|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Trudničko bolovanje...
5.9.2008 10:20:38   
tweety
Drage moje ne znam gdje tačno da stavim ovu temu,pa molim moderatore da je prebace ako je na krivom mjestu.

Zanima me da li neko zna iz iskustva koliko prije žena može otići na trudničko?Da li je to 21 dan ili mjesec ili 42 dana?

Unaprijed zahvaljujem!user posted image


_____________________________

Prince `05
Princess `08

Ente kalbii, ente kullun fii hajatii..."Moje si srce, sve si u zivotu mom..."
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 10:29:49   
blondi
Mislim da je to utvrđeno Pravilnikom o radu institucije u kojoj je trudnica zaposlena. U frimi u kojoj ja radim to je 28 dana prije predviđenog termina poroda (uz, naravno, prilaganje ljiečničkog uvjerenja).

(odgovor članu tweety)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 11:57:24   
Romali
Hi user posted image , 28 dana prije termina možeš ,a ne moraš . Ja sam otvorila bolovanje 20 dana prije termina.

_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu blondi)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 11:58:41   
mamina princeza
Mozes otici na porodiljsko bolovanje 28 dana prije predvidjenog termina. Mislim da to ne zavisi od firme nego je tako propisano zakonom.


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 12:08:17   
Happy
U našoj firmi je mjesec dana prije termina... Tada moram otići. MIslim da je to od firme do firme, oko 28 -30 dana.

_____________________________

Gospodaru moj,
kad ja zaboravim Tebe,
nemoj Ti zaboraviti mene.


Naš dječak je došao 04.01.2010.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 13:02:38   
mamina princeza
Mozda su ti oni to zaokruzikli - jer znam da kada sam ja otvarala porodiljsko prije cca. 3 mjeseca najranije kada se zakonski moglo otvoriti je 28 dana. Znam jer sam se i sama mnogo pitala oko toga posto sam bila poseban slucaj na komisijskom bolovanju radi cuvanja trudnoce pa mi je bilo bas bitno znati kada je moguce otvoriti porodiljsko bolovanje i tacno sam ga otvorila taj dan cim sam mogla 28 dana prije termina.

_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 13:24:52   
Crvena
28 dana prije termina možeš ,a ne moraš . Ja sam otvorila bolovanje na dan poroda



_____________________________

Volite svoju djecu i kad su kriva, jer će ih život kažnjavati i kad nisu.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 13:32:30   
Happy
Valjda to onda zavisi beki od firme do firme. Ja moram na mjesec prije... Već su sada pisali radi budžeta... Mislim i da zakonski moraš user posted image

_____________________________

Gospodaru moj,
kad ja zaboravim Tebe,
nemoj Ti zaboraviti mene.


Naš dječak je došao 04.01.2010.

(odgovor članu Crvena)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Trudničko bolovanje...
5.9.2008 22:42:36   
mamin sin
Zakonom je propisano da imas pravo 28 dana prije termina otvoriti bolovanje, naravno uz nalaz, ali nisi obavezna. Ja sam otvorila 7 dana prije. Ali isto tako mislim da firma moze to urediti svojim Pravilnikom, kao sto uredjuju i duzinu trajanja porodiljskog, pa je negdje 1 god koliko i jeste zakonski, a negdje 6 mj pa caki 3 mj.
Samo nisam sigurna ali mislim da se tih 28 dana racuna kao trudnicko bolovanje a onda da ti od dana poroda (ili termina user posted image ) tece porodiljsko, godinu po zakonu. user posted image

(odgovor članu Happy)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Trudničko bolovanje...
6.9.2008 11:04:35   
Skvo RR
Trudnicko bolovanje....cuvanje trudnoce mozes otvoriti do 42 dana (doktor ti treba napisati na nalazu morovanje), a poslije toga ides na komisiju...a porodiljsko mozes 28 dana prije termina ili od datuma poroda...sve zavisi od toga kako dogovoris u firmi.

(odgovor članu mamin sin)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Trudničko bolovanje...
10.9.2008 14:03:43   
mynxlee
vidim da neke trudnice brcu trudnicko i porodiljsko. prvenstveno treba razlikovati trudnicko od porodiljskog bolovanja.
trudnicko bolovanje se moze dobiti do 28 dana prije termina poroda, a ono moze trajati sve zavisno od dijagnoze koja je postavljena. doktor kao pojedinac moze dati najduze 14 dana trudnickog bolovanja, a sve preko toga daje Komisija zavisno od postavljene dijagnoze.
porodiljsko bolovanje se moze traziti 28 dana prije predvidjenog termina poroda, a ako se tad ne ode, duznost poslodavca je da svog radnika uputi na bolovanje 7 dana prije poroda. opet, sve je volja radnika.


_____________________________

Jedina pahuljica koja je sletila 21.12.2008. godine, sletila je u moje narucje i zove se Ivan.

S jesenjim liscem dosla je i Antea 28.10.2010. i sletila u mamine ruke.

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Trudničko bolovanje...
6.10.2008 21:13:18   
Di
Drage moje,
 
Planiram uzeti trudnicko bolovanje 28 dana prije poroda.  Sto me konkretno zanima je ko snosi troskove place i doprinosa da li je to duzan poslodavac tih privih 28 prije poroda a poslije poroda ides na kanton? Da li neko zna nesto vise o ovome? 
 
Hvala vam
D,

(odgovor članu mynxlee)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Trudničko bolovanje...
6.10.2008 22:01:40   
mirnac
Haj Di,
ja sam prije 3 godine radila kratko na tim poslovima u racunovodstvu. Ono sto se sjecam i sto sam sigurna je:
apsolutno ih ne interesuje datum poroda, ti kad odes na porodiljsko bolovanje ( 28 dana ili 7) tebi od tog datuma se racuna godina porodiljskog za koju kanton placa naknadu za porodilje ( osim u HN kantonu, tamo ne placa kanton ni marke)
Placanje je razlicito od kantona, nekad placa firma pa refundira od kantona nekad ide direktno od kantona na racun (koliko se sjecam) ali uglavnom stignu pare kome trebajuuser posted image
Konkretno u mom slucaju -  otvaram porodiljsko bolovanje 15.10, i ako Bog da porodim se u terminu 14.11. Necu dobiti ni od koga nista dok ne rodim, i dok ne dodje u firmu rjesenje od kantona.
Nisam ti puno pomogla, ali to je ono sto sam sigurna, za doprinose stvarno se nesto ne sjecam.
kako si inace? Zarmi nisi bila rekla da ides u inostranstvo da se porodis?
pozzz
m.

(odgovor članu Di)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Trudničko bolovanje...
6.10.2008 23:01:34   
mamabb
Draga Di,
bolovanje do 42 dana: plaću i doprinose snosi poslodavac, preko centar za socijalni rad.
Znači ti ćeš za tih 28 dana(manje ili više zavisi kad se porodiš), makar bi trebala , jer je to trudničko bolovanje a ne pordiljno (od dana poroda), primiti plaću kao da si radila, odnosno, sve je regulisano pravilnikom i politikom firme u kojoj radiš :visina plaće itd. Ti njima samo moraš donijeti 1. u mjesecu doznaku od dr-a koji ti je propisao bolovanje.
Konkretan slučaj:
Žena imala rizičnu trudnoću u jednoj firmi kojoj sam ja vodila knjige i otišla odmah na bolovanje i svakog mjeseca njen muž je dostavljao doznaku i ona je primala plaću kako sam gore i objasnila, do 42 snosio poslodavac ostalo centar za socijalni rad a nakon poroda primala porodiljnu naknadu godinu dana u visini u kojoj je ona tada bila propisana i poslodavac joj je plaćao PIO i porez na plaću a zdravstveno centar.
Porodiljnu naknadu koju budeš primala godinu dana, odnosno dok ti traje porodiljsko, ćeš ostvariti tako što ćeš u centar za socijalni rad odnijeti dokaz o isplaćeni plaćama i i uplaćenim doprinosima za posljednjih šest mjeseci (to treba da dobiješ u računovodstvu svoje firme), rodni list djeteta, mjesto prebivališta CIPS i M-2 kopiju obrazac - prijava u PIO (to isto u računovodstvu) i čini mi se da je to to od papira. Na iznos naknade zdravstveno ti plaća socijalno a PIO poslodavac. E sad, neke firme to sve ''izganjaju'' za svoje uposlenice i isplaćuju im plaću a onda socijalno njima refundira isplaćeno pa se isto tako može desiti da se prima plaća veća od propisane naknade s tim da poslodavac na razliku plaća sve doprinose  a to je opet regulisano pravilnikom firme.
Sve informacije ćeš dobiti u centru za socijalni rad i u računovodstvu svoje firme jer se sve razlikuje od kantona do kantona.
Nadam se da sam ti pomogla


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu mirnac)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:01:32   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Nellica

Drage moje dobro jutro,

Vidim da ste pretresle temu oko porodiljnog, meni je moja dr. otvorila bolovanje sa 37 - om nedjeljom trudnoće, ja je molila da mi otvori obično bolovanje , a porodiljno od datuma poroda, nije htjela,
rekla mi je da mi po zakonu od 37-e n. mora otvoriti porodiljno, a ja znam da nije tako.

I tako je ona meni ukrala jedan lijepi mjesec sa mojom bebom , po rješenju, na posao se moram vratiti tačno na dan kada moja cura napuni 11 mjeseci ....


Draga zakon je izričit da se bolovanje ako već jesi na bolovanju prije datuma termina mora odtvoriti 28 dana prije...zaniči ovo bolavne koje je tebi prije ovih 28 dana je bolovanje do 42 dana, a ostalo samo onih 28 dana prije je trudničko bolovanje. Doktorica nije pogriješila...ona je očito jedna od onih koje poštivaju zakonske norme...mislim to baš nije super u ovome slučaju ali ipak zakon jeste takav te se netrabš na nju ljutiti. kako si tako dugo na bolovanju predpostavljam da imaš godišnjeg odmora koji nisi iskoristila pa ti sugerišem da već sada tražiš ostatak godišnjeg .


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:12:28   
Nellica
Draga Hanady,

Vjerujem ja da je ona postupila po zakonu, ali koliko sam shvatila u tom istom zakonu postoje i rupe,
mene su čak u mojoj firmi pitali zašto me do poroda dr. ne vodi na običnom bolovanju tom do 42 dana, jer sam ja radila do 37-e n. trudnoće.

Na moju sreću ja od firme imam plaću i doprinose 100% za vrijeme porodiljnog.

_____________________________

5.12.2009.
28.04.2011. Mamina dva anđela!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:17:07   
Nellica
I da godišnji imam cijeli za 2010.

_____________________________

5.12.2009.
28.04.2011. Mamina dva anđela!

(odgovor članu Nellica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:25:46   
shejla
IZVORNA PORUKA: Nellica

Draga Hanady,

Vjerujem ja da je ona postupila po zakonu, ali koliko sam shvatila u tom istom zakonu postoje i rupe,
mene su čak u mojoj firmi pitali zašto me do poroda dr. ne vodi na običnom bolovanju tom do 42 dana, jer sam ja radila do 37-e n. trudnoće.

Na moju sreću ja od firme imam plaću i doprinose 100% za vrijeme porodiljnog.


i meni su isto tako rekli u  firmi - pa sto otvaras ranije?! Ali, eto ja procitala da je po zakonu 28 dana prije termina i uzela potvrdu od dr. i onda mi se nije dalo ponovo ici i traziti novu potvrdu... Ja cu na posao kad Lamiji bude 11 mjeseci i 10 dana user posted image  
Ali nema veze....ima godisnji... pa cu malo na posao, pa onda godisnji user posted image

_____________________________

29.3.2009. rodila se ljubav najveca...mamina curica Lamija :)



(odgovor članu Nellica)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:30:20   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Nellica

I da godišnji imam cijeli za 2010.


do 30.6 ove godine piši firmi zahtjeva da ćeg godišnji koristiti u 11 mjesecu...vidim porodila si se 5.12. da te imaju u obziru kada bude aBd regres inače lako možeš pravo na njega izgubiti. vodite računa o ovome


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nellica)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:31:48   
malena_t
Za porodiljsko odsustvo koliko znam nije moranje da se otvori 28 dana pred termin. Ja sam recimo čuvala trudnoću, išla svaki mjesec na komisiju i imala 100 posto platu. Onda sam iskoristila starog godišnjeg što mi je ostalo, pa iskoristila 12 dana novog, pa bila još tri dana na običnom bolovanju, i otvorila porodiljsko s danom poroda. Ističe mi 21. marta, pa ću onda još pet dana na godišnji...Ako mi ne dadnu otkaz user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

< Poruku je uredio malena_t -- 24.2.2010 9:32:35 >


_____________________________

21.03.2009. rodio se majkin sin

(odgovor članu shejla)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:55:23   
Nellica
Hanady,
Znači li to ako ne budem koristila ( tražila god. odmor ) iz 2010, u tekućoj godini da nemam pravo na regres????

_____________________________

5.12.2009.
28.04.2011. Mamina dva anđela!

(odgovor članu malena_t)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 9:56:41   
Nellica
Draga shejla,

kod mene u firmi je takav haos oko godišnjih, a ono uzeti tipa dan, dva ... uvijek napravi pometnju i urnebes...nažalost....

_____________________________

5.12.2009.
28.04.2011. Mamina dva anđela!

(odgovor članu shejla)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 10:00:16   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Nellica

Hanady,
Znači li to ako ne budem koristila ( tražila god. odmor ) iz 2010, u tekućoj godini da nemam pravo na regres????

da

godišnji odmor u najmanjem zakonskom obliku 8 min. 12 dana) moraš koristit u godini u kojoj na njega pravo ostavruješ da bi imala pravo na regres....kako u tvom slučaju ti si do 11 mjeseca 2010 godine na trudničkom...a regres se isplaćuje od aprila do jula otprilike ...piši se na planu za godišnji odmah poslije trudničkog radi regresa inače će te preskočiti kulturno...nebi bila prva kojoj se to desilo. još ako si u zdravstvu zaposlena neće ti namjerno reći za to....čak postoji mogućnost da ti kažu da ovo nije istina ali ti insistiraj.user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nellica)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 10:03:02   
Nellica
Hvala ti za info, idem odmah pisati za god. odmah po isteku trudničkog, da me ne zakinu za regres.

_____________________________

5.12.2009.
28.04.2011. Mamina dva anđela!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Trudničko bolovanje...
24.2.2010 10:06:49   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Nellica

Hvala ti za info, idem odmah pisati za god. odmah po isteku trudničkog, da me ne zakinu za regres.

user posted image user posted image user posted image
jedna moja kolegica meni tako prošle godine nosi 155 KM i pred svima mi daje vani na tarasi...ja je gledam¸...kaže ona jarane tvoje su umalo me zajuser posted image za regres dali nam 360 realno tvoje je pola...e kad se nisam upiškila od smijeha majkemi. narvno nisma uzela al je bila orginalana od sreće što je strefi lova nenadano user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Nellica)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *