|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 20:38:58   
idana_85
Nisam nasla ni slicnu temu ovoj, no ni ne cudi me :) Nadam se da je tema na pravom mjestu. Ako nije, molim moderatorice da je smjeste gdje treba.

Sta znamo o prijevremenoj menopauzi?
Imam 28 godina. Sa 24 godine sam rodila djecaka, bez problema sa zacecem. Pila sam dvije godine Triquilar. Kada sam prestala pojavio se problem...izostanak menstruacije. Otisla sam ginekologu i receno mi je da su se jajnici ili neki centri u mozgu ulijenili zbog pilule i da ce se to u roku od godine stabilizovati. Ukoliko opet bude izostajanja da uradim detaljne nalaze. I tako mi je 2-3 mjeseca kasnila menstruacija po 10 ili 20 dana, a onda dva mjeseca. Uradila sam bezbroj testova i svaki je bio negativan. Onda uradim te detaljne nalaze i sve bude ok osim faktora koagulacije, fibrinogena i naravno hormona...mislim na FSH, estradiol itd...Kortizol, prolaktin i testosteron su ok. I tako od dr do doktora, razni prepadi...dodjem do dr Godinjaka. Kaze mi da ponovim nalaz jer moze biti greska laboratorije. Ponovim i opet nije dobar. Bilo je endometrija i folikule. Menstruacija izostaje vec 4 mjeseca. Dobijem Primolut-Nor i nakon njega krvarenje. Nakon toga odem na kontrolu i dr Idrizbegovic kaze da opet necu dobiti menstruaciju jer nema ni endometrija ni folikule i da odem endokrinologu zbog straha da je do hipofize. I tako ja jedva dodjem do endokrinologa, a ona kaze to nije slucaj za nju ali ipak da uradim neke nalaze. Menstruaciju dobijem regularno sa 7 dana kasnjenja. Konacno uradim hormonalni status 3 dan ciklusa, jer je to navnodno najvjerodostojniji nalaz. I on nije uredu. Ukazuje ili na policisticne jajnike ili menopauzu. Nakon 10 dana ponovo prokrvarim,doduse slabo krvarenje i onda nakon 7 dana intenzivno krvarenje.Odem na kontrolu, 11 dan ciklusa i saznam da opet nista nije ok. Dr kaze da je desni jajnik tako mali da se jedva vidi i da nema na njemu folikula, mozda dvije ili tri, nije ni on siguran. I na kraju dijagnoza prijevremena menopauza. Ne znam sta da mislim i sta da radim. Opet sam dobila taj primolut nor, ali jednostavno ne zelim da ga pijem jer mi je zlo od hormona. Prvo sto ne vjerujem da ce biti stimulirajuci samo jos vise moze umrtviti janike, hipofizu ili sta vec.... A kao drugo, strah me ako se desi trudnoca, sta mi mogu napraviti. Znam da bi bilo najbolje da sada ostanem trudna, ali ne znam ni kako. Pila sam cajeve razne, jos pijem....Ne znam. Danas je opet bio gotov hormonalni status koji sam radila 11-ti dan ciklusa. Sve vrijednosti su u okviru vrijednosti za menopauzu. Zanima li me je li neko imao slicno iskustvo?

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.

Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 20:52:18   
Skvo RR
Imam ja fsh 19.... I moze biti jedan od faktora prijevremene menopauze...meni ni geneza ne ide na ruku...jer su zene ulazile ranije....
....ja trebam taj hormon ponoviti za dva mjeseca...meni su se skratili ciklusi na 22 dana i jako su obilni...imam anemiju koja se ne moze popraviti lijekovima...kako je kod mene druga situacija...ne idem na trudnocu...ja iduci mjesec stavljam mirenu da regulisem ciklus i obilnost krvarenja....zao mi je idana

< Poruku je uredio Skvo RR -- 18.4.2013 20:53:13 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 20:55:42   
M kao Mama
Idana, ne znam ti ništa o ovome, ali mi je baš žao što se sikiraj, nadam se da ćeš uskoro dobiti nekek konačne odgovor, dijagnozu lijekove, i ako je trudnoća rješenje, želim ti da se desi što prije

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:04:02   
idana_85
Hvala Skvo i Mama alma. I kod mene u porodici zene odmah oko 40 godine ulaze u menopauzu. Meneni je ipak 28 :(
Kakvi su Skvo ostali hormoni? Estradiol, lh? Meni je estradiol enormno povisen. Nikako da ih pitam sta mi je s lijevim jajnikom dal fercera :( A i ono gore je ludilo, za 5 min te saslusa,pregleda...do Godinjaka doci misija nemoguca. Definitivno sam odlucila jos sacekati ove nalaze nadbubrezne i misljenje endokrinologa i privatno se naruciti kod dr Godinjaka, bar da mi posveti vrijeme.
Ovo je nalaz radjen 3 dan ciklusa:
FSH 8,2
LH 16,9
Estradiol 1126
Progesteron 3,9
Prolaktin 352
Testosteron 0,6
Kortizol 395

< Poruku je uredio idana_85 -- 18.4.2013 21:12:43 >


_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:10:53   
Skvo RR
Ne znam sta da ti kazem...meni je 31...meni je estradiol ok..a treci dan ciklusa fsh 19.3...tvoj je i normalan za moj.

< Poruku je uredio Skvo RR -- 18.4.2013 21:16:17 >


_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:23:47   
idana_85
Pa da, ali je FSH duplo manji od LH. A estradiol mi je 1126. sto je jako uvecano. A kortizol uredu uvijek. I ovaj nalaz 11 dan ciklusa sto sam radila je tipican za zenu u menopauzi. Ne znam vrijednosti, svekrva mi je preko telefona govorila, okrenulo se sve oko mene. Je li ima neko u Sarajevu ko je bas dobar strucnjak za hormone, osim dr Godinjaka?

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:27:03   
M kao Mama
ti trebaš endokrinologa, a mislim da je divanović za ovo dobar, on jest malo na svoju ruku, ali je dijagnostičar samo takav,

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:28:39   
idana_85
Bila sam kod Ismane Šurković...izgubljena mi je sva. zuri...tri puta joj se brise na compu sto napise...sva dekoncentrisana...al hajde vidjet cu kad budu ti nalazi. Kontam traziti dr Kučukalić...ona mi je nekako djelovala najsabranija hahahah

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:32:28   
D_K
draga ildana - kod tebe bas zeznuto stanje..
ako trazis dobroh endokrinologa ja bih ti preporucila Veliju Zeliju - ima privatnu ordinaciju, poneses joj sve prethodne nalaze i opletes.. kad sam ja bila zadnji put pregled joj je bio 40 km ali kad prigusti nije nimalo skupo user posted image

_____________________________

Onaj pogled :))))

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:40:17   
Skvo RR
Mene vodi dr divanovic....on je zaista dobar...

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:53:09   
D_K

IZVORNA PORUKA: Skvo RR

Mene vodi dr divanovic....on je zaista dobar...


evo vidim da je i mamaalma spomenula divanovica, sigurno da ima sa njim dobro iskustvo a to je neprocjenjivo.
kad pomislim koliko vremena covjek izgubi trazeci dobrog doktora i ganjajuci dijagnoze user posted image user posted image


_____________________________

Onaj pogled :))))

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 21:59:16   
idana_85
divanovic je endokrinolog ili?

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:00:06   
Skvo RR
Ginekolog.user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:04:20   
idana_85
Šta je POF?

Ovim terminom se opisuje dijagnoza u žena kod kojih prestaje menstrualni ciklus pre 40. godine života. Mnoge žene prirodno imaju smanjenu plodnost u četvrtoj dekadi života, u ovom životnom periodu mogu takođe imati pojavu neredovnih menstrualnih ciklusa što predstavlja prvi signal za smanjenu funkciju jajnika. Međutim smanjena plodnost i poremećaj menstrualnog ciklusa može se ispoljiti i tokom dvadesetih godina života. U proteklim dekadama ovo stanje se nazivalo ranom menopauzom, što nije dovoljno dobar termin da objasni šta se događa sa ženama koje imaju POF.
Osnovna razlika između žena sa POF-om i menopauzom jeste u tome što žene sa POF-om mogu spontano da dobiju ciklus i da zatrudne, ali žene u menopauzi ne mogu da dobiju spontano menstruaciju niti da zatrudne.

Učestalost POF-a: 1:10.000 žena do 20-te, 1:1000 do 30-te, 1:250 do 35-te, 1:100 do 40-te godine života.

ŠTA UZROKUJE POF?

I pored značajnog napretka na polju dijagnostike i ispitivanja još uvek u mnogih pacijentkinja pravi uzrok ne može da bude pronađen. Poznati uzroci odnose se na sledeća stanja koja dovode do ovog poremećaja:

AUTOIMUNE BOLESTI

Novije studije pokazuju da dve trećine žena sa POF-om u osnovi imaju autoimuni poremećaj, što znači grešku o samoodbrani organizma. To znači da organizam stvara antitela na sopstvene ćelije ili hormone. U ovakvim slučajevima organizam stvara antitela na tkivo jajnika, endometrijum (sluzokoža materice) ili na jedan ili više hormona koje luči jajnik.
Ova antitela oštećuju funkciju jajnika. Šta predstavlja okidač za ovu vrstu poremećaja i kada proces započinje za sada nije poznato. Jedino je poznato da u ovih osoba uzimanjem podataka o porodici češće postoje članovi sa autoimunim bolestima štitaste žlezde, šećernom bolešću i reumatoidnim artritisom.

POREMEĆAJ NA NIVOU HROMOZOMA

Neki slučajevi naslednog POF-a uzrokovani su nedostatkom ili slabom funkcijom X hromozoma. Normalna ženska osoba ima dva X hromozoma (prenosioci naslednih osobina). Nekada se dogodi da iako postoje dva X hromozoma jedan ima slabiju funkciju, što je vezano sa smanjenom funkciojom jajnika, a nekada nedostaje jedan X što se naziva Turner-ovim sindromom.

Najčešće žene sa Turner-ovim sindromom nikada ne dobiju spontano menstruaciju zbog toga što se jajnik ne razvije dovoljno da luči hormone.

HIRURŠKI UZROCI POF-a

Totalna ooforektomija i histerektomija
Hirurške intervencije tokom kojih se uklanjaju oba jajnika, obe tube jajnika i materica, dovode do simptoma koji su posledica nedostatka osnovnih hormona koje luče jajnici strogena i progresterona. Simptomi nedostatka ovih hormona su mnogo izraženiji nego u žena kod kojih postoje jajnici ali spontano dolazi do prestanka njihove funkcije. Oštećenje jajnika tokom drugih hirurških procedura.
Operacije tokom kojih se uklanjaju samo miomi (benigni tumori materice) ili se vrše podvezivanja tuba jajnika mogu dovesti do smanjenog snabdevanja krvlju jajnika što dovodi do poremećaja funkcije jajnika i POF-a.

HEMIJSKI UZROCI RANE INSUFICIJENCIJE JAJNIKA

Primanje citostatika radi lečenja drugih maligniteta, ili zračenje trbuha dovodi do smanjenja ili prestanka funkcije jajnika. Ovo oštećenje funkcije najčešće je trajno, ali retko se dešava nakon terapije citostaticima da se funkcija uspostavi nakon nekoliko meseci. Tamoxifen je lek koji se danas primenjuje za terapiju i prevenciju karcinoma dojki, a dovodi do oštećenja funkcije jajnika.

DRUGI UZROCI

U mnogih žena funkcija jajnika prestaje ranije kao što se to dogodilo njihovim majkama i sestrama. Pretpostavlja se da 5-10% žena ima pozitivnu porodičnu anamnezu. Virusne infekcije posebno virus mumps-a koji izaziva zauške, može dovesti do oštećenja funkcije jajnika.

KOJI SU SIMPTOMI POF-a

Prvi znak POF-a je poremećaj menstrualnog ciklusa (ciklusi postaju manje obilni, traju kraće) i povremeno izostaju. Simptomi su posledica smanjenja estrogena: topli talasi, noćno znojenje, razdražljivost, smanjenje koncentracije, smanjenje interesa za seks, bolovi tokom seksualnog odnosa, suvoća vagine, neplodnost.

Kako se postavlja dijagnoza?

Na osnovu anamneze, hormonskog statusa (visoke vrednosti gonadotropina FSH i LH, niske vrednosti estradiola).

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:13:04   
chuci
idana ne mogu ti konkretno pomoći samo sam htjela da kažem da mi je mnogo žao i nadam se da će se to aBd srediti. ti si prva forumašica koju sam zapamtila ne sjećam se više ni razloga, pa si mi nekako posebno draga.

_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:13:29   
idana_85
Prevremeni gubitak funkcije jajnika
(PGFJ, engleska skracenica POF)




Definicija – gubitak funkcije jajnika kod zena pre 40. godine zivota. Menstruacije prestaju, estradiol (E2) je snizen a FSH povisen. Generalno, smatra se da je za dijgnozu potrebno bar 4 meseca bez menstrualnih ciklusa i 2 vrednosti FSH, (merene sa bar jednim mesecom razmaka izmedju dve analize), vise od 40 (neki autori kazu 30 mIU/ml).

Sta znaci “gubitak funkcije”? – znaci da jajnici ne funkcionisu normalno, ali to moze biti trajno, prolazno ili periodicno, i ne mora da znaci da je gubitak funkcije potpun. Cak i kod jako visokog FSH, zene mogu povremeno da proizvode dovoljno estrogena, pa i da ovuliraju.

Kad zene normalno ulaze u menopauzu? – u proseku oko 51. godine; varira od 45 do 55 godina. Gubitak funkcije jajnika spod 40. godine je uzet kao “prevremen’ iz razloga sto je u periodu od 40-44 godine incidence menopauze deset puta veca nego u grupi od 30-39 godina (te se gubitak funkcije jajnika nakon 40. godine u neku ruku moze svrstati u “normalan”).

Koliko zena ima PGFJ? – uopste nije retko!!! U periodu od 15 do 29 godina 1 na 1000 zena, a od 30 do 39 godina 1 na 100. (Retkim bolestima se, na primer, smatraju bolesti koje se javljaju 1 na 200.000 – tu spadaju npr. Multipla skleroza ili Psorijaza – a sigurno poznajete nekog ili ste culi da neko ima te retke bolesti, zamislite koliko onda zena ima PGFJ?!)

Kad se u proseku javlja? – 27 godina je prosek.

Da li zene koje ranije dobiju prvu menstruaciju u zivotu cesce imaju PGFJ? – nije tacno, to nema veze. Neke zene dobiju odjednom simptome menopauze (naleti vrucine, nocno preznojavanje, suvoca vagine i sl.), cak i uz regularne cikluse, a nekima samo odjednom izostane vise ciklusa, znaju da nisu trudne ali nikakav problem ne uocavaju. Neke slucajno otkriju visoke vrednosti FSH u toku pretraga za neplodnost. Neke dobiju bebu i posle porodjaja ne povrate cikluse ni godinu dana nakon toga,, a isti je slucaj i sa oralnim kontraceptivima – kad prekinu da ih uzimaju ni posle godinu dana se ne vrate ciklusi. Tada je PGFJ samo bila “maskirana” uzimanjem kontraceptiva (inace nema dokaza da kontraceptivi mogu dovesti do PGFJ!).

Sta zapravo znaci povisen FSH? – povisen FSH je posledica necega a ne problem sam za sebe… Da bi objasnili to “nesto”, moramo se malo dotaci fiziologije...

FSH je hormon koji se luci iz hipofize, zlezde koja je smestena u lobanji, u prakticnom smislu mozemo reci da je deo mozga. Zove se “folikul stimulisuci hormon” tj. FSH zato sto on stimulise folikule u jajniku da sazrevaju. (Folikul je jajna celija okruzena grupicom drugih celija koje imaju za ulogu da luce hormone, estrogen a potom i progesteron, koje za razliku od same jajne celije mogu da se umnozavaju). Mada se najcesce mesecno odvoji samo 1 dominantan folikul, u svakom ciklusu se odvoji jos 100-ak folikula koji zapocnu sazrevanje ali ga nikad ne dovrse i propadaju tj. atretisu. (Zato se ipak brzo trosi rezerva janih celija s kojima se rodimo – od oko 300.000 – sto zvuci jako puno, ali zapravo i nije, jer je taj broj definitavan, ne mozemo stvarati nove jajne celije tokom zivota…).

Tokom menstruacije, nivo estrogena u krvi je nizak. To je “signal” mozgu da se luci tzv. GnRh (hormon koji oslobadja gonadotropine, sto su FSH I LH. Plasticno receno, GnRh je direktor jedne firme, FSH i LH su rukovodioci a estrogen i progesteron su radnici koji izvrsavaju posao J). GnRh oslobadja FSH koji pokrece sazrevanje folikula. Dok folikuli sazrevaju tj umozavaju se celije okolo jajne celije, a ona sama dovrsava deobu, luci se estrogen. Estrogen sad deluje inhibitorno na FSH jer se dovoljno folikula pokrenulo i ne bi valjalo da se pokrece vise (jer bi to uludo trosilo resurse firme J). Medjutim, kad ima malo folikula tj. kad je njihova rezerva vec na izmaku ili iscrpljena, nema estrogena koji ce inhibirati lucenje FSH, tako da mozak tj. hipofiza – opet u svom pokusaju da nekako stimulise preostale folikule – luci sve vise i vise FSH jer nema estrogena koji ce reci mozgu “dosta sa FSH!”.

Znaci, povisen FSH je posledica:

1. nedostatka folikula, zato sto ih:
.....a. u startu ima manje,
.....b. brze su se potrosili nego normalno,

2. postoji disfunkcija jajnika. Ovo drugo je malo komplikovanije objasniti i jos nedovoljno prouceno i shvaceno. (Ali, smatra se da disfunkcija jajnika nastaje kada zena stvara antitela na sopstveni FSH ili na sopstveno tkivo jajnika.)

Slobodni dodatak: Cisto da kompletiramo pricu sta se dalje desava u menstrualnom ciklusu jer ce time neke druge stvari postati jasnije. Estrogen nastavlja svoj porast do, recimo, 12. dana ciklusa kada dostize maximum u lucenju. Taj pik estrogena je okidac da se izluci LH (odjednom, u skoku) koji u narednih 24 do 36 h dovodi do izbacivanja jajne celije iz potpuno sazrelog folikula tj. dovodi do ovulacije. Celije koje su ostale u folikulu u daljem toku luce progesteron koji bi trebalo da lepo pripremi endometrijum (koji je vec zadebljao od estrogena u prvoj fazi) da se u njemu ugnjezdi buduci embrion… (Bajka dalje ovako tece, da ne zaboravimo taj lepsi deo: Jajnu celiju koja je poput kokice na vrelom ulju ispala sa povrsine jajnika usisavaju rese jajovoda gde je ceka masa navalentnih spermica, a ona, … princeza uobrazena, prima samo jednog, te se sjedinjuju u jedan lepi zigotcic od koga postaje embrioncic… ).

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:13:52   
idana_85
Zasto nastaje PGFJ? – na zalost, za najveci broj zena uzrok se ne zna. Oko 20 do 25 % zena ima pridruzenu i neku autoimunu bolest, pa se kao moguci uzrok razmatra autoimuni mehanizam. Autoimuno znaci da organizam iz nekog razloga pocinje da stvara antitela koja napadaju sopstveno tkivo i unistavaju ga (u ovom slucaju jajnike).
Poznate autoimmune bolesti koje se nalaze i kod zena sa PGJF su:

*bolesti stitne zlezde

*poliglandularne bolesti tip I i II (ukljucuju vise zlezda sa unutrasnjim lucenjem poput nadbubrezne, parastitne, stitne, pankreasa…)

*hipoparatiroidizam (smanjena funkcija parastitne zlezde)

*reumatoidni arthritis

*dijabetes

*idiopatska trombocitopenijska purpura (bolest sa niskim trombocitima)

*perniciozna anemija (nedostatak vitamina B12)

*lupus (autoimuna bolest koja napada bubrege, mozak, kozu…)

*vitiligo (polja hipopigmentacije na kozi)


Kao drugi najcesci uzrok PGJF navodi se genetski factor. Turner-ov sindrom (samo 1 polni hromozom – X0 umesto XX ili XY; moguce je da postoji mozaicizam tj. samo u pojedinim celijama nedostaje hromozom pa osobe nisu upadljive izgledom ali mogu da imaju odredjene karakteristike sindroma u koje spada i nedovoljna razvijenost jajnika) se tu klasicno opisuje ali i neke mutacije odredjenih gena.Mislim da je to suvise komplikovano da bih ovde objasnjavala…

Sledeci uzrok su moguci enzimski defekti (bolest poput galaktozemije, ali i to je jednako komplikovano za objasnjenje).

Poznato je da hemoterapija ili terapija zracenje kod kancera dovodi do unistavanja jajnih celija, ali to se unapred zna u necijoj anamnezi, pa je onda jasno da je to uzrok. Isti slucaj je i sa hirurskim odstranjenjem dela ili citavog jajnika.

Virusne infekcije se isto navode kao moguci uzrocni factor (zauske, ali i drugi virusi) ili bakterijske infekcije sa upalom jajnika i jajovoda.

Pusenje dovodi do nesto ranijeg ulaska u menopauzu ali za svega 2-3 godine od normalnog starosnog opsega i generalno se ne smatra uzrocnim faktorom PGFJ-a.

Koje fizicke promene mogu da se jave kod PGJF? – promene u menstrualnim ciklusima, u duzini ili trajanju krvarenja. Ciklusi mogu i potpuno prestati, ili ciklusi mogu da se nastave ali da se jave drugi simptomi. Klasicno se navode “hot flashes” ili naleti vrucine, a mogu da se jos jave nocno znojenje i slab san, iritabilnost, smanjena sexualna zelja, bolni sexualni odnosi, suvoca vagine. Moguce je i da ne postoje nikakvi simptomi. I u normalnoj menopauzi svaka zena ima razlicit intezitet i dozivljaj tegoba.

Koliko se cesto desi tudnoca? - Jedno od najvaznijih pitanja… Nekad se nije znalo, ali sad kazu da se trudnoca nakon dijagnoze PGJF-a javlja u oko 8%. (Ja sam razumela da tu misle na prirodnu trudnocu, bez VTO i sl.)

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:14:14   
idana_85
Sta bi doktor trebalo da me pita kada dodjem na konsultaciju?
- promene u menstrualnom ciklusu
- menopauzalni simptomi
- hururske intervencije, posebno na janicima
- hemoterapija
- terapija zracenjem
- skorasnje infekcije (posebno PID –pelvic inflammatory disease tj.upale jajnika, jajovoda i/ili materice)
- porodicno javljanje PGJF
- anamneza o autominuim bolestima (hipotiroidizam, Adisonova bolest, Dijabetes, Gravesova bolest, Vitiligo, Lupus, Reumatoidni arthritis, Sjogrenov sindrom, Inflamatorna bolest creva -IBD)
- prisustvo gluvoce kod pacijentkinje ili clanova porodice
- s obzirom das u pocetni simptomi nekih od gore navedenih bolesti (kao Adisonova) nespecificni, doctor moze da pita za skorasnji gubitak apetita, mucnine, gubitak u telesnoj masi, slabost, brzo zamaranje, neodredjen bol u trbuhu, potreba da se koristi vise soli u hrani, tamnije prebojena koza.

Da li postoji poseban doktor kojem treba da se javim? – nema posebnog specijaliste za PGFJ ali reproduktivi endokrinolog bi trebalo da se najvise razume u sindrom. (Na sajtu POFSG – POF support group moze da se nadje spisak specijalista u SAD koji se time bave; u Srbiji, koliko znam, prof Vujovic se bavi najvise tim problemom kao internista endokrinolog, a svakako treba naci i dobrog ginekologa – ako imate sugestije ko bi to mogao da bude, javite se )

Sta da ocekujem da doctor uradi tokom pregleda?
- da potrazi eventualne karakterstike Turnerovog sindroma (klasicno se opisuje sirok vrat tj. izrazen zavoj vrata ka ramenima, slabije izrazene sekundarne seksualne karakteristike, siroko razmaknute bradavice na grudima, mekani nokti povijeni na gore, kratki plavicasti prsti…)
- da potrazi promene koje se javljaju u sklopu autoimunih bolesti poput: promena u pigmentaciji (prevremeno seda kosa koja se javlja kod Hasimoto tiroiditisa, vitiligo, ili pojacana pigmentacija desni i prevoja na kozi koje se javljaju kod Adisonove bolesti); gubitak pubicne ili pazusne maljavosti koja moze da se javi kod Adisonove bolesti; crevenilo na licu u obliku leptira koje se javlja kod lupusa; uvecanje stitne zlezde koje moze da se javi kod Gravesove bolesti ili Hasimoto tiroiditisa
- ginekoloski pregled
- testovi iz krvi generalno ukljucuju: FSH, estradiol(E2), nekad kariotip (vise za zene sa PGFJ koje nisu imale decu ili su mladje od 35 god.);
- skrining za autoimmune bolesti: TSH, ANA, antitiroidna antitela, glukoza naste, elektroliti, kortikotropin stimulacioni test – za zene sa znacima insuficijencije nadbubrezne zlezde, senzitivniji je od obicnog kortizola; zatim kompletna krvna slika, rutinski pregled urina, a moze se dodati i sedimentacija, reumatoidni factor, nivo IgA antitela za zene sa ponavljanim infekcijama disajnih puteva
- radioloska ispitivanja: ispitivanje denziteta kostiju, najbolje sa DEXA metodom na kostima lumbalne kicme i kuka. Bilo bi dobro da se uvek uradi pre zapocinjanja terapije hormonima da se ima pocetni nalaz.

Koje testove nije neophodno da uradim?
- tzv.progesteron challenge test, kada se prati da li ce se izazvati menstrualno krvarenje nakon desetodnevne terapije progesteronom jer bi to znacilo da se stvara izvesna kolicina estrogena u telu jos uvek – ali test nema apsolutnu vrednost pa se vise ne preporucuje
- antitela na substance jajnika – lazno su pozitivna kod trecine zena koje nemaju PGJF pa stoga nemaju potrebnu specificnost
- ultrazvucno pracenje razvoja folikula – jer moze otkriti strukture koje odgovaraju folikulima u 30-40% zena koje vec imaju PGJF, ali se time ne menja nacin tretman aniti prognoza
- biopsija jajnika – invazivna je i uglavnom se koristi u svrhe istrazivanja

Da li zene imaju normalnu fertilnost pre razvoja PGFJ? – Da.

Sta bi trebalo da uradim da ostvarim zeljenu trudnocu? – Ovo je najtezi aspect citavog problema…Razliciti tretmani su nudjeni i pokusavani, ali bez nade za uspeh. Upotreba GnRh , estradiola, kortikosteroida (kao sto je pronizon) nisu se pokazali efikasnim. Ni Clomid, ili hMG nisu uspeli da stimulisu folikule da ovuliraju. To je zbog toga sto telo vec produkuje ogromne kolicine FSH I LH u pokusaju da stimulise jajnike da reaguje. Dodavanje vecih kolicina hMG tesko ce dovesti do reakcije, jer u tome ne lezi problem. Skorasnje studije sa Danazolom koji bi teorijski trebalo da popravi aktivnost folikula i indukuje ovulaciju su pokusane, ali takodje nisu dale neke rezultate.
Generalno, zene sa PGJF koje su ovulirale i ostvarile trudnocu, bile su na HRT tj. hormone replacement terapiji. Ali moguce je da to nije uvek tako. Obicno su zene sa PGJF na HRT cim se postavi dijagnoza te je stoga razumljivo da su I one koje su ostale trudne bile na HRT, a moguce je da neke nisu prijavile svojim lekarima da nisu uzimale terapiju koja im je preporucena.

Mogu li koristiti oralne contraceptive umesto HRT? – Da., mogu, ali oralni kontraceptivi sadrze vise estrogena nego sto je potrebno za suplementaciju. Osim toga, kod kontraceptiva postoji i nedelja kad se ne uzimaju hormone vec “placebo”pilulice, a zene sa PGFJ bi trebalo da uzimaju estrogen svakodnevno. Zene sa PGFJ mogu ostati trudne i na HRT i na oralnim kontraceptivima. Medjutim, ako pokusavate da zatrudnite, bolje je biti na HRT nego na kontraceptivima.
.

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
18.4.2013 22:15:19   
idana_85

IZVORNA PORUKA: chuci

idana ne mogu ti konkretno pomoći samo sam htjela da kažem da mi je mnogo žao i nadam se da će se to aBd srediti. ti si prva forumašica koju sam zapamtila ne sjećam se više ni razloga, pa si mi nekako posebno draga.


user posted image user posted image user posted image hvala cuchy

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu chuci)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
19.4.2013 9:12:34   
anja anjica
Pozdrav idana, pokusaj molim te sa uljem FENELa dva tri mjeseca,po tri kapi svakp jutro s vodom ,vjeruj da ce pomoci,budi uporna

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
19.4.2013 14:00:50   
aazra
Uh, Idana bas mi je zao user posted image

S obzirom da te znam, vjerujem da si planirala jos jednu trudnocu, pa nadam se da ces uspjeti, neke zene ostanu trudne bas u tom periodu, kad im izostaje mjesecnica...

Sjetih se moje sad rahmetli poznanice koja je umrla od raka maternice a nije docekala ni jednu trudnocu...uvijek ima od gore od goreg, znam nije neka utjeha ali eto...user posted image

Ipak se nadam da je neka greska u dijagnozi.. jesi li imala ikada problema sa stitnjacom, mozda je samo poremecen rad hormona...user posted image ?

< Poruku je uredio aazra -- 19.4.2013 14:01:14 >


_____________________________








(odgovor članu anja anjica)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
19.4.2013 14:18:38   
veeseelaa
Idana baš mi je žao
u sve to se ne razumijem i ne mogu ti dati nikakav savjet, preporuku i slično

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
19.4.2013 21:29:31   
idana_85
aazra....nisi me utjesila :) salim se. sStitna je ok, hormoni stitne isto tako su ok. Ja se nadam da je to ona "godina" sveranja zbog pilule, mada su nalazi tako losi da...ne znam ni ja. Evo bas ovaj text sto sam stavila navodi mnogobrojne razloge,vidjet cemo koji je moj. Jedva cekam da bude gotov ovaj nalaz koji je trazio endokrinolog. Moram jos neke pretrage obaviti, secer i to pa vidjet cemo. Hvala ti puno i ljubi tog malog slatkisa, pozeljela sam vas :*

vesela hvala ti mila, poljubac za tebe i malenu princezu :*

_____________________________

R, 08.10.2008....
A, 25.02.2014.


(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
22.4.2013 1:16:50   
Mjeseceva Pratilja
Idana, imala sam slican problem i sama..

Doduse, kod mene su svi nalazi bili uredni ali mjesecnice jednostavno nije bilo.

Pokusala sam biti curekotovo ulje. Ne sjecam se sada dobro jesam li pila ujutro i navecer ili samo jednom puta dnevno..Uglavnom, cajna kasika ulja + kasika meda rastopljena u casi tople vode. Mjesecnica je dosla jako brzo. Ovo je moj nacin regulisanja menstrualnog ciklusa.

Pokusaj i javi kako ide. Uz tebe smo.

_____________________________

A 30.7.2010.

My Ovulation Chart

(odgovor članu idana_85)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Prijevremena menopauza - disfunkcija jajnika
22.4.2013 10:48:35   
tajcika
ako ti sta znaci i sama sam dobila dijagnozu rane menopauze u 29 god. receno mi je da necu vise moci imati djece zbog statusa hormona i ne znam ti vise kakvih nalaza koje sam uradila, mesecnice je i bilo i nije, terapiju mi nisu dali iz nekih razloga, nisam nista konzumirala, nekako se pomirila s tim i eto, nakon pet godina poslije uzivam u svom sinu jer on je nas kinder suprise, sta se desilo ne znam ali evo od januara ove godine opet je status hormona takav da su mi rekli da sam u menopauzi ...opusti se nekako to dode na svoje , malo se ja cudno osjecam nekad al navikla sam vec
p.s. ovo malo ukratko jer sam na poslu pa zurim

(odgovor članu Mjeseceva Pratilja)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *