci da ce verjovatno sve biti ok. Naravno, jos je u inkubatoru.  
Sad se ja pitam sta bi bilo da joj nije pukao vodenjak. Ovo vam pricam samo da budete oprezne i ne zapostavljate bilo kakav znak. Cuvajte se , pozdrav user posted image user posted image user posted image


(odgovor članu Suzana)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 21:09:52   
Emina*
I da i ja dodam, da prave kontrakcije,
bez obzira sta radile, pojacavaju svoj intenzitet,
znaci bez obzira sta radile, one postaju sve jace i bolnije......
I naravno, interval izmedju bolova je kako Rozi navede je tacan.....

Rozi, dr vjerovatno nije nista primijetila jer joj nije radila onaj vaginalni UZ,
jer po njemu oni valjda skontaju jel imas ili nemas kontrakcije, i da li si otvorena,
a po ovom obicnom oni samo vide bebu, posteljicu i tako mogu skontati da li je sve ok......


< Poruku je uredio Eminica -- 18.4.2008 21:11:30 >


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 21:47:58   
rozi
Ne znam , Eminice, ni meni vec duze vrijeme ne radi vaginalni ultrazvuk , samo onaj preko stomaka,a vaginalnim pregledom mi kaze da nisam otvorena. Znam da svaki puta uradi pregled. Je li vama rade vaginalni ultrazvuk preko 20 sedmice.
Vjeruj da me interesuje sta joj je radila, ali jos se ne moze do nje i posjete su joj zabranjene.  Samo salje svojima tuzne porukice,a bebicu joj nisu dali da vidi 3 dana nikako. Ali cini mi se da je najgore proslo.
Nadam se samo da se to nece nikome desiti. Samo ne treba zanemarivati znakove, bolje otici i vise puta, kad ne nesto posumnjas, mislim ne mora se odmah trzati u bolnicu, ali makar svom doktoru ili u neku ordinaciju.

Zabrinem se pravo kad ovako nesto cujem. user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 22:06:22   
Emina*
Inace i ne rade taj vaginalni UZ, i meni je jako krivo zbog toga..
I meni je radjen nekda u januaru, i to je to.....
Ja sad kad sam bila u cetvrtak, isla sam na CTG, i kazem ja dr, ja bih voljela da mi se uradi taj vaginalni UZ, jer bih opet voljela da znam sta se desava, kaze on meni, rano je za vaginalni user posted image   user posted image
A meni termin za 7 dana, al je rekao da dodjem u nedjelju pa ce ga valjda tada uraditi..
Ma meni je to cista glupost, a opet ne moze covjek da se ne sekira, jer opet eto kako si i sama rekla, kazu ti da je sve ok, a tamo.........
Ma svasta.......


_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 22:08:24   
amdi
Udarci bebe i BH (lazne) kontrakcije se razlikuju po tome sto beba udara na jedno mjesto, a kad je kontrakcija zateze se cijeli stomak

_____________________________

veliki 22.3.2005
mala 17.7.2007

(odgovor članu rozi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 22:29:54   
rozi
Ma nemas se ti sta puno brinuti, Eminice, ti si uveliko u 9-om i bebica je potpuno razvijena da zivi izvan tebe  (da se tako izrazim) . I da se sad porodis to bi bilo normalno.
Ja sam se tako razocarala u tu doktoricu(nadam se da nece procitati , ali sta cu , ne mogu sutiti). Pitam ja nju za poredjenje mjera karlice i glave bebice, jer sam skroz sitna , a bebac mi je vec sada veliki, tj. tezi od prosjeka.  To sam najvise pitala jer me strah da se beba ne osteti i da ne dodje do upotreba vakuma, jer sam citala ( cini mi se bas u onoj enciklopediji i u nekim casopisima ), da je to indikacija za carski(ako su mjere glave vece od mjera karlice) Cak sam pitala na nekoj temi forumasice o tome.
Uglavnom , odgovor doktorice je bio :''Nemoj se ti brinuti oko toga, priroda je stvorila da sve prodje''. Poslije ja dosla kuci i kontam,jel to bas odgovor doktora i sta se sve prije desavalo dok medicina nije bila razvijena.
Htjela sam da saznam da li to oni u nasem porodilistu smatraju indikacijom za carski ili pokusavaju na silu prirodno.
Bice opet otici nekom trecem ko ce mi odgovoriti na pitanja. Mozda je bolje neke stvari i ne znati, al sta cu kad procitam i ne mogu to zanemariti.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
18.4.2008 22:33:11   
Anoniman
Ja ne znam kakve su kontrakcije prave, ali znam da se vide na CTG snimku, jer on osim sto pokazuje otkucaje bebinog srca pokazuje i kontrakcije, tj. da li ih ima i ako ih ima koje su jacine. To sigurno znam. Ali svi mi mozemo bit na pregledu i da sve bude ok, a da za pet minuta pocnu kontrakcije.

(odgovor članu amdi)
  Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
19.4.2008 9:55:16   
Emina*
Nisam bas sigurna da li se prave kontrakcije vide na CTG-u, jer on samo pokazuje otkucaje srca djeteta, i u kom intervalu se oni krecu....
Ipak mislim da dr moze skontati da li si uopste imala kontrakcije po vaginalnom UZ, jer samim kontrakcijama, grlic se skracuje, a vaginalnim UZ on izmjeri grlic, i kaze ti njegovu velicinu, tako da po toj mjeri ti moze reci da li si imala kontrakcije..... user posted image   user posted image

_____________________________

Bakir
20.04.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
19.4.2008 17:31:24   
Nadi
Nemojte se brinuti zbog UZ. UZ preko trbušnog zida je sasvim dovoljan. Meni je dr za cijelu trudnoću radio samo preko trbušnog zida i bilo mi je vrlo drago. Vaginalni UZ može nositi opasnost od prenosa infekcije.
Sretno mile moje!

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
21.4.2008 10:39:34   
peanut
IZVORNA PORUKA: Eminica

Nisam bas sigurna da li se prave kontrakcije vide na CTG-u, jer on samo pokazuje otkucaje srca djeteta, i u kom intervalu se oni krecu....
Ipak mislim da dr moze skontati da li si uopste imala kontrakcije po vaginalnom UZ, jer samim kontrakcijama, grlic se skracuje, a vaginalnim UZ on izmjeri grlic, i kaze ti njegovu velicinu, tako da po toj mjeri ti moze reci da li si imala kontrakcije..... user posted image   user posted image

Draga Eminice, naravno da se "vide" kontrakcije na ctg-u! Vidjeces i sama, aBd, za koji danuser posted image ! Prije nego te odvedu u radjaonu, jedno vrijeme te prikljuce na ctg, pojacaju zvucnikeuser posted image - moci ces uporedjivati brzinu otkucaja srca bebe sa jacinom i trajanjem kontrakcije. Zelim ti brz i lagan porod i da i ti i beba budete dobrouser posted image

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
23.4.2008 12:33:10   
strumpfeta
Pozdravcic! Evo, da ne otvaram novu temu, ovdje cu postati, iako bas nema veze sa naslovom...
Naime, danas sam bila na redovnoj kontroli, sada sam 29+4. Na nalazu, izmedju ostalog, pise da mi je vu uloziva za jagodicu prsta. Moze li mi neka od vas, pliiiiiiiiz, pojasniti sta to znaci? Mislim, znam sta je vu user posted image , ali me zanima sta znaci ulozivost i koje su referentne vrijednosti...

Hvala

< Poruku je uredio strumpfeta -- 23.4.2008 12:41:14 >

(odgovor članu peanut)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Kako razlikovati pomjeranje bebe od (BH) ...
6.5.2008 9:58:53   
idana_85
Ne brinite zbog tog vaginalnog UZ, ja sam ga radila u 12 sedmici i trebam sad opet u 22. Radila sam ga jer mi je doktor koji mi je radio PAPA test rekao da mi je grlic kratak,misic previse mekan i da sam otvorena te preporucio serklazu. Zato je moj dr radio taj UZ i ustanovio da misic jeste mekan, ali je grlic dovoljno dug i da sam normalno otvorena te cemo za svaki slucaj opet ponoviti taj UZ, otprilike svako dr put jer se njim sve puno bolje i jasnije vidi. A sto se tice kontrakcija, za to ne treba vaginalni UZ, moj dr je meni primjetio kontrakcije i obicnim UZ na zadnjem pregledu, ne brini te.
Mene  zanima nesto drugo. Kako da ja znam kad mi se beba prvi put pomjeri? Trudna sam 18+2 i sinoc sam osjetila na pa razlicitih mjesta dok sam lezala kao da me nesto sutnulo iznutra, ili kao da mi je neki baloncic udario i pukao. Svi mi kazu da je jos rano i da je to isto kao i pomjeranje crijeva, a kako ja imam problema s probavom stalno osjetim to pomjeranje crijeva. Kako cu znati ??? :((((

(odgovor članu strumpfeta)
Neposredna veza do poruke: 14
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *