|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Problemi sa govorom
7.4.2013 22:41:16   
EmNe
Drage forumasice,posljednjih dana sam jako nasekirana i tuzna,moj sin ima nepunih 5 god.dvojezicno je dijete kuci pricamo nas jezik a u vrticu jezik zemlje u kojoj zivimo.Inace mu rijecnik nije bas bogat mijesa oba jezika u recenici,u posljednje vrijeme kao da se probudio dosta vise prica nego ranije.Nekad ga bas nerazumijemo kad pocne da mijesa jezike ali se trudi jako je druzeljubiv i komunikativan.Ono sto me jako brine i rastuzuje u posljenje vrijeme je zamuckivanje,par puta ponovi jednu rijec dok je ne izgovori i jos se misli na kojem jeziku da je izgovori,osjetim da mu je tesko a meni jos teze gledat ga kako se muci i sapliceuser posted image user posted image Rado bih procitala neki savjet i iskustvo,iduce sedmice cu zakazati razgovor sa logopedom a do tada mislim da cu izludit od sekiracijeuser posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Problemi sa govorom
8.4.2013 0:08:46   
hanabanana
Mislim da se sikiraš bezveze.
Djeca u toj dobi u kojoj je tvoj sin često zamuckuju. Razlog je što brzina kojom radi mozak ne ide u istoj ravni sa brzinom izgovorene riječi.

(odgovor članu EmNe)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Problemi sa govorom
8.4.2013 14:58:01   
Gucci
I moje dijete ce biti dvojezicno i tacno me strah toga, jer znam dosta dijece koja se opredijele da pricaju samo jedan jezik, i to obicno jezik te zemlje u kojoj dijete zivi. Neka dijeca cak skroz prestanu da pricaju, nece ni jedan ni drugi jezik da pricaju vec brbljaju nesto na svom jeziku.
Moja mala sad za sad razumije samo nas jezik, jer mi s njom pricamo samo na nasem, pocela je i da prica pomalo...jezik zemlje u kojoj zivimo naucit ce u vrticu... I ja bi voljela cuti jos necije iskustvo sa dvojezicnom dijecom, jer me zaista strah kako ce to sve na kraju ispasti sa mojim dijetetom.

A sto se tice tvog malog mozda je zaista to samo neka faza, mozda mu treba malo vremena dok mu se sve to slozi u glavici :)
Interesuje me samo kako se sporazumjeva npr. u obdanistu? Jel i tamo mjesa oba jezika?

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Problemi sa govorom
8.4.2013 15:06:19   
hanabanana
Moja drugarica živi u Engleskoj, udata za italijana.
Njeno dvoje djece pričaju tri jezika.
S njom - hrvatski
S njim - talijanski
U školi engleksi.
I bez problema se prebacuju s jednog na drugi, tj treći.

< Poruku je uredio hanabanana -- 8.4.2013 15:07:18 >

(odgovor članu Gucci)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Problemi sa govorom
8.4.2013 20:15:37   
Hanady RR
http://www.ringeraja.ba/forum/Djeca_u_dvojezicnoj_sredini/m_94574/tm.htm

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Problemi sa govorom
29.5.2013 19:51:46   
mnn
da ne otvaram novu temu ovdje cu sve napisati..bili smo jucer ja i alex kod pedijatrice sve uredu visina tezina itd..sad ulazimo unutra u ordinaciju ona ga zove i pita kako se zoves koliko godina imas..sad je onako ostao..rekao joj je ja se zovem aleksanal jer nezna reci R imam 4godine .pita ona njega ajde mi pokazi sa prstima i on pokaze..ona ga na to pita koja je ovo boja..na kraju svega kaze ona meni djete vam ne izgovara dobro sva slova tj slovo r nezna reci bilo bi dobro da se obratite logopedu,on je još mali ali eto ima taj problem..pitala ga je jos sto bi bilo da s eizgubis alex na to ja nisam nikada sam imam mamu i tatu znam gdje dida i baka zive..i mamin mobitel znam..a ona ok ..djete je na kraju bilo toliko nervozno da joj je rekao da je dosadna ...a ona se sokirala..ja sam joj na fini nacin objasnila d aje on djete od 4godine a da ne moze ocekivati da sve zna...sto vi mislite o tome?zanima me da li su vasa djeca pricala cisto sa 4godine...

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Problemi sa govorom
29.5.2013 19:58:46   
Hanady RR
Možda bi ova tema bila prikladnija

http://www.ringeraja.ba/forum/m_203742/mpage_7/key_/tm.htm
tu sam našla i ovo, anonimna je naša dadada koja se baš u sve ovo dobro razmumije sa svojim siksutvom...


IZVORNA PORUKA: Anoniman


IZVORNA PORUKA: bebacha

dok se tolerise kad djete nemoze izgovorit glasove č,š,dz

Tolerancija je do 5 god. za ove glasove koje pitaš

glasovi koji se prvi usvajaju su a, e, i, o, u
te p, b, t, d, k, g
za njima m i n,
te h, j, f, v, s, z, š, ž, nj i r
Posljednji su c, ć, đ, č, dž,
a zadnji l i lj

Ispituješ tako što djetetu kažeš da izgovori npr.- pismo, kapa, top kod glasa P itd.



IZVORNA PORUKA: bebacha

dok se tolerise kad djete nemoze izgovorit glasove č,š,dz


Tolerancija je do 5 god. za ove glasove koje pitaš

glasovi koji se prvi usvajaju su a, e, i, o, u
te p, b, t, d, k, g
za njima m i n,
te h, j, f, v, s, z, š, ž, nj i r
Posljednji su c, ć, đ, č, dž,
a zadnji l i lj

Ispituješ tako što djetetu kažeš da izgovori npr.- pismo, kapa, top kod glasa P itd.


Moja starija nije skoro pa do 5-te R lijepo govorila i odjednom počela...
ja sma sa 4 htjela logopedu pa mi rkeoše do 5-te nema potrebe...rekao mi jedna logoper u jednom neobaveznom razgovoru u slučajnom poznanstvu...pokazali se tačnim

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mnn)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Problemi sa govorom
29.5.2013 20:07:06   
smajli80
Evo ima i ova tema pa ako može da pomogne

http://www.ringeraja.ba/forum/m_404657/mpage_3/key_/tm.htm

_____________________________

Mamina velika curica 5.3.2008
Mamin mali dječak 26.1.2012.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 8
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *