|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Vrtići, škole, igraonice... problemi / rješen...
6.2.2013 16:53:52   
Visnja RR
user posted image

Dragi RR roditelji i vi koji ćete to postati pomozite nam da identificiramo probleme u vrtićima i školama!!!

Udruženje DjeCa je pokrenulo raspravu o jednoj svima bitnoj problematici.

Problemi u vrtićima – školama, igraonicama...!!!
Molimo Vas da se uključite u što većem broju sa svojim prijedlozima i u diskusiji!!!
Šta vam smeta u vrtićima i školama? Imate li vi neki prijedlog rješenja?
Znamo da kroz dosadašnju diskusiju na forumu RR.ba navedenih problema na žalost ima jako mnogo...

Udruženje DjeCa zajedno sa svima nama želi identificirati probleme kako bi znali koje poduzeti aktivnosti za uspostavljanje boljih uslova i stanja u vrtićima, skolama , igraonicama...



< Poruku je uredio Visnja RR -- 6.2.2013 17:13:12 >


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
6.2.2013 17:58:04   
škorpija
ne znam da li sam pogodila temu, ali ja imam konkretan problem s igraonicom COCO-LOCO, nedopustivo je da se u igraonici puši a da ona nije fizički razdvojena od dijela za pušače, dijete mi smrdi ko dimnjak kad dođe iz te igraonice, a da ne govorim da ne pregledaju redovno ispravnost i sigurnost rekvizita, sa svih strana vise konpci koji se odmotaju od one mreže, a pisala sam da sam jednom malcu ja skinula konopac s vrata koji je omotao i pokušao da s njim na vratu skače na tramplini. Mora se napraviti neki pravilnik za igraonice, šta moraju ispunjavati, posebno jer su u svim izvisili obavijesti da oni ne odgovaraju za sigurnost djece

_____________________________

Ajdin 22.4.2009. - čojkić :-))))

Alina 20. 2. 2016 - maća :)

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
6.2.2013 21:59:34   
mamma mumi
Ja imam zamjerku na vrice JU, mislim da konkretno cu za vrtic Lane i Iskricu govoriti, da su uslovi pocev od namjestaja koji je pun coskova, tepiha koji se samo usisavaju, pa do igracaka, ne prilagodjeni djeci koja tu borave.Ne svidja mi se sanitarni cvor, sada je u lanetu obnovljen, ali je bio grozan. Koliko se ciste i kojim sredstvima radne povrsine, igracke, i koliko cesto. Primjetila sam da im se uzina servira pred njih samo na sto, bez tanjira, sto mi je grozno, o spavanju na dusecima na podu da ne govorim, ali znam mali je prostor , a puno djece pa ne mogu imati krevetice.U vricima se pusi u prostorijama u kojima borave vaspitacice, a obicno su blizu djecijih soba.Dezinficijensa nemaju, navodno zali li se roditelji da su im djeca na ta sredstva alergicna, a sta sa nasom djecom koja to nisu. Cesto im je pretoplo, zagusljivo. Ne izvode djecu zimi vani, pa tako moj ide 4 dana, a 15 ne ide u vrtic jer je bolestan, kise , kaslje.Toliko za sada od mene

(odgovor članu škorpija)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
7.2.2013 8:55:15   
shpagica
IZVORNA PORUKA: Visnja RR


Dragi RR roditelji i vi koji ćete to postati pomozite nam da identificiramo probleme u vrtićima i školama!!!



Sa kojim ciljem zelite da "identificirate" probeleme? Imate neki plan akcije ili...?

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
7.2.2013 11:09:00   
Visnja RR

IZVORNA PORUKA: shpagica

IZVORNA PORUKA: Visnja RR


Dragi RR roditelji i vi koji ćete to postati pomozite nam da identificiramo probleme u vrtićima i školama!!!



Sa kojim ciljem zelite da "identificirate" probeleme? Imate neki plan akcije ili...?


Prva faza nam je identificirati probleme a onda se obratiti nadleznima, traziti da se rijese, ponuditi rjesenje ako je i ono definirano:)
DjeCa su odlucila da svi zajednicki krenemo u cjelu pricu koja treba pokrenuti sa mrtve tacke odnosno samo diskusije na forumu... svaka cast za njihovu inicijativu...user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu shpagica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
7.2.2013 12:07:36   
leona81
u igraonicama - nekim se pusi, kao sto je skorpija gore navela, u vecini su igracke prljave, stare, polomljene, i cesto predstavljaju opasnost za djecu...pusti se veliki broj djece, cak i kad su rodjendani u cilju sto vece zarade a na djecu se uopste ne pazi. igraonice nisu nimalo jeftine i mislim da je to nedopustivo, jer roditelji djecu vecinom tamo dovedu da bi se djeca zabavila, iskakala dok roditelji popiju bar jednu kafu u miru ili obavljaju kupovinu. najsmjesnije od svega je sto platis cifru za djeciji rodjendan a ne mozes sjesti ni jedne minute jer konstantno moras biti tu da nadgledas djecu, osim kad se donosi torta i tad djevojke budu tu da nadziru malene. po meni jedina normalna igraonica je ona u BBI.
u vrticima - inspekcija ih izgleda rijetko posjecuje bar ove nelegalne, jer znam da ih je vecina registrovana kao igraonica ili kao udruzenje za rad sa djecom a to je klasicni vrtic u kojem djeca borave po 8-9 sati. hrana se u tim ustanovama ne kontrolise(djeca jedu pizzu za dorucak, i restoransku hranu) a nemaju ni uslove za rad da bi dobili dozvolu za vrtic(nemaju adekvatne prostorije za presvlacenje djece koja su u pelenama niti za ove vece za vrsenje nuzde, u vecini djeca uopste ne peru ruke jer ne mogu sami prici da ih operu jer to nije prilagodjeno njihovom uzrastu)

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
7.2.2013 12:10:17   
Skvo RR
u vrticima - inspekcija ih izgleda rijetko posjecuje bar ove nelegalne, jer znam da ih je vecina registrovana kao igraonica ili kao udruzenje za rad sa djecom a to je klasicni vrtic u kojem djeca borave po 8-9 sati. hrana se u tim ustanovama ne kontrolise(djeca jedu pizzu za dorucak, i restoransku hranu) a nemaju ni uslove za rad da bi dobili dozvolu za vrtic(nemaju adekvatne prostorije za presvlacenje djece koja su u pelenama niti za ove vece za vrsenje nuzde, u vecini djeca uopste ne peru ruke jer ne mogu sami prici da ih operu jer to nije prilagodjeno njihovom uzrastu)
IZVORNA PORUKA: leona81

u igraonicama - nekim se pusi, kao sto je skorpija gore navela, u vecini su igracke prljave, stare, polomljene, i cesto predstavljaju opasnost za djecu...pusti se veliki broj djece, cak i kad su rodjendani u cilju sto vece zarade a na djecu se uopste ne pazi. igraonice nisu nimalo jeftine i mislim da je to nedopustivo, jer roditelji djecu vecinom tamo dovedu da bi se djeca zabavila, iskakala dok roditelji popiju bar jednu kafu u miru ili obavljaju kupovinu. najsmjesnije od svega je sto platis cifru za djeciji rodjendan a ne mozes sjesti ni jedne minute jer konstantno moras biti tu da nadgledas djecu, osim kad se donosi torta i tad djevojke budu tu da nadziru malene. po meni jedina normalna igraonica je ona u BBI.
u vrticima - inspekcija ih izgleda rijetko posjecuje bar ove nelegalne, jer znam da ih je vecina registrovana kao igraonica ili kao udruzenje za rad sa djecom a to je klasicni vrtic u kojem djeca borave po 8-9 sati. hrana se u tim ustanovama ne kontrolise(djeca jedu pizzu za dorucak, i restoransku hranu) a nemaju ni uslove za rad da bi dobili dozvolu za vrtic(nemaju adekvatne prostorije za presvlacenje djece koja su u pelenama niti za ove vece za vrsenje nuzde, u vecini djeca uopste ne peru ruke jer ne mogu sami prici da ih operu jer to nije prilagodjeno njihovom uzrastu)

potpisujem ovo kao veliki problem...

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu leona81)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
7.2.2013 12:34:15   
Hanady RR
Hajde da ovako malo posložim svoja majčinka zapažanja, mada iskreno ja koja sam nekad sigurna da sam dobro informisana dođem u konfuziju misli da ne znam jesma li pošla ili došla:

U skladu sa urastom mje dejece i iskustvima najbliža sma priči o igraonicama i školi

1. Igraonice trebaju češću posjetu nadležnih inspekcija, sanitarnih prvestveno.
2. Podhitno donošenje pravilnika o tome šta jeste igraonica i šta mora/treba sadražavati, odvojensot porstorija za pušače i nepušače, ''skalamerije'' za igranje kao i sitne igračke...npr. bambi igraona na Grbavici imala je dugododišnji topogan izlizan do te mjere da je silazak niz njega prouzrokovao mnogo ozljeda ( čula sma renoviraju) , igračke sa konpicima, zidovi umjetni za penjanje a ispod nema stručanja u nekim igraonama itd, temperaturni uvjeti da su zadovoljeni, mislim odem na rođendan nekkome u igraonu a tamo grijanje ako mama nije najavila 24 sata prije neće uključiti...čuj u zimu da najavim grijanjeuser posted image itd...pravlnik obavezno treba sadržavati ograničenost godina za ostavljanje djece u donosu na igračke...ako su to sitne lego igra djece prije treće godine nije moguća itd...
3. Edukacije osoblja koje radi u iograonicama. Ako pružaju uslugu igraonice onda osoblje treba znati da roditelj stu uslugu plaća i koridsti jer mu treba...tete moraju znati kako se odnositi prema djeci, voditi brigu o higijeni, i biti raposložene jer rade u portoru za djecu....

4. Škola...mislim odakle da počnem....
Plan i porgram rada da prati udžbenik. Ako ćemo plsatičnije udžebnici da prate jedna drugi a samim time izmjene plana i porgrama rada su neophodne. Npr. kod prvačića slova u učenju s ejvaljaju u drugom polugodištu, kreću sa slovim A, E, I, O a iz matematike rade preslijek krive i prave iznaka tačaka je A, B, C, rade skupove pa je skup zeka-Z a to slovo učili nisu.
5. Knjige da se obezbijede prije početka školske godine, kako one kje se kupuju tako i one koje se dobijaju bez plaćanja (prvačići i u nekim školama djeca iz porodica sa socijalnom potrebom za više razrede)
Uspostavljenje sisitema da eventulan upustvam promjenei primjene svega što škola nosi budu pripremljeni prije početka školske godine.
U ovoj džrvi jedino je sigurni datum početka školske godine , početka raspusta i kraj školske godine a knjižice ne pirpeme na vrijeme...upustva i smeinare vrše u toku škoslke godine u kašnjenjima...također knjige kasne do 15 do mjesec dana, što mi je nejasano ako s ezan kad škola počinje.
6. Izjednjačavanje uvjeta u svim školama...kako po pitanju higijene, užina, fakultativnih aktivnosti, knjiga po kojima se radi itd
tako i sistem učenja, pristupa djeci itd...
7. Ozbiljnije prihvatanje ''obaveze preuzete' nazvana član Vijeća rodtelja, i uvođenje parametara o radu istoga te omogućavanje iznošenja svih porblema češće i ozbiljnije slušanje stavova vjeća roditelja da isto nije smao forma zadovoljena u svim školama.




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
7.2.2013 23:32:22   
Gigana
Ja konkretno imam primjedbu na igraonicu "Bambi" na Otoci u tznom centru Merkur koja nema toalet za djecu, pa djevojka koja tamo radi uredno pusti dijete od 4,5 godine da samo ode u wc koje se nalazi na suprotnom kraju od igraonice, kraj pokrentnih stepenica. Za to vrijeme, majka tog djeteta je u centru, ali na drugom kraju, misleci da je dijete ostavila u sigurnim rukama. Srecom, nista se nije desilo jer je dijete bilo dovoljno pametno i vratilo se u igraonu, ali moglo se svasta desiti. Kad je djevojka upitana zasto je pustila dijete da samo ide u toalet, odgovor je bio vrlo otresit i rekla je da ne moze ostaviti ostalu djecu da budu sami u igraoni dok ona odvede nekoga u toalet. Nakon toga je upitana zasto nije pozvala majku na telefon i rekla joj da dijete mora ici u wc, ona je samo slegla ramenima i rekla kako ce to ubuduce uraditi ako se opet desi. Dakle, sta da covjek tu ucini?
Mislim da se ovo mora podhitno promijeniti dok necije dijete se ne izgubi ili ga neko ne odvede, a svi znamo da se danas svašta događa.

_____________________________

Vedo 2007.g. i
Esma 2012.g.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
8.2.2013 0:13:27   
Super Beba
Do sada nismo često posjećivali igraonice, ali u onima u kojima smo bili, rekviziti za igru, tzv. unutrašnji mobilijar se ne održava, igračke su prljave i razvaljene, konopci vise, tobogani izlizani i sl. Također me nervira što ispod tobogana ne stavljaju strunjače koje bi ublažile eventualni pad djeteta. Ovo su samo neki od razloga što i ne idemo često u igraone.
Pored ovoga, smatram da bi se osoblje trebalo bolje brinuti za djecu, jer kao što je rečeno, u Sarajevu sat igraonice nije nimalo jeftin. Nekoliko puta sam bila prisutna kad su se djeca 3+ (znači bez roditelja unutra) povrijedila i počela plakati i niko od osoblja nije reagovao!

Također, u igraonicama u kojima je dozvoljen i ulazak mlađe djece uz prisustvo roditelja, bi se trebalo paziti i na sitne dijelove razbacane po igraoni, bez obzira što su roditelji unutra. Ako ništa drugo, trebao bi se jedan manji kutak namijeniti samo djeci ispod 3 godine, gdje bi i igračke i oprema bile namijenjene tom uzrastu.

Slažem sa navedenim da bi ove igraonice trebale češće biti kontrolisane od nadležnih inspekcija, jer sigurnost i zdravlje naše djece treba da bude na 1. mjestu svima u ovom društvu.

Ako mi još nešto naumpadne, napišem :)

_____________________________

Bolje živjeti 100 godina kao milioner, nego 7 dana u bijedi.

(odgovor članu Gigana)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
8.2.2013 10:47:39   
EEDITH
user posted image user posted image za temu,poslije pišem

_____________________________

U životu ti je najvažnije biti živ,sve ostalo je lahko .........

(odgovor članu Super Beba)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
12.2.2013 14:53:45   
emi7908
Super tema i drago mi je da se konačno po pitanju ovog problema nešto pokrenulo. user posted image U zadnje vrijeme izbjegavamo igraonice a razloga je mnogo, neki od njih su već navedeni ali stvarno mi nije jasno kako iste mogu raditi bez ikakve kontrole? U pojedine kad uđete imam osjećaj da zraka uopšte nema i tako unutra smrdi da je to strašno. O higijeni, igračkama koje opasne za mlađu djecu da ne pričam. I naravno da napomenem i osoblje koje stvarno ja ne znam ni kako se našlo tu????
Čast izuzetcima, ali svakako sam mišljenja da bi se trebao pronaći način da se iste kontrolišu i da su konstantno pod nadzorom, kako igraonice tako i vrtići koji rade pod nazivom "igraonica" a u kojem zapravo djeca provode i po cjeli dan a kojih je čini mi se baš puno.

(odgovor članu EEDITH)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Vrtići, škole, igraonice... problemi / rj...
12.2.2013 17:50:17   
leona81
zaboravih napisati da se u nasim bibliotekama - gdje postoji odjel za djecu takodjer pusi? to stvarno nije normalno

_____________________________

29.04.2013-29.10.2013...184 days
For every day, I miss you. For every hour, I need you. For every minute, I feel you. Forever, I love you...

(odgovor članu emi7908)
Neposredna veza do poruke: 13
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

ime za dječaka
tiktak

Tri dana pred porod se ne mogu odlučiti o imenu za mog dječaka.. koje vam se najviše sviđa:

Fatih (41%)

Hamza (59%)


Broj svih glasova: 64

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *