|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Downov sindrom
25.1.2008 12:48:34   
senoenamine
Kao prvo lijep pozdrav svim prisutnim mamama i onim koje ce to u skoroj buducnosti postati...Zanima me koliko je vas radilo nalaz za ovu bolest nerodjene bebe,kako se radi,bolili i koliko je zapravo korisno otici na to???Nime kod nas se u Cazinu(Bihacu) ove god trudnice upucivaju na to,jer kad sam bila trudna 2004 to niko nije ni spominjao.Kod nas se to radi kod privatnika pa me zanima kolika je cijena i da li se moze izlijeciti prilikom ranog otkrivanja nerodjene bebeuser posted image .Naime sam prvo rodila curicu fala bogu zdravu i normalnu.Unaprijed vam se zahvaljujem u nadi da ce te obratiti paznju i dati mi svoja misljenja ili pak iskustva.Budite mi lijepe,zdrave i veseleuser posted image
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 12:57:55   
senka27
kao prvo veliki pozdrav..ja nisam bas najbolje upucena u to ali mislim da je to obavezno uraditi jer nedaj Boze da se desi
to je patnja i roditelja i djeteta cijeli zivot...ja sam tek u osmoj sedmici i to cu obavezno uraditi...
a kako cu to izvesti ne znam jos pitat cu doktora... samim tim sti imam brata koji ima daunow sindrom i puno ga volimuser posted image
ako sta saznam javim ti.

(odgovor članu senoenamine)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:06:43   
hanabanana
Mislim da je to normalan pregled, radi se oko 12 sedmice, UZV, prate se nuhalni nabori. Ako nisu u normali to je prva inidkacija da nešto nije uredi i rade se po potrebi dalji testovi. 

(odgovor članu senka27)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:07:51   
senoenamine
Hvala senka,ja sam malo prckala po netu pa sam nasla da se iglom uzima uzorak plodne vode,kako postupak ide da li kroz stomak,to neznam.Jucer sam imala kontrolu pa mi je dr. rekao da do kraja ove sedmice to uradim ako sam u mogucnosti,jer vec sam pretkraj 11sed. pa uskoro ulazim u 12sed.kao tad je najbolje to uraditi.Medjutim raspitivala sam se kod jedne trudnice ali ona to nije radila.Ali kako kazu svak ima svoje.Lijep pozdrav.....

(odgovor članu senka27)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:09:20   
hanabanana
Ma jel on tebi predlaze amniocintezu???

user posted image

Koliko ti je godina? Da li je u porodici bili slučajeva pojave sindroma? Da li ti je uredan UZV nuhalnog nabora?
I najbitnije....i amniocinteza nije 100 % tačna.


(odgovor članu senoenamine)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:15:57   
Emina*
Ako imas preko 30 godina,tada ti je obavezno raditi amniocentezu....

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:20:12   
hanabanana
Nije tačno da je obavezna, pogotovo ne preko 30-te godine. Danas je granica radjanja pomjerena, i sada se prvo dijete radja u prosjeku u 27 godini. Prije je to bila 22 godina.



(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:22:03   
senka27
samo znam da treba biti oprezan i sprijeciti sto se sprijeciti da...
a mislim da downov sindrom nije nasljedan...bar se nadam...

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:25:47   
hanabanana
Ne mora biti nasljedan, ali ako se recimo radi o trudnici kojoj je nalaz nuhalnog neuredan, pa i tripl test pokaže nepravilnost, a uz to u porodici ima već slučaj sindroma, onda će doktor uputiti na amniocintezu.
Ali da upučuje svaku trudnicu, to je smiješno i neozbiljno, jedino opravdanje je da tako doktori uzimaju lovu, i ništa drugo.
I na kraju krajeva, ne mora biti 100 % siguran. Što će reći može vam reći da nije uredu, a sa bebom je sve uredu, a može reći da je sve uredu a da ne bude uredu.

(odgovor članu senka27)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:28:48   
bebano
Draga Senoenamine (nadam se da sam dobro napisala nik),

pogledaj temu Aminocinteza i tu imas opsirno obasnjeno kako se to radi. Danas je taj pregled obavezan za sve trudince preko 35 godina ili ko ima u porodici slucaj Downovog sindroma. Ja imam preko 35 i ovo mi je prva trudnoca pa sam taj nalaz radila sada u utorak. Nije mi tesko pisati i objasniti ti kako to izgleda, ali kazem ti imas na temi Amniocinteza sve fino objasnjeno pa nema potrebe da ponavljam. Ako ti bilo sta treba ili ti nije jasno, samo pitaj, tu sam user posted image  da ti odgovorim sto znam.

(odgovor članu senka27)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:29:52   
Emina*
Trebala bi ga uraditi svaka trudnica koja ima vise od 30 godina, prije svega zbog mutacija i hromosomskih anomalija.
A pogotovo ga treba uraditi ako je neko u porodici imao vec neku bolest mutacije hromosoma.
Ne mora to biti Down, jer amniocentezom se pregleda svaki hromosom, jer postoje mnoge nepravilnosti, tu je i Turnerov sindrom i kamara njih...
Tako sam ja ucila......

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:30:50   
bebano
Ja koliko znam ne upucuju svaku trudnicu, to prvi put cujem, nego bas ovo kao sto sam gore navela. Meni je nuhalni nabor bio u redu, ali ja sam ipak htjela zbog godina da idem i na amniocintezu. I koliko znam taj nalaz je najprecizniji. Naravno svako ima pravo izbora, nista nije obavezno, pa trudnica taj pregled moze i odbiti ako ne zeli. 

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:32:09   
hanabanana
To šta bi neko trebao, i šta je obaveza su dvije različite stvari.
A ti si vjerovatno učila i da amniocinteza ne daje 100 % tačne rezultate.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:37:13   
bebano
Ne znam Hanabanana jeli se ovo odnosi na mene ili na Eminicu, ali ja misim da svako treba da odluci sta zeli. Kao sto sam rekla, ja da nisam htjela mene niko nebi mogao natjerati da uradim taj nalaz. Znaci nije obaveza. Ljekaru je obaveza da to predlozi kod rizicnijih zena, a na nama je da odlucimo hocemo li ili ne.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:37:43   
Emina*
Nisam ni rekla da daje ili ne daje, naravno da uvijek postoji mogucnost gresaka prilikom svakog testa, tako i kod papa testa, zna da ne pokaze neke bakterije,al sta ces...  Nauka je egzaktna..
Ja sam to i rekla misleci da bi svaka zena (ako misli i na bebu i na sebe) trebala to uraditi, ne kazem da ce neki doktor da te natjera na to.
Jer u prvom redu ako mi mislimo i pazimo na sebe,onda ce i drugi (npr doktor) posmatrati situaciju drugacije
Prije svega da bi bila mirna,a i ako nista bar nekoliko procenata sigurna u zdravlje.
Znam da se i granice pomjeraju.. Mene je moja mama rodila sa njenih 32 godine,i hvala Bogu sve joj je bilo ok.....

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:40:34   
senka27
bebano a mozes li mi reci koliko kosta taj nalaz???

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:40:36   
Emina*
IZVORNA PORUKA: bebano

Ne znam Hanabanana jeli se ovo odnosi na mene ili na Eminicu, ali ja misim da svako treba da odluci sta zeli. Kao sto sam rekla, ja da nisam htjela mene niko nebi mogao natjerati da uradim taj nalaz. Znaci nije obaveza. Ljekaru je obaveza da to predlozi kod rizicnijih zena, a na nama je da odlucimo hocemo li ili ne.


To sam ja i pokusala da kazem. Svakako je na zeni da li ce ona uraditi, ljekar ce predloziti...
Ja znam da je potrebno,a na zeni je da donese konacnu odluku,pa ne moze ni mene neko natjerati na nesto sto ne zeli..



(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:42:07   
hanabanana
Ne bebano, moj post je bio za Eminicu. Slažem se da svako ima pravo da traži dijagnostiku koju smatra da treba da uradi, ali je pretendiciozno reći da se nešto mora.

Ja sam htjela reći, sada karikiram, da svako od nas ima pravo da traži da mu se uradi CT glave kada osjeti jaču glavobolju.....ali pitanje je da li je to potrebno ako nema drugih indikacija da bi bol moglo uzrokovati neko dešavanja u i oko mozga.

S druge strane ne treba u ovoj priči zanemariti i finansijski faktor. Šta želim reći? Ako postoje inidicije da se treba uraditi amniocinteza, onda se ista ne plaća - bebano će potvrditi da li sam u pravu.
A ako se radi privatno, svakako ćete platiti.

Zato sam i pitala senoenemina zašto joj je to ljekar predložio??
Naročito me zanima da li joj je nuhalni nalaz uredan, da li je radjen triple test...

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:45:20   
Emina*
user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:46:56   
bebano
Drage moje bito je da smo se slozile da nalaz nije beskoritan i da je na svakoj od nas da odluci zeli li to ili ne. Meni da je 25 i da niko u blizoj familiji nema sa tim problem, sigurno ga nebi radila. Ipak godinice su tu user posted image , tako da sam se odlucila.
Senka27 posto ja nemam klasicno nase osiguranje, nego nesto kao VanBreda kao i Visnja, ja sam taj nalaz platila 700 KM (nemoj pasti u nesvjest). Meni kada je Visnja rekla koliko to kosta, ja sam mislila da je upisala jednu nulu viska user posted image . Medjutim mislim da zene sa osiguranjem to ne placaju. Koliko se sjecam i to imas na temi Amniocinteza.

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:49:56   
senka27
mnogo ti hvala...mada 700 km uhh.... ali bitno je da je sve ok ni to nije skupo
mada ja imam osiguranje...i mada vjerujte bitno je samo da se sprijeci
jer znam kako je to...a moja mama jos bolje...user posted image

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 13:54:49   
bebano
Draga Senka27 u potpunosti se slazem sa tobom. Tvoja mama najbolje zna kako je to.
Ako ti imas osiguranje onda ne placas koliko znam, a ja bih, da sam na tvom mjestu, taj pregled obavezo napravila. Jasno je da je odluka na tebi. Puno te pozdravljam.

(odgovor članu senka27)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 14:04:21   
senka27
To mi stoji pod "OBAVEZNO"
ALI IPAK SE NADAM DA JE KOD MENE SVE JE OK I DA CE BITI SVE OK...

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 14:13:51   
bebano
Naravno da ce sve biti ok samo tako trebas razmisljati i tako ce i biti.
Kada planiras raditi taj nalaz?

(odgovor članu senka27)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Downov sindrom
25.1.2008 14:17:55   
senka27
Pa sada sam u 8-oj sedmici,bila sam jednom kod doktora (privatnika koji me je ogulio za 10 min boravka kod njega)
nisam imala zavrsenu zdravstvenu knjizicu...pa sljedece sedmice cu da se narucim u dom zdravlja..pa valjda mi kazu kada treba to da radim...
ne znam jos sam totalno neiskusna s tim hodanjima kod doktora tako to mrzim a moram...

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *