|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Štitna žlijezda i trudnoća
11.2.2010 15:44:43   
delfin
Ja imam hipotireozu, koju držim pod kontrolom letroxom. U trudnoći su mi kontrole češće, tsh se bio malo povisio, što je korigovano povećanjem doze. sad sam 26-ta sedmica.
Interesuju me vaša iskustva i kako to ide dalje tokom poroda, nakon poroda...

Da li to predrstavlja problem za prirodni porod. Kolike su Vam bile vrijednosti?

Meni se2x bilo povislo n(tsh na 4,3  granica je 4,2) mada  je to granična vrijednost i mislim da nije strašni, ali brzo je vraćena u granice normale-

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
11.2.2010 15:49:38   
Majčica
I ja sam ti jedna od tih i sve ok, porod bez problema, trudnoca bez problema. Mene je bilo strah, ali sve je proslo kako treba. E, imala sam poslije poroda situaciju da mi je iz hipo stitnjaca presla u hipertireozu (jednom mi je doktor spomenuo da se to desva, ali to je rijetko i mozes misliti meni se desi, mislim da se ukupno nekih 7% zena to desava, negdje sam citala. Tad mi je doktor savjetovao prekid dojenja, jer su lijekovi kontraindicirani za dojenje, ali ja sam pitala za alternativu, pa smo cekali mjesec dana i stitnjaca se sama vratila u hipo. Bila sam presretna jer sam mogla nastaviti dojiti svoju bebicuuser posted image . Sad je opet sve kontrolom, pijem malo vecu dozu letroxa nego prije, ali ok je sve.
Sretno!

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
11.2.2010 15:59:49   
delfin
Majčica, a nakon koliko si provjerevala prvi put hormone nakon poroda, I da li i bebici isto provjereavaju hormone?

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
11.2.2010 22:40:56   
Majčica
Koliko se sjecam 3 mjeseca nakon poroda, taj pregled mi je zakazao doktor malo prije poroda, kaze dok malo dodjes sebi a to ti je otprilike 3 mjeseca. Tad je meni stitnjaca poludila i presla u hipertireozu, nisam mogla sebi doci kad sam posla na tu kontrolu, tsh bio 0,003 ili tako nesto, a inace visok bio, znas vec. Dok se nije popravilo stanje kontrolisala sam se svaki mjesec a sad svakih 6 mjeseci. Bebi su vadili hormone 5. dan nakon poroda, sve je bilo ok hvala Bogu. Toga me je bilo strah, ali pitala sam doktora svog i prije koliki je rizik da i beba ima to, koliko sam ja shvatila nije nista puno veca mogucnost da beba ima hipotireozu nego kod ostalih trudnica bez problema sa stitnjacom.
Tebi je bitno da drzis hormone pod kontrolom u trudnoci, i meni je skakao malo tsh u trudnoci, ali povecana mi je doza letroxa i sve je bilo ok. Doktor mi je rekao da trudnoca neobicno utice na stitnjacu, treba je pratiti. Koliko se ja sjecam govorio je da se tad moze malo i smanjiti doza, a moze se i povecati, sve zavisi od osobe do osobe.
Ne trebas se brinuti radi bebe, sad svim bebama rade hormone stitnjace poslije porođaja, bocnu se u petu malo i to je to. U svakom slucaju, meni je moj doktor rekao(posto sam bila prilicno preplasena) da kazem pedijatru nakon poroda da imam hipotoreozu, ali bebe koje se rode s hipotireozom, ne daj Boze, se odmah prepoznaju, ne znam tacno kako izgledaju, ali znam da imaju malo drugaciji izgled. Ni to danas nije strasno, ne daj Boze, uzimaju i bebe letrox i to je to.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
12.2.2010 9:08:51   
delfin
Majčice, da li to znači da moraš bebu voditi u bolnicu da izvade krv ili to odmah rade po porodu? Jer sad se osraje svega 24 sata u bonici.

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
12.2.2010 10:09:09   
Majčica
Kod nas ovdje se vodi beba, a ne znam kako je kod vas. To se moze raditi do 5. ili 6. dana, ili tako nesto. U Evropi se to radi u bolnici odmah. Poenta je da se bebe koje ne daj Boze imaju hipotireozu sto prije stave pod terapiju kako ne bi imale posljedica, ne daj Boze, mislim da radi toga treba sto prije. Ti se raspitaj kod mama koje su vec rodile kako to ide kod vas, uglavnom rade to sto posto. Ja sam izasla sutradan nakon poroda iz bolnice, a bebu smo vodili 4. ili 5. dan da joj to urade.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
12.2.2010 10:36:47   
putnica
Delfin ovdje kod nas se rutinski vadi svakoj bebi i mjeri nakon poroda TSH ( iz pete),ne plasi se.Primjetices da ima vaticu na peti kad izadjes iz porodilista.
A ja sam isla na kontrolu TSH poslije 3 mjeseca nakon poroda,i trudnoca mi je cak malo regulisala TSH (uz letrox),nikad nizi nije bio,pa nista nisu mjenjali.

_____________________________

Najbolje ideje dolaze iz srca..a ti si 9 mj boravio ispod njega..
Djeca nas cine boljim covjekom!
I. 30.07.2009
F. 20.10.2010

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
12.2.2010 10:45:03   
Majčica
Vidis kako trudnoca utice na stitnu zlijezdu, kod tebe putnice nikad nizi tsh nije bio, a kod mene se povisio. Bitno da se moze regulisati, meni vise nista ne predstavlja to.
delfin, kod vas je to jos bolje nego kod nas, ne moras voditi bebuuser posted image


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu putnica)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
12.2.2010 14:57:42   
delfin
dok ja skontam kod vas kod nas, a nepiše odakle ste user posted image
Putnice da li si ti rodila na GAK-u i kad?

_____________________________

16.05.2010 Napokon je stigla naša najveća sreća- mamino sunce :)
19.08.2011 stigla je i mamina princeza :)

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
12.2.2010 17:36:56   
putnica
Jesam,u julu prosle godine.(GAK).

_____________________________

Najbolje ideje dolaze iz srca..a ti si 9 mj boravio ispod njega..
Djeca nas cine boljim covjekom!
I. 30.07.2009
F. 20.10.2010

(odgovor članu delfin)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 20:07:29   
branka12
malo da dignem temu
trudnice...mame koje su imale problema sa stitnom u trudnoci i pile lijekove
pisite svoja iskustva

ja sam skoro pred kraj trudnoce i pijem letrox
ali mi se TSH jako sniziouser posted image doktorica kaze da su stitna i trudnoca cudan spoj
ali to sve mene ne smirujeuser posted image

_____________________________

"Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite – možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide"

moja sreca je stigla 21.07.2011 00:10h :)))

(odgovor članu putnica)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 21:00:21   
animagical
meni je tsh zadnji put bio ok oko 2, sto je najnize dosad...prije trudnoce je bio 8user posted image ali me brine, a cekam kontrolu jer mi je ft4 ili slobodni tiroksin na donjoj granici, 0,84...da li to znaci da ce mi povecati dozu letroxa iako je tsh ok??? inace me ne muci stitna u trudnoci...

(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 22:34:05   
branka12
ko o cemu...ti i ja o stitnoj
meni doktorica i koriguje letrox prema FT4 koji je stalno na donjoj granici
i ona kaze da je taj bitniji....ne znam vise nistauser posted image user posted image
i ja se super osjecam...treba li me to tjesitiuser posted image user posted image

< Poruku je uredio branka12 -- 24.6.2011 22:47:34 >


_____________________________

"Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite – možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide"

moja sreca je stigla 21.07.2011 00:10h :)))

(odgovor članu animagical)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 23:07:20   
Majčica
Stitnjaca i trudnoca su cudna kombinacija, to je i meni doktor govorio. Meni je u trudnoci tsh blago rastao, ali nista dramaticno, ali poslije poroda se iskomplikovalo, preslo u hiper pa se opet vratilo samo u hipo. Otada sam na nekoj konstanti s dozom letroxa. A nista ne mora da znaci ako se dobro osjecas, hormoni trebaju skroz podivljati da bi utjecalo na opste stanje . recimo meni je doktor na moj tsh 8 nekad govorio da ima zena sto dodju bas zapustene, recimo sa tsh 100user posted image E, te imaju itekako zdravstvenih problema...A t4 je najbitniji, ne znam u kojem smislu, ali on pokazuje rad stitnjace, a po tsh samo regulisu dozu letroxa.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 23:27:48   
branka12
moja doktorica trazi FT4.... tj hormon koji stitna oslobadja i on je kao taj koji bebi trebauser posted image
a kod mene je TSH skroz nizak ispod donje granice...a i FT4 je skoro na donjoj granici...pa mi onda ostavlja istu dozu letroxa zbog niskog FT4 user posted image

i jos nesto ...ona kaze da je bolje da ga ima...nego da faliuser posted image
kao kad fali onda se beba pati....a visak...beba uzme sebi koliko joj treba...a ostalo organizam rasporedjuje


_____________________________

"Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite – možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide"

moja sreca je stigla 21.07.2011 00:10h :)))

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 23:41:45   
Majčica
I moj doktor uvijek traži tsh i T4. E sad, ako se tsh povecava, T4 se smanjuje, tako je barem kod mene. Meni je na zadnjoj kontroli tsh bio 5 i nesto, a T4 11 i nesto i on mi je povecao dozu letroxa i rekao da dodjem za 2 mjeseca. ne kontam sad to nizak tsh a nizak i T4. Zato ti i ne povecava dozu letroxa radi tog tsh niskog, ali zaista ne znam na koji nacin se to regulise onda. Recimo, kad je meni stitnjaca bila hiper nakon poroda, tsh je bio jako nizak, 0,002 ili tako nesto  a T4 jako visok. To su dva suprotna stanja.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
24.6.2011 23:55:36   
branka12
sve je to meni jasno i zato je i rekla da je trudnoca i stitna cudan odnos user posted image
meni je sad TSH 0.08...a FT4 14 ( sto je prilicno nisko)
i vise ne znam nista....samo se nadam da ovo ne steti bebi user posted image
(doktorica kaze da ne steti)
tj da ona sebi uzima sto joj trebauser posted image

koliko sam shvatila...tvoja beba je super...a isto si pila letrox i imala si oscilacije?
hvala ti sto si brzo reagovalauser posted image user posted image



_____________________________

"Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite – možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide"

moja sreca je stigla 21.07.2011 00:10h :)))

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 0:01:54   
Majčica
Moja beba hvala Bogu super. Pa oscilacije sam imala, vecinom se pomalo tsh povecavao, proporcionalno se T4 smanjivao, ovo kod tebe je malo drugacije, ali kako rece, stitnjaca i trudnoca su cudna kombinacija. Meni je moj doktor govorio da ima trudnica kojima se stitnjaca smiri skroz u trudnoci, mada je to rijetko. Ja sam imala tu nesrecu da sam se napatila nakon poroda sa hipertireozom, smrsala skroz, mozes mislit tog peha kako je to rijetko, iz hipo u hiper ali desava se. Srecom prolazno je, opet se s hipo lakse nosi...
Nema na cemu, znam kako jeuser posted image user posted image Nisam bas aktivna, ali kad je ovako nesto u pitanju ukljucujem se, covjeku svasta pada na pamet.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 0:03:12   
Majčica
Eh, da ne zaboravim... Od 6. sedmice beba ima svoju stitnjacu, tako da mislim da joj te granicne vrijednosti ne mogu nistauser posted image Doktori znaju to, ne brini...

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 10:59:14   
branka12
pa i ovo kod mene je vec neka cudna hiper user posted image
kad razmisljam realno..kontam da je kriticni period razvoja zavrsen i da to ne moze biti strasno
da je to toliko problem doktorica bi vec reagovala ( svaki mjesec idem na kontrolu)

a kad vidim nalaz i kad me stigne panika...onda user posted image par sati.... i sto kazes...svasta mi prolazi kroz glavuuser posted image


hvala jos jednom i saljem veliko zagrljaj tvojoj bebi i tebi user posted image

_____________________________

"Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite – možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide"

moja sreca je stigla 21.07.2011 00:10h :)))

(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 11:54:25   
Selma.A.M
Kod mene je hiper, štitna mi je proradila 3 mjeseca nakon prvog porođaja,ne znam možda je i u trudnoći ludovala ali niko nije kontrolisao niti sam ja išta znala o tome......

Sada sam na PTU 3x2 tj  300mg dnevno,u ovoj trudnoći sad pred kraj tj u 8 mjesecu hormoni su mi malo poludili jer sam sve do sad bila na 150 mg ali nakon zadnje kontrole TSH je pao na 0.00 tako da mi je i doza PTU povećana ...........

I meni endokrinolog samo kontroliše FT4 koji takođe varira od 21.2 do 29.7  i TSH koji je najčešće 0.29 do 0.000 ....Ja se osjećam odlično,bebica je za sad po UZV mašala ok uskoro se spremamo za upoznavanje,sad čim uđem u 9 mjesec idem ležati na GAK da bi se bebica mogla kontrolisati jer će mi uključiti minimalnu količinu ljekova zbog toga što bebina štitna preuzima funkiciju tj počinje sama sa radom.......




(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 12:13:10   
branka12
znam da sam negdje procitala..tj da neko ima TSH 0.00 ali nikako skontati ko i gdjeuser posted image

meni nista nisu rekli za to lezanje i kontrolu bebeuser posted image ova na ginekologiji mi kaze da je beba dobro i da je to sasvim normalna pojava da se piju lijekovi za stitnu i da nije nista strasnouser posted image
a isto tako reaguje i ova na nukleranoj user posted image

mozda se ne gledaju isto lijekovi za hiper i hipouser posted image

_____________________________

"Pre nego što krenete da tražite sreću, proverite – možda ste već srećni. Sreća je mala, obična i neupadljiva i mnogi ne umeju da je vide"

moja sreca je stigla 21.07.2011 00:10h :)))

(odgovor članu Selma.A.M)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 22:48:53   
Majčica
Mislim da su lijekovi za hipertireozu kontraindicirani sa trudnocom i dojenjem, mislim da se trudnicama koje imaju hiper daju samo minimalne doze. Letrox u suprotnom je apsolutno siguran, jer je to cisti hormon koji tvoja stitnjaca ne moze da proizvede pa ga uzimas na ustauser posted image  

_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu branka12)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
25.6.2011 23:01:46   
Selma.A.M
IZVORNA PORUKA: Majčica

Mislim da su lijekovi za hipertireozu kontraindicirani sa trudnocom i dojenjem, mislim da se trudnicama koje imaju hiper daju samo minimalne doze. Letrox u suprotnom je apsolutno siguran, jer je to cisti hormon koji tvoja stitnjaca ne moze da proizvede pa ga uzimas na ustauser posted image  


Jedini ljek koji je dozvoljen u trudnoći za hiper je PTU tj Propitauracil i tokom dojenja dozvoljena doza je 750mg sve preko toga ima jak uticaj na štitnu žljezdu bebe ........
A koliko god ljekovi za hiper bili kontraindicirani za plod toliko i hipo ima  jači uticaj na štitnu ploda nego hiper.......Sve u svemu dva ista zla (nažalost).........Najvanije je redovno kontrolisati hormone,redovno uzimati terapiju i držati se pozitivno, jer najteže od svega sa problemom štitne je sačuvati trudnoću user posted image ...

A ja idem ležati na GAK-u ranije zbog carskog (visoka dioptrija),tahikardija i struma difuza (koja povremeno izaziva deže disanje)....


(odgovor članu Majčica)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Štitna žlijezda i trudnoća
27.6.2011 9:09:43   
Majčica
IZVORNA PORUKA: Selma.A.M

IZVORNA PORUKA: Majčica

Mislim da su lijekovi za hipertireozu kontraindicirani sa trudnocom i dojenjem, mislim da se trudnicama koje imaju hiper daju samo minimalne doze. Letrox u suprotnom je apsolutno siguran, jer je to cisti hormon koji tvoja stitnjaca ne moze da proizvede pa ga uzimas na ustauser posted image  


Jedini ljek koji je dozvoljen u trudnoći za hiper je PTU tj Propitauracil i tokom dojenja dozvoljena doza je 750mg sve preko toga ima jak uticaj na štitnu žljezdu bebe ........
A koliko god ljekovi za hiper bili kontraindicirani za plod toliko i hipo ima  jači uticaj na štitnu ploda nego hiper.......Sve u svemu dva ista zla (nažalost).........Najvanije je redovno kontrolisati hormone,redovno uzimati terapiju i držati se pozitivno, jer najteže od svega sa problemom štitne je sačuvati trudnoću user posted image ...

A ja idem ležati na GAK-u ranije zbog carskog (visoka dioptrija),tahikardija i struma difuza (koja povremeno izaziva deže disanje)....




Jeste, meni je doktor rekao da kad hormoni nisu uredu cesto dodje do spontanog pobacaja... Ali zato ih je bitno redovno kontrolisati, ja sam u trudnoci vadila hormone svaki mjesec tako da je doktor odmah reagovao i kod najmanjeg povecanja tsh.


_____________________________

T. 2008.
H. 2012.

(odgovor članu Selma.A.M)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *