|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 15:03:07   
Ummuisa
Evo još jedan interesantan tekstić:

ETERIČNA ULJA I ČIŠĆENJE ŽIVOTNOG PROSTORA

Uz pomoć eteričnih ulja i prirodnih medija (jabučni ocat, morska sol, alkohol…) možemo kreirati prirodne pripravke za čišćenje koji će pročistiti zrak, ukloniti prljavštinu i bakterije te stvoriti ugodnu atmosferu. Istovremeno, izbjegavajući agresivna sintetska sredstva za čišćenje, dajemo mali doprinos očuvanju prirode.

Evo nekoliko savjeta kojima možete obogatiti čišćenje svog doma i učiniti ga zanimljivim:   1.)          Mirisne kapi u kuhinji - u odvod sudopera možete kapnuti 2-3 kapi eteričnog ulja eukaliptus globulusa i isto toliko kapi eteričnog ulja  limuna (Citrus limon) kako bi spriječili neugodne mirise i gomilanje bakterija.   2.)          Riješite se bakterija na prirodan način! Na spužvu za pranje posuđa kapnite 1 kap eteričnog ulja čajevca (Melaleuca alternifolia), ostavite preko noći i ujutro isperite deterdžentom za pranje posuđa. Također možete napuniti sudoper vodom a u vodu dodati otopinu od 2 žlice jabučnog octa i 10 kapi eteričnog ulja čajevca. Uronite u vodu sve što mislite da bi trebalo “dezinficirati” – spužve za pranje, drvene daske za sjeckanje... – sve ostavite u otopini preko noći, ujutro isperite običnom vodom. Čajevac je izvrsno antibakterijsko eterično ulje i vrlo je sigurno za uporabu.   3.)          Aroma sprej za kuhinju - u bočicu s pumpicom od 100 ml stavite 2 jušne žlice jabučnog octa, 10 kapi eteričnog ulja čajevca i 10 kapi eteričnog ulja limuna. Protresite sadržaj, zatim ulijte destiliranu vodu do vrha bočice. Sprej koristite kao dodatno sredstvo za čišćenje radnih ploha u kuhinji na način da plohu poprskate i obrišete mokrom krpom.   4.)          Mrlje na odjeći ili drugim tkaninama pokušajte riješiti na sljedeći način: Na prljavo mjesto kapnite 1 kap eteričnog ulja eukaliptus globulus. Nakon 1-2 operite na uobičajeni način (ideja preuzeta iz knjige Slobodanke Poštić - Mirisni kalendar)     5.)          Učinite svečani ugođaj još svečanijim! Ako spremate svečanu večeru, mirisna svjetiljka će svakako obogatiti i upotpuniti ugođaj - u tim slučajevima možete upotrijebiti eterična ulja koja potiču apetit:                 U mirisnu svjetiljku ukapajte: 5 kapi eteričnog ulja gorke naranče (Citrus aurantium) 1 kap eteričnog ulja klinčića (Eugenia caryophyllata) 1 kap cimeta kore (Cinnamomum verum) 1 kap đumbira (Zingiber officinale) 2 kapi mandarine (Citrus reticulata)   6.)          Oplemenite svoje tepihe! U 100 grama sode bikarbone dodajte 10 kapi limuna (Citrus limon), 10 kapi grejpa (Citrus x paradisi), 10 kapi lavande (lavandula vera), 10 kapi eukaliptusa globulusa i 5 kapi paprene metvice (Menthax piperita). Pomiješajte sastojke i dobro zatvorite u plastičnu vrećicu. Ostavite dan – dva da se sastojci povežu. Nakon toga, pospite mirisni prah po svojim tepisima i nakon sat vremena usisajte usisivačem. Svjež miris danima će “isparavati” iz vaših tepiha.   7.)         Sprej za slatke snove! Ovdje ćemo upotrijebiti eterična ulja duboko opuštajućeg, umirujućeg djelovanja. U bočicu s pumpicom od 100 ml stavite 5 ml (cca pola jušne žlice) alkohola. U alkohol dodajte: 20 kapi atlaskog cedra (Cedrus atlantica), 30 kapi mandarine (Citrus reticulata) ili naranče (Citrus sinensis), 30 kapi bergamota (Citrus bergamia)i 20 kapi lavande prave (Lavandula vera)   Dobro protresite i zatim napunite bočicu  destiliranom vodom. Raspršite sadržaj po prostoru spavaće sobe  i po čistoj posteljini!   Ukoliko želite u spavaćoj sobi romantični ugođaj za dvoje, poslužit će Vam sljedeća receptura:   10 kapi ylang ylanga 5 kapi jasmina 10 kapi sandala 25 kapi mandarine (Citrus reticulata)   Eterična ulja ylang – ylanga, jasmina i sandala su stoljećima poznata kao afrodizijaci! Ulja upotrijebite u raspršivaču, na isti način kao u prethodnoj recepturi!     8.)          Osvježite kupaonicu! Kupaonica treba uvijek biti besprijekorno čista i svježa. Stoga po završetku Vašeg uobičajenog čišćenja za potpuni doživljaj čistoće možete se poigrati eteričnim uljima.   U odvod umivaonika možete dodati : 1 kap eukaliptusa globulusa, 1 kap čajevca, 1 kap limuna i 1 kap paprene metvice   Očistite sanitarije uz pomoć sode bikarbone I eteričnih ulja! U kutijicu sa sodom bikarbonom dodajte 10 kapi eteričnog ulja limuna. Sutradan je pripravak za čišćenje spreman: na mokru krpicu ili spužvicu istresite prstohvat praha I očistite umivaonik, wc školjku ili kadu! Nakon toga kupaonica je blistava I mirisna!!!   Mirisna sol za mirisnu animaciju - napunite manju, ukrasnu zdjelicu krupnom morskom solju i oplemenite ju eteričnim uljima limuna, paprene metvice eukaliptusa globulusa i grejpa (Citrus x paradisi). Na 100 grama možete staviti do 50-ak kapi. Napomena: ovu vrstu mirisne soli ne koristiti za kupke! ( u kupkama se koristi manja koncentracija ulja!). Stavite posudu na neko vidljivo mjesto. Sol promjenite svakih tjedan dana.  
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 15:12:00   
cija
ovo je super...svaka čast user posted image

_____________________________

Naša bebica Ajlin-Annam je na svijet došla 19.06.2009 u 17.25h

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 15:22:33   
aazra
Suuper!

Samo koju bocicu bi bilo najbolje koristiti jedina s pumpicom koju ja ja imam je ona od silikonskog ulja za kosu..user posted image Mozda ona od vode za peglu ako ko ima?

Hej zna li neka od vas cime da ocistim pegluuser posted image ?

_____________________________








(odgovor članu cija)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 15:33:00   
mamma mumi
tekst je odlican. Samo me interesuje gdje u Sarajevu mogu nabaviti etericna ulja?

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 15:34:29   
mamma mumi
e sad vidjeh da pitas za peglu. Meni je sveki dala odlican recept za ciscenje pegle. Uzmes  dva obicna A4 papira izmedju stavis saku soli i to ispeglas nekoliko puta dok se crnilo neskine. Probaj meni je uspijelo.

(odgovor članu mamma mumi)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 16:31:25   
Ummuisa
IZVORNA PORUKA: aazra

Suuper!

Samo koju bocicu bi bilo najbolje koristiti jedina s pumpicom koju ja ja imam je ona od silikonskog ulja za kosu..user posted image Mozda ona od vode za peglu ako ko ima?

Hej zna li neka od vas cime da ocistim pegluuser posted image ?


user posted image valjda nije bitno koja je bočica..  ja ću uzeti onu od tekućine za staklo, samo što je neću puniti čitavu, nego 100 ml kako je već data mjera.. valjda bude ok user posted image

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 16:34:38   
Ummuisa
IZVORNA PORUKA: mamma mumi

tekst je odlican. Samo me interesuje gdje u Sarajevu mogu nabaviti etericna ulja?


pretpostavljam da se radi o onim običnim eteričnim uljima u malim bočicama koja se inače upotrebljavaju za miris u prostorijama.. ako je tako, onda ih ima svugdje za kupiti, tržnim centrima pa i u prodavnicama..


Javi ako šta isprobaš, da vidimo jel to baš tako učinkovitouser posted image

(odgovor članu mamma mumi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
25.5.2009 18:44:13   
Anoniman
eterična ulja ja kupujem u merkatoru na odjelu gdje su svijeće i ti belaji...a imate ih i u apotekama

(odgovor članu Ummuisa)
  Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
26.5.2009 20:25:20   
aazra
IZVORNA PORUKA: mamma mumi

e sad vidjeh da pitas za peglu. Meni je sveki dala odlican recept za ciscenje pegle. Uzmes  dva obicna A4 papira izmedju stavis saku soli i to ispeglas nekoliko puta dok se crnilo neskine. Probaj meni je uspijelo.


Hej hvala znaci peglom po papiru a ne direktno so na pegluuser posted image  valjda cu skontati..user posted image

_____________________________








(odgovor članu mamma mumi)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
26.5.2009 20:26:42   
aazra
IZVORNA PORUKA: Ummuisa

IZVORNA PORUKA: aazra

Suuper!

Samo koju bocicu bi bilo najbolje koristiti jedina s pumpicom koju ja ja imam je ona od silikonskog ulja za kosu..user posted image Mozda ona od vode za peglu ako ko ima?

Hej zna li neka od vas cime da ocistim pegluuser posted image ?


user posted image valjda nije bitno koja je bočica..  ja ću uzeti onu od tekućine za staklo, samo što je neću puniti čitavu, nego 100 ml kako je već data mjera.. valjda bude ok user posted image



E pa da te su bocice super samo ih prije toga moras dobro oprati da ne ostane miris od tekucine za pranje stakla...

_____________________________








(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Eterična ulja u ulozi čistača
2.6.2009 14:46:19   
ns.mery
ja sam uspjela ocistiti peglu -zagrijati je i peglati po foliji  i sve spada PROBAJTE

_____________________________

NASA PRINCEZICA SE RODILA 22.06.09

(odgovor članu aazra)
Neposredna veza do poruke: 11
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *