|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Običaji na Bajram
21.9.2009 0:43:09   
triplemama
Jutros je na Hayatu govorila neka Sarajevska profesorica (hanuma) kako poslije 30-ak godina prvi put izlazi iz kuće za Bajram user posted image (napisala neku knjigu o kulturi i običjima u BiH) Da je uvijek prva dva dana Bajrama kod kuće i da joj dođu muški članovi porodice. TJ. da žene prva dva dana dočekuju u kući a muškarci poslije Bajram namaza idu kući na doručak pa obilaze familiju.
To znači da joj ni snaha ni kćerka ni ženska unučad ne dođu prva dva dana Bajrama (i sada se ona hvali kako je tradiciju prenijela na svoju djecu)user posted image user posted image

Kod nas je tako da MM dolazi kući poslije Bajram namaza, doručkujemo, spremimo se i onda idemo kod njegovih roditelja a poslije mojima. Ostale dane Bajrama obiđemo famliju. Ne bih mogla zamisliti da svojoj mami ne dođem za Bajram. Inače sam iz TZ

Kako je to kod vas, baš me interesuje i iz kojega ste dijela BiH

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 0:50:34   
Skvo RR
Ja sam iz Sarajeva i prvi put, ali zaista cujem za ovaj obicajuser posted image !





_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 1:04:21   
mama_debeljuca
IZVORNA PORUKA: triplemama

Jutros je na Hayatu govorila neka Sarajevska profesorica (hanuma) kako poslije 30-ak godina prvi put izlazi iz kuće za Bajram user posted image (napisala neku knjigu o kulturi i običjima u BiH) Da je uvijek prva dva dana Bajrama kod kuće i da joj dođu muški članovi porodice. TJ. da žene prva dva dana dočekuju u kući a muškarci poslije Bajram namaza idu kući na doručak pa obilaze familiju.
To znači da joj ni snaha ni kćerka ni ženska unučad ne dođu prva dva dana Bajrama (i sada se ona hvali kako je tradiciju prenijela na svoju djecu)user posted image user posted image

Ja sam iz Crne Gore, i kod nas je bio upravo takav običaj, kako je govorila ta hanuma, ali u današnje vrijeme to više nije tako, mada se još uvijek zadržao u nekim plemenima, starogradskim, aginskim, begovskim . Muškarci bi klanjali Bajram namaz, obišli mezarje, doručkovali kući i onda sa ostalim muškim članovima porodice išli u obilazak rodbini, komšijama i tako prva dva dana. Zanimljivo je to, da su se skupljala braća, prvo kod roditelja, onda sa ocem idu starijem amidži, i zadržavaju se vrlo kratko, onda sa tim rođacima kod kojih su bili idu dalje u obilazak, i kako koga obilaze tako im se taj pridružuje i idu dalje, preko 30 muškaraca bi se skupilo i išli zajedno od kuće do kuće dok se ne obiđe komšiluk. user posted image A žene tek treći dan izlaze iz kuće user posted image


< Poruku je uredio mama_debeljuca -- 21.9.2009 1:05:37 >


_____________________________

:-)

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 1:17:23   
Anoniman
ja sam kao sto se da zamjetiti, iz Gorazda... prvi put cujem za takav obicaj, bilo gdje, ne samo u Sarajevu nego bilo gdje drugo... u mojoj porodici/familiji obicaj je da se nakon Bajram namaza babo vracao kuci sa dedom (babov babo), odakle bi svi isli kod babovih roditelja na rucak, a onda bi odatle otisli maminoj mami (jer je samo nju imala), nakon toga kod smo se redali po starini, obzirom da je moj babo bio najstariji, prvo se dolazilo nama, pa amidzi rahmetli, pa tetki koja je bila najmladja, pa daidzama i sve tako redom... danas, obzirom da imam svoju porodicu, moja tradicija je slijdeca, prvo jutro poslije namaza idemo kod svekrve gdje budemo do podne, a zatim idemo kod mojih roditelja na rucak, a onda obzirom da smo najmladji obidjemo koga stignemo taj prvi dan, a to obicno bude moja tetka, zatim brat od mm, moje 2 sestre i eventualno ako nismo preumorni rodjaku, a drugi dan obilazimo komsiluk i dolaze nama... tako je kod nas

(odgovor članu mama_debeljuca)
  Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 1:25:27   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: mama_debeljuca

IZVORNA PORUKA: triplemama

Jutros je na Hayatu govorila neka Sarajevska profesorica (hanuma) kako poslije 30-ak godina prvi put izlazi iz kuće za Bajram user posted image (napisala neku knjigu o kulturi i običjima u BiH) Da je uvijek prva dva dana Bajrama kod kuće i da joj dođu muški članovi porodice. TJ. da žene prva dva dana dočekuju u kući a muškarci poslije Bajram namaza idu kući na doručak pa obilaze familiju.
To znači da joj ni snaha ni kćerka ni ženska unučad ne dođu prva dva dana Bajrama (i sada se ona hvali kako je tradiciju prenijela na svoju djecu)user posted image user posted image

Ja sam iz Crne Gore, i kod nas je bio upravo takav običaj, kako je govorila ta hanuma, ali u današnje vrijeme to više nije tako, mada se još uvijek zadržao u nekim plemenima, starogradskim, aginskim, begovskim . Muškarci bi klanjali Bajram namaz, obišli mezarje, doručkovali kući i onda sa ostalim muškim članovima porodice išli u obilazak rodbini, komšijama i tako prva dva dana. Zanimljivo je to, da su se skupljala braća, prvo kod roditelja, onda sa ocem idu starijem amidži, i zadržavaju se vrlo kratko, onda sa tim rođacima kod kojih su bili idu dalje u obilazak, i kako koga obilaze tako im se taj pridružuje i idu dalje, preko 30 muškaraca bi se skupilo i išli zajedno od kuće do kuće dok se ne obiđe komšiluk. user posted image A žene tek treći dan izlaze iz kuće user posted image



i ja sam porijeklom iz C.gore al nemam pojma za ovaj kolektivni obilazakuser posted image user posted image

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mama_debeljuca)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 1:28:48   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: triplemama

Kod nas je tako da MM dolazi kući poslije Bajram namaza, doručkujemo, spremimo se i onda idemo kod njegovih roditelja a poslije mojima. Ostale dane Bajrama obiđemo famliju. Ne bih mogla zamisliti da svojoj mami ne dođem za Bajram. Inače sam iz TZ

Kako je to kod vas, baš me interesuje i iz kojega ste dijela BiH


uglavnom svi idete prvo kod roditelja od muža, ne kužim zašto????
kakav je to običaj i odakle potiče? ajd ok ako ste u istoj kući, glupo je otići nekom drugom a njih preskočiti al ako niste u istoj kući zašto se ide prvo kod roditelja od muža?????

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 8:45:49   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: triplemama
Jutros je na Hayatu govorila neka Sarajevska profesorica (hanuma) kako poslije 30-ak godina prvi put izlazi iz kuće za Bajram user posted image (napisala neku knjigu o kulturi i običjima u BiH) Da je uvijek prva dva dana Bajrama kod kuće i da joj dođu muški članovi porodice. TJ. da žene prva dva dana dočekuju u kući a muškarci poslije Bajram namaza idu kući na doručak pa obilaze familiju.
To znači da joj ni snaha ni kćerka ni ženska unučad ne dođu prva dva dana Bajrama (i sada se ona hvali kako je tradiciju prenijela na svoju djecu)user posted image user posted image


Da li je hanuma doslovno rekla da joj niko od ženskih članova uže porodice ne dolazi dva dana ili je to tvoj zaključak?
Mislim da si ipak krivo zaključila (sorry ako griješim)... i ja vučem korijene iz Sandžaka, ali sam rođena i živim u Sa i znam (još dok sam sasvima mala bila) da prije podne nas obilaze muški članovi šire obitelji... ako su bili u blizini na Bajram namazu. Popodne smo svi išli kod dede i majke (roditelja moga oca, jer majčini roditelji nisu živi). Poslije podne, ili smo svi (mama, tata, brat i ja) išli ostaloj familiji i prijateljima na Bajram, ili se kod nas dolazilo porodično.

(odgovor članu triplemama)
  Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 8:59:37   
Dida79
Kod nas ti je kao i kod vecine mm i sin dolaze iz dzamije mi se svi spremimo idemo kod njegovih roditelja tamo doruckujemo i sjedimo da jedno jedan sat pa poslije toga idemo kod moje nane tamo se svi moji iskupe i tamo provedemo ostatak dana... a draga vesela sto se tice odlaska prvo kod njegovih roditelja to je po meni normalno jer mi sada vise pripadamo njima nego svojim to je tako oduvjek bilo...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 9:21:21   
Anushka
Neki mahalski obicaj od rata kod nas je da se muski skupe odu u dzamiju, i po povratku mladja generacija se okuplja u lokalnom kaficu na bajramskoj kafi. Tu bi se skupili doslovno svi, ukljucujuci i nemuslimane jos od 1994godine. Stariji bi obicno otisli na mezare ili svojim majkama ako su zive da cestitaju Bajram, a neki ni ne svrate kuci vec pravo u kafanuuser posted image . Odatle se onda razilaze svi svojim kucama, pa u posjete porodicama, ko koga ima. Od kako sam se udala, sa mm se nadjem u tom lokalnom kaficu i odatle idemo njegovim roditeljima na dorucak i do podne smo tamo, onda svratimo i do mojih iako ne slave bajram - odnesemo im kolaca i sl i onda kuci. E onda poslije 5-6h nama dolaze gosti, dok nije bilo Alena sjedilo bi se do sitnih sati, a sada je razlaz do 9-10h:) 
A i da oboje slavimo Bajram, opet bi prvo isli njegovim roditeljima pa onda mojim, tako mi je logicno. Ne vidim razlog u takmicenju ciji su preci, praznik je ljubavi i ne bi trebalo biti mjesta zavisti.

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 11:04:34   
acudesa
Dok sam bila djevojka-prvi dan su žene samo dočekivale (uglavom) muške goste, a muškarci bi išli na namaz-pa prvo na doručak (bajramski ručak)  kod jednog od njih (svaki naredni  Bajram kod drugog) i onda redom obilazili sve domove od te njihove grupe, kad obiđu sve onda opet negdje zajedno da slave. Prelijep mi je osjećaj bio kad oni onako sređeni dođu na vrata, njih desetak
A, sada, u novoj porodici, muškarci klanjaju namaz, zatim se svako vrati svojoj kući, a na bajramski ručak naizmjenično (kod jedne porodice jedan put, kod druge naredni i tako) svi članovi porodice (i žene)
iskreno, meni je ljepši ugođaj u prvoj situaciji-dođe puna kuća raje, lijepo se razveselimo, a sutradan i ti ideš nekome

_____________________________

...iskrica u oku, toplina u dodiru, sunce u osmijehu..čine da se osjećam sretnom, dušo mamina:)
Odjednom je sve dobilo boje...

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 11:15:43   
dana3
ovaj obicaj je bio i ostao do dana danasnjih kod nekih familija u mom kantonu-krajini.
prvi dan nije obicaj da zene idu iz kuce jer obicno ljudi iz dzamije dovedu goste na bajramsku kafu i rucak.ostali dani su za obilazak familije,
nista cudno niti neobicno s tim.moja mama ni dan danas prvi dan ne napusta kucu

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu acudesa)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 12:14:25   
mila81
Ja sam porijeklom iz Sandzaka, i pošto sam relativno kratko u Bosni, u braku tek dvije godine, vjeruj te, nemoj da mi neko zamjeri, ali ne moze da me prodje zelja Bajrama, ovdje je sve drugacije, nekako mi se i ne osjeca ni Bajram ni ta car, ali svako ima svoje obicaje, i ja to poštujem, jer smatram da je to moja sudbinauser posted image

Dakle zivim u Sarajevu, a udata u Kalesiji, tako da imam primjer i ovdje i tamo, a u srcu nosim ono iz svog kraja, koji je:
- prvi dan, muski idu u dzamiju, pa na mezarje;
- zatim se obavi dorucak i do rucka se se obidju komsije, zene ne idu nikud jer i te komsije dolaze nama;
- na rucku obicno smo u kuci, na kome je obicno neko od familije, mamine ili babine;
- drugi dan dolazi rodbina, i zene do poslije podne ne idu nikud, da bi poslije podne obisle svoju, muzevljevu familiju;
-ostalim danima se gleda da se obidje ko nije;




_____________________________

Muhamed 01.08.2008.
Ajša 04.11.2009.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 14:23:23   
Aminad
Kod nas je već godinama isti običaj. MM dođe iz džamije, mi čekam spremni i idemo roditeljima, nekad prvo mojim, nekad prvo njegovim svejedno, to obično zavisi od roditelja npr. ako je moj babo negdje angažovan odmah poslije bajrama prvo odemo kod njegovih ili ako su njegovi negdje kod familije pozvani ujutro onda prvo odemo kod mojih i to nekako godinama ide tako bez ikakvih problema.
Uglavnom dogovorimo se s njima par dana prije.
Nemamo nekog prvila ali najčešće privh dana obilazimo starije a tek nekad poslije bajrama oni dođu kod nas i to obično mlađi jer moje nene skoro nigdje ne idu ni bez bajrama.user posted image



_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 14:29:30   
mama_debeljuca
Eh ja moram da dodam još nešto vrlo važno, vezano uz naš običaj za Bajram (ja sam inače rodom iz Rožaja). Taj dio mi je i najdraži. Kod nas djeca prvi dan Bajrama idu od kuće do kuće i daju im se bombone, po jedna svakom djetetu. Djeca se lijepo obuku, nose lijepe vrećice u koje im se spuštaju bombone i govore Bajram mubarek olsun, pred svakom kućom. Tako je i za Ramazanski i Za Kurban Bajram. Ja sam imala posebnu korpicu koju sam nosila tog dana, i samo zato sam je koristila. Kako mi je drago prisjetit se toga. Govorili bi smo idemo od Bajrama do Bajrama user posted image . Taj običaj još uvijek živi. Mila81, da li je i kod vas ovako?

< Poruku je uredio mama_debeljuca -- 21.9.2009 14:34:56 >


_____________________________

:-)

(odgovor članu mila81)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 14:47:56   
enna
Ehhh drage za ovaj obicaj da zene ne izlaze 2 dana iz kuce neznam.ja sam vam porijeklom iz Prnjavora kod B.Luke a udata u Krajini tao da znam obicaje sa obadvije strane.
U mom kraju tj. kada sam bila dijete u mojoj siroj familiji prvo se islo klanjati Bajram namaz onda bi se otac vratio kuci mi bi takode cekali spremni onda bi svi uljucujuci i moj amidze isli kod oceve majke (oca nije imao rano je ostao bez njega)tu bi se rucalo bilo je i nekih koji bi dosli sa strane posjedilo onda bih isli kod roditelja od moje mame i tu bi obicno rucalo se sjedilo i islo kuci.Sutradan znam da je moja mama spremala rucak za par komsija i familiju i opet bi se islo obici mezarje ako se ne stigne prvi dan i ostala starija rodbina.
A u Krajini tj. bas u gradu u kojm sam udat se to jako slabo osjeti ta car Bajrama.Nemogu reci da su manje vijernici ali njima iskljucivo govorim za familiju u koju sam se udala nane od mm rahmetli je bila jako pobozna i ona je obicno okupljala svij na Bajramskom rucku a sada kako nje nema moja svekrva je trabala preuzeti tu ulogu jer su zivile u istoj kuci al njoj je ocigledno to teskouser posted image Njima nije vazno sta ce biti za rucak hoce li ko docci hoce li staviti ves u masinu dali ce uraditi generelku bas sam ono ostala paffffffff zatecena i ljuta pomalouser posted image .Ja sam bas juc pravila rucak i sve to kako je radila nekad moja mama i kako radi i danas i moja svekrva dosla sto bona kuhas toliko bla bla i ja sam samo rekla za mene Bajram predstavlja poseban osjecaj jos nemogu ga osjetiti jer zivim van Bosne i da mi se ne mjesa jer svoju kcerku zelim odgojiti u tom stilu kako sam ja odgajana.(npr. kod njih se cak ni bajramluk djeci nje davaouser posted image )I sada ako se zateknemo u Bosni za Bajram prvo popijemo sa njgovom kafu pocastimo se jedmo nesto pa idemo kod mojih obidemo tetke od mm idemo na mezarluke taj ili naredni dan i poslije podne kada obidemo familiju obicno se nademo sa prijateljima na kafi u jednom lokalnom kaficu a navece obicno izademo van mada ovu car nisam osjetila dugoooo godina hehehehhe ali bit ce aBd.Uhhh ja se pravo raspisala!!!

_____________________________

23.04.2008-stigla mamina sreca poslije 9 godina!!!!

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 14:59:45   
adissa_
IZVORNA PORUKA: skvo

Ja sam iz Sarajeva i prvi put, ali zaista cujem za ovaj obicajuser posted image !







stare sarajevske(begovske) porodice znaju za te obicaje,ja sam takodjer to cula,,da zene ne izlaze prvi dan bajrama vec docekuju goste,,,zbog toga se drugi i treci dan bajrama nekada zvao zenski bajram

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 15:17:02   
adissa_
IZVORNA PORUKA: enna

Ehhh drage za ovaj obicaj da zene ne izlaze 2 dana iz kuce neznam.ja sam vam porijeklom iz Prnjavora kod B.Luke a udata u Krajini tao da znam obicaje sa obadvije strane.
U mom kraju tj. kada sam bila dijete u mojoj siroj familiji prvo se islo klanjati Bajram namaz onda bi se otac vratio kuci mi bi takode cekali spremni onda bi svi uljucujuci i moj amidze isli kod oceve majke (oca nije imao rano je ostao bez njega)tu bi se rucalo bilo je i nekih koji bi dosli sa strane posjedilo onda bih isli kod roditelja od moje mame i tu bi obicno rucalo se sjedilo i islo kuci.Sutradan znam da je moja mama spremala rucak za par komsija i familiju i opet bi se islo obici mezarje ako se ne stigne prvi dan i ostala starija rodbina.
A u Krajini tj. bas u gradu u kojm sam udat se to jako slabo osjeti ta car Bajrama.Nemogu reci da su manje vijernici ali njima iskljucivo govorim za familiju u koju sam se udala nane od mm rahmetli je bila jako pobozna i ona je obicno okupljala svij na Bajramskom rucku a sada kako nje nema moja svekrva je trabala preuzeti tu ulogu jer su zivile u istoj kuci al njoj je ocigledno to teskouser posted image Njima nije vazno sta ce biti za rucak hoce li ko docci hoce li staviti ves u masinu dali ce uraditi generelku bas sam ono ostala paffffffff zatecena i ljuta pomalouser posted image .Ja sam bas juc pravila rucak i sve to kako je radila nekad moja mama i kako radi i danas i moja svekrva dosla sto bona kuhas toliko bla bla i ja sam samo rekla za mene Bajram predstavlja poseban osjecaj jos nemogu ga osjetiti jer zivim van Bosne i da mi se ne mjesa jer svoju kcerku zelim odgojiti u tom stilu kako sam ja odgajana.(npr. kod njih se cak ni bajramluk djeci nje davaouser posted image )I sada ako se zateknemo u Bosni za Bajram prvo popijemo sa njgovom kafu pocastimo se jedmo nesto pa idemo kod mojih obidemo tetke od mm idemo na mezarluke taj ili naredni dan i poslije podne kada obidemo familiju obicno se nademo sa prijateljima na kafi u jednom lokalnom kaficu a navece obicno izademo van mada ovu car nisam osjetila dugoooo godina hehehehhe ali bit ce aBd.Uhhh ja se pravo raspisala!!!



dobro si joj odgovorila user posted image

(odgovor članu enna)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 18:53:36   
Lulu_
bz veze joj je pobicaj, i cak da je u ze obicaj ja ga se nebi drzala.ne interesuju me ni komsije ni rodjaci niti bilo koji muski clanovi obitelji INTERESUJE ME MOJA DRAGA MAMA KOJA ME CEKA I KOJA CEKA SVOJU UNUKICU NA BAJRAM a kako kur an kaze ispre MAJCINIH NOGU SU VRATA DO DZENETA...zasto bih onda odstupala upravo na bajram od toga
prvo mama pa svi ostali

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 19:01:48   
Lulu_
eh sad kad me huja popusti na napisem tacan tok

user posted image
dva dana prije bajrama je luda kuca(ja to jos zovem slatki poso)
uglavnom se nas tri zene podjelimo(imam majku, mamu a nemam nazalost vise nikoga)
ja pravim npr sarmu(ogromni lonac) moja mama neko jelo ili kolacice i majka ono glavno.ali svi se pomazemo.
sve se kupuje novo za obuci i za to se sedi ako godina nije bila plodnauser posted image
ujutro kad se ustane mm ode klanjati bajram namaz i poslje ide na kafu sa prijateljima pa dolazi kuci na dorucak.
potom idemo kod moje mame (tj.roditelja) na kafu i kolac i odatle idemo mom dragom dedi na mezar pa majki i ostalima.
onda na kafu u grad da nas svi videuser posted image i da cestitamo prijateljima.
potom idemo majki na rucak koji traje i po 4-5 sahti.navecer onda (mama i tata su mladi) idemo lumpovat.
drugi dan se obilazi rodbina i prijatelji.
naravno svi skupa a ne muz sam ili ja sama

_____________________________

Naomih 27.03.2008 9.41 hm...

I''''m Starting With The Man In,The Mirror,I''''m Asking Him To Change His Ways,And No Message Could Have
Been Any Clearer,If You Wanna Make The World,A Better Place,Take A Look At Yourself, And,Then Make A Change

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 21:53:11   
triplemama
@pingpong da izričito je rekla da joj niko ženski ne dolazi

@Lulu_ je li to tvoj muž nema roditelje user posted image

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 22:12:01   
M kao Mama
Dok sam živjela sa nanom, nigdje prva, a nekada i drugi dan nisam išla iz kuće, jednostavno familija je prevelika, a i puno prijatelja, tako da se dolazi, hvala Bogu, popodne prvi dan zna se veliki ručak za sve koji se zateknu, a znam da je kod Ramazanskog bajrama treći dan za žene, a kod Kurban bajrama četvrti dan je ženski dan.

Sada kada sam udata , ujutro ispratim Harisa na B. nazam i onda počne pripremanje za doručak na kojem se okupimo mi i dođu moj babo, brat i dedo, oni klanjaju b. namaz, idu na greblja i dođu kod nas na doručak. Onda nam dođu komspije i prijatelji, a onda popodne idemo kod nane moje na Bajram i na familijarni ručak. Drugi dan Bajrama ili treći kako kad odvojimo da obiđemo Harisovu nanu koja stanuje malo dalje. Helem, odoh ja daleko, to da žene ostaju u kući je logično, a posebno za K. Bajram, pa ko vi primao kurbane kada bi se sve žene nadigle u hodnju, hahahaha

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 22:25:28   
tea lana
IZVORNA PORUKA: armin1999

Kod nas ti je kao i kod vecine mm i sin dolaze iz dzamije mi se svi spremimo idemo kod njegovih roditelja tamo doruckujemo i sjedimo da jedno jedan sat pa poslije toga idemo kod moje nane tamo se svi moji iskupe i tamo provedemo ostatak dana... a draga vesela sto se tice odlaska prvo kod njegovih roditelja to je po meni normalno jer mi sada vise pripadamo njima nego svojim to je tako oduvjek bilo...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



meni to nije normalno,izvini ali ja ne mogu pripadati nikome ali ako vec gledam bliza sam u svakom slucaju svojim roditeljima njegovim ne.Pa njegove kao i muza mogu uvijek zamjeniti a svoje ne.

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 22:37:55   
veeseelaa
a zašto je to normalno armin1999???? u mom selu to nije normalnouser posted image
sad ozbiljno, zavisi kakvi su vam od muževa roditelji a kakvi su vaši roditelji, moj svekar i svekrva nikada nas ne zovu na Bajramski ručak za razliku od moje mame koja se danima prije s nama dogovora oko klope, kolača i sl, tako da je meni  tupavo da zasjednem kod svekra i svekrve kad imam osjećaj da nismo planirani....
njima dolaze njihova braća i sestre i moja sveki za njih kuha, šta ja da radim? da otmem pitu?user posted image user posted image user posted image  čisto nas reda radi upita jesmol gladni, pa ko bi rekao da jeste????
na žalost ili na sreću tako je u mom slučaju, tako da je kod moje mame centralno okupljanjeuser posted image  

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 22:41:39   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: tea lana

IZVORNA PORUKA: armin1999

Kod nas ti je kao i kod vecine mm i sin dolaze iz dzamije mi se svi spremimo idemo kod njegovih roditelja tamo doruckujemo i sjedimo da jedno jedan sat pa poslije toga idemo kod moje nane tamo se svi moji iskupe i tamo provedemo ostatak dana... a draga vesela sto se tice odlaska prvo kod njegovih roditelja to je po meni normalno jer mi sada vise pripadamo njima nego svojim to je tako oduvjek bilo...
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image



meni to nije normalno,izvini ali ja ne mogu pripadati nikome ali ako vec gledam bliza sam u svakom slucaju svojim roditeljima njegovim ne.Pa njegove kao i muza mogu uvijek zamjeniti a svoje ne.



upravo takouser posted image user posted image user posted image  

čuj pripadamo njima??? user posted image user posted image user posted image user posted image  jao Bože kad bi ja mogla ovako razmišljatiuser posted image user posted image user posted image  garant bi mi sve ravno do mora bilo

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Običaji na Bajram
21.9.2009 22:43:00   
M kao Mama
A, zaboravih napisati da Bajram nikada nisam proslavlja u kafanama, to mi je u najmanju ruku, odvratno, cijeli Bajram ispostim i porvedem u ibadetu i izvine na izrazu i sve to da skršim za jednu noć, na žalost, neka se niko ne naljuti, ali ovo pucanje, pijančenje i ostalo, nosi odlike slavlja Bajrama,

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *