|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Uzgoj u plasteniku
27.11.2012 20:45:54   
Hannan
Nadam se da na forumu imamo zenica koje se bave plastenickom proizvodnjom povrca i koje su spremne dati poneki savjet.

Muz i ja smo napravili mali plastenik, tek da imamo za nas nesto povrca ,s obzirom da nemamo bastu dosli smo na ideju da iskoristimo 15-ak kvadratnih metara i pokusamo nesto uzgojiti.

Za sad planiramo staviti mladi luk, salatu, spinat, blitvu, rotkvice...za proljece ce mo vidjeti.

Mladi luk sam skuzila da se sadi na oko 4-5cm, sirina gredice 8-10cm?
Kako sa salatom,spinatom, da li prvo posijati sjeme grupno pa ga poslije rasaditi, ili odmah sjeme sijati, koliki razmak?

Sta bi jos moglo u ovoj jesenjem periodu da se zasadi?
Da li koristite neke prirodne odbrane od bubica isl nametnika(koje), ili koristite hemiju?


_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Uzgoj u plasteniku
27.11.2012 22:38:04   
Dida79
Odlicna ideja user posted image

Za luk

Kako imas mali prostor na raspolaganju moj ti je savjet da ga sadis na manjem razmaku jer ces ga prepostavljam koristit kao mladi lluk tako da nema potrebe da razmak izmedju glavica bude veci od 2-3cm maksimalno tako ce rasti u visinu i dobit ces super mladi luk

A salatu i spinat sadis tako sto napravis male gredice i grabljama napravis male brazdice ne dublje od 2 -3cm otprilike i onda kroz prste ubacujes sjeme i onda lagano grabljama navuci zemlju.
Kasnije kad ponikne rascupas visak tako da razmak bude negdje oko 20 cm otrilike a taj visak mozes iskoristiti da dosadis tamo gdje nije poniklo

Sto se tice hemije nemas potrebe nista da koristis dovoljno je da ako imas stajskog djubriva da pospes po zemlji i onda prekopas istu da bi djubrivo otislo u dubinu


(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Uzgoj u plasteniku
27.11.2012 23:38:32   
Hannan
Nadala sam se Dida da ces se ti javiti...hvala puno.

E super, danas smo stavili stajsko, uzhasovali, sutra sam mislila to prekopati da dobro usitnim, pa s bismilom posijati. Dobar savjet za luk, bas ga mislim samo kao mladi za salatu koristiti znaci bas gusto mogu bez brige.
Ja imam iskustva u sijanju na njivi, ali ovo mi sve ko spansko selo, kako ko cuje sta radimo reda savjete user posted image .

Jesi l iti vec zasijala svoje?


_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 8:22:27   
Nedi
Ove godine sam se prvi put susrela sa plastenikom i sadnjom. Veze nisam imala o tome. No mm je naucio kroz posao dio a i sveki je expert tako da nam je skoro sve uspjelo. Da nije bila suša imali bi i izvan plastenika svega. Sveki je posadila kadifice na oba ulaza plastenika jer one prirodno tjeraju baje. Hemiju nikakvu ne koristimo. Sad je pripremljen jos jedan dio livade izvan plastenika i tu cemo mm i ja nesto staviti na proljeće. Daj Bože da od nase ruke nesto uspije al meni je to super zabava za poslijepodne. Mi se izbudalesemo samo tako. Dijete je naucilo sta je paprika, paradajz i kako raste itd jer je do sad mislio da svo povrće raste na tezgi ili u konzumuuser posted image

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 9:14:21   
Hannan
Joj kako se veselim svakom postu.

Ja sam odrasla u porodici gjde se uvijek sijala bastica, i aktivno sam pomagala roditeljima u tome tako da dosta toga znam, ali su me drugi isprepadali da uzgoj u plasteniku i basti nije bas isto. Sad zivim u kuci ali nemamo svoju zemlju, ono oko kuce travnjak, cvijece i to je to...e jedan dio u cosku mi smo stavili taj plastenik, nista specijalno ja i muz drveni napravili, pa ako bude uspijevalo kad ovaj istruhne radicemo sa cijevima malo profesionalnije.

Kadifice koje sadis, to su one male , niske zute?

Kako ste se nosile prosle zime sa onim minusima, kod nas je islo do -20, je li hladnoca unistila zimske zasade?



_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 9:20:31   
Nedi
Tu gdje je nas plastenik jos uvijek niko ne zivi i tek ovo proljece je dosao i plastenik tako da ne znam kako podnosi zimu. Imaju negdje slike na RR. Kadifice su one standardne narandžaste i nisu skroz niske nego one malo visočije cini mi se 30CM.
Nisam nikad imala posla sa zemljom ja sam tipicno asfaltčeuser posted image Ali mi je to stvarno super zanimacija.
Nadam se da nece biti visok snijeg koji moze srusiti plastenik jer ako zatrpa cestu do tamo necemo moci doci i skidati snijeg.
Odoh vidjeti gdje su slike...

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 13:38:08   
Dida79

Mi nemamo plastenik jos uvijek jer smo se bazirali na uzgoj jagoda na otvorenom.Imamo bastu i tu zaista svega ima ove godine smo cak imali i lubenicu nasu i mogu vam reci da je bila preslatka male su bile ni jedna nije vagala vise od 2 kg ali mi smo bili prezadovoljni user posted image

Prvo smo krenuli iz zabave sa jagodama posadili par redova cisto da vidimo kako se snalazimo.Sljedece godine mm i ja smo kao mala djeca obilazili oko njih cupkalu travu,brojali svaki behar radovali se svakoj zreloj koju smo ubrali.Te iste godine upoznamo poloprivrednog tehnicara koji nam je ponudio svoju pomoc ako se odlucimo na ozbiljan uzgoj
Naravno mi smo to objerucke prihvatili imamo nasu zemlju na parceli imamo vodu sto je najvaznije tako da sad imamo pod zasadom jagode negdje oko 3,5 duluma

Ovo je slika od ovogodisnjeg roda

user posted image

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 13:46:11   
Nedi
Moje slike su na chat temi RR razgovori august negdje na 365 straniuser posted image

Dido super izgledajuuser posted image

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 15:56:54   
Hannan
Masallah Dido, da sljedece godine urod bude jos bolji.
Da znas sta radis user posted image :)

Danas smo zasijali mladi luk, blitvu i spinat.Ostavila sam jos jednu gredicu oko 4kvadrata za salatu.
Jutros sam u male saksijice prenijela par macuhica, i jos neki cvjetic visegodisnje sitno se cvate ko lozica ne znam kako se zove da pokusam sacuvati da ne kupujem u proljece, unijela sam i mindjusicu pa akd bas bude minus onda cu je u garazu pa opet iznijeti.
Sto kaze moj otac poslije sjetve ako Bog da rod i bericet da bude u ovome.

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 17:37:38   
koka i po
ja imam plastenik.
istina nije veliki ali dovoljan za nase potebe.hannan ne znam kako si rijesila sistem navodnjavanja.to je jako bitno pogotovo u ljetnim mjesecima kada su velike vrucine.mi imamo sistem kap po kap...u prevodu.....kroz plastenik prokopas male kanalice kroz koje provuces tanke cijevi.na svakoj cijevi se nalaze rupe kroz koje voda tece kap po kap i navodnjava zemlju.biljke zaljevas odstojalom vodom niposto onom koja je tek natocena.za ovo mozes napuniti obicne kante ili bukare pa neka stoje ako nemas veliko bure iz kojeg je provedeno crijevo koje navodnjava kap po kap.sve u svemu plastenik ti je jedna velika naukauser posted image
cvijece ne sijemo ,sijemo samo ono sto se pojesti mozeuser posted image
eto moj doprinos temiuser posted image
rado cu ti odgovoriti na kojekakva pitanja ako budem znalauser posted image ako ne pitacu moju mamu ona je ekpert zatouser posted image
i ko ce se drugi zarovati u zemlju nego ja i moja didiliuser posted image

_____________________________

Dva hajduka ....jedan veliki i jedan mali

Ja cu biti uvijek obicna zena, u masi neprimjetna...neko kome je stalo da barem malo uljepsa i promjeni ovaj svijet i podari mu malo ljudskosti.

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.11.2012 22:12:52   
hatepsut
Ja nemam plastenik,ali imam basticu.imamo na vikendici sto sveki sije.inace do udaje sam bila na Vi s bastama a sad samo trazim neko novo sjemenje sto povrca sto cvijeca.imam jagode dobila od drugarice nekoliko i sebi razmnozila eno ih jos cvjetaju.
Planirali smo da npravimo neki maleni plastenik da cjevjece razmnozavam jer to je moja velika ljubav.

Inace sam isla na jedan kurs plastenicka proizvodnja pa imam i neku brosuru(vise skripta) zena koja nam je predavala je sastavila od bolesti u plastenicima ,do toga kad se sta sije kako i sl.

_____________________________

"Ti si moja ljubavna pjesma,moja prva misao.Kad me jutro probudi ti si potreba i smisao"

11.03.2002 Moja ljubav,sreca,zivot...
27.07.2012 Mali Lavic upotpunio sve praznine koje su nedostajele nasoj sretnoj porodici !

(odgovor članu koka i po)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Uzgoj u plasteniku
29.11.2012 10:37:59   
Hannan


Vrednice moje drage!

Nismo navodnjavanje sad rijesili, mozda u proljece, mada to je 15-ak kvadrata, kontala sam rucno zaljevati, no vidjecemo kakvo ljeto prognoziraju.

Mene sad buni ovo sto sam posijala juce, bil to trebalo zaliti? Kontam zemlja nije nesto mokra bila, ono taman za raditi da se ne lijepi.

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu hatepsut)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Uzgoj u plasteniku
29.11.2012 11:07:57   
Dida79
Navodnjavanje ti nije skupo ustedjet ces na vremenu dok se zaljeva to mozes raditi nesto drugo ili cak odmarati sto je rijetkost sa ovim hobijem user posted image ..trake izbusene su 15 feninga po metru prepostavljam da imas pri ruci gradsku vodu a jos ako imas kakvo vece bure koje izdignes na jedno 1m visine komad slaufa do traka,trebati par spojnica i eto ga imas sistem za navodnjavanje

Luk koji si posadila nemas potrebe zaljevati a salatu,spinat mozes malo zaliti ne previse samo da ubrzas proces klijanja

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Uzgoj u plasteniku
11.2.2013 1:57:06   
Zala
I mi imamo plasteničić, i pored njega nešto malo vrta. :)
Sveki mi da sadnice za paradajz i paprike, ona čuva sjemenje pa ih pikira ili kako se to već zove u male posudice od stiropora.
Ni mi nemamo taj sistem navodnjavanja kap po kap, ali zato kada popodne pijemo kavu na terasi, obično crijevo stavimo u plastenik, i vodu sasvim malo odvrnemo, čisto da izlazi po malo, i tako tokom kave i opuštanja dragi to premjesti do svake biljke, dok se natopi tlo.

U plasteniku sadimo samo paradajz, paprike i krastavce, i ja uz jedan rub malo stavim celera i kopra da ga imam što prije.

Krastavce svake godine razrađujemo tehniku - za vrh plastenika zavežemo špagu, napravimo mrežu, pa oko nje motamo krastavce. Vani pak dragi napravi konstrukciju drvenu za kornišone (dvije stranice sa mrežasto raspoređenim letvicama tvore piramidalni oblik /\ pa se oko njih motaju). Nešto pokiselim, uglavnom jadni zanemareni prođu, pa ništa od njih. Možda bi to pravili i u plasteniku, ali nema baš mjesta. Ali i ovako je dobro, ne valja kad se vuku po podu, ne mogu ništa naći.

Paradajz sadimo neki, kod nas ga zovu američki, neki ga zovu divovski, ne znam točan naziv, ali ga pored kolaca još osiguramo povezivanjem za strop plastenika špagom. I obavezno počupamo nepotrebne listove, da ne vuku hranu. Eto, prošlo ljeto smo neplanski pobrali paprike i paradajz iz plastenika, dragi kupio kupusa i mrkve (ovo mi ne uspijeva ni pod razno), imala sam i feferonki unutra i napravili 4 velika galona šarene salate. :)

(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Uzgoj u plasteniku
11.2.2013 2:46:46   
Zala
Znam da je post od Hannah davno postavljen, ali ne mora konstrukcija plastenika biti od cijevi. Naša je od - armature. user posted image

Ako nekoga zanima, poslikat ću kako je to spojeno i pitati muža što je koristio, jer ne znam nazive tih šarafića i čega već. :D

Moji ga doma imaju već 7 godina, i traje im, a i naš je dobar. :)

(odgovor članu Zala)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Uzgoj u plasteniku
11.2.2013 9:22:12   
Skvo RR
Eh..
Ovako sve se bavim mislju da se pocnem baviti ovim...Dakle gdje se ima kupiti plastenik.neki mali za pocetak? Kada se pocinje sadnja u isti..treba li vodu dovesti do njega, struju i slicno..?
Ovo bi pravila na vikendici..cca 25 minuta udaljeno od sarajeva...zasto ovo pisem...meni bi odgovaralo da ga jednom u par dana obidjem..da li je to moguce...svaki dan tesko...zato i pitam za vodu...da se napravi sistem navodnjavanja..i slicno..eto cijenila bi savjete, nadam se da ih imate.


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Zala)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Uzgoj u plasteniku
12.2.2013 0:22:03   
Hannan
Skvo odmah da ti kazem jednom u par dana obilaziti plastenik mislim da nema sanse.
U proljece kad se temperatura nocu niska a danju visoka, ti moras to otvarati i zatvarati u protivnom ti sve izgori ili ga niska temperatura "osamuti" ako ostavis otvoreno. Drugo, muz je vec prije imao iskustvo sa zaljevanjem kap po kap i kaze da se u te rupice uvuce zemlja izacepi, tako da moras to stalno da pregledavas...cak mislim d ani ne treba voda da je stalno otvorena nego povremeno. Ma uglavnom to je za nezaposlene ili penzionere user posted image salu na starnu ja sam se vec zabrinula, zamislim ono sve fino niklo i ja zaboravim otvoriti udjem nekad u podne ono sve u helac otislo.
Mozda neko ko ima vise iskustva ima drugacije misljenje, ali ovo je moje na osnovu ovo malo sto sam ucila o plastenickom uzgoju.


_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Uzgoj u plasteniku
12.2.2013 0:59:15   
Dida79
Imati plastenik to ti je svakodnevni rad u njemu..tvoja ideja o obilasku svako par dana nece ici Hanan ti je vec objasnila i zasto.

Radije sadi na otvorenom i neces imati briga svako par dana obidji zalij gdje treba,cupaj travu malo okopaj i to ti je to.Na 100m2 mozes imati svega a da se ne umoris user posted image

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Uzgoj u plasteniku
12.2.2013 1:13:41   
Hannan
Evo mog ljepotana, skontacete po slikama da smo ga smjestili u sami cosak uz kucu, da nam ne smeta i da ne bude bas pod prozorom sto bi nas svijet reko.

user posted image

user posted image

a ove slike biljcica su uslikane 22.1. (oko 45 dana nakon sijanja)
Luk:

[ur l=http://www.Slikomat.com/slika/5421891.htm]user posted image [/url]

Spinat:

user posted image

sorry za uvrnute slike, kad sam pregledavala prije upload-a sve bila "uspravne" :)

< Poruku je uredio Hannan -- 12.2.2013 1:15:56 >


_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Uzgoj u plasteniku
12.2.2013 9:18:55   
Skvo RR
Super fotkice...user posted image
e, hvala vam na savjetima...zato sam i pitala....user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Uzgoj u plasteniku
12.2.2013 9:35:09   
Dida79
Hannan odlicno svaka cast user posted image

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Uzgoj u plasteniku
28.2.2013 19:11:09   
vedan
ej ljudi pozdravljam vas.i ja sam nova na polju oko plastenika mene zanima sve sto mi mozete reci. napravila sam plastenik nekih 40m2 planiram paradajz i paprike rasadit kad dođe vrijeme. sto se tice navodnjavanja mene zanima negdje sam procitala da se mogu koristit plasticne flase. kao pored svakog struka rasada stavi se flasa( KOJoj se prije tog izreze dno i izbusi cep onaj dio s cepom ide u zemlju a izrezano dno se okrene gore da se moze sipat voda) i za struk ide voda kap na kap zanima me jel neko od vas vec probao tako nesto i kako se pokazalo .hvala unaprijed a imam jos puno pitanja al prvo da vidim za ovo
user posted image
IZVORNA PORUKA: Hannan

Nadam se da na forumu imamo zenica koje se bave plastenickom proizvodnjom povrca i koje su spremne dati poneki savjet.

Muz i ja smo napravili mali plastenik, tek da imamo za nas nesto povrca ,s obzirom da nemamo bastu dosli smo na ideju da iskoristimo 15-ak kvadratnih metara i pokusamo nesto uzgojiti.

Za sad planiramo staviti mladi luk, salatu, spinat, blitvu, rotkvice...za proljece ce mo vidjeti.

Mladi luk sam skuzila da se sadi na oko 4-5cm, sirina gredice 8-10cm?
Kako sa salatom,spinatom, da li prvo posijati sjeme grupno pa ga poslije rasaditi, ili odmah sjeme sijati, koliki razmak?

Sta bi jos moglo u ovoj jesenjem periodu da se zasadi?
Da li koristite neke prirodne odbrane od bubica isl nametnika(koje), ili koristite hemiju?



(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Uzgoj u plasteniku
19.3.2013 13:29:34   
pepika
Ajmo sta ste se usutile agronomkeuser posted image Ja u svom palsteniku trnutno imam mlade salate i luka koje tamanimo uvelikouser posted image Rasadu smo sami sebi posijali u zardinjere,paradajiz i paprike,sad smo to vec pikovali i stoji po prozorima,jer trazi svjetlosti. Htjeli smo ove godine pokusati sa svojom rasadom i da to sve posadimo sad u aprilu u plastenik i da imamo ranije da papamouser posted image Pa vidjet cemo da li ce nam uspjeti. A inace smo kupovali rasadu u 5-6 mj. i svake godine nam sve super bude. Svake godine od svog paradajiza napravim i paradajz sos a od ostalog povrca djuvedj koji stavim u zamrzivac i imam cijele zimeuser posted image

_____________________________

Covjek snuje ,Bog odredjuje.

(odgovor članu vedan)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Uzgoj u plasteniku
19.3.2013 13:37:44   
Dida79
Radimo user posted image

Ja sam pocela sa ciscenjem negdje oko 50 % posla je zavrseno a ostalo ceka bolje vrijeme.

(odgovor članu pepika)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Uzgoj u plasteniku
19.3.2013 18:52:06   
Hannan
JA sa danas bas odmorila u plasteniku, plijevila luk, i malo razrijedila spinat...s obzirom da smo prilicno kasno posijali, nije jos za branje, ali mi ne mozemo odoliti pa izvucemo po koji lukic pa sa kupusom pomijesamo da nam zamiruha:). Ja smao ponavljam jedno 10-ak dana lijepog vremena i bilo bi bas za branja.
JA cu ove god. kupiti rasadu, jer nam je ovo prva godina pa idemo na sigurno.

Sad mi naumpade, naisla sam na par pera luka na zemlji, isto koda je neko makazama odrezao, nikako da skontam sta bi moglo biti u pitanju?

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Dida79)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Šta da saznate...
пеперутка16

..da nosite trojke, šta bi uradili?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *