|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Povrat poreza na platu za 2009. godinu
20.1.2010 15:09:26   
Anoniman
zna li tko kako to ide u Federaciji.Cijelu godinu su nam skidali 10% od plaće i sda bi trebao dio povrata?
1-ko ima pravo?
2-hoće li ga biti?
3-dokad je rok za podnošenje prijava za povrat?

ima li tko da se kuzi u ovo na MM je stambeni kredit i znam da ima pravo na povrat dio kamata ali neznam kako i ......
vjerojatno nisam jedina

< Poruku je uredio bebbe RR -- 28.4.2010 16:55:46 >
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: povrat poreza na platu za 2009
20.1.2010 15:15:59   
muby
I mene ovo zanima. Konkretno za kredit. Ja sam uzela kredit prilikom kupovine stana ali nenamjenski.
Zanima me spada li on pod olaksice kod placanja poreza.


_____________________________

HARIS, 9.8.2009.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: povrat poreza na platu za 2009
20.1.2010 15:50:19   
snijeg
Nisam ni pravnik ni ekonomista, ali koliko mi je poznato, pravo na lični odbitak imaju osobe koje plačaju kamate na stambene kredite,dakle samo stambene i osobe koje imaju životna osiguranja. Eh sad, sve će to biti aktuelno od 1.04. do 30.04.2010 godine - znači tad će se podnositi zahtjevi i dostavljati dokumentacija, pretpostavljam da će to biti zaduženje osoba u računovodstvu svake firme..one će vas obavjestiti, a vi prikupiti dokumentaciju i sl. Eh sad osobe koje imaju ovo životno osiguranje savjetujem da ga ne prijavljujete za odbitak jer ako vam sad budu odbijali od poreza, aBd kad naplatite osiguranje odbit će vam porez na ukupan iznos - u suprotnom neće, pa vam ga dođe na isto....uh eto ja pokušala objasniti, nadam se da me razumijete user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu muby)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: povrat poreza na platu za 2009
20.1.2010 17:17:06   
luna77
a kod nas je bas stambeni kredit a muz je imao 120KM odbitaka mjesecno sto i nije malo morat ću se malo aktivirati po ovom pitanju.I da i za lijekove se moze vratiti porez ali neznam koje...sve nesto polovično znam

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: povrat poreza na platu za 2009
20.1.2010 19:28:46   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Anoniman

zna li tko kako to ide u Federaciji.Cijelu godinu su nam skidali 10% od plaće i sda bi trebao dio povrata?
1-ko ima pravo?
2-hoće li ga biti?
3-dokad je rok za podnošenje prijava za povrat?

ima li tko da se kuzi u ovo na MM je stambeni kredit i znam da ima pravo na povrat dio kamata ali neznam kako i ......
vjerojatno nisam jedina


super tema i bas dobro pitanje...
ja koliko sam upoznata, pravo na povrat poreza imat ce oni koji imaju zivotna osiguranja, hipotekarne kredite, znaci oni nenamjenski ne ulaze u status za povrat, samo hipotekarni...
na pitanje hoce li ga biti, to znaju samo oni koji nam kroje zakonske regulative pa prema tome zavisi da li ce im to biti u interesu ili ne..
a sto se tice roka podnosenja prijave, to i mene interesuje i bas bih voljela znati sta treba i do kada treba podnijeti zahtjev za povrat uplacenog poreza...

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 5
   RE: povrat poreza na platu za 2009
21.1.2010 15:51:06   
lila25
ehh bas i mene zanima ova tema da li ce ista biti od tog povrata...nesto sam nacula da ima sanse ali...kod nas je sve sa ali...pa ako neko zna nek nam javne sve informacije su dobro dosle:))))))a i koja parica bi super pomogla:)) pozzz.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: povrat poreza na platu za 2009
21.1.2010 16:02:00   
majki
Danas sam u poreskoj upravi pitala za povrat sredstava i rekli su mi da će se povrat vršiti cijelu 2010. Pravo na povrat po osnovu troškova Životnog osiguranja ili sl., stambenih kredita (koji se podižu prvi put za stan), lijekova, bolničkog liječenja, može se ostvariti ako se uz godišnju prijavu dohotka prilože dokazi o navedenim troškovima. Detalji o tome kako se obračunava iznos za  povrat, kažu, ima na njihovoj stranici - porezne uprave federacije.
Nisam gledala ima li, pa pogledajte koga zanima.

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 9:37:00   
Majčica
Meni je prijateljica koja u banci radi rekla za to, jer mi imamo stambeni kredit. Uglavnom, uzeli smo potvrdu o placenim kamatama na stambeni kredit i muz je pitao u racunovodstvu na poslu kako to ide, rekli su mu da ce oni poslati svim zaposlenicima porezne kartice u februaru, a predaja tih potvrda ide do 30.4. u Poreznu upravu. Uglavnom, povrat ide za ono sto ste vec gore naveli - stambene kredite, životno osiguranje, liječenje i ne znam, sta jos. Kazu da imaju informacije na web stranici Porezne uprave, ali ja nisam nista nasla. 

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu majki)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 9:43:48   
Leva
Gdje mogu podnijeti dokaze o lijecenju za povrat poreza? Mi smo u 2009. na lijecenj potrosili nekoliko hiljada KM i naprosto zelim barem neku satisfakciju tj. barem da ne moramo placati i puni iznos poreza...
Evo sad sam vidjela da ce to odraditi racunovodstva u firmama user posted image

< Poruku je uredio Leva -- 25.1.2010 9:45:01 >


_____________________________

.-..-.
`·.·´ nakon 5 IUI i 5 ICSI su došla dva sunašca...
?/
/? "Uspjeti znači prihvatati neuspjeh za neuspjehom ne
/ \ gubeći entuzijazam"...
http://sunasce.blogger.ba/

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 9:55:17   
Majčica
Tako su i meni rekli da ce racunovodstva odraditi za svakog zaposlenika. Ali nisam sad sigurna gdje se mora predati ta potvrda o lijecenju, ali koliko sam shvatila u Poreznoj upravi. Najbolje bi bilo da pitas u racunovodstvu u svojoj firmi.
Znam kako je kad platis ogromne pare za lijecenje, ne daj Boze nikome.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Leva)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 10:10:24   
Anoniman
Joj izvinite zbog ovog anoniman ali ipak je pitanje škakljivo

Ne plaćam ništa od poreza, firma snosi troskove. Ali imam kredit i osiguranje i kad bih to prijavila firma bi dobila  nesto novca od poreza jer i plaća isti. Jeli procedura komplikovana? Da li da to prijavim ili da se napravim da ne znam za ovo? Kontam ako je procedura bas zahmetli...?

(odgovor članu Majčica)
  Neposredna veza do poruke: 11
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 10:17:02   
maja78 RR
ko radi u firmama dobit ce od firme pregled svoje plate sa uplacenim porezima,
svi koji rade na neodređeno, određeno ili po ugovoru o djelu ili komisiji ili bilo koje drugo primanje da imaju (pogotovo ako ima vise od jednog primanja - stalni posao + komisija) duzni su otici u poresku upravu i popuniti njihov obrazac i priloziti dokaz o tome, a ujedno ako imaju pravo na povrat poreza ce popuniti u obrazcu (ima rubrika) i priloziti dokaznu dokumentaciji.
Znaci ako neko ima platu u firmi i nema vise nikakvo primanje ili pravo na povrat poreza nema potrebe ici u poresku, ali svi ostali bi trebali, tj. to je jihova duznost.
Rok za poreske prijave je kraj marta mjeseca
obrazac poreske prijave ima na njihovoj stranici : http://www.pufbih.ba/
ode se na "poreze", pa na obrasce i tu nadje obrazac "GDP-1051"

eto valjda sam pomogla


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 10:20:06   
maja78 RR
firma placa od tvojih para, tj, tebi skida od plate, ne placaju oni, tako da bi ti dobila povrat poreza

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 10:26:58   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: maja78

ko radi u firmama dobit ce od firme pregled svoje plate sa uplacenim porezima,
svi koji rade na neodređeno, određeno ili po ugovoru o djelu ili komisiji ili bilo koje drugo primanje da imaju (pogotovo ako ima vise od jednog primanja - stalni posao + komisija) duzni su otici u poresku upravu i popuniti njihov obrazac i priloziti dokaz o tome, a ujedno ako imaju pravo na povrat poreza ce popuniti u obrazcu (ima rubrika) i priloziti dokaznu dokumentaciji.
Znaci ako neko ima platu u firmi i nema vise nikakvo primanje ili pravo na povrat poreza nema potrebe ici u poresku, ali svi ostali bi trebali, tj. to je jihova duznost.
Rok za poreske prijave je kraj marta mjeseca
obrazac poreske prijave ima na njihovoj stranici : http://www.pufbih.ba/
ode se na "poreze", pa na obrasce i tu nadje obrazac "GDP-1051"

eto valjda sam pomogla




Ovo sve znam - radim u firmi, firma se brine o papirologiji i plaća porez. Zanima me da li omoguciti firmi da dobije malo crkavice od povrata koji je uplatila za mene. Da li je procedura komplikovana? Sta su moji zadaci? Ako je previse komplikovano da ne gubim vrijeme na to jer svakako ja ne plaćam porez i meni se neće vratiti nista

(odgovor članu maja78 RR)
  Neposredna veza do poruke: 14
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 10:28:09   
Anoniman
Ne skida mi se nista - meni je plata ista - znači firma je dodala iznos na platu koliko je iznos poreza za mene.

(odgovor članu Anoniman)
  Neposredna veza do poruke: 15
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 10:51:53   
mamana
Ja sam ekonomista i radim u finasijama, ne direktno na plačama, ali sam upoznata za ovim pitanjem. Direktnog povrata sredstava neće biti, u smislu da će vam vratiti novac poreska uprava, nego će vam taj iznos pretplate biti prebačen kao akontacija za porez na dohodak u 2010 godini. A u slučaju da ste koristili neku olakšicu, a niste imali pravo na nju, firma će uplatiti u jednom iznosu vaš "dug za porez", a onda ga vama odbiti od plate, u jednom iznosu ako je manji ili nekoliko rata ako se radi o večim sredstvima.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 14:41:05   
luna77
IZVORNA PORUKA: mamana

Ja sam ekonomista i radim u finasijama, ne direktno na plačama, ali sam upoznata za ovim pitanjem. Direktnog povrata sredstava neće biti, u smislu da će vam vratiti novac poreska uprava, nego će vam taj iznos pretplate biti prebačen kao akontacija za porez na dohodak u 2010 godini. A u slučaju da ste koristili neku olakšicu, a niste imali pravo na nju, firma će uplatiti u jednom iznosu vaš "dug za porez", a onda ga vama odbiti od plate, u jednom iznosu ako je manji ili nekoliko rata ako se radi o večim sredstvima.

znači firma nam neće skidati porez s plaće onoliko dugo koliko taj povrat iznaosi ako je 400KM a mjesecni porez 100 4 mjeseca sam free??? jesam dobro skuzila???

(odgovor članu mamana)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 14:44:25   
luna77
mamana


sorry otisao mi post i na pp

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: povrat poreza na platu za 2009
25.1.2010 22:02:54   
lila25
ehh sad sam jos vise zbunjena ko kome uplacuje i ko dobija taj povrat...mi imamo stambeni kredit i sta trebamo uraditi da li muz to treba u firmi rijesiti ili u poreznu otici.. pomozite nama laicima:))))

(odgovor članu luna77)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: povrat poreza na platu za 2009
26.1.2010 8:56:43   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: lila25

ehh sad sam jos vise zbunjena ko kome uplacuje i ko dobija taj povrat...mi imamo stambeni kredit i sta trebamo uraditi da li muz to treba u firmi rijesiti ili u poreznu otici.. pomozite nama laicima:))))


tvoj muz kad dobije porezni izvjestaj iz firme koliko je uplaceno poreza za njega (skinuto mu sa plate) ide u poresku upravu sa tim izvjestajem, popuni obrazac, u dijelu gdje pise "dio 3 - lični odbici taj" kamate plaćene na stambeni kredit, prilozi dokaz o tome i preda.
jako je bitno da okalsica ide na kamate a ne na kompletan stambeni kredit


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: povrat poreza na platu za 2009
26.1.2010 16:11:42   
lila25
sad mi je jasno hvala majo pozzz

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: povrat poreza na platu za 2009
26.2.2010 20:28:50   
phalaenopsis
imam jedno pitanje.
imam stambeni kredit, prvi puta podignut za stan, ali i jednu petinu kuce- nasljedstvo je u pitanju. negdje sam procitala da ne smijem imati u vlasnistvu nekretninu da bih ostvarila povrat poreza na stambeni kredit pa me zanima da li ja imam uslove za povrat?

(odgovor članu lila25)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: povrat poreza na platu za 2009
17.4.2010 21:57:56   
Amelaa RR
Prenos postova s duple teme

IZVORNA PORUKA: emsica

Pozdrav svim mamama! Imam jedno vazno pitanje. Radim u firmi koja mi je prosle godine uplacivala porodoljnu naknadu u iznosu 80% od primanja i na to su placali sva davanja i poreze. Sat trebam provjeriti imam li pravo na povrat poreza za taj iznos. To bi bilo negdje oko 300 KM pa nije lako odustati od toga. Prema zakonu porodiljna naknada nije oporeziva ali je to u zakonu vezano za Socijalno koje u normalnijim kantonima placa porodiljno (u zakonu se spominje budzetski korisnik). Buduci da sam iz HNK koji nema zakona o porodiljnim naknadama meni je iste isplacivala firma (srecom) i uredno placala porez na dohodak na njih (nisu htjeli riskirati radi nedorecenosti zakona). kako se zahtjevi predaju do kraja ovog mjeseca, molim sve koji se razumiju u ovu problematiku da mi pomognu. hvala unaprijed!


IZVORNA PORUKA: Dinkica

emsice ja te nisam razumjela po osnovu cega  ocekujes povrat poreza,ono sto ja znam je da porezne olaksice imaju oni koji placaju zivotno osiguranje, ko ima stambeni kredit i sl.
Vecina nas je primala 80% plate na koju se redovno placao porez ali ja po tom osnovu ne ocekujem povrat, mozes li preciznije napisati po kojem osnovu mislis da bi mogli imati poreznu olaksicu?




_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu phalaenopsis)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: povrat poreza na platu za 2009
17.4.2010 22:22:01   
emsica
ni ja se ne kuzim bas previse. kako su meni rekli u firmi svi mi imamo pravo na povrat nekih cca 30 KM koliko iznosi 10% od osnovnog odbitka. oni koji imaju odbitke po vise osnova imaju veci iznos za povrat. tako sam barem ja skontala. no nije to toliko sad bitno. bitno je da po pravilu porodiljna naknada ne bi uopce trebala biti oporezivana, tako je barem napisano za naknade koje isplacuju zavodi. naknade koje isplacuju firme nisu definirane i to je moje pitanje. ima li jos onih kojima je firma (a da nije drzavna) isplacivala naknade i placala porez na dohodak za iste. kako su meni rekli taj placeni porez je teoretski preplacen i trebao bi se vratiti. sad vise ni ja ne znam o cemu pricam.....

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: povrat poreza na platu za 2009
22.4.2010 23:35:23   
tam
Molim vas, pročitala sam da se ne plaća porez na porodiljnu naknadu .
Ja primam 70% od plaće, od neto plaće( iznos umanjen za porez ).
Pa je li meni onda na naknadu djelomično naplaćen porez?
Je li ja imam pravo na "povrat" ako mi je iznos osobnog odbitka 930KM,
a plaća iznosi 860KM? ( Znam da ne plaćam porez jer mi je plaća manja od odbitka )

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *