|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:30:10   
Anoniman
Zena koja zivi za muza i dijete, brine o njemu i u najmanjim sitnicama, misli o njemu ko o sebi, da li zasluzuje da on bude pod uticajem majke, kojoj je ocito krivo sto on voli zenu i pomaze zeni u poslovima, i da se libi da joj pomogne u necemu i uradi nesto umjesto nje? Njegov otac njegovoj majci nista ne pomaze, sve je na njoj, od lozenja vatre do kuhanja. a kako ima obavezu prema muzu, tako i prema svim njegovim, sve na njoj. Sto se tice mog i njenog odnosa, jako hladan. Prolazila sam kroz tezak period, trebao mi je neko da mi cuva dijete, jedno vrijeme je htjela, a onda mi je otvoreno djelima pokazala da mi ne zeli pomagati iako zivimo u istoj kuci. Ja sam njoj bila uvijek na raspolaganju, ali kad sam shvatila njen stav prema meni i ja sam se povukla. Ne nudim se ni ja vise da pomazem. Iako mi je bude zaista zao ponekad, ali sama je kriva za mnogo toga. Ali ta zena mene ne voli, pretpostavljam da i mom muzu govori protiv mene. Neki dan, pored mog muza zivog i zdravog koji sjedi kraj nje dok se ja ganjam za djetetom, pita mene jesi li ti nalozila vatru. Samo da bi njemu uputila na znanje da "ni meni gospodji ne fali nista da nalozim, ne mora on". To sam tako shvatila. Njoj je krivo sto se njen sin i ja slazemo i sto on meni pomaze. Sve to nebi bio problem da ona ne utice s tim na mog muza. Neko jutro ustali, hladno, kazem mu treba nalozit. Hajde on nalozi bez pogovora a kad je krenuo na posao zamolim ga da ponese smece i baci, usput mu je, ali on se libio, kao "ma de..., ma hajde ponijeti cu". Kao da je u svojoj glavi imao recenicu: dovoljno je sto sam nalozio, mozes odnijet i ti smece. A to je samo uticaj. A ja za njega radim vise od previse. Mislim na njegov zeludac, da li je gladan kad je puno u poslu, odnesem mu sendvic, i sl., a da ne govorim da ga rucak svaki dan ceka, zena ga ceka, pripremljena odjeca, kad radi do kasno servirano ga sve doceka... iako sam i ja puna obaveza. Zasluzujem li ja tako od svog muza koji bi inace meni u svemu pomogao od srca, koji je divan, ali taj uticaj je nevjerovatan. Boze, postala sam rob tudjih raspolozenja. Gdje sam ja u njegovom zivotu onda, u majcinim ocima i rijecima?
  Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:34:29   
salmy
Anonimna odoh ja prat prozore,a moram pitu pravit....
Nego se i ti lati posla...pusti Anonimnost

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:40:55   
Hanady RR
Opširna tema...i previše....

u svemu za asada da ti kažem ovo
''A ja za njega radim vise od previse. Mislim na njegov zeludac, da li je gladan kad je puno u poslu, odnesem mu sendvic, i sl., a da ne govorim da ga rucak svaki dan ceka, zena ga ceka, pripremljena odjeca, kad radi do kasno servirano ga sve doceka... iako sam i ja puna obaveza.''

nemoj da radiš ako to i sebi ne radiš...

ja nikada nisma ručak napravila mužu...ja ručak parvim svaki dans vima i sebi i djeci i mužu jer smo porodica....
nikada nsima prala dovojeno veš...mašina ga pere i meni i djei i mužu....


ni jednu jedinu stavr koju on radi ili ja radim ne djelim da radimo jedno drugome...

on kosi travu...on je kosi i meni i sebi i djeci...


to šta ko raid u našoj kući, kako smo podjelili obaveze ...to ej drugi para rukava...la ništa ne radim ''NJEMU'' i u krevete kad legnem ja to uradim za sebeuser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:41:06   
Blue rose RR
Imal ko kokice da iskoka?

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:43:20   
hanabanana
Anonimna ja se smatram pametnom ženom, ali ja tebe ama baš ništa nisam razumjela.

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:47:17   
salmy
Oprah jedno krilo,mili Boze sto je prljavouser posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:54:25   
Anoniman
Ima li neko ko me razumije o cemu pricam da podijeli sa mnom ovo o cemu ja pricam i da savjet. Tesko je zivjeti u okruzenju u kojem vas ne vole, vjerujem da ste mnoge to osjetile. A jos teze kad znate da vas muz voli, pazi i sve to, ljubav velika, ali roditelji njegovi imaju na njega uticaj po pitanju njegove zene. Sto bi pomagao on svojoj zeni ,nek sama sve, nek crkne. Nema u njoj ni 50 kg. Taj uticaj koji oni vrse na mog muza, njega dovede do toga da se libi i pita mozda je previse uradio za svoju zenu.

Hanady, upravo to. To bih ja pitala svog muza, a prvo njegove roditelje, jel on pomaze meni ili to sto radi radi za nas, i sebi i meni i svom djetetu. Ja sve sto radim, radim zato sto zelim i volim muza i svoju porodicu. Kad uradim za njega nesto, ja sam sretna, uradila sam i za sebe i uvijek bih radila jos vise. Zelim da budemo ponosni jedno na drugo. Ali pocela sam misliti kako bi njegova majka najvise voljela da ja budem konj koji rinta sve, a da gleda sina kako mi ne zeli pomoci i to bi je zadovoljilo. Mozda i grijesim, ne zelim grijesiti dusu, ali po djelima nekim ispada da sam upravu. Prvo, sto neke stvari od njih mijenjaju odnos mog muza prema meni. Mislim da svoju tegobu sto je sve na njoj, a jos vise sto sam se sad i ja distancirala, njegova majka lijeci mrznjom prema meni jer ja od svog muza imam pomoc koju ona od svog nema. Nisam ja za to kriva. Ali sam snaha, dovoljno da budem krivac za sve i zrtva mrznje. Mozda sam pogrijesila sto sam se distancirala? Sto ni ja vise ne zelim njoj biti na raspolaganju?

(odgovor članu hanabanana)
  Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:57:34   
SailorMoon
Anonimna nemas se sta tu zamarati. Lejpo svekrvi objasni ako je ona takva da je to sebi dozvolila, njena stvar. Tiu drugcije ocekujes od muza/partnera/prijatelja/oca tvoje djece i da se ona na tu temu usuti, bolje ce biti svima. I tacka

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:57:36   
salmy
Ama zeno draga ni mene niko ne voli,imas tema sa ovom pricom na bacanje...
Ni kod koga nije bajno..svaka imamo problema more
Nego sve kontam kako su mi tako prljavi prozori,a niko ne pusi?user posted image

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:59:13   
lepetetka
ništa su one vaše nijanse što čitate (a meni krivo jer ne stignem user posted image ) naspram ovih anonimnih...
salmy u pravu si ti vakat pitu praviti, ali večeras kuham samo "sebi" njemu jok user posted image

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:59:32   
djoisa
IZVORNA PORUKA: salmy

Nego sve kontam kako su mi tako prljavi prozori,a niko ne pusi?user posted image


i kod mene isto user posted image ..ni ja ne kontam

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 13:59:56   
Hanady RR
Bogami naonimna distana ti je pametna ideja....
smao eto ja mislim da neke stavri treba rješiti prije braka...
tvoj muž je odrastao u kućui gdje radi sve žena...to je jedna sistem života rekoo bi se ''po starinjski''...žena sve po kući, muž pare donosi i privjerđuje tako...

sad ako je tvoj muž odrastao i odgojen tako...to si trebala prije gledati...
a ako ti smatraš da on takava nije, ja ne znam ko ga mogao drugačije dogojiti od majke koja mu je odgajateljica kući bilauser posted image

Ja se nešto ne bih nervirala...ja bih i dalje svoj život živjela...s tim d amužu daš do znanja da ti nećeš ložiti i smeće nositi...
ja recimo sam s eudala i jasno rekla mužu da papagaju ja nikada oprat neću kavez...zatekla sma papagaja ...on je to znao...a zna da ppagaj mora uvijek imati čist kavez...
tako da...poredali smo neke stavri...nema tih para da ja pagi govna operemuser posted image
pa čak i kad generalno kuću radimo...čak i kada krečimo...moj suprug nam kreči...siđe s alotri i pere papagaja...al to smo dogvoritli prije braka i to se znauser posted image

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:01:50   
muaaa

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Ima li neko ko me razumije o cemu pricam da podijeli sa mnom ovo o cemu ja pricam i da savjet. Tesko je zivjeti u okruzenju u kojem vas ne vole, vjerujem da ste mnoge to osjetile. A jos teze kad znate da vas muz voli, pazi i sve to, ljubav velika, ali roditelji njegovi imaju na njega uticaj po pitanju njegove zene. Sto bi pomagao on svojoj zeni ,nek sama sve, nek crkne. Nema u njoj ni 50 kg. Taj uticaj koji oni vrse na mog muza, njega dovede do toga da se libi i pita mozda je previse uradio za svoju zenu.

Hanady, upravo to. To bih ja pitala svog muza, a prvo njegove roditelje, jel on pomaze meni ili to sto radi radi za nas, i sebi i meni i svom djetetu. Ja sve sto radim, radim zato sto zelim i volim muza i svoju porodicu. Kad uradim za njega nesto, ja sam sretna, uradila sam i za sebe i uvijek bih radila jos vise. Zelim da budemo ponosni jedno na drugo. Ali pocela sam misliti kako bi njegova majka najvise voljela da ja budem konj koji rinta sve, a da gleda sina kako mi ne zeli pomoci i to bi je zadovoljilo. Mozda i grijesim, ne zelim grijesiti dusu, ali po djelima nekim ispada da sam upravu. Prvo, sto neke stvari od njih mijenjaju odnos mog muza prema meni. Mislim da svoju tegobu sto je sve na njoj, a jos vise sto sam se sad i ja distancirala, njegova majka lijeci mrznjom prema meni jer ja od svog muza imam pomoc koju ona od svog nema. Nisam ja za to kriva. Ali sam snaha, dovoljno da budem krivac za sve i zrtva mrznje. Mozda sam pogrijesila sto sam se distancirala? Sto ni ja vise ne zelim njoj biti na raspolaganju?


Ovo bold.nije uopste tacno,pogresno razmisljas i ja sam snaha a ima ih jos puno na ovom forumu koje poznajem.

A ti svoj posao i radi kako si do sada radila.I naravno tm polako s pristupom na kulturan nacin "naredi" kada treba nesto uraditi tj.pompci ti


_____________________________

“Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:03:16   
mamabb

IZVORNA PORUKA: Anoniman

Ima li neko ko me razumije o cemu pricam da podijeli sa mnom ovo o cemu ja pricam i da savjet. Tesko je zivjeti u okruzenju u kojem vas ne vole, vjerujem da ste mnoge to osjetile. A jos teze kad znate da vas muz voli, pazi i sve to, ljubav velika, ali roditelji njegovi imaju na njega uticaj po pitanju njegove zene. Sto bi pomagao on svojoj zeni ,nek sama sve, nek crkne. Nema u njoj ni 50 kg. Taj uticaj koji oni vrse na mog muza, njega dovede do toga da se libi i pita mozda je previse uradio za svoju zenu.

Hanady, upravo to. To bih ja pitala svog muza, a prvo njegove roditelje, jel on pomaze meni ili to sto radi radi za nas, i sebi i meni i svom djetetu. Ja sve sto radim, radim zato sto zelim i volim muza i svoju porodicu. Kad uradim za njega nesto, ja sam sretna, uradila sam i za sebe i uvijek bih radila jos vise. Zelim da budemo ponosni jedno na drugo. Ali pocela sam misliti kako bi njegova majka najvise voljela da ja budem konj koji rinta sve, a da gleda sina kako mi ne zeli pomoci i to bi je zadovoljilo. Mozda i grijesim, ne zelim grijesiti dusu, ali po djelima nekim ispada da sam upravu. Prvo, sto neke stvari od njih mijenjaju odnos mog muza prema meni. Mislim da svoju tegobu sto je sve na njoj, a jos vise sto sam se sad i ja distancirala, njegova majka lijeci mrznjom prema meni jer ja od svog muza imam pomoc koju ona od svog nema. Nisam ja za to kriva. Ali sam snaha, dovoljno da budem krivac za sve i zrtva mrznje. Mozda sam pogrijesila sto sam se distancirala? Sto ni ja vise ne zelim njoj biti na raspolaganju?


Izvini a što on tebi pomaže mislim živite zajedno, radite zajedno imate porodicu, skupa prdite u istoj postelji i on tebi pomaže...mislim...meni moja vala ne pomaže nego radi, potegne, povuče nama jer i ja isto to radim pa ne mislim da NJEMU pomažem nego učestvujem/o u našoj maloj zajednici onako kako umijem i znam i trudim se najbolje što mogu a i od njega očekujem isto. Nema mi šta pomagati....kosa mi se digne na glavi kad pročitam menio moj muž pomogne oko kuće i djece pa nije komšijsko već njegovo.


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:04:25   
salmy
IZVORNA PORUKA: lepetetka

ništa su one vaše nijanse što čitate (a meni krivo jer ne stignem user posted image ) naspram ovih anonimnih...
salmy u pravu si ti vakat pitu praviti, ali večeras kuham samo "sebi" njemu jok user posted image
Nego noktam pravit burek,pa jel mi bolje da sjeckam krompiric  na kockice ili rendam...ubacim 2 krompiricam i bude ko dusa...

(odgovor članu lepetetka)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:05:15   
veeseelaa
meni nikada neće biti jasno kako nekim ženama svekar i svekar imaju uticaj na život
mene smori više ta priča


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu mamabb)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:06:28   
veeseelaa
Bogami naonimna distana ti je pametna ideja....


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:08:19   
SailorMoon
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

meni nikada neće biti jasno kako nekim ženama svekar i svekar imaju uticaj na život
mene smori više ta priča



Vesela imaju uticaj jer zive s njima. Zajednica je tu kljucni problem i nema druge.

_____________________________

06.11.2010 mamina i babina dusa se rodila. Volimo te najvise na svjetu.

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:10:54   
mamabb

IZVORNA PORUKA: SailorMoon

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

meni nikada neće biti jasno kako nekim ženama svekar i svekar imaju uticaj na život
mene smori više ta priča



Vesela imaju uticaj jer zive s njima. Zajednica je tu kljucni problem i nema druge.


Da. Dvije žene u kući još ako su obje nezaposlene i cijeli dan zajedno auuu koji belaj ko će vatru naložiti. malo dosada, malo ljubomora i eto ti.


_____________________________

04.12.2008.

(odgovor članu SailorMoon)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:10:55   
lepetetka
ja snaha nisam, ali mm neke stvari neće da radi, kao i ja nešto drugo, takvi smo kakvi smo.. i prihvatili jedno drugo i funkcionišemo hvala Bogu dugi niz godina, i hvala Bogu sa dvoje dječice....
Eto, nemam sveki, ali moj rijetko usisa a češće je to radio kada smo se tek uzeli user posted image user posted image ko li na njega utiče user posted image
Muškarci se opuste, pogotovo kada žena ne radi, valjda misle da imaš dovoljno vremena za sve....zaaaaato s vremena na vrijeme malo zagalamiš da se prisjeti da i on tu živi user posted image

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu muaaa)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:12:46   
lepetetka

IZVORNA PORUKA: salmy

IZVORNA PORUKA: lepetetka

ništa su one vaše nijanse što čitate (a meni krivo jer ne stignem user posted image ) naspram ovih anonimnih...
salmy u pravu si ti vakat pitu praviti, ali večeras kuham samo "sebi" njemu jok user posted image
Nego noktam pravit burek,pa jel mi bolje da sjeckam krompiric  na kockice ili rendam...ubacim 2 krompiricam i bude ko dusa...



MM voli samo sjecani user posted image a neće da sjeca user posted image

_____________________________

mamin dječak, 11.01.2008.
mamina princeza 09.07.2011.

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:12:56   
veeseelaa
IZVORNA PORUKA: SailorMoon

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

meni nikada neće biti jasno kako nekim ženama svekar i svekar imaju uticaj na život
mene smori više ta priča



Vesela imaju uticaj jer zive s njima. Zajednica je tu kljucni problem i nema druge.


pa jel anonimna živi u zajednici ili na katu odvojeno?
ja živim u istoj kući sa sveki svekrom i nikakve probleme nemam, sve je do postavke, kakvo loženje vatre i co
prodjem i vodim svoj život, ne zujim po bašti i ne visim na svekrvinom prozoru, svak svoju politiku vodu
a to dal neko mm kaže vaka je il naka (mada ne vjerujem da išta kažu) me zabole džon

kakav uticaj i palci, ko je izbacio smeće ko ne, ja bi rekla sveki ja očekujem da to bude tvoj domaći zadatak i odvalila se smijat, život je lijep, okreni na zezu anonimna

šta si se ukočila ko da te napo Nato a ne sveki sa bockanjem

kad vide da si kulerka sjahaće, meni bi to sve bilo smiejšno


_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu SailorMoon)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:18:16   
djoisa
IZVORNA PORUKA: veeseelaa

šta si se ukočila ko da te napo Nato a ne sveki sa bockanjem



user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:30:03   
MAMA MA

IZVORNA PORUKA: djoisa

IZVORNA PORUKA: veeseelaa

šta si se ukočila ko da te napo Nato a ne sveki sa bockanjem



user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Why fool around with hamburger,when you have steak at home."-reče moj dragi i osvoji me...

(odgovor članu djoisa)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Zasluzujem li ja to???
9.10.2012 14:39:44   
damma

IZVORNA PORUKA: salmy

IZVORNA PORUKA: lepetetka

ništa su one vaše nijanse što čitate (a meni krivo jer ne stignem user posted image ) naspram ovih anonimnih...
salmy u pravu si ti vakat pitu praviti, ali večeras kuham samo "sebi" njemu jok user posted image
Nego noktam pravit burek,pa jel mi bolje da sjeckam krompiric  na kockice ili rendam...ubacim 2 krompiricam i bude ko dusa...



mislim da je bolje u kockice, a ako tm tako voli ti narendaj user posted image

_____________________________

2004.
2008.

(odgovor članu salmy)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2 3 4   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Vitamini-Pikovit ?
Selma.A.M

Da li svojoj dajete vitamine Pikovit (bonbonice ili sirup)? Skoro sam razgovarala sa par mama koje svojoj dijeci kupuju Pikovit i daju bez znanja liječnika-pedijatra tj na svoju ruku ,kao za imunitet...

Da (73%)

Ne (27%)


Broj svih glasova: 56

Hvala na glasovima. Glasovala/glasovao si već na svim aktualnim anketama. Možeš napraviti svoju anketu!

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *