|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuju ka...
30.6.2009 12:39:19   
Amelaa RR
Jutros procitah u novinama da od prvog jula na snagu stupa novi zakon o akcizama.
To znaci da proskupljuju prije svega cigare, a onda kafa, alkohol.
Ja licno ne pusim, ali pusi muz jednu do jednu ipo kutiju dnevno, ali ipak mislim da ce sada ili morati smanjiti.
Iako smatram da ovaj zakon ne ide u korist penzionerima, i svima onima kojima je jedini cejf u ovom teskom vremenu ispijanje kafe uz cigaru. Sta vi mislite o tome?

Predstavnički dom parlamenta BiH usvojio Zakon o akcizama: Zarada 300 miliona na cigaretama i alkoholu

user posted image
Predstavnički dom parlamenta BiH svojio je 27.05.2009. godine Zakon o akcizama BiH kojim se trošarine na alkohol, cigarete i kafu povećavaju, a uvodi posebna dadžbina od deset feninga na gorivo. Ministar finansija BiH Dragan Vrankić tvrdi da će usvajanjem ovog zakona prihodi BiH porasti za oko 300 miliona KM godišnje. "Znamo da ovo nije idealan zakon jer nismo obuhvatili niti poljoprivredu, niti bezalkoholna pića. Ali, ovo je jedini mogući prijedlog u ovom trenutku. Stalno se postavlja pitanje dodatnog oporezivanja luksuza, ali entiteti jednostavno nisu željeli da ovim zakonom to rješavamo jer oni žele da direktnim porezima oporezuju luksuz", kazao je Vrankić na sjednici Predstavničkog doma. Usvojenim prijedlogom zakona akcize na maloprodajnu cijenu svih cigareta bit će 42 odsto, plus 15 feninga po svakoj kutiji prodatih cigareta. Još važećim zakonom akciza iznosi 49 odsto na maloprodajnu cijenu. Novim zakonom uvodi se drugačiji model obračuna, tako da se povećanje odnosi na fiksnih 15 feninga po kutiji. Predviđenim povećanjem akciza za kafu, umjesto sadašnje jedne KM, za kilogram sirove kafe akciza će biti 1,5 KM, a za kilogram pržene kafe akciza će biti tri KM umjesto sadašnjih 2,5 maraka. Akciza na alkohol i alkoholna pića iznosit će 15 KM, a za voćnu prirodnu rakiju osam KM po litru. "Ovim zakonom uvodimo red na tržištu i u određenoj mjeri dodatno štitimo domaću proizvodnju", rekao je Bajazit Jašarević, poslanik SDA. Poslanici parlamenta BiH jučer su izglasali i set zakona kojim se formira poseban podračun na jedinstvenom računu BiH za prikupljanje nove takse za gorivo. Ova sredstva bit će iskorištena za gradnju autoputeva. Jučer je u prvom čitanju i skoro bez rasprave usvojen i Zakon o zabrani diskriminacije u BiH. Ovaj zakon je jedan od šest preostalih uslova za ukidanje viza za građane BiH. Odgođeno je izjašnjavanje o izmjenama Krivičnog zakona BiH kojim se negiranje genocida i holokausta proglašava krivičnim djelom.

http://www.ekapija.ba/website/bih/page/237750

< Poruku je uredio Amelaa RR -- 30.6.2009 12:42:04 >


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 12:48:47   
mišur
Ja radila na njemu, tj. na Pravilnikuuser posted image user posted image .
Ako nekoga nešto bude zanimalo, slobodno se javite...
Vidim da su obveznici bukvalno u haosu, već dva dana nam zvone neprekidno telefoni..
Istina je da će poskupjeti cigarete najviše, ali ni blizu onome koliko se najavljuje..
Ja sam prva pušač, pa mi baš nije drago, ali šta je tu je..
Bar ne pušim skupe cigareuser posted image

< Poruku je uredio mišur -- 30.6.2009 12:52:58 >

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 12:56:06   
Blue rose RR
Bona mišur što ne poveća ovaj postotak akciza user posted image .
Što se mene tiče nisam pušač, ne konzumiram alkohol, ali pijem kahvu ...isto važi i za mog muža (kojeg moram pohvaliti da od prije 12 dana pokušava da prestane, tj. nije zapalio niti jednu cigaretu) ...user posted image user posted image user posted image user posted image ...

U svakom slučaju slažem se sa faktom da svaki luksuz, treba i mora biti oporezovan i to debelo.
Ipak ako je to jedan od načina da se stane u kraj sa malverzacijama države, i nas kao naroda koji u njoj žive, kao i da se budžet napuni ... bujrum ...

Svaki čejf se plaća ...

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 13:10:07   
tea lana
 I dalje pusiti,i dalje cu piti kafu a po nekad i alkohol popiti.Nije ovo prvi put da nesto poskupi.

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 13:31:23   
almai
mm i ja smo pusaci i nije mi krivo neko poskupe svi luksuzni artikli,ako ce ovo doprinijeti budzetu ovo drzave BUJRUM!Samo sto nevjerujem u to,opet ce oni svoje dzepove napuniti,a gradani BiH ce ispastati u tome.Kad poskupe ti luksuzni artikli ,zasto onda nestave popust na sve osnovne zivotne namirnice bar 15%user posted image .Gdje je logika da u vecini zapadnih zemalja litar mlijeka kosta 55-65centi ,a kod nas 1,60kmuser posted image user posted image

_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu tea lana)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 13:41:15   
Blue rose RR
U Bosni sam odavno prestala tražiti logiku ... otišla sa Titom user posted image .

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 14:20:14   
Amelaa RR
user posted image user posted image Mišur pa sta rece koliko bi npr. trebale kostati cigare koje su sada 2,50 KM?
I ja sam za to da svaki luksuz treba biti u pravom smislu luksuz, al zato trebaju pojeftiniti one stvari tj;namjerinice koje se najvise koriste, mama alma je navela mlijeko i zaista je tako.
Evo sad ja iz prodavnice, kad covijek prije mene kupuje cigare, a prodavacica mu kaze jos danas po ovoj cijeni, sutra vec druge cijene.


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 14:22:20   
mišur
Kod nas je sve naopako, nažalost...
Bogati se i dalje bogate, siromašni dalje tonu...
Mi smo, ja mislim, jedina zemlja u kojoj se plaća PDV na hljeb, mlijeko, dječiju hranu...
Nekom je tako u interesu...

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 14:29:52   
mišur
Akciza na cigare će biti maloprodajna cijena sa uključenim PDV pomnoženo sa 42% i na to se dodaje 0,15 KM.
Novu cijenu cigareta će sami prodavci određivati, ali mi predviđamo da će se popeti u prosjeku za najviše 0.80KM. To je prosjek...
To opet zavisi od trgovca i njihove marže, kao i od cijene cigareta.
Npr.Marlboro i te skuplje cigarete će najviše poskupiti...
I biće situacije da će u jednom kiosku biti jedna cijena cigareta, a u drugom drugačija, a da se radi o istim cigarama...Upravo iz razloga što trgovci sami određuju cijene...

Konkretno Carelia koja košta 2,50 KM x 42% +o,15KM = 3,70KM, što znači da će poskupiti 1,20 KM.
To je u slučaju da prodavci zadrže ovu staru cijenu cigereta..

< Poruku je uredio mišur -- 30.6.2009 14:43:04 >

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 15:07:54   
Romali
IZVORNA PORUKA: mišur


Konkretno Carelia koja košta 2,50 KM x 42% +o,15KM = 3,70KM, što znači da će poskupiti 1,20 KM.
To je u slučaju da prodavci zadrže ovu staru cijenu cigereta..


UH! user posted image ili user posted image Sve žene u mom kolektivu dime Careliu,a ja sam nepušač.
Možda napokon budem mogla disati na radnom mjestu user posted image

Svaki 'luksuz' košta, samo što je nama u BiH to ,zaista ,možda jedini luksuz. Drugi, skuplji, se ne može priuštiti.


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 15:12:48   
Amelaa RR
Ma misure tako ti je to uvijek, pa eto moj hairlija pusi cigare 2,50 aura super light
Ma otrov kako god...i koliko god on kostao.


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 15:20:43   
mišur
Moj mužić puši Davidoff koji košta 3,50KM...
Sad će ga se baš napušitiuser posted image user posted image user posted image
Ja pušim Evu koja košta 1,5KM, ali taman sam htjela da ih ostavim, tako da mi dobro dođe..

(odgovor članu Amelaa RR)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 15:56:29   
dina_89
Ne pusimo i ne pijemo kafu ni mm ni ja, jedino sto kad izadjemo nesto malo popijemo ali ja svakako sad ne smijem zbog dojenja user posted image user posted image user posted image ...mada kad je alkohol upitanju trebalo bi jos vise poskupiti,najvise zbog ove djece koja se opijaju...

_____________________________

08.06.2009 godine -nasa princeza & Sarah &

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 16:03:15   
Amelaa RR
IZVORNA PORUKA: mišur

Moj mužić puši Davidoff koji košta 3,50KM...
Sad će ga se baš napušitiuser posted image user posted image user posted image
.

user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Kraljica si, moj je pusio i sad nekad Marlboro light al je na vakat preso na blaze...


_____________________________

1. ICSI Bahceci-Sarajevo
22.07.2013pocetak bockanja
04.11.2013 Beta 1:(
2. ICSI Bahceci-Sarajevo
26.06.2015 - Beta 73-80 biohem
3. 17.11.2015 Beta 0,1
4. 30.09.2016 Beta pozitivna
10.11.2016 Spontan
5. 2018 FETBahceci Beta pozitivna

(odgovor članu mišur)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 18:48:44   
breskvicaa
IZVORNA PORUKA: almai

mm i ja smo pusaci i nije mi krivo neko poskupe svi luksuzni artikli,ako ce ovo doprinijeti budzetu ovo drzave BUJRUM!Samo sto nevjerujem u to,opet ce oni svoje dzepove napuniti,a gradani BiH ce ispastati u tome.Kad poskupe ti luksuzni artikli ,zasto onda nestave popust na sve osnovne zivotne namirnice bar 15%user posted image .Gdje je logika da u vecini zapadnih zemalja litar mlijeka kosta 55-65centi ,a kod nas 1,60kmuser posted image user posted image

sa pvim se potpuno slazem jer ce građani BIH opet biti zadnja rupa na sviralu a pogotovo penzioneri koji su na minimalcu mislim da to nije u redu jer se danas jeftinije obuci a skuplje najesti sto definitivno nema nikakve logikeuser posted image

< Poruku je uredio maida_sa -- 30.6.2009 18:49:10 >


_____________________________

Ono sto te ne ubije to te ojaca...

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 20:36:36   
Chuchi
Jeeeee user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Valjda me sad cojk nece tusiti svojim dimom.. khkhkh I valjda cemo manje trositi paste za zube user posted image user posted image
Ako ne prestane pusit, istjeracu ga iz kuce... user posted image

P.S. sad se sjetih, a ko ce mi onda djecu hranituser posted image user posted image

_____________________________

Samo su tri muškarca u mom životu ;))

(odgovor članu breskvicaa)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 22:51:17   
Dragička
opet im fali para

_____________________________

2x AIH=0
3x IVF=0
nada umire zadnja

(odgovor članu Chuchi)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
30.6.2009 23:55:45   
Chuchi
Sto se tice ovih nasih politics, matematika im je ravna nuli! Kad je o njihovim dzepovima rijec, onda se itekako dobro
razumiju. Cuj molim te: cijena cigara + PDV x 42% +0,15 !!! Sta im je ovdje 42% a sta 0,15 ??? Ma samo da napune
budzet ko fol, a da imaju vise da ukradu... uhhhuhh

_____________________________

Samo su tri muškarca u mom životu ;))

(odgovor članu Dragička)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 0:04:07   
adannn
Uh,ovo mi se nimalo ne sviđa.user posted image ...Pušim,bez kafe ne mogu da živim,bar mi alkohol nije porokuser posted image user posted image user posted image user posted image ali eto preživjet će se....


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu Chuchi)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 0:50:19   
dana3
Taj  je uslov za ukidanje viza gradjanima BiH bezze.jeste im uslov eeeeeee bas bez veze.
Ukinuti vize se moze i bez toga.Niko ne moze ostati u nekoj od drzava i onako.Hrvatska odavno nema vize.imas pavo bez vize da budes tri mjeseca,nemas radnu dozvolu sa tim i sta ces raditi onda u stranoj drzavi.niko te dzaba nece toliko drzati-ali da se vratimo na temu-evo ovde je skupa i cigara i pice pa kad uporedis sa primanjima ovde dodje ga na isto kao i BiH ali se opet pusi i pije kahva i alkohol.
Kad sam bila u Bosni pusila sam,kad sam dosla ovde pusila sam-prestala sma zbog svog bebana i ne mislim poceti.MM nikad nije pusio niti misli poceti.tako alkohol-ali kahvaaaaaaaaa to mu ne diraj user posted image user posted image user posted image

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu adannn)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 0:54:05   
adannn
IZVORNA PORUKA: dana3

Taj  je uslov za ukidanje viza gradjanima BiH bezze.jeste im uslov eeeeeee bas bez veze.
Ukinuti vize se moze i bez toga.Niko ne moze ostati u nekoj od drzava i onako.Hrvatska odavno nema vize.imas pavo bez vize da budes tri mjeseca,nemas radnu dozvolu sa tim i sta ces raditi onda u stranoj drzavi.niko te dzaba nece toliko drzati-ali da se vratimo na temu-evo ovde je skupa i cigara i pice pa kad uporedis sa primanjima ovde dodje ga na isto kao i BiH ali se opet pusi i pije kahva i alkohol.
Kad sam bila u Bosni pusila sam,kad sam dosla ovde pusila sam-prestala sma zbog svog bebana i ne mislim poceti.MM nikad nije pusio niti misli poceti.tako alkohol-ali kahvaaaaaaaaa to mu ne diraj user posted image user posted image user posted image

user posted image user posted image user posted image Tako je,ja mogu bez tri obavezna obroka,bez alkohola,cigara.....jedino mi vodu i kafu ne dirajuser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Nejra 28.02.2008



(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 3:28:27   
camm
uh nek skuplja koliko hoce user posted image user posted image user posted image
ja nedam svoj merak nikom user posted image cigare kafa ...mmmm
pa znaju oni sta se najvise kupujeuser posted image user posted image user posted image



user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image






_____________________________

Ja tek sada kuzim da ne kuzim, sta kuzim, sta ne kuzim, sta mi je tesko skuziti, sta ne mogu prokuziti, ali jedno kuzim...:D

(odgovor članu adannn)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 11:18:19   
almai
jaoooo jutros ludnice u prodavnicama.Ljudi psuju prodavacicama sto nemogu im prodati cigare kao da si one krive,a tek im je maloprije stigao cijenovnik o cigarama.ronhil,vatler su otisle na 2,5km.Drina je na 1,5km,dok su drine tvrdo pakovanje otisle na 2km,a aura je ostala ista cijenauser posted image bar sad za sada.
Zao mi je penzionera zasto nisu ostavili bar drinu obicnu na 1,2km a ostale nek idu gore ali mi je i drago sto moje nisu poskupileuser posted image


_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu camm)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 11:32:46   
budućamama
Kad sam zatrudnila, prestala sam pušiti jer su mi se, nekom ludom srećom, zgadile...
Sada sam pri kraju 6-tog mjeseca i mučnine su davno prestale. Samo me još jaka volja drži da ne zapalim. Čak sam stvorila u glavi mentalnu sliku o tome kako ja uvlačim dim, a moja se bebica u stomaku guši od dima i kašljeuser posted image
Definitivno će mi biti lakše ustrajati u nepušenju i sad s ovim valom poskupljenja cigareta, a i kafu sam smanjila kako sam prestala pušiti...
Gadna ovisnost...
Ipak, da ne odem off topic, žao mi je svih pušača, jer kao bivši pušač znam koji je to ćeif (iako je loše za zdravlje). Ipak ispade istinita ona narodna:
Svaki ćeif se (skupo) plaća...

_____________________________

Una 18.10.2009.
Azra 05.08.2013.
_____________________________

Ako želiš dugu, prvo se moraš pomiriti s kišom....

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Usvojen novi zakon o akcizama, poskupljuj...
1.7.2009 13:45:54   
Gigana
ja sam se zato fino obezbijedila juče kupivši poveću zalihu cigareta, a onda me muka uhvatila kad vidjeh koliko sam para potrošila i koliko ću se otrovati od toga.....ali, džaba, nepopravljiva sam!

_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu budućamama)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *