|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Šarlah
2.2.2009 18:30:14   
mamina cura
Eto Timur fasovao krzamak. Imao je sinoc veliku temperaturu a jutros osip po cijelom tijelu. Isli smo kod dva doktora na dijagnozu i ista je, radi se o krzamku. Terapija pencilin inekcije 10 dana. Uzeli su mu odmah bris grla i nosa a sutra cemo i mi ostali iz kuce da vidimo na cemu smo sviuser posted image

E, valja opet deveratiuser posted image

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:35:55 >


_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Šarlah
2.2.2009 18:55:54   
mamina cura
Moja greska. nije krzamak vec šarlah. Eto vise ni ja ne znam gdje samuser posted image  
Promjenite naslov, molim vas

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:37:16 >


_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Šarlah
2.2.2009 19:23:22   
stella
M.C. zao mi je.Zelim Timuru brzo ozdravljenjeuser posted image

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:38:05 >


_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Šarlah
2.2.2009 21:41:16   
almai
mamina curo zao mi je Timura,a mozes li nam reci sta je ustvari sarlah.Prvi put cujem za tu bolest,pa bas mi nije jasnouser posted image

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:39:07 >


_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Šarlah
2.2.2009 23:15:41   
mamina cura
Kako su meni objasnili radi se o bakteriji streptokoki koja je uzrocnik. Ako se ne tretira ili se dobro ne zalijeci moze uzrokovati mnogo drugih, opasnih bolesti poput angine pektoris...
Timur je imao temp dva dana, prvi dan slabiju 37,2 ali jucer se naglo podigla na 39,5. Jucer je imao malo crvenila po licu a danas je svuda po tijelu. Male crvene tackice koje nije ni cesao. Jos uvijek ima temp oko 38 i pored paracetamola. Odbija jesti, ali ipak nesto ubaci u kljun.
Uglavnom ce ici na inekciju pencilina cca 10 dana.user posted image  Kaze mi dr da ako Hena dobije moze dobiti u blazem obliku kao i odrasli.
E sad, gdje je to pokupio??? Ja zvala odmah vrtic da ih obavijestim kad kaze sva djeca zdravauser posted image  Djeca, kao i odrasli mogu biti kliconose a da nisu bolesni. Zamolila sam ih da izvade djeci barem bris grla i nosa, a da li ce me poslusati...???

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:39:58 >


_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Šarlah
3.2.2009 10:53:37   
almai
Kako je danas Timur,jeli mu imalo bolje?

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:41:07 >


_____________________________

moja su djeca zlatna...
kad spavaju:))

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Šarlah
3.2.2009 12:28:18   
Adana
Zao mi je malog macka! Samo da brzo ozdravi aBd! I krzamak slicno izgleda... imala sam ga, fuj!!!! Pusa

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:42:00 >


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu almai)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Šarlah
3.2.2009 12:37:52   
Skvo RR
Bas mi je zao....a ja mislila onu noc da mu je prehlada....user posted image

< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:42:55 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Šarlah
3.2.2009 12:45:51   
Lenka
dusa draga!!! bice to ako Bog da sve ok!!!


< Poruku je uredio MaryamAmina RR -- 3.2.2009 13:43:42 >

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Šarlah
3.2.2009 13:45:04   
Blue rose RR
Nadam se da je Timur bolje danas i da će ubrzo ga popustiti.

_____________________________

"Ja jesam siromah i samo snove imam. Pred noge tvoje polažem ih. Nježno gazi, jer gaziš po snovima mojim.“
W. B. Y

(odgovor članu Lenka)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Šarlah
3.2.2009 14:08:31   
triplemama
I moje su obje imale Šarlah. Na izgled malo temperature i bolno grlo. Kada su uradile ASTO test bio je preko 1500 a normalno je oko 400
Primale su penciline i još 6 zaštitnih svakih 21 dan poslije toga
Meni su kući dolazile i sestre iz zaraznog jer je to ustvari jako opasna bolest pogotovo jer su streptokoke u krvi.
MC u obdaništu bi morali izvršiti generalnu dezinfekciju.

_____________________________

Ko čeka i dočeka NOVI ZAKON O "AS"
Savjetnica za AS udruženja DjeCa

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Šarlah
3.2.2009 15:50:32   
Aminad
Nadam se da je Timur bolje i da će što prije ozdraviti.

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu triplemama)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Šarlah
3.2.2009 17:03:32   
mamina cura
Danas je vec malo bolje. Temperatura se polako spusta. Primio je hrabro i drugu bocu, ne bi me cudilo da ste ga culi kako se dereuser posted image  
Eno ga uziva igrajuci se sa novom Heninom lutkomuser posted image


_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Šarlah
3.2.2009 21:02:23   
stella
super da je boljeuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Šarlah
3.2.2009 23:08:08   
NANICA
IZVORNA PORUKA: mamina cura

Kako su meni objasnili radi se o bakteriji streptokoki koja je uzrocnik. Ako se ne tretira ili se dobro ne zalijeci moze uzrokovati mnogo drugih, opasnih bolesti poput angine pektoris...
Timur je imao temp dva dana, prvi dan slabiju 37,2 ali jucer se naglo podigla na 39,5. Jucer je imao malo crvenila po licu a danas je svuda po tijelu. Male crvene tackice koje nije ni cesao. Jos uvijek ima temp oko 38 i pored paracetamola. Odbija jesti, ali ipak nesto ubaci u kljun.
Uglavnom ce ici na inekciju pencilina cca 10 dana.user posted image  Kaze mi dr da ako Hena dobije moze dobiti u blazem obliku kao i odrasli.
E sad, gdje je to pokupio??? Ja zvala odmah vrtic da ih obavijestim kad kaze sva djeca zdravauser posted image  Djeca, kao i odrasli mogu biti kliconose a da nisu bolesni. Zamolila sam ih da izvade djeci barem bris grla i nosa, a da li ce me poslusati...???


Prati Henu, jer neki od simptoma mogu izostati. Mojoj djevojcici je temp. izostala ali je imala osip, suhu, perutavu kozu, malinast jezik. Injekcije ce to rijesiti samo sto moras sacekati nekoliko dana nakon da bi ponovo radila bris i opet nakon mjesec dva ponovo. Mojha je imala u Oktobru i jos uvijek radimo bris preventive radi. Sarlah nije kao ostale zarazne bolesti jer se prebolovanom bolescu ne stice imunitet obzirom da je uzrokuje bakterija moze se vracati i po nekoliko puta.

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Šarlah
3.2.2009 23:09:36   
NANICA
Zaboravih jos i ovo, sto se tice vrtica sumnjam da ce ista poduzeti. Moja je u dva mjeseca dva puta imala user posted image

(odgovor članu NANICA)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Šarlah
4.2.2009 0:07:02   
mamina cura
Hvala ti na savjetima i zao mi je sto i vi prezivljavate istouser posted image
Mi smo trebale jucer ici na bris grla, Hena i ja, ali kako nismo stigli idemo obavezno sutra. Ona je inace ok, nije febrilna, niti ima osip, niti kaslje. Rekli su mi da je izolujem ali kako je dojim to je nemoguce.
Grozno je to u vezi sa vrticima, ne znam ni sta da ocekujem u vezi sa njimauser posted image  Rijesicemo se bestije aBd

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu NANICA)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Šarlah
4.2.2009 9:39:04   
lubi
KAKO JE TIMUR DANAS IMALI TURE,JELI HENA ISLA NA BRIS GRLA,BICE SVE OK ,POZDRAVI.user posted image

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Šarlah
4.2.2009 21:47:58   
mamina cura
Kod Hene upaljeno grlo i dobila je ospen antibiotike da pije. Malo kaslje i nista drugo. Isle smo na bris grla, rezultati u pon.

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu lubi)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Šarlah
4.2.2009 22:00:54   
dinaa
Valjda ce je zaobici,a kako je Timur jeli bolje

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Šarlah
4.2.2009 22:49:31   
mamina cura
Timur je hB bolje, nema vise temperature. Vec je poceo praviti problemeuser posted image  To mi je najbolji znak da je dobrouser posted image

_____________________________

Timur 20.03.2004.
Hena 30.12.2007.

koristimo platnene pelene
za zdravije odrastanje

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Šarlah
11.11.2009 9:33:37   
bumbalu
jutro drage moje ringerasice,javljam se na ovu teme jer kontam da je mozda to to,prije par dana moj sincic je dobio temp nije visoka max je bila 38,6 i pomalo je kasljuco nije htio jest,od juce nema temp ali je se na tijelu pojavio osip ne crveni se to su ko male tackice vidi se kad se okrene prema svjetlosto i pod prstom se osjeti,ima po obrazima bradi vratu ledima i prsima,ja nemam pjma sta bi to moglo biti ,mama mi kaze mozda je krzamak a ja sad pojma nemam,nadam se da mi neka od vas moze malo pomocii reci da li je to to,please,jer odvela bih ga doktoru al su doktori ovdje malo blesavi,

(odgovor članu mamina cura)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Šarlah
11.11.2009 9:35:50   
Skvo RR
MIslim da ti je to trodnevni virus. Imas temu o tome!!!!

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu bumbalu)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Šarlah
11.11.2009 9:36:47   
Skvo RR
IZVORNA PORUKA: skvo

MIslim da ti je to trodnevni virus. Imas temu o tome!!!! Provjeri....i mi smo ga imali!


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Šarlah
5.2.2010 13:26:13   
M kao Mama
Tema Šarlah je dupla, ovi postovi su preneseni sa teme ŠARLAH, koja će uskoro biti zaključana. Raspreve o ovoj temi možete nastaviti ovdje.

LP



IZVORNA PORUKA: slatkiši

Izgleda da mi od brata mali ima šarlah. imao je jedan i po dan temperaturu, nakon koje se pojavio osip-malo po stomačiću i rebrima te po tabanima. svo vrjeme smo ga voduli kod doktora, gdje je sve bilo u redu, da bi sada iznenada danas doktor rekao da ima gnojnu anginu, te da ime šarlah???
interesuje me da li iko ima iskustva sa tim, da li može preći na odrasle, te šta je to malinast jezik???



IZVORNA PORUKA: Nunichi

Šarlah je opasna, zarazna bolest, praćena visokom temperaturom i anginom. Šarlah se obično javlja u vidu epidemije, ali ga u velikim gradovima ima stalno u vidu pojedinačnih slučajeva. Epidemije su vrlo različite po otrovnoj moći zaraze. Ranije su bile strahovito smrtonosne, sada su mnogo blaže. Šarlah je dečja bolest, ali od njega mogu da obole i odrasli. Srećom, deca do jedne godine starosti retko oboljevaju. Najosetljivija su školska deca, ali su vrlo osetljiva i deca od 2 do 5 godina. Više ga ima u jesen i s proleća nego preko zime i leta.

Uzročnik šarlaha je jedna vrsta streptokoka, koje se nalaze u ždrelu šarlahnih bolesnika. Odavde se prilikom kašlja ili govora prenose u vidu kapljica na zdrave. Dakle, šarlah je kapljična infekcija čiji uzročnici ulaze u zdrav organizam preko grla.

Prvi znaci se javljaju na 4 do 5 dana po ulasku klica u organizam (inkubacija). Dete, dotle zdravo, dobije najedanput bolove u grlu u čitavom ždrelu, sa jako povećanom temperaturom. Često i povraća i bunca. Ako mu pogledamo u grlo, videćemo da su krajnici jako crveni, otečeni i posuti prljavim tačkastim mrljama. Crvenilo ubrzo zahvata i okolnu sluzokožu na resici i nepcima. Još istog dana, nekoliko časova kasnije, po telu se pojavi sitan tačkast crven osip.

Nasuprot malim boginjama, koje prvo izbiju po licu, šarlahni osip počinje po trbuhu, u preponama, ispod pazuha, u prevojima laktova, i postepeno se širi ka licu, stopalima i šakama. Izbijanje osipa traje, obično dva dana.

Dva do tri dana po izbijanju osipa, bolest počinje da popušta. Temperatura se postepeno spušta na normalnu, bolovi u ždrelu prođu, a koža počinje da se peruta. Pre nego što počne perutanje kože, sluzokoža jezika pocrveni i dobije malinast izgled. Perutanje počinje oko petnaestog dana i traje ponekad 30 dana.

Bakterije izazivači šarlaha deluju neposredno, lokalno, ili svojim toksinima, septično.

Šarlah je i zbog svojih komplikacija teška i opasna bolest. On može izazvati gnojne angine, reumatizam zglobova, oboljenje srca i srčane maramice, razna krvarenja itd., ali najčešće i najteže komplikacije šarlaha su: otok žlezda na vratu, zapaljenje srednjeg uva i zapaljenje bubrega.

Ishrana bolesnika mora biti dijetalna. Kao hranu sme da uzima mleko, kompote, voćne sokove, limunadu i razne čajeve. Ovakvu dijetu treba držati i posle pada temperature, jer nepodesna hrana može da olakša zapaljenje bubrega.




IZVORNA PORUKA: Nunichi

I samo jos da dodam da je malinast jezik jedan od simptoma šarlaha.

Skarlatina (šarlah) je jedna moguća manifestacija streptokokne bolesti karakterizirana naglim početkom, grloboljom, glavoboljom, jarko crvenim ždrijelom, povraćanjem, sitno-točkastim osipom i malinastim jezikom, poslije u tijeku bolesti dolazi do ljuštenja kože.




IZVORNA PORUKA: Nunichi

Iskustva licnog nemam, ali nadam se da ce djecak brzo ozdraviti. user posted image



IZVORNA PORUKA: Ben 10

Moj stariji sin je imao šarlah prije 3 godine.Te godine je pošao u 1 razred.U jesen ,mislim da je ovo vrijeme bilo i bio je prvi dan Bajrama.
Prvo je par dana nego što ćemo otkriti imao žljezdu na vratu pored grkljana,bila sam se zabrinula šta je,da bi na dan Bajrama dobio osip po stomaku i napletu na nozi.Predveče smo ga odveli kod dr i ustanovili su da je šarlah.Nije imao temeraturu...Dobio je antibiotik i Flonidan protiv svraba...Dobro je prošao i nije bilo problema jer smo otkrili u početnom stadiju ,samo što je počela inkubacija...
To je dječija bolest i zarazna je...Kažu da je moraju kadli dali prebolovati kao i pljuskavice...Tako da nema panike,ako nešto primjetiš odmah kod dr...



IZVORNA PORUKA: eminak.

Jedna informacija za mame cija djeca idu u vrtic Slavuj(ako vec nisu u toku) tamo se pojavio sarlah pa eto mame malo opreza nije na odmet.....



IZVORNA PORUKA: slatkiši

ima još nešto što sam primijetila: pojavile su mu se dvije aknice i na usnama-a osip se širi i po cijelom tijelu, ali nije kao brus-papir. razmak između tih piknica je par mm do cijelog centrimetra.
sada nisam pametna da li da idem kući, jer sam ovdje otkako se razbolio-a ja imam kod kuće bebicu. još nešto, meni se izgleda pojavio jagodičast jezik.


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *