|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Slova, brojevi, boje
12.6.2011 21:16:42   
Medić*
Moj  F trenutno je u fazonu ucenja da broji i pjevanje.  Broji do 15 na bosanskom, do 10 na turskom, do 10 na engleskom, do 10 na albanskom ( stim da dva broja izokrene tesko za izgovoriti ),

djecijih pjesmica zna nekoliko tacno, Ljubavi od Zeljka Joks. ori se svaki dan. Sto se tice boja nisu mu jos interesantne kao brojanje, zna crvenu, plavu i zelenu, ( boja koze su mu obrazi i ruke za sada ), pisanje ga jos ne zanima, citanje lupeta pa po neko slovo i ubode user posted image

< Poruku je uredio medic slatki -- 12.6.2011 21:17:21 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 151
   RE: Slova, brojevi, boje
2.7.2011 0:26:14   
Idina mama
Meni se cini da je najvaznije da dijete razumije stvari oko sebe. Ako samo mehanicki nabraja brojeve, bez razumijevanja sta znaci broj 8 recimo, ne vidim puno koristi od brojanja. Koliko znam djeca ne razumiju brojeve cak ni do preskolskog uzrasta. Prebrojace predmete tacno i onda kad ih upitate koliko predmeta ima, odgovor je pogresan ili opcenit (puno).

Za slova isto tako, licno ne bih pretjerivala. Neka se igra i samo uci. Ako shvaca sta ti oblici znace, odlicno.

Za boje je vec lakse. Cini mi se da ih djeca neko mogu nauciti, ali i ovdje ne bih pretjerivala.

Uglavnom, svog sina, dvije su mu godine i cetirii mjeseca nicemu ne ucim. Samo se igramo i ja mu pricam. Voljela bih da savladamo govor. tesko je jer treba da govori dva-tri jezika. Ja pricam bosanski, mm njemacki, mm i ja jos uvijek vecinom govorimo engleski kod kuce, a kad moja mama dodje, a cesto je kod nas i svaki dan se vidimo i cujemo preko interneta, mm se sporazumijeva s njom na francuskom.

dakle, moj sin govori puno, mislim da je inteligentan, ali malo toga se razumije. Mislim da govori uglavnom njemacki i pokoju bosansku rijec, ali i to nerazumljivo. Ima jednu englesku: tee (caj). Kad trazi caj, uvijek kaze na engleskom. Nemam pojma otkud mu to. MM i ja pijemo kafu :-)
Mislim da zna brojati do tri, ali ne moze da izgovori sve kako treba. Nismo ga ucili da broji nego se igramo i trcimo i skacemo na tri: 1, 2, 3, sad!

Ne voli crtanje. Malo prosara po papiru. Ni krug ne zna nacrtati.

Nisam sigurna, ali mozda razlikuje malo crvenu i zutu.

Ali sto se tice matematike, mislim da bi mogao biti dobar. zna i razumije veliko i malo, puno i malo, gore i dolje. Sad je na putu da razumije iznad, ispod, na, pored, ...
Razumije glasno, tiho, polahko, brzo, stani,...
Puno pjevamo. Moze da ponovi neke jednostavnije melodije. Voljela bih da pocne svirati neki instrument. Sviranje razvija mozak.
Razumije sta je mokro, suho, hladno, toplo, ... I da ne nabrajam.

A nista ga ne ucim. Samo se igram i pricam mu. Ima puno slikovnica i puno mu "citamo". Jedna stranica jedna recenica. te su slikovnoce najbolje....

I sad ce u pravi vrtic. Izabrali smo onaj sa konceptom da se djecaju moraju slobono igrati 7 sati dnevno. Najmanje. Da bi sve naucila. I nema puno igracaka.

(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 152
   RE: Slova, brojevi, boje
2.7.2011 11:30:31   
niki83
IZVORNA PORUKA: Idina mama

Meni se cini da je najvaznije da dijete razumije stvari oko sebe. Ako samo mehanicki nabraja brojeve, bez razumijevanja sta znaci broj 8 recimo, ne vidim puno koristi od brojanja. Koliko znam djeca ne razumiju brojeve cak ni do preskolskog uzrasta. Prebrojace predmete tacno i onda kad ih upitate koliko predmeta ima, odgovor je pogresan ili opcenit (puno).

Za slova isto tako, licno ne bih pretjerivala. Neka se igra i samo uci. Ako shvaca sta ti oblici znace, odlicno.

Za boje je vec lakse. Cini mi se da ih djeca neko mogu nauciti, ali i ovdje ne bih pretjerivala.

Uglavnom, svog sina, dvije su mu godine i cetirii mjeseca nicemu ne ucim. Samo se igramo i ja mu pricam. Voljela bih da savladamo govor. tesko je jer treba da govori dva-tri jezika. Ja pricam bosanski, mm njemacki, mm i ja jos uvijek vecinom govorimo engleski kod kuce, a kad moja mama dodje, a cesto je kod nas i svaki dan se vidimo i cujemo preko interneta, mm se sporazumijeva s njom na francuskom.

dakle, moj sin govori puno, mislim da je inteligentan, ali malo toga se razumije. Mislim da govori uglavnom njemacki i pokoju bosansku rijec, ali i to nerazumljivo. Ima jednu englesku: tee (caj). Kad trazi caj, uvijek kaze na engleskom. Nemam pojma otkud mu to. MM i ja pijemo kafu :-)
Mislim da zna brojati do tri, ali ne moze da izgovori sve kako treba. Nismo ga ucili da broji nego se igramo i trcimo i skacemo na tri: 1, 2, 3, sad!

Ne voli crtanje. Malo prosara po papiru. Ni krug ne zna nacrtati.

Nisam sigurna, ali mozda razlikuje malo crvenu i zutu.

Ali sto se tice matematike, mislim da bi mogao biti dobar. zna i razumije veliko i malo, puno i malo, gore i dolje. Sad je na putu da razumije iznad, ispod, na, pored, ...
Razumije glasno, tiho, polahko, brzo, stani,...
Puno pjevamo. Moze da ponovi neke jednostavnije melodije. Voljela bih da pocne svirati neki instrument. Sviranje razvija mozak.
Razumije sta je mokro, suho, hladno, toplo, ... I da ne nabrajam.

A nista ga ne ucim. Samo se igram i pricam mu. Ima puno slikovnica i puno mu "citamo". Jedna stranica jedna recenica. te su slikovnoce najbolje....

I sad ce u pravi vrtic. Izabrali smo onaj sa konceptom da se djecaju moraju slobono igrati 7 sati dnevno. Najmanje. Da bi sve naucila. I nema puno igracaka.


Kao prvo, djeca i uce kroz igru, dakle ti svoga sina, isto kao i mi ostale svoju djecu, ipak ucis.user posted image
Kao drugo, ovo TEE je ipak njemacka rijec za CAJ, engleska bi bila TEA. user posted image


_____________________________

N&N

(odgovor članu Idina mama)
Neposredna veza do poruke: 153
   RE: Slova, brojevi, boje
2.7.2011 21:13:31   
Idina mama
IZVORNA PORUKA: niki83

Kao prvo, djeca i uce kroz igru, dakle ti svoga sina, isto kao i mi ostale svoju djecu, ipak ucis.user posted image
Kao drugo, ovo TEE je ipak njemacka rijec za CAJ, engleska bi bila TEA. user posted image



Nije vazno kako sam napisala (bila sam malo umorna i pospana i napisala na njemackom), on to izgovara onako kako se izgovara na engleskom.

Naravno da djeca uce kroz igru, ali htjela sam naglasiti da se ja zaista samo igram i pri tome nemam nista posebno na umu, da ga naucim brojati, boje, slova i sl. Samo se igramo.

I imali smo srecu da vrtic u koji ce uskoro krenuti (do sad je isao u privatni za malu djecu) ima takav koncept. Da sama sebe citiram:
"... da se djecaju moraju slobono igrati 7 sati dnevno. Najmanje. Da bi sve naucila."

< Poruku je uredio Idina mama -- 2.7.2011 21:14:44 >

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 154
   RE: Slova, brojevi, boje
3.7.2011 13:32:17   
niki83
IZVORNA PORUKA: Idina mama

IZVORNA PORUKA: niki83

Kao prvo, djeca i uce kroz igru, dakle ti svoga sina, isto kao i mi ostale svoju djecu, ipak ucis.user posted image
Kao drugo, ovo TEE je ipak njemacka rijec za CAJ, engleska bi bila TEA. user posted image



Nije vazno kako sam napisala (bila sam malo umorna i pospana i napisala na njemackom), on to izgovara onako kako se izgovara na engleskom.

Naravno da djeca uce kroz igru, ali htjela sam naglasiti da se ja zaista samo igram i pri tome nemam nista posebno na umu, da ga naucim brojati, boje, slova i sl. Samo se igramo.

I imali smo srecu da vrtic u koji ce uskoro krenuti (do sad je isao u privatni za malu djecu) ima takav koncept. Da sama sebe citiram:
"... da se djecaju moraju slobono igrati 7 sati dnevno. Najmanje. Da bi sve naucila."


Onda super, dakle igraju se, i uce kroz igru. To je ono sto sam i ja rekla. user posted image


_____________________________

N&N

(odgovor članu Idina mama)
Neposredna veza do poruke: 155
   RE: Slova, brojevi, boje
12.7.2011 15:56:50   
R&T@
Moram vam pokazati ovu sliku...
To je T. rad na vratima u kuci mojih roditelja...


user posted image  

Ja sam ovo procitala kao "Zdravo", a dijete "lijepo" napisalo i procitalo: Mama i T. slusaju colinu pjesmuuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu niki83)
Neposredna veza do poruke: 156
   RE: Slova, brojevi, boje
12.7.2011 16:17:40   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: tajra

Moram vam pokazati ovu sliku...
To je T. rad na vratima u kuci mojih roditelja...


user posted image  

Ja sam ovo procitala kao "Zdravo", a dijete "lijepo" napisalo i procitalo: Mama i T. slusaju colinu pjesmuuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image user posted image slatko

ja sam pročitala Ćolić Sdravkouser posted image

(odgovor članu R&T@)
  Neposredna veza do poruke: 157
   RE: Slova, brojevi, boje
11.8.2011 15:19:54   
ivanak
E ovako.... mislim da ja i moj mali Antonio - iako više nije mali,imamo problem ili smo bar krenuli prema problemu.
Nije da je moje djete, ali je jako inteligentno, ali uz to i jako ljieno. Lijen je bio za porodit se, a kamo li tek sad.
Heeehee. U razvoju ne zaostaje za ostalom djecom. Sve je radio, ustajo se na noge, okrećo i šta ja znam već i čak prohodao sa 13 i pol mjeseci, jedino mu je sjedenje trebalo malo duže za naučiti. On sad ima 2 godine i skoro 2 mjeseca i sve je u najboljem redu. Ali malo, po mojoj procjeni, smo mršavi. Ima 12 kg i 100 g. Te grame sa ponosom kažem,ipak napredujemo.
Priča vrlo loše - a time i automatski ništa od brojeva, slova i boja ni ne zna.
Zna reći koliko ima godina i pokaže prstima 2 i reće kako ga je volja dva.
Kad bi ja treba djete počet učiti slovima, brojevima i drugim stvarima?
Paula ima godinu i mjesec dana će ubrzo i mislim da bolje priča za te godine u usporedbi sa njim. Ali, veliki je problem što je kao prava gospođa. Neće da puže, ma ne trpi ruke, ma ništa samo bi hodala. A podignuti se još uvijek ne zna iz sjdećeg položaja. Pokušava, ali budući da je ljena i teška, ne uspjeva joj.
Pomažite.

_____________________________

-> 17.06.2009. je došao mamin i tatin frajer - mali Antonio

-> 21.07.2010. je mali Antonio dobio sestru Paulu :-)

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 158
   RE: Slova, brojevi, boje
11.8.2011 15:55:04   
R&T@
ivanek, draga, ako on jos uvijek slabo prica ne mozes ocekivati ni da broji ili zna boje...
Sve to dodje nekako "usput", npr. brojite autice ili stepenice dok se penjete i sl.
Pokazete slovo A i to je on, slovo P sestra i sl.

Moja R. prica bas sve kao i sestra joj, a ne zna nijednu boju, njoj je sve crvenouser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu ivanak)
Neposredna veza do poruke: 159
   RE: Slova, brojevi, boje
11.8.2011 16:11:53   
Vinetu
Nikad nisam forsirala svoje dijete.  Mislim da je, kako i Idina mama kaže, najbitnije pričati sa svojim djetetom, pričati sa njim kao da je odrasla osoba.  Svako je dijete individua za sebe i razvija se svojim tempom. 
Neke od vas znaju da je moja curica kasnila u motoričkom razvoju.  Srećom, sve je to sada ok.  I pored toga i moje velike zabrinutosti, njen psihički razvoj nikada nije bio u pitanju.  Ona ima 2,5 godine, sklapa rečenice od 5 ili 6 riječi, igra se riječima, zna veeeliki broj pjesmica, a i sama smišlja svoje pjesmice.  Brojati do 10 zna već godinu dana... ali je za nju to samo još jedna pjesmica.  Ona nema pojam o brojevima, ali ponavlja brojeve kao što ponavlja i riječi naučenih pjesmica. Boje ne zna, tek ponekad "potrefi".  
Ponavljam, nikad je nisam forsirala, sve ovo je savladala kroz priču, pjesmu, ples.  Npr. brojimo stepenice kojim idemo, imenujemo radnje koje obavljamo, stvari koje vidimo, prisjećamo se stvari koje su se dogodile u bližoj prošlosti itd.  Ako joj tražim da mi nešto doda, onda joj kažem "Daj mi, molim te, tu žutu kanticu" i sl.  Tako je učim dvjema stvarima: da je kantica žuta i da je lijepo reći "molim te".  Nikada nisam ponavljala "to je žuto", "to je žuto", "to je broj 1" i sl. već sve kroz spontanu priču i igru.  Od slova zna prepoznati O, zato što je sama tražila da joj kažem šta je to.
Ono što me odnedavno fascinira jeste njen smisao za crtanje i kreativan rad.  Izuzetno dobro nacrta "čiča Glišu", dakle krugovi sa tačkama unutar njis su oči, vertikalna crta za nos, vodoravna crta za usta, pa čak i brkovi (koje ima moj tata : )).  Često se igramo plastelinom, pa me tako jučer iznenadila kad je stavila jednu veću gutu plastelina pored manjeg, užeg komada (poput gliste) i rekla mi da je to slon.  Ne znam da li je htjela napraviti slona, ili ga je samo prepoznala u svojoj kreaciji ali je to divno (ili sam možda umišljena : ))

(odgovor članu ivanak)
Neposredna veza do poruke: 160
   RE: Slova, brojevi, boje
11.8.2011 16:19:51   
niki83
Vinetu draga, nisi umisljenauser posted image
Naravno da smo ponosni kada nasa djeca nauce nesto novo, i kada vidimo da se pravilno razvijaju..
A ovo sa slonom je super, jer znaci da ona masta, pa ako je to njoj slon, onda i jesteuser posted image user posted image
Ivanak, ako brines za kg, ja cu ti samo reci da smo evo 3-4mjeseca mladji od vas, a imamo 10,5 kg..sta reci!!??!
I uvijek je tako, ali to moju N ni u cemu ne ometa, sasvim se pravilno razvija hvala Bogu, jednostavno je "sitna" user posted image


_____________________________

N&N

(odgovor članu Vinetu)
Neposredna veza do poruke: 161
   RE: Slova, brojevi, boje
11.8.2011 16:29:42   
emma.L
Ivanak, ne žuri, nemoguće da dijete kojem je mrsko reći 'dva' bifla boje kad ti hoćeš user posted image .
Nemoj da te frustrira i ne uspoređuj ga sa drugom djecom (iako smo mi mame sklone da to radimo).
Ema je naučila brojanje do 20 uz stepenice. Na engleskom je naučila do 10 jer je nisam mogla slušati kako tuli u autu jer joj se dosadilo voziti, pa smo brojali 10000 puta do 20 da je zabeluham i na kraju od muke okrenuh na engleskom i dijete nauči do Mostara (barem nije plakala). Ali čim pokušam nešto da joj ciljano pokažem i usmjerim je ili naučim, buni se i ne želi me slušati. Ne daj Bože da bi pogledala neko slovo kako izgleda, zlo joj je od toga. Likove super crta, ali obični cvijet nacrtati je užas user posted image . Bojenje je smijurija prava, uzalud ja pokušavam objasniti da se samo boji šešir ili stomak, od linije do linije... samo se naljuti i mislim da još i ne razumije šta joj hoću reći.
A imamo od prijatelja dvije bebe rođene u 20 dana - ona hoda već dva mjeseca, govori daj, da, ne, čekaj, mami, papa, baba dodi i sl., sama silazi sa kreveta i nastavlja hodati (sad im je po 13 mjeseci), a on hoda samo držeći se rukice, ne ustaje sam iz sjedećeg položaja, nikada nije puzao jer je guzi teško zaboga user posted image  i samo se čudi 'uuuuu'. I opet će za dvije ili tri godine biti na istom, ne brini, dođe to razdoblje kad su svi tu negdje bez obzira kad tko počeo učiti, hodati, pričati.  

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu ivanak)
Neposredna veza do poruke: 162
   RE: Slova, brojevi, boje
11.8.2011 16:36:20   
Romali
ivanak, ja ga ne bih još ništa učila, oooosim ako sam pokaže zanimanje za to.
A da mora baš pravo pričati, da bi znao boje, brojeve, i ne mora uvijek značiti. Moj dječak je prošlog ljeta jaaaako slabo pričao (kad je bio satr koliko sada tvoj A.), i sada su mu rečenice jako kratko, škrte ( na tatu, to nije na mamu user posted image user posted image ) Ali on odavno broji do 100 na bosanskom, do 10 na engleskom, prepoznaju brojeve , zna sva naša slova, cijeli eng.alfabet, speluje rijči, boje. Ali kažem, i dalje je njegov rječnik za moj pojam pomalo siromašan.


_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 163
   RE: Slova, brojevi, boje
13.8.2011 8:18:11   
bebacha
ja sad slobodno mogu reci da Ajla prica ko odrasli covjek.znaci njene recenice su duge,imaju pravi smisao.bez problema preprica pricu,bas se moze s njom ispricat pravo.memorija joj je za 10,ja se cesto zabrinem.kad nesto pricamo ona mene i muza ispravlja i govori da nije tako,a mi tek nakon nekog vremena skontamo da je upravuuser posted image user posted image user posted image
al jos uvjek ne pokazuje zanimanje za ucenje.zna sve boje,brojat do 20,dane u sedmici,prepoznat slovo A.nista vise,crtanje joj je grozno(na meneuser posted image user posted image )-kako je to ne interesuje ja i ne forsiram,kontam rano joj je,ima 3,5godine


_____________________________

"Ako kaniš pobijediti, ne smiješ izgubiti."

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 164
   RE: Slova, brojevi, boje
13.8.2011 13:48:12   
R&T@
IZVORNA PORUKA: bebacha

crtanje joj je grozno(na meneuser posted image user posted image )-kako je to ne interesuje ja i ne forsiram,kontam rano joj je,ima 3,5godine



Sad bi ti dadada rekla: Kakvo crtanje, sta ce joj to... ne daj joj...user posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu bebacha)
Neposredna veza do poruke: 165
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 17:06:31   
Romali
Ima li koja prof.razredne nastave da mi da savjet...? Iako i sama radim u školi, nailazim na kritike radnih kolega tipa-zašto 'tjeraš' dijete da učiuser posted image user posted image
Naime, moja dječak je savladao sva slova i brojeve do 100.Zna ih pročitati i napisati, na bosanskom i engleskom. Naučio ga you tube, ne mama, ni u kom slučaju.
Šta da sad radim s  njegovim željama i mogućnostima? Ima li smisla učiti dijete od 3,7 da piše cijele riječi (iako već zna napisati kratke )? Ja bih najradije stala na ovome gdje smo, jer se bojim šta će se desiti polaskom u školu aBd.




_____________________________

23.4.2008. A.O. promijenio moj svijet :)
14.4.2014. Z. promijenila našu planetu :)




(odgovor članu R&T@)
Neposredna veza do poruke: 166
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 17:39:09   
Lulu_08
Romali to sto citam za tvog sina je zaista genijalno, ali takva djeca postoje, i ne moze ga covjek sputavati u njegovim zeljama, a sta ce biti sa skolom kasnije, mozda je rano o tome razmisljati, neka se razvija svojim tempom kako on to zeli! Najvaznije je da ti kao roditelj znas da ga nisi natjerala ni na sto a sto ostali govore nije ni vazno!

Bravo za pametnog djecaka user posted image user posted image

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 167
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 17:39:37   
Lulu_08
Romali to sto citam za tvog sina je zaista genijalno, ali takva djeca postoje, i ne moze ga covjek sputavati u njegovim zeljama, a sta ce biti sa skolom kasnije, mozda je rano o tome razmisljati, neka se razvija svojim tempom kako on to zeli! Najvaznije je da ti kao roditelj znas da ga nisi natjerala ni na sto a sto ostali govore nije ni vazno!

Bravo za pametnog djecaka user posted image user posted image

_____________________________

25.04.2008. Princeza Mjeseca Luna je obasjala nas zivot!
09.07.2012. Mala Kraljica Lorena je upotpunila sve!

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 168
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 17:44:50   
M kao Mama

IZVORNA PORUKA: Romali

Ima li koja prof.razredne nastave da mi da savjet...? Iako i sama radim u školi, nailazim na kritike radnih kolega tipa-zašto 'tjeraš' dijete da učiuser posted image user posted image
Naime, moja dječak je savladao sva slova i brojeve do 100.Zna ih pročitati i napisati, na bosanskom i engleskom. Naučio ga you tube, ne mama, ni u kom slučaju.
Šta da sad radim s  njegovim željama i mogućnostima? Ima li smisla učiti dijete od 3,7 da piše cijele riječi (iako već zna napisati kratke )? Ja bih najradije stala na ovome gdje smo, jer se bojim šta će se desiti polaskom u školu aBd.




Ja se ne bih brniula, ja bih bila preponosna što imam dijete koje beli ima povečan QI. I nemoj da ga sputavaš, već mu pomoi da ni dalje uči. I ljubi ga naravno odm MA

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 169
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 17:46:09   
Skvo RR
I ja mislim da je njegov razvoj, njegov razvojuser posted image ...sta je bolje ..da se forsiranjem tj. stagniranjem uklopi u prosjek..user posted image ..zato imamo nadprosjecne, prosjecne i one ispod prosjeka, kako djecu tako i odrasle...

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu Lulu_08)
Neposredna veza do poruke: 170
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 18:22:17   
Hannan
Romali, bitno je da ga ti ne tjeras, sve ono sto on sam zeli ako mu mozes ponuditi i pomoci i trebas. To sto on zna nije tek tako, ti sigurno radis sa njim, naravno pored toga sto si navela kako uci.
To je period koji treba iskrostiti jer dijete tad najvise razvija svoj mozak,i mene su iskreno svi ruzili, nabijali mi na nos sto moje dijete zna ovo ili ono, ali sta drugo mogu nego kad me nesto pita odgovoriti mu i objasniti, ako zeli da mu pokazem neko slovo ne mogu reci nije to za tebe.
Bitno je da ga ti ne tjeras, sve ostalo sto dodje njegovom inicijativom dobro doslo.
user posted image za djecaka!

_____________________________

»Gospodaru, Ti moje znanje povećaj«

30.1.2007
23.06.2013


(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 171
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 18:27:47   
Anoniman
IZVORNA PORUKA: Romali

Ima li koja prof.razredne nastave da mi da savjet...? Iako i sama radim u školi, nailazim na kritike radnih kolega tipa-zašto 'tjeraš' dijete da učiuser posted image user posted image
Naime, moja dječak je savladao sva slova i brojeve do 100.Zna ih pročitati i napisati, na bosanskom i engleskom. Naučio ga you tube, ne mama, ni u kom slučaju.
Šta da sad radim s  njegovim željama i mogućnostima? Ima li smisla učiti dijete od 3,7 da piše cijele riječi (iako već zna napisati kratke )? Ja bih najradije stala na ovome gdje smo, jer se bojim šta će se desiti polaskom u školu aBd.

Romali, bravo za tvog malisana.Budi ponosna, nemoj ga forsirati kao ni do sada, ali ga nemoj ni sputavati. Ako ima afinitete prema necemu, podrzi ga. Samo ne daj ni da previse sjedi pred TVom i racunarom...

MojaFarah zna gotovo sva slova(ima 5godina i 3 mjeseca), lijepo crta, ima muz. sluha, zna brojati, zna malo sabirati i oduzimati(s prsticima), na engl. zna nesto reci(iz Dore), njemacki ucimo u vrticu, ali nam ne ide(znamo se samo pozdraviti i otpozdraviti hehe). Ali Boze moj...nek' je ziva i zdrava. Svako nadje svoje mjesto pod Suncemuser posted image

(odgovor članu Romali)
  Neposredna veza do poruke: 172
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 18:34:02   
Nunichi
Ma niposto sputavati...neka uci kad hoce i do kad hoce. Bice mozda i faza kada ga nece zanimati brojevi, slova i sl.
Iz maminog iskustva znam uvijek u generaciji ima jedno, dvoje, troje takve djece. Njima je na pocetku uglavnom dosadno na casovima, ali onda uciteljica takve ucenike zabavi necim drugim. Pomazu onima kojima slabije ide sve, pomazu njoj...a kasnije kada se predje na neka nova gradiva onda uglavnom i oni dolaze do stvari koje nisu znali. Ipak opet postoji mnogo toga s cim se nece susresti prije skole.
Isto je i sa onim koji pohadjaju kurs stranog jezika, a onda u skoli krenu od osnova...pa im to mrsko, dosadno...
Samo neka on nama uci, pametan na meter nisam ja ni sumnjala. user posted image
Ja bih bome bila ponosna. user posted image

Kao sto Hannan rece, na sve sto pita i ja odgovaram. Ne pada mi na pamet da kazem nije to za tebe, ako je vec ona zrela da u svojoj glavi smisli pitanje za datu stvar.
Doduse ima tu i nebuloznih pitanja. user posted image
Mm i mene Z. sad zove po "engleski"...ja je to nisam naucila, ili je Dora ili teta u vrticu. user posted image

< Poruku je uredio Nunichi -- 20.11.2011 18:35:22 >

(odgovor članu Hannan)
Neposredna veza do poruke: 173
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 18:54:12   
Daj daj
IZVORNA PORUKA: Romali

Ima li koja prof.razredne nastave da mi da savjet...? Iako i sama radim u školi, nailazim na kritike radnih kolega tipa-zašto 'tjeraš' dijete da učiuser posted image user posted image
Naime, moja dječak je savladao sva slova i brojeve do 100.Zna ih pročitati i napisati, na bosanskom i engleskom. Naučio ga you tube, ne mama, ni u kom slučaju.
Šta da sad radim s  njegovim željama i mogućnostima? Ima li smisla učiti dijete od 3,7 da piše cijele riječi (iako već zna napisati kratke )? Ja bih najradije stala na ovome gdje smo, jer se bojim šta će se desiti polaskom u školu aBd.






Sve pohvale za djecaka. Mada iz licnog iskustva znam da je  takvoj djeci jako dosadno u skoli, pa cesto imaju potrebu da ometaju rad druge djece. Naravno, da nisu sva djeca takva, mozda je kod mene slucaj bio da imam ucenika koji je ometao nastavu. Doduse, jako je lijepo da to djeca znaju, ali ipak je na nastavniku da djeca shvate i pojam svakog broja, a ne samo brojanje.
S druge strane, obzirom da sada djeca prilicno rano krecu u skolu, sa 5,5 godina, bude mi zao kada vidim sta NPP stavlja pre njih i sta se od njih ocekuje, a njima jadnicima u glavi samo igra. Stoga sam misljenja da djeca do polaska u skolu maksimalno iskoriste igru, jer poslije nema nazad.


(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 174
   RE: Slova, brojevi, boje
20.11.2011 20:04:30   
Vinetu
Bravo za dječaka, Romali!  Ako dijete želi da uči, zašto ga sputavati...
Ja ne podržavam forsiranje djeteta, ako dijete za to nije spremno ili nije zainteresovano, ali zašto ne iskoristiti potencijal ako maleni to može a i želi (što je i najbitnije)?
Mojoj curici će za dva mjeseca pune tri godine... počeli smo pomalo da učimo.  Ne forsiram je... već onako usput.
Režem slova od papira u boji... i s vremena na vrijeme ostavim po jedno slovo na stolu... čisto da ga ponekad vidi.  Kad obrati pažnju na njega, kažem joj koje je to slovo i koje je ono boje...  Nedavno sam pronašla i neke veoma zanimljive interaktivne igrice na internetu kroz koje djeca mogu laganini učiti... Tako se igramo, a kroz igru i učimo!
I mene optužuju da previše forsiram dijete jer sam prof. bosanskog jezika... ali ja samo ispitujem mogunosti svog djeteta!  Odgovaram joj na pitanja, pričam joj priče o svemu što je zanima, objašnjavam šta je šta - kad me pita itd.

Romali, ako tvom malenom bude dosadno u prvom razredu... pa, postoji opcija prelaska u viši razred! : ))

< Poruku je uredio Vinetu -- 20.11.2011 20:05:09 >

(odgovor članu Romali)
Neposredna veza do poruke: 175
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  5 6 [7] 8 9   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *