|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Neslana dijeta zbog visokog tlaka
9.7.2008 20:03:28   
sanjalica
user posted image
 
 
 
 
 
 
 
 
Joj cure moje! Jučer sam bila kod ginekologa i imala sam tlak 130/90, a prije toga je  jednom bio ok, a  jedom 130/90.user posted image
 Ginekolog me je poslao  kod interniste.
Internistica mi je mjerila tlak i opet je bio povišen (a nisam  pitala koliko, kak sam glupa). Mjerenju tlaka je predhodilo šetanje do bolnice od nekih pola sata i sat i pol čekanja u redu da joj uđem u ordinaciju, pa se ja to tješim da mi je možda narastao i od toga.
Propisala mi je neslanu dijetu, rekla da mi slan može biti samo kruh.
Ima li neka od vas iskustva sa takvom neslanom dijetom. Šta da jedem, internistica mi je spomenula  da mogu jest hrenovke i salamu od piletine? A to mi  i nije neka raznovrsna prehrana  za trudnicu, user posted image .
 
Doma sam si sama mjerila tlak (digitalnim tlakomjerom) i tlak je bio ispod 120/80, nisma pisala točne vrijednosti, ali uglavnom nijednom (a mjerila sam deset puta) nije bio u kritičnim vrijednostima.
 
Zbunjena sam.user posted image

< Poruku je uredio Skvo RR -- 8.2.2010 11:01:40 >


_____________________________

Potpuno sam sigurna. Uspjet ću!
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
11.7.2008 10:57:06   
mamsi
Možda je bio povišen zbog tih okolnosti koje si nabrojala,probaj par dana kod kuće mjeriti svaki dan u isto vrijeme i onda ćeš tek vidjeti da li je povišen ili ne,obično svakome kod dr bude povišen.Ali,znaj da se ne treba zezati s povišenim tlakom i ako vidiš da jest,onda jedi neslano,sve što praviš nemoj soliti,jest bljutavo ali ipak je u pitanju zzdravlje

(odgovor članu sanjalica)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
11.7.2008 11:18:10   
Okarica
Od samog početka trudnoće ja imam taj problem. Na više mjesta sam o tome pisala, ali evo opet ću. Prvo sam na preglede išla kod privatnika koji mi je ustanovio visok tlak i insistirao je na terapiji. Ja sam to odbila jer kad sam kod kuće, u apoteci i ambulanti porodične medicine mjerila tlak, uvijek su vrijednosti bile u granicama normale. Dr. iz porodične mi je dala uputnicu za internistu, međutim nešto mi se nije dalo da hodam od dr. do dr. Tražila sam uputnicu za gin. u Općoj bolnici i sada idem tamo na redovne preglede. Dr. kod kojeg sad idem je zaključio da je kod mene to povremo povećanje tlaka psihogenog karaktera i da je bitno samo da ga redovno mjerim i to je to. Kod njega redovno mjerim i bilo je sve ok do zadnjeg pregleda kad su mi izmjerili 150/90. Tada je i on predložio terapiju. Kad sam došla kući, ponovo sam izmjerila tlak i bio je normalan. Otišla sam i u ambulantu porodične medicine i oni su mi izmjerili normalan tlak. Čak sam i na vježbama za trudnice zamolila sestru da mi izmjeri i sve je bilo ok. Zaključila sam da mi je tlak skočio jer me je jedna žena u čekaonici iznervirala. Uglavnom, budući da mi je dr. zakazao kontrolu za tri dana, otišla sam i rekla mu da mi je tlak ok, da sam ga mjerila redovno i on je rekao da je sve ok, da nema potrebe za terapijom, da ne izlazim ako ne moram po ovim vrućinama i da smanjim unos soli u organizam. U slučaju da primijetim da nešto nije u redu, da mi je tlak značajno porastao, rekao je da mu se odmah javim. Sada je ljeto, izbor hrane je svarno raznovrstan. Ja uglavnom jedem salate i voće. Vjerujem da  i kod tebe to s tlakom nije ništa ozbiljno. Pozdrav!

< Poruku je uredio Okarica -- 11.7.2008 11:22:57 >


_____________________________

Mamin najljepši cvijet
IRIS, 01.09.2008

(odgovor članu mamsi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
11.7.2008 13:48:39   
sanjalica
Mjerim ga tri puta na dan već dva dan i vrijednosti su svaki puta ispod 120/80. Sama sebe tješim da mi tlak naraste kod doktora, a onda opet tamo se osjećam smireno.
Jedem neslano i mogu reći da sam gladna jer  ništa bez soli ne valja.
Pozdrav!user posted image

_____________________________

Potpuno sam sigurna. Uspjet ću!

(odgovor članu Okarica)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
11.7.2008 19:00:24   
Adana
Mila i kod mene je ista situacija. Kod kuce tlak OK kod ljekara bas i nije. Ja mislim da je to vise psihicki, a ima i do setanja, vrucine, cekanja, nervoze sto ce ga kontrolisati. Kako god ja vec 10-ak dana uzimam terapiju protiv hipertenzije. Ne jedem slano, ne sada totalno, ali se trudim. Pazim i na secere i masnoce. Jedi salate, voce, jogurte, zitarice, light sir, neki mlijecni namaz, hrenovke, variva ali sa bogdu soli ili ako mozes bez. Navici ces se vjeruj mi. Sretno!

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu sanjalica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.10.2008 11:15:32   
tap3ah
Ako imate još nekih prijedloga šta za jesti???

Pošto mi gospođa ima potpuno isti problem. Kog ginekologa joj tlak bude 150-90, a kad dođe kući bude 120-80????

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.10.2008 11:19:44   
mamyca
Pogledaj ovdje mozda nadjete nesto.

http://www.tempod.info/2006/06/dobra-dijeta-za-visok-krvni-pritisak-i-hipertenzija/
http://bhradiophx.com/bhradiophx/_ext/wp_radio/archives/1370


_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu tap3ah)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.10.2008 15:51:25   
dana3
u 36 sedmici sam vec dvije sedmice tlak je 140/90.imam tablete ali tlak stoji na toj vrijednosti.danas na kontorli pokAzuje 155/90.provjerili su da li je sa bebom sve ok na UZ i kazu da je ok sa tlakom ako ne bi rastao preko 90.ljekar kaze da je dojnja vrijednost ta koja je vazna.napominjem da sam dijabeticar i da isto tako imam problema sa bubrezima a sad u zadnja tri dana probleme sa zuci pa sam dobila trudnicki svrbez koji moze biti jako opasan po bebu.pitala sam za dijetu ali nisu preporucili takvo sto jer so je jako vazna u ishrani to znamo.najbolje se savjetovati s ljekarom o svemu prije nego pokusamo nesto na svoju ruku

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu tap3ah)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
8.2.2010 10:54:20   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Mila_80

moram jesti neslanu hranu...šta da jedem ???


IZVORNA PORUKA: MELLI

pa jedi neslanu hranuuser posted image user posted image
Mislim da možeš jesti sve samo ne soli,ili soli puno manje.Ništa konzervirano.
Sigurno će ti se javiti neko, ko je imao problema sličnih tvom.user posted image




_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
8.2.2010 11:01:48   
zeni
ja sam u trudnocu usla sa visokim priskom,tako da sam imala kontrole cesce kod interniste nego kod ginekologa.pila sam i th,pazila na prehranu,znaci bez soli,bez slatkisa i nezdrave hrane,znaci riba i bijelo meso,voce i povrce,uspjela sam uci u 9.mjesec 5 dana i uradili su mi carski rez jer mi je tlak dok sam radila ctg bio 230-140,a citavu trudnocu je bio 140-100,cak sam od treceg mj.trudnoce trosila i beta blokatore za srce i aldome,apaurin.bebica je hB zdrava.

_____________________________

KADA PROMJENIS NACIN KOJIM GLEDAS NA STVARI,STVARI KOJE GLEDAS SE MJENJAJU

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
8.2.2010 11:11:44   
Mila_80
meni je tlak uglavnom 110/70 a zna ponekad biti i 90/50 ali mi je zbog oticanja nogu doktor propisao neslanu prehranu mada ni do sada nisam nešto pretjerano solila

(odgovor članu zeni)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
17.2.2010 19:15:58   
Husic10
MELLI je to napisala najbolje
Jedi sve samo ne soli kao sto bi uobicajeno...jest da ja inace volim slaniju hranu ali kad bi se moralo ne bi ni solila hehe

_____________________________

"Kad trazis mahane upotrebi ogledalo, a ne dvogled" ♥

“Gdje je stida, tu je i poštenja.” ♥

(odgovor članu Mila_80)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:22:52   
Apotekarka
Zene drage,i men i se u 30 tjednu pojavio visok tlak,inace imam nizak.....Kretao se izmedju 130-150,donji 85-95....Ukljucila sam drukciji rezim ishrane medjutim gornji uspjevam odrzati na 125-130 ali donji slabo uglavnom je 90 a uspjeh je kad je 85.a pijem i metyldopu 2x1....Strasno sam uplasena....
Ne solim gotov nikako,jedem voce(banane,limunadu,narance najvise),bijeli luk,jogurt,vise kuhano ,grejp,cveklu...Ima l.i jos nesto u ishrani sto snizava i zanima me da li med snizava ili dize tlak....

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu sanjalica)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:26:43   
Skvo RR
pila sam metyldopu i apaurin u kombinaciji, slabo solila, nisam jela masno, jedna kafa dnevno (greska je skroz izbaciti, jer je ona i diuretik)..med sam slabo konzumirala, jer a ne volim...voce...kontrola tecnosti...jedno par casa vode dnevno, ni previse, ni premalouser posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:35:21   
Apotekarka
Radim sve to,koliko je tebi dana trebalo da se pritisak regulira kad si pocela s metyldopom....Ja sam pocela u petak s 2x 1/2 medjutim tlak je gornji se povisio do 150 pa smo povecali dozu na 2x1 od nedjelje uvecer....ali eto taj donji nikako da stalno bude odrzan bar na 85....Kolike su tvoje vrijednosti bile

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:38:30   
Apotekarka
Koliko je tebi dana trebalo uz metyldopu da se tlak dovede koliko-toliko u red,ustvari kolike su tvoje vrijednosti bile....Meni je bez terapije stalno bio 130-140-90-95...Kad smo presli u petak na metyldopu 2x1/2 gornji je isao 140-155 a donji 90-95 pa su mi povecali dozu u nedjelju na 2X1 sad je tlak 125-130 gornji ali donji je vise 90 eventualno 85...

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:39:12   
Skvo RR
Pa jednom mi je bio 170/140.user posted image ..tada sam sekundicu bila od toga da me ostave na lezanju...ali neki konstanti prije toga 150/120...Uglavnom par dana mi je bilo potrebno da se regulise..

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:39:50   
Skvo RR
kako sto vidis meni je donji uvijek bio blizu gornjeg...nisam ti ja bas dobar primjeruser posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:42:53   
Apotekarka
Kaze dr da je donji opasniji od gornjeg....Jesi rodila u terminu radi toga ili ranije?

_____________________________

Nase malo zlato Antonio stiglo je 30.06.2009
Nasa mala princeza Ana stigla 14.04.2013

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
20.2.2013 12:44:18   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: Apotekarka

Kaze dr da je donji opasniji od gornjeg....Jesi rodila u terminu radi toga ili ranije?

u 38 sedmici...pukao vodenjak..spontan porod....sa sinom nisam imala pritisak visok..rodila indukcijom u 40 sedmici.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Apotekarka)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Neslana dijeta zbog visokog tlaka
27.2.2013 14:26:26   
kula
Umjesto neslane hrane, korisitit kalijumovu so!
kalijumova tjera na izmokravanje i snižava pritisak!

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 21
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *