|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Mutacije na FII genu i Faktor V Leiden i MTHC...
2.10.2013 22:52:03   
miks
Meni je jedna doktorica rekla da moram primati heparin u slijedecoj trudnoci jer su mi na testovima trombofilije nasli da imam mutaciju na FII gen iako su mu svi drugi nalazi bili ok...drugi doktor mi je rekao da nemam trombofiliju posto su mi svi testovi osim tog gena bili negativni.
Sada nisam pametna koga da slusam?

< Poruku je uredio malena27 RR -- 5.3.2014 11:46:53 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
3.10.2013 0:04:54   
AAvalon
Miks, mutacija u genu za Faktor II svakako ukazuje na trombofiliju. To to je gen za protrombin i njegova mutacija je jedan od osnovnih i najranije otkrivenih uzroka trombofilije. Ne znam ko ti je taj drugi dr ali ja bih slusala doktoricu i primala heparin, posebno ako si imala spontane pobacaje ili nesto slicno. Sretno!

Usput receno, imas na Trudnoci temu Heparinska trudnoca user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
3.10.2013 22:45:47   
miks
Taj drugi dr je Divanovic a imam jedno dijete i ovo mi je bio prvi spontani.
Ti znas dosta o trombofiliji?
Svakako cu se jos raspitati o ovome.

IZVORNA PORUKA: AAvalon

Miks, mutacija u genu za Faktor II svakako ukazuje na trombofiliju. To to je gen za protrombin i njegova mutacija je jedan od osnovnih i najranije otkrivenih uzroka trombofilije. Ne znam ko ti je taj drugi dr ali ja bih slusala doktoricu i primala heparin, posebno ako si imala spontane pobacaje ili nesto slicno. Sretno!

Usput receno, imas na Trudnoci temu Heparinska trudnoca user posted image


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
4.10.2013 7:54:25   
AAvalon
miks, nazalost znam koliko moram user posted image . Ja imam jedno dijete i poslije toga dva spontana. Jos uvijek cekam svoje nalaze mutacija (ja sam radila MTHFR, PAI-1, Faktor II, FV Leiden i ACE), ali u medjuvremenu sam svejedno dosta toga iscitala. Moja doktorica smatra da moj dugogodisnji infertilitet i ova dva spontana mogu imati veze sa trombofilijom.
Inace, ako si jednu trudnocu uredno izgurala (kao i ja) ne mora znaciti da ces i sljedecu ili da neces imati spontani. A s druge strane, mozes imati pet spontanih i sestu urednu trudnocu bez ikakve terapije. Takva je trombofilija, nekad se manifestuje, nekad ne. A dosta zavisi i od vrste mutacije koju imas. Pitanje je samo koliko zelis da se kockas.
Ti se svakako posavjetuj sa doktorima, ja sam planirala i do hematologa otici ako imam te mutacije. Ali jedno znam, ako nalazi pokazu kakvu bitnu mutaciju, ako ikad vise uspijem ostati trudna aBd ja cu na heparin, sto zbog trudnoce sto zbog rizika od komplikacija za sebe.

Sretno, mila, da sljedece put sve prodje ko u pjesmici user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
6.10.2013 22:20:40   
miks
PP


IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, nazalost znam koliko moram user posted image . Ja imam jedno dijete i poslije toga dva spontana. Jos uvijek cekam svoje nalaze mutacija (ja sam radila MTHFR, PAI-1, Faktor II, FV Leiden i ACE), ali u medjuvremenu sam svejedno dosta toga iscitala. Moja doktorica smatra da moj dugogodisnji infertilitet i ova dva spontana mogu imati veze sa trombofilijom.
Inace, ako si jednu trudnocu uredno izgurala (kao i ja) ne mora znaciti da ces i sljedecu ili da neces imati spontani. A s druge strane, mozes imati pet spontanih i sestu urednu trudnocu bez ikakve terapije. Takva je trombofilija, nekad se manifestuje, nekad ne. A dosta zavisi i od vrste mutacije koju imas. Pitanje je samo koliko zelis da se kockas.
Ti se svakako posavjetuj sa doktorima, ja sam planirala i do hematologa otici ako imam te mutacije. Ali jedno znam, ako nalazi pokazu kakvu bitnu mutaciju, ako ikad vise uspijem ostati trudna aBd ja cu na heparin, sto zbog trudnoce sto zbog rizika od komplikacija za sebe.

Sretno, mila, da sljedece put sve prodje ko u pjesmici user posted image


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
6.10.2013 22:28:53   
miks
jesi dobila moju pp? nesto mi ode ali ne vidim je u poslatim porukama??!

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
6.10.2013 23:10:38   
AAvalon
Miks, nisam nista dobila. Kazu da RR nesto zeza,a nemoj zaboraviti upisati subject poruke, bez toga nista ne ide. Hajde, pokusaj ponovo user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
8.10.2013 21:41:02   
miks
Kod kojeg si hematologa mislila ici? Ja mislim da kod nas nema niko da je bas bas dobar nisam pametna.

Ja sam otisla kod Turaka danas u Euromedical i popricala sam snjima u vezi mojih nalaza...rekli su da oni daju aspirin samo ili u kombinaciji sa heparinom/clexanom zenama koje su imale spontani cak i kad su im nalazi dobri.

Moram sada samo vidjeti kome jos otici i koje doze da primam...premda su mi se oni rekli javiti u vezi toga pa mozda i snjima dogovorim detalje.

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
11.10.2013 15:05:40   
AAvalon
miks, ja sam se raspitala po nasim hematologijama, niko nije bas na TI sa trombofilijom, nazalost user posted image  preporucili su mi doktore u Srbiji i Zagrebu. pa cu vidjeti, mozda i odem, ne znam jos... a dobro mi rece za Euromedical, mozda i njih posjetim.

ja koliko sam citala, u principu i nema tu neke plaho nauke, ako imas trombofiliju i istoriju gubitaka trudnoce, daju ti aspirin pa po potvrdi trudnoce nisko-molekularni heparin, ili u tezim slucajevima (kao ja, jer sam nazalost cetverodupli heterozigot) heparin od ovulacije pa do menzesa ako ne uspije, odnosno do pred porod ako zabebim. a sto se tice doze, amerikanci svima daju istu dozu clexana (40mg) i tvrde da studije nisu pokazale prednost povecanja doze prema kilazi i slicno. ali kazem, ovo sam ja iscitala, naravno da ti je pametnije naci nekog iskusnog doktora.

u svakom slucaju, ako sretnes nekog doktora koji se razumije i cini ti se da zna o cemu prica, javi mi molim te user posted image  i sretno ti bilo

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
24.11.2013 9:53:06   
miks
Avalon.....ima li ista novo? ja samobisla par doktora svi mi kazu razlicito...nervira me uzasno. planiram trudnocu uskoro i sama ne znam da ki samo aspirin ili i heparin. koje ti mutacije sve imas? da li trebam uraditi i kariotip?

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
26.11.2013 10:01:30   
AAvalon
miks, moji nalazi su stigli katastrofa - imam 4 heterozigotne mutacije: Faktor II, Faktor V Leiden, MTHFR i PAI-1. Jedino mi je ACE normalan gen.

emailom sam se konsultovala sa hematolozima koji se bave ovim stvarima u Srbiji i Italiji, svi su mi rekli isto sto i moja dr Balic: obavezno heparin, i to od prvog znaka hemijske trudnoce (znaci cim bude beta iznad 20, ukljucuje mi se clexane). za aspirin sam dobila podijeljena misljenja, s tim da vecina vuce na to da nema potrebe ako ide heparin a i ako ga uzmem da ide na pocetku trudnoce, kasnije ne. o tome da ne primam nista ili samo pijem aspirin bez heparina nema ni govora. i ja se s tim slazem - mislim da je heparin osnova terapije za nas problem, tako da ja uopste nisam u dilemi sto se toga tice.

ja cekam jos jedan ciklus da prodje, i ako mi brisevi budu u redu aBd, idemo ponovo pokusavati, pa s Bozjom pomoci. sretno i tebi, nadam se da ces naci nekog ljekara u kojeg mozes imati povjerenje, jer mislim da je to jako bitno u nasoj situaciji. treba nam doktor koji ne samo da zna gradivo, vec razumije i koliko je to stanje urgentno u slucaju kakvih nB komplikacija. sretno ti u svakom slucaju, javljaj se, da me ohrabris aBd user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
27.11.2013 0:39:28   
miks
Hvala na odgovoru.
Jesi iz Tuzle? ja sam mislila da idem kod Balica na razgovor i inseminaciju samo ne znam koliko su strucni?
Koliko je tvoj dijetetu? Mom 3godine.
Jesi prirodno ostajala trudna? Ja jesam sa prvim dijetetom a sa drugom trudnocom putem iti inseminacije.

IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, moji nalazi su stigli katastrofa - imam 4 heterozigotne mutacije: Faktor II, Faktor V Leiden, MTHFR i PAI-1. Jedino mi je ACE normalan gen.

emailom sam se konsultovala sa hematolozima koji se bave ovim stvarima u Srbiji i Italiji, svi su mi rekli isto sto i moja dr Balic: obavezno heparin, i to od prvog znaka hemijske trudnoce (znaci cim bude beta iznad 20, ukljucuje mi se clexane). za aspirin sam dobila podijeljena misljenja, s tim da vecina vuce na to da nema potrebe ako ide heparin a i ako ga uzmem da ide na pocetku trudnoce, kasnije ne. o tome da ne primam nista ili samo pijem aspirin bez heparina nema ni govora. i ja se s tim slazem - mislim da je heparin osnova terapije za nas problem, tako da ja uopste nisam u dilemi sto se toga tice.

ja cekam jos jedan ciklus da prodje, i ako mi brisevi budu u redu aBd, idemo ponovo pokusavati, pa s Bozjom pomoci. sretno i tebi, nadam se da ces naci nekog ljekara u kojeg mozes imati povjerenje, jer mislim da je to jako bitno u nasoj situaciji. treba nam doktor koji ne samo da zna gradivo, vec razumije i koliko je to stanje urgentno u slucaju kakvih nB komplikacija. sretno ti u svakom slucaju, javljaj se, da me ohrabris aBd user posted image


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
4.12.2013 9:18:27   
AAvalon
miks, jesam iz Tuzle i kod dr Dele, kod nje idem vec 5 godina otkako se lijecimo od neplodnosti, i jako sam zadovoljna i njenom strucnoscu ali i pristupom. ako odes kod nje na konsultaciju, mislim da neces pogrijesiti. ne pokusavam je reklamirati, vec zaista mislim da zena zna sta prica i u toku je sa razvojem nauke u oblasti ginekologije i neplodnosti, sto se za brojne ne moze reci (imas recimo more ginekologa koji i pored svega sto je medicina otkrila i dalje tvrde da recimo Siofor i heparin nisu bezbjedni za plod u trudnoci, samo zato jer to pise na uputstvu o lijeku. nazalost, ljudi se ne obrazuju i ne idu dalje od svoje diplome koju su dobili 1985.godine).

moja prva trudnoca je bila iz IUI sa Femarom nakon vise godina lijecenja od neplodnosti, tu sam trudnocu nekako na jedvite jade iznijela do 37+5 i mali bumbar ce ako Bog da krajem mjeseca napuniti 2 godine. poslije toga sam imala 2 prirodne trudnoce koje su obje zavrsile ranim spontanim. ako mi nalazi budu uredni, ja aBd od sljedeceg ciklusa ponovo pokusavam, pa uz heparin iz Bozju pomoc nadamo se najboljem user posted image

sretno i tebi! jesi li pocela pokusavati ili si jos u fazi konsultacija?

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
5.12.2013 0:10:39   
miks
Nakon koliko inseminacija ti se ostvarila trudnoca?
Bila sam kod njih dva puta...jednom prosle sedmice na razgovoru a danas na detaljnom ultrazvuku i jako sam zadovoljna!
Vrlo je doktor detaljan i posveti se maksimalno sto je rijetkost.
Meni su se ciklusi nakon kiretaze poremetili i na kraju smo otkrili da imam residua komadic koji mi je ostao i koji mozda izadje nakon par menstruacija jos ali moze i dugo ostati. Preporucio mi je histeroskopiju....zena njegova to radi. Odlucila sam da to uradim posto poslije kada to izvadim trebali bi mi menstruacije biti opet redovne kao prije a i ovulacije koje nakon kiretaze nisam imala. moj ginekolog je vidio taj visak nakon kiretaze ali nakon 3 menstruacije mi je rekao da toga vise nema....pogrijesio je sto me nije gledao zadnji dan menstruacije posto se tada jedino moze vidjeti detaljno. Dr.balic je to znao i uradio...svaka mu cast.
trebal bih to raditi u Tuzli ali moguce je da cu ipak ovdje u SA posto mi je blize kod Turaka a inseminacije bih kod Balica u buduce kada mi se sve regulise od ciklusa do ovulacije.


IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, jesam iz Tuzle i kod dr Dele, kod nje idem vec 5 godina otkako se lijecimo od neplodnosti, i jako sam zadovoljna i njenom strucnoscu ali i pristupom. ako odes kod nje na konsultaciju, mislim da neces pogrijesiti. ne pokusavam je reklamirati, vec zaista mislim da zena zna sta prica i u toku je sa razvojem nauke u oblasti ginekologije i neplodnosti, sto se za brojne ne moze reci (imas recimo more ginekologa koji i pored svega sto je medicina otkrila i dalje tvrde da recimo Siofor i heparin nisu bezbjedni za plod u trudnoci, samo zato jer to pise na uputstvu o lijeku. nazalost, ljudi se ne obrazuju i ne idu dalje od svoje diplome koju su dobili 1985.godine).

moja prva trudnoca je bila iz IUI sa Femarom nakon vise godina lijecenja od neplodnosti, tu sam trudnocu nekako na jedvite jade iznijela do 37+5 i mali bumbar ce ako Bog da krajem mjeseca napuniti 2 godine. poslije toga sam imala 2 prirodne trudnoce koje su obje zavrsile ranim spontanim. ako mi nalazi budu uredni, ja aBd od sljedeceg ciklusa ponovo pokusavam, pa uz heparin iz Bozju pomoc nadamo se najboljem user posted image

sretno i tebi! jesi li pocela pokusavati ili si jos u fazi konsultacija?


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
5.12.2013 18:06:07   
AAvalon
miks, mislim da su turci dobri strucni po tom pitanju... mozes se malo raspitati kod zenica. a zasto ako su ti blizu i IUI ne radis kod njih? mislim da se razumiju i u trombofilije.

inace, meni je uspjela druga IUI. prva sa Merionalima nije uspjela. drugu sa Menopurima nisam mogla ni uraditi IUI jer su mi folikule uprkos visokim dozama lijeka stale na 10mm. onda sam se psihicki odmorila 4 mjeseca, i onda sam sa Femarom i IUI imala jednu dobitnu folikulu koja je sad mali bumbar user posted image

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
7.12.2013 21:43:56   
miks
Super svaka cast cestitam!! Koja si sedmica? Kako ide sa heparinom?
Ja sam uradila danas histeroskopiju i vidjeli su mi adhezije/oziljke od kiretaze pa su ih usput odstranili.
Sada se nadam da cu imati ovulaciju i menstruacije redovne....premda su mi Turci rekli da neredovne ili izostanak ovulacija ne mora imati veze sa adhezijama koje sam imala....kazu da nekom tijelu treba vremena da dodje sebi.
Inseminacije ne bih kod njih jer mislim da mi se Balici mogu maksimalno posvetiti...nemaju toliko posla kao Turci.
Sto se trombofilije tice pitala sam ih danas nakon histeroskopije sta da radim kada ostanem trudna i prije. Oni su mi rekli da sada nista ne pijem a kad ostanem trudna da im dodjem da vide sta ce. Generno kazu da trombofilija ne moze da utice na plod do 18 sedmice sto ispade da moj gen nije mogao biti razlog missed-a....??? Heparin bi mi mozda dali zato sto sam imala jedan spontani posto se on ne daje samo kod trombofilije vec i zbog imuloskog sistema.


IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, mislim da su turci dobri strucni po tom pitanju... mozes se malo raspitati kod zenica. a zasto ako su ti blizu i IUI ne radis kod njih? mislim da se razumiju i u trombofilije.

inace, meni je uspjela druga IUI. prva sa Merionalima nije uspjela. drugu sa Menopurima nisam mogla ni uraditi IUI jer su mi folikule uprkos visokim dozama lijeka stale na 10mm. onda sam se psihicki odmorila 4 mjeseca, i onda sam sa Femarom i IUI imala jednu dobitnu folikulu koja je sad mali bumbar user posted image


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
8.12.2013 23:30:08   
AAvalon
miks, ti nista ne pratis user posted image  nisam sad nikoja sedmica, nazalost. ta uspjesna trudnoca ce uskoro napuniti dvije godine aBd user posted image  ali bicu aBd uskoro opet trudna pa cu ti reci kako ide sa heparinom, a i ti ces meni pricati kako ide kod tebe bockanje aBd

jako me ljuti kad neko kaze da trombofilija ne moze imati efekat na ranu trudnocu, s obzirom da postoji more studija koje dokazuju suprotno. kako neko uopste moze tvrditi da u ranoj fazi, kad je potrebno toliko ispreplitanje krvnih zila majke i ploda, da neki malil tromb to ne moze poremetiti? istina je da se ona "skolska" trombofilija manifestuje gubitkom ploda u kasnoj trudnoci, ali to je zastarjelo misljenje koje je sad prevazidjeno, zato se i ukljucuje heparin od samog pocetka trudnoce ili cak od stimulacije. zaista bih voljela da doktori malo vise citaju user posted image  a i cudi me to od turaka, koji i sami ukljucuju heparin na pocetku.
ma, idi Balicima, mene vodi dr Dela i zaista zena prati sav razvoj nauke u podrucju trombofilije, sto meni odgovara user posted image  sretno, draga moja

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Mutacija na FII genu?
11.2.2014 12:30:12   
malena27 RR

IZVORNA PORUKA: miks

Imam mutacija na FII gen ali ne znam koja laboratorija i/ili doktor zna sta se treba da se prati od nalaza kada se prima clexan?
Ja sam pocela sa heparinom ustvari clexanom juce iako su misljenja bila podjeljena u vezi toga.
Sada me samo strah kako da pratim faktore koagulacije itd...niko mi ne govori sta i koliko cesto moram pratiti.





_____________________________

Beta 05.02.2010. 12,79
Beta 29.12.10. 557,93
Beta 31.12.10 1771,92
09.08.2011. rođen moj dunjaluk
Beta 09.06.15. <5
Beta 12.05.16. 504 i 16.06.16. spontani
27.01.17. vanmatericna

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
11.2.2014 13:31:22   
miks
Cao cao vidis na drugim postovima da sam ostala trudna nakon histeroskopije i to prirodno ;).
Sinoc sam pocela uzimati clexan 0,2...Balic doktor mi je rekao za tu dozu, Turci (ne euromedical posto vise ne rade nego Bahceci) su mi rekli 0,5...hematolozi iako nisu bili za da uzimam su mi rekli 0,2 zbog kilaze visine tako da sam odlucila za manju dozu.
Pijem i aspirin nadam se da ne moze skoditi ta kombinacija.
Jedino sto me muci sto nema niko da me prati dok uzimam taj lijek...znaci vrijednosti zgrusavanja i slicno...ne znam kome da idem!

IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, ti nista ne pratis user posted image  nisam sad nikoja sedmica, nazalost. ta uspjesna trudnoca ce uskoro napuniti dvije godine aBd user posted image  ali bicu aBd uskoro opet trudna pa cu ti reci kako ide sa heparinom, a i ti ces meni pricati kako ide kod tebe bockanje aBd

jako me ljuti kad neko kaze da trombofilija ne moze imati efekat na ranu trudnocu, s obzirom da postoji more studija koje dokazuju suprotno. kako neko uopste moze tvrditi da u ranoj fazi, kad je potrebno toliko ispreplitanje krvnih zila majke i ploda, da neki malil tromb to ne moze poremetiti? istina je da se ona "skolska" trombofilija manifestuje gubitkom ploda u kasnoj trudnoci, ali to je zastarjelo misljenje koje je sad prevazidjeno, zato se i ukljucuje heparin od samog pocetka trudnoce ili cak od stimulacije. zaista bih voljela da doktori malo vise citaju user posted image  a i cudi me to od turaka, koji i sami ukljucuju heparin na pocetku.
ma, idi Balicima, mene vodi dr Dela i zaista zena prati sav razvoj nauke u podrucju trombofilije, sto meni odgovara user posted image  sretno, draga moja


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
11.2.2014 14:23:49   
AAvalon
miks, no sikiriki... nema potrebe za ikakvim posebnim monitoringom tokom terapije nisko-molekularnim heparinom (clexanom). clexane ne utice ni na protrombinsko vrijeme (PT)  niti na INR (kao recimo warfarin), tako da se nema sta ni nadzirati. samo redovno ginekologu i gledaj kako beba raste. a i svakako ces raditi KKS u toku trudnoce, obrati paznju na trombocite, mada heparin ni na njih nema efekat, ovo vise radi aspirina, onako, da budes mirnija. i obavezno mi javljaj kako ide bockanje, ja se nadam da cu i ja uskoro aBd tvojim stopama user posted image

< Poruku je uredio AAvalon -- 11.2.2014 14:26:18 >


_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
11.2.2014 14:34:09   
animagical
praktican savjet, kad se bocnes heparinom nemoj trljati ni pritiskati mjesto uboda, samo ga ostavi na miru, jer je zna bas gadno podliti...

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
11.2.2014 21:50:54   
miks
Skucajno sam saznala da bi se doza trebala povecavati kada se kilaza trudnice poveca??? Strah me da nesto ne bude na clexanu 0,2....


IZVORNA PORUKA: AAvalon

miks, no sikiriki... nema potrebe za ikakvim posebnim monitoringom tokom terapije nisko-molekularnim heparinom (clexanom). clexane ne utice ni na protrombinsko vrijeme (PT)  niti na INR (kao recimo warfarin), tako da se nema sta ni nadzirati. samo redovno ginekologu i gledaj kako beba raste. a i svakako ces raditi KKS u toku trudnoce, obrati paznju na trombocite, mada heparin ni na njih nema efekat, ovo vise radi aspirina, onako, da budes mirnija. i obavezno mi javljaj kako ide bockanje, ja se nadam da cu i ja uskoro aBd tvojim stopama user posted image


(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
12.2.2014 10:14:09   
AAvalon
miks, ne znam sta bih ti rekla, osim da ti ponovim ono sto sam napisala prije. znaci, svi svjetski vodici (to ti je kad strucnjaci iz neke oblasti - u nasem slucaju recimo Americko udruzenje hematologa i sl - sjednu zajedno, sakupe sve kredibilne podatke i obajvljene studije iz neke oblasti, i na osnovu svih tih saznanja sastave vodic za terapiju neke bolesti ili stanja), preporucuju da zene sa rizikom od trombofilije u trudnoci prime standardnu PROFILAKTICKU dozu heparina. ta doza je konstantna i ne zavisi od tezine, kao kod tretmana akutne tromboze. po svjetskim vodicima, ta doza za clexane odnosno enoxaparin (to ti je clexan) iznosi 40mg odnosno ono sto mi zovemo clexane 0,4 supkutano jednom dnevno. znaci nije 0,2 nije 0,5 nije 0,6 nije zavisno od tjelesne tezine, vec ravno 0,4. doduse, ja ovo citam kao laik, moguce da ljekari uzmu jos nesto u obzir.

takodje, u svim vodicima se spominje da nije dokazano da je potrebno povecati dozu heparina u slucaju povecanja tjelesne tezine u trudnoci. ako zelis, mogu ti poslati te vodice mailom ili nekako, javi se na PP u tom slucaju.

i iskreno, cudi me da ti je dr Balic preporucio dozu od 0,2, jer je meni dr Dela vise puta rekla kako se ljuti kako doktori prepisu tako male doze, njene rijeci su bile: "i coravom je jasno da ta doza nije dovoljna"... doduse, govorila je o specificnom slucaju sa vise muatcija, kao kod mene. pa eto, ti provjeri. mislim, ti imas samo jednu mutaciju, i to heterozigotnu, pa si vjerovatno i nizi rizik za trombofiliju od mene.

_____________________________

Dum spiro spero

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: MUTACIJA NA FII GEN?
13.2.2014 10:14:09   
miks
Sada sam pocela ovako i sta cu nastavit cu ovako clexan 0,2 i aspirin 0,75 ali paziti na to kada budem sredina treceg mjeseca i kraj treceg da eventualno vidim za povecanje doze. Da li znate jeli opasno dodavati na dozu?
Ovdje mi je uzas da niko ne prati pacijenta u potpunosti.
Moj ginekolog nije za terapiju pa moram od drugoga dobiti prijedlog za dozu i slicno koji me ne vodi posto je u Tuzli.
Slala sam i mail Dr.Labaru u Zagreb koji mi je odgovorio i bio jako ljubazan.
Probala sam dobiti i savjet od Dr.Miljica najboljeg hematologa za trudnice u Beogradu ali nisu htjeli odgovoriti :(.

(odgovor članu AAvalon)
Neposredna veza do poruke: 24
   Mutacije na FII genu i Faktor V Leiden i MTHC...
3.3.2014 18:42:47   
Bina_90
Zdravo,
dali mi neka od vas zna pomoci oko Mutacija Faktor V Leiden i mutacija MTHFR (C677T) otkrila sam prije par dana da imam ove dvije genetske mutacije i dabi mogle one bit razlog moja dva abortusa. e sad dali mi neko zna reci kojem od ginekologa da se obratim u TUZLI ko zna o tome malo vise . hvala

< Poruku je uredio malena27 RR -- 5.3.2014 11:46:21 >

(odgovor članu miks)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *