|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Pregled plodne vode - amnioskopija
11.8.2010 16:24:13   
Miau
Posto je tema o plodnoj vodi zakljucana nisam znala gdje da pitam, pa sam otvorila novu. Valjda nije problelm user posted image

Meni je danas termin i kako sam jos uvijek cvrsto zatvorena doktorica je htjela napraviti pregled plodne vode (vaginalno). Kaze kad se prenese to je obavezan pregled! Izgledalo nesto slicno papa testu, stavila mi neki metalni valjak i onda kroz njega pokusala uvuci cijev u porodajni kanal. Medutim kako sam cvrsto zatvorena nije mogla, a za mene je bilo uzasno bolno. Rekla mi je da dodem opet za 2 dana i da ce ponovo pokusati. Ne bude li islo da ce na silu! user posted image user posted image user posted image
Jezim se od pomisli da mi gura neke cijevi oko bebine glave da bi izvukla malo plodne vode, a i od boli koju cu morati prozivjeti. Zna li netko nesto vise o tom pregledu? Je li to itko od vas radio???

< Poruku je uredio Visnja RR -- 11.8.2010 22:02:03 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Pregled plodne vode
11.8.2010 21:32:37   
rose
evo ti par linkova...uglavnom iskustva zabiljezena na drugim forumima i ponesto o samom zahvatu



http://www.gynenova.hr/amnio.htm

http://www.medicina.hr/clanci/prenosenost_ceda.htm





< Poruku je uredio Visnja RR -- 11.8.2010 21:58:18 >


_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
11.8.2010 21:55:00   
malena_t
Radila sam ja amnioskopiju. Nije bila bolna, cak ni neprijatna. Zavisi od ljekara. Mada normalno je da pred porod osjecas bol pri vaginalnom pregledu. Nemas se razloga bojati. Rutinski zahvat. I ne moze na silu. Za amnioskopiju moras biti otvorena makar prst. Ne brini user posted image user posted image

I da kad prenes pregledi na svako dva dana su obavezni sa ili bez amnioskopije.

< Poruku je uredio Visnja RR -- 11.8.2010 22:02:20 >


_____________________________

21.03.2009. rodio se majkin sin

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Pregled plodne vode
11.8.2010 22:28:19   
rose
IZVORNA PORUKA: rose

evo ti par linkova...uglavnom iskustva zabiljezena na drugim forumima i ponesto o samom zahvatu



http://www.gynenova.hr/amnio.htm

http://www.medicina.hr/clanci/prenosenost_ceda.htm






ok...sorry na linkanju drugih foruma user posted image odi na google i ukucaj naslov poput ovog i naci ces iskustva zena s drugih foruma


_____________________________

13.11.2010. u 04.35, docekali nasu princezu, nas ponos i srecu najvecu :)))

18.08.2015. u 21:53 docekali nasu princezu br 2, garavu malu lavicu :))

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Pregled plodne vode
12.8.2010 8:03:04   
snijeg
Radili su mi amnioskopiju nekoliko puta. Ništa strašno, nije bolno, malo jeste neprijatno s trbuhom do zuba sjesti na onaj sto i pokušati se opustiti, a hiljade misli u glavi.
Mene je ohrabrivala i opuštala pomisao na bebicu i sama sam sebi govorila "ako ovo ne mogu, pa kako ću se poroditi" user posted image user posted image . I nema tu sile, kao što neko napisa, moraš biti otvorena da bi ovaj zahvat bilo moguće uraditi. Također bi trebala znati da žene poslije ovoga krvare (malo i to je krv tamnije boje) pa ako ti se to i desi, ne brini sve dok je u malim količinima i nije svježa krv.
Sretno i opušteno user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu rose)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Pregled plodne vode
12.8.2010 14:15:59   
Miau
IZVORNA PORUKA: snijeg

Mene je ohrabrivala i opuštala pomisao na bebicu i sama sam sebi govorila "ako ovo ne mogu, pa kako ću se poroditi" user posted image user posted image . I nema tu sile, kao što neko napisa, moraš biti otvorena da bi ovaj zahvat bilo moguće uraditi.


I mene to muci, ako mi je ovo tako strasno, kako cu se tek poroditi?! user posted image
A to da ce mi raditi "na silu" mi je rekla sama doktorica! Rekla je da kad se prede termin to se obavezno mora raditi svaka 2 dana i posto ja nisam nimalo otvorena da ce morati na silu. Eto tako mi je rekla!
Ali meni je jutros ispao sluzni cep, ja se nadam da je to znak da sam se pocela otvarati, pa makar i 1 cm. Samo da sutra ujutro ne bude "na silu"!

(odgovor članu snijeg)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Pregled plodne vode
13.8.2010 13:12:22   
Miau
Jutros mi je radena amnioskopija. Nije bilo toliko strasno! Boljelo je jer sam jos uvijek zatvorena, ali da se izdrzati. Rekla mi je da cu do veceras krvariti, nek se ne prepadnem, ali uopce nema krvi! user posted image
p.s. Dok mi je radila mislila sam na tebe Snijeg i tvoju recenicu: "ako ovo ne mogu, pa kako ću se poroditi"! user posted image user posted image user posted image


< Poruku je uredio Miau -- 13.8.2010 13:24:46 >

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Pregled plodne vode
13.8.2010 13:15:33   
snijeg
user posted image user posted image user posted image

Super, eto još malo i bebica u naručju. Vidiš da sve ide svojim tokom i da nema razloga za brigu, neka te ne sekira ako se večeras pojavi tamnija sukrvica.

Sretno user posted image

_____________________________

"Počinje na svijetu da biva previše bučno i fabrično, premalo ima duhovnog spokojstva."

Dostojevski

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
13.8.2010 14:52:11   
milenium

IZVORNA PORUKA: malena_t

Za amnioskopiju moras biti otvorena makar prst.


miau,nije mi jasno kako su ti radili amnioskopiju ako si skroz zatvorenauser posted image

(odgovor članu malena_t)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
13.8.2010 18:23:21   
Miau
Stavila mi onaj metalni tuljak i kroz njega je provukla neku cijev. Onda je uzela hvataljke i rekla mi da se zakasljem. Poslije mi je objasnila da kad sam se zakasljala ona je hvataljkama ustipnula i rasirila da moze provuci cjevcicu. Na nalazu mi je napisala da je plodna voda bistra, a meni je rekla NEZRELA. Sta to znaci da je plodna voda nezrela??? Ja od jucer umirem od bolova (rekla mi je da su lazni trudovi), a ako je voda nezrela jel to znaci da se jos ne mogu poroditi ili sta?

(odgovor članu milenium)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
13.8.2010 19:03:00   
Nadja08
mene to podsjeća na dobre predznake poroda. kod mene je nakon amnioskopije krenulo sa laganim bolovima, a nakon par sati je već pukao vodenjak. ishod je poznat. doktor je naglasio da amnioskopija često inicira porod.
sretno!

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
13.8.2010 19:08:38   
Mya_81 RR
I kod mene je bilo ovako kao i kod Nadje.

Nisam čula da plodna voda može biti nezrela user posted image


_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Nadja08)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
13.8.2010 19:14:44   
Mya_81 RR
Miau, možda ti je za posteljicu govorila o stupnju zrelosti???

_____________________________

Najvažnija stvar koju će naučiti s godinama je da ne postoji nijedan način da se bude savršena majka i milion načina da se bude dobra majka.

Ljubav, 25.06.2009.

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
15.8.2010 0:00:55   
Sonja
meni su radili aminoskopiju na dan termina i bila sam otvorena samo 1 cm
odmah sam prokrvarila i dobila bolove
aminoskopiju mi radili u 9h ujutro - bolovi jaci poceli u 12:30h
porodila se sutradan ujutro u pola 8user posted image
porod provociran aminoskopijom

_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
20.8.2010 14:51:14   
Miau
IZVORNA PORUKA: Mya_81

I kod mene je bilo ovako kao i kod Nadje.

Nisam čula da plodna voda može biti nezrela user posted image


Rekla mi je da je nezrela, a kad sazrije da je mlijecne boje. Posteljicu nije ni spominjala. Hvala Bogu sad je sve to iza mene! user posted image user posted image user posted image

(odgovor članu Mya_81 RR)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
25.8.2010 15:27:02   
dina24
imam jedno pitanje i jako mi je bitno da mi neko iz iskustva ukoliko je imao slicnih kaze sta da radim.Uradila sam 4D ultrazvuk u 11 nedelji i bebi je zadebljana vratna brazda, cak iznosi 5.56 mm.Radicu double test u 12 nedelji al isam cula da je jako opoasno po bebu kada je NT u toj srazmeri.Molim svakog ko je imao slicnih iskustava da mi pomogne jer umirem od brige.Unapred zahvalna.

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
25.8.2010 21:15:44   
/MMK/
dina 24 žao mi je zbog nalaza, ta brazda kako je nazivaš je vjerovatno nuhalni nabor, ima tema čitava o tome, a možeš i proguglati, dosta ima na stranicama poliklinike Harni.

U toj situaciji nezgodno je bilo šta govoriti, da li je dr. koji je radio uzv išta rekao o drugim parametrima koji se posmatraju, nosna kost i protoci kroz duktus venu ?
Želim ti mnogo sreće, zdravu i divnu bebicu.


_____________________________

09.2010.

(odgovor članu dina24)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
26.8.2010 8:52:49   
mamina princeza
dina 24 imas temu amniocenteza koja se radi negdje polovinom trudnoce koja je mislim bolji pokazatelj i koju bi doktori u tom slucaju trebali predloziti

evo mislim da je ova.. ako nije nek me moderatoice isparavljaju amnio



_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu /MMK/)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
26.8.2010 9:08:45   
taurus
dina24 mislim da bi trebala ponoviti mjerenje na 3d ultrazvuku jer ipak na 4d mjerenja nisu tacna jer se rade istovremeno dok se beba pomijera, dakle u realnom vremenu i to je zapravo ta 4.-ta dimenzija
ja bih potrazila misljenje jos jednog ljekara i svakako uradila i double i tripl test, pa na osnovu toga i amniocentezu ako bude trebalo
Sretno i javi nam rezultate

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
26.8.2010 9:42:20   
frenkoza
IZVORNA PORUKA: Miau

Stavila mi onaj metalni tuljak i kroz njega je provukla neku cijev. Onda je uzela hvataljke i rekla mi da se zakasljem. Poslije mi je objasnila da kad sam se zakasljala ona je hvataljkama ustipnula i rasirila da moze provuci cjevcicu. Na nalazu mi je napisala da je plodna voda bistra, a meni je rekla NEZRELA. Sta to znaci da je plodna voda nezrela??? Ja od jucer umirem od bolova (rekla mi je da su lazni trudovi), a ako je voda nezrela jel to znaci da se jos ne mogu poroditi ili sta?



meni su radili amnioskopiju dva puta... bojala sam se ko djavola, al nisam ni osjetila.... isto sam bila prenijela i lezala u bolnici.... i isto mi je misao vodilja bila - ako ne mogu da izdrzim cjevcicu debelu kao prst, kako cu onda roditi za koji dan????
meni je plodna voda bila mlijecna oba puta, to znaci zrela za porod.... problem je ako je zelena... onda se porod mora pod hitno inducirati..... ja bih preporucila svim zenama koje prenesu trudnocu da traze da im se uradi amnioskopija jer plodna voda moze ugroziti zivot bebe....
znam nekoliko porodilja kojima nije radjena amnioskopija, a prenijele su i po 10-15 dana... i kasnije su bebice imale probleme sa infekcijama i slicno.... jer je plodna voda postala zelena...


_____________________________

"Postoji trenutak u zivotu zene u kome je svaka suza zlatna,trenutak kad sunce obasja dusu i nestane mraka.Trenutak kada znamo da mozemo,da smo istovremeno i nezne i jake,kad ugledamo dva oka najmilija,Trenutak kada postanemo majke"
10.11.2009.
30.0

(odgovor članu Miau)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
22.9.2010 20:11:28   
lejna_
Meni su rekli da nemam uslova za amnioskopiju, ...
Zatvorena sam, a prenijela trudnoću, .. tako da, ... ne znam baš šta mi je činiti!!
Raspadam se od nekih bolova, ali niti su nešto jaki niti u jednakim intervalima. Da li je neko imao slično iskustvo???

(odgovor članu frenkoza)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Pregled plodne vode - amnioskopija
26.12.2011 21:44:10   
mama_81
Drage moje,  da napišem nešto o amnioskopiji nadam se da će i vama biti od koristi. user posted image

Od datuma poroda prošlo je 2 dana i po preporuci ginekologa potrebano je raditi svakih 2 dana CTG i Amnioskopiju.
Amnioskopija je metoda pomoću koje ginekolog procjenjuje zrelost fetusa i njegovu ugroženost. Metoda se sastoji u uvođenju metalnog tubusa kroz rodnicu, već dijelom otvoren vrat maternice, sve do plodnih ovoja. Amnioskopski tubus na svom vanjskom dijelu je nešto širi, gdje ima priključak za izvor svjetla, koje omogučuje promatranje donjeg pola plodnih ovoja i kroz njih plodnu vodu. Na osnovi izgleda i količine plodne vode procjenjujemo stanje ploda. Sama metoda je bezbolna i kratkotrajna te se može po potrebi ponavljati.
NEMOJTE PANIČARITI pregled jesTe malo nezgodan i malo bolucka, ali ništa strašno! Kako se poroditi, ako ne amnioskopiju izdržati.
NAPOMENA: Poslije pregleda moguće je da ćete malo krvariti, ali ni to nije strašno bitno je znati da je to normalna popratna pojava poslije pregleda!

Spravica koju stave u dotičnu gospođu izgleda ovako: Iz nekog razloga slika neće da ostane, pa za slikicu zagulajte malo. user posted image

Pozdrav svima, lagan i brz porod želim! user posted image

< Poruku je uredio mama_81 -- 26.12.2011 21:46:59 >


_____________________________

Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz
nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano
na vlastitom razmišljanju.

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 22
Stranica:   [1]
Stranica: [1]
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *