|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pravni savjet?
11.10.2010 13:56:08   
Mona Mohamed
Slucaj prijateljice:
Brat je napao oca i vec su slucaj na sudu. Dobili su poziv sa suda. Otac sada zeli da povuce tuzbu. Je li to moguce?
Otac je nasilnik, agresivan, alkoholicar. Mozda zna da bi ga ti detalji mogli klepiti po usima pa zeli povuci tuzbu?!
Necu reci da sam bolja od polovice pravnika i zato trazim vas savjet ovdje. Unaprijed hval
a. user posted image

_____________________________

Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
Aisha..30.7.2010.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 101
   RE: Pravni savjet?
11.10.2010 14:39:46   
leli§
Mona, ja pravnik nisam, ali bi bilo dobro da navedes je li situacija u Kairu ili u Bosni...mislim d abi moglo resultovati u konkretnije odgovoru

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 102
   RE: Pravni savjet?
11.10.2010 14:56:59   
Mona Mohamed

IZVORNA PORUKA: leli§

Mona, ja pravnik nisam, ali bi bilo dobro da navedes je li situacija u Kairu ili u Bosni...mislim d abi moglo resultovati u konkretnije odgovoru

U Bosni. Tacnije Donji Vakuf.

_____________________________

Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
Aisha..30.7.2010.

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 103
   RE: Pravni savjet?
12.10.2010 19:29:43   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Mona Mohamed

Slucaj prijateljice:
Brat je napao oca i vec su slucaj na sudu. Dobili su poziv sa suda. Otac sada zeli da povuce tuzbu. Je li to moguce?
Otac je nasilnik, agresivan, alkoholicar. Mozda zna da bi ga ti detalji mogli klepiti po usima pa zeli povuci tuzbu?!
Necu reci da sam bolja od polovice pravnika i zato trazim vas savjet ovdje. Unaprijed hval
a. user posted image

Svašta....pa trebala si pročitati oko čega su se mame pobunile i malo zakačile da shatiš da je taj post bio više šaljiv u smislu smirivanja situacije. user posted image Bože kakav komentar, al nema veze u pravu nema tamo-vamo ako se sve zna al zato ima rupa u zakonu koje svi redovno koristimo. Niti jedna nauka nije dovedena do savršenstva.user posted image

naime...kada se desio napad jeli policija dolazila i dali je službenim putem i ocu i bratu poslan poziv za dolazak na sud kao narušavanje javnog reda i mira. Ako je ovo u pitanju, obojica će dobti kaznu od 50 do 150 KM i sve će biti gotovo mada se ima pravo prigovora jednog ili drugog da to nije bilo krivica jednoga ili drugoga.a nakon toga uputa na građandku parnicu.

Ako je otac podnio građansku tužbu sudu da je pretrpio fizičko nasilje od brata za podnošenje iste da bi bila relevantan morao je imati policiski zapisnik kao i svjedoke.
sada kada je došao poziv za pripremno ročište on može povući tužbu na samom ročištu ( on ili zakonski zastupnik) s tim da sam snosi troškove suda do toga čina. kada dođe do glavne rasprave nema više povlačenja a u skladu sa upravnim postupkom najviše 2 ročišta do glavnog mogu biti u ovom slučaju.




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 104
   RE: Pravni savjet?
12.10.2010 21:22:55   
juni
Koliko ssam ja skontala ovdje se radi o krivicnom djelu, e sad da li je nasilje u porodici ili nanosenje lake tjelesne povrede ne znam, nije ni bitno. Postavlja se pitanje ko je dobio poziv sa suda, da li njen brat koji je u ovom slucaju optuzeni  (ili se vec odazvao sudu i izjasnio se da li je kriv ili nije) ili je prva glavna rasprava. Moras nam dati vise detalja.
Znaci ako je situacija da se radi o glavnoj raspravi i da je njen otac pozvan kao svjedok, on ne moze povuci optuznicu jer nije on stranka u postupku nego kantonalni tuzilac.
Ono sto on moze jeste reci da ga nije napao ali onda ce on biti kaznjen zbog laznog prijavljivanja.
U svakom slucaju ako se provede postupak, najbolje bi bilo da taj njen brat prizna da je kriv, pa ako jos nije nikad osudjivan dobit ce uslovnu kaznu 3 mjeseca na godinu dana sto je iskreno receno "nidje veze"- nazalost.
Eto, ako imas jos pitanja javi.



_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 105
   RE: Pravni savjet?
12.10.2010 21:46:22   
Mona Mohamed
Hanady..Nisam razumjela oko cega je bila prepirka. user posted image
Hvala vam mnogo. Ovako cu prenijeti (copy-paste) kako ste mi napisale, a ja detalja o ovom slucaju vise ne znam.
Hvala vam jos jedn
om.

_____________________________

Čovjeka kojeg se naopako vodi, postaje duševno i duhovno sve bolesniji… Odstupi li previše od svojih osnovnih pretpostavki, od uslova za vlastiti razvoj, od plana po kojem je skiciran, naći ce se u nevolji i doživjeće slom.
Aisha..30.7.2010.

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 106
   RE: Pravni savjet?
3.11.2010 18:34:01   
onix
user posted image HANADY IMAŠ PP

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 107
   RE: Pravni savjet?
3.11.2010 18:37:20   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: onix

user posted image HANADY IMAŠ PP

draga odgovorih ti...
samo malo da se rashavizam...javim ti se sutra...sa nekom idejom...mada iskerno u ovome slučaju ne pada mi na pamet puno togauser posted image


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu onix)
Neposredna veza do poruke: 108
   RE: Pravni savjet?
8.11.2010 12:45:38   
bucko
Ćao. Imam jedno pitanje. Načula sam da u nekom zakonu ima da kada ideš na službeni put i ne spavaš u hotelu nego negdje privatno (npr. kod rodbine) da ti firma treba platiti 70% iznosa koliko bi inače platila hotel. Jesam li se provalila ili ovo fakat postoji? Znam da mešu vama ima pravnika pa ako mi može ko pomoći - hvala!

_____________________________

04.11.12. u sami sumrak meni je svanulo

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 109
   RE: Pravni savjet?
8.11.2010 19:12:16   
Skvo RR
Sve  to zavisi od firme do firme, npr. u mojoj firmi samo hotel, dolazi u obzir, ako odbijes...i odes negdje drugo..nista ti ne refundiraju.

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu bucko)
Neposredna veza do poruke: 110
   RE: Pravni savjet?
16.11.2010 19:24:42   
onix
Imam jedno pravno pitanje ako neko tko je bio u sličnoj situaciji zamolila bih da odgovori.
Da li ima pravo na porodiljnu naknadu od centra za socijalni rad , neko ko nije u radnom odnosu ili prestaje biti ,a radio je do tada neprekidno 3 godine?
Iako ja znam da privatne firme drže radnice na porodiljnom a ne plaćaju im doprinose u tom vremenu a one imaju pravo na naknadu od centra za socijalni rad?
Da li se mora biti u radnom odnosu, ako ima izmjena u zakonu bilo bi poželjno znati.
Da li se može porodiljno prijaviti dok je radnom odnosu tako ako poslje istekne ugovor da ne gubi pravo na naknadu od socijalnog?
Hanady RR nisu još ništa uspjela saznati kako bi mogla okrenuti situaciju u svoju korist?



(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 111
   RE: Pravni savjet?
18.11.2010 8:58:50   
ziki
Imam jedno pitanje da li firma ima pravo da određuje šta će biti background na računaru? Jutros su me na sabahau iziritirali kad su na mom računaru postavili sliku neke firmine filozofije a skinuli sliku mog djeteta! Još mi je ironična tačka 7 zadovoljstvo radnim uslovima- ja već neko vrijeme nisam plaho zadovoljna uslovima a sad sam total nezadovoljna.user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu onix)
Neposredna veza do poruke: 112
   RE: Pravni savjet?
18.11.2010 9:42:29   
Skvo RR
Ma nema pravo..ali eto...moze im se...user posted image

_____________________________

Sa one strane ideje o dobrim i lošim djelima,
postoji jedno polje. Tamo ćemo se naći

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 113
   RE: Pravni savjet?
18.11.2010 9:49:26   
ziki
Hvala Skvo, vraćam ja sliku mog nemirka

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu Skvo RR)
Neposredna veza do poruke: 114
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 20:30:27   
*pcelica*
Kao prvo veliki pozdrav za sve forumasice. Dugo me nije bilo jer nisam imala vremena da se javljam ali sada imam jedno jako vazno i hitno pitanje. Da li poslodavac smije da odbije da izda potvrdu o povredi na radnom mjestu i da li uposlenik ima pravo na tuzbu. Bilo bi moi drago ako ima neki pravnik da mi se javi na PP da mu detaljnije objasnim o cemu se radi

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 115
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 20:38:58   
Almaa
Zakon o radu FBiH te stiti od povrede na radu, tako da imas sva prava koja proizilaze iz toga, ako je tvoj poslodavac uporan da to negira, najbolje je da se obratis nadleznoj inspekciji, prije nego pokrenes tuzbu imas i tu mogucnost.

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 116
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 20:44:18   
*pcelica*
Za moju povredu je poslodavac kriv bar 90% pa se bojim da mi nece htijeti dari tu potvrdu jer bi mi morao isplatiti odstetu a ja bez tog uvijerenja ne mogu voditi bolovanje

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 117
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 20:52:00   
Almaa
idi korak po korak, jos sutra se pismeno pobrati poslodavcu da ti izda potvrdu i imaj dokaz da si predala zahtjev, ukoliko te odbije obrati se inspekciji za rad

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 118
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 21:00:49   
*pcelica*
Hvala ti i planirala sam da se odmah sutra javim a ako mi odbije ispunit taj formular onda bih angazovala advokata

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 119
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 21:15:56   
Hanady RR
odmah nećeš morati angažirati advokata...
tvoj poslodavac dužan je popuniti formular sve i da u njega treba da unese da povreda nije nastupa na poslu...onda će ti biti izdato rješenje po osnovu popunjenog formulara, ako to rješenje ne bude u skladu sa stvarnim činjenicama ideš na više instance što će ti rješenjm i biti navedeno šta je po redu kao redovni pravni lijek, žalba kome, tužba kome....

u slučaju da tvoj poslodavac odbije da formular popuni bilo kako....
advokat ti eće trebati...
sa istim se obrati insepkciji rada u RTV domu, oni će poslati inspektora koji će morati utvrditi okolnostio zašto poslodavac ne izvršava svoju obavezu popunjavanj formulara.


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 120
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 21:44:34   
*pcelica*
Nista meni bez mojih forumasica mnogo vam hvala stvarno ste mi pomogle jer od stresa i soka koji sam prezivjela jos trezveno ne razmisljam od straha ne smijem ni da zaspim kad samo pomislim sta mi se moglo desiti Saljem vam veliki user posted image user posted image za vasu brzinu i nesebicnu pomoc a povreda je nastala na radnom mjestu ali mi je radno vrijeme bilo odavno zacrseno

< Poruku je uredio *pcelica* -- 7.12.2010 21:45:34 >


_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 121
   RE: Pravni savjet?
7.12.2010 22:14:28   
Nadja08
Samo kratko, sta namjeravas dalje i kada poslodavac ispuni taj formular? Kako mislis da ce se isplatiti odsteta?

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 122
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 9:07:44   
*pcelica*
Nije stvar u odsteti jer me ona i nne zanima ali mi taj papir treba zbog doktora i bolovanja jer mi se bolovanje vodi kao povreda na radu a bez tog papira mi nemoze dati doznake

_____________________________

<3. 20. 07. 04
<3. 27. 12. 09
<3. 03. 11. 15

(odgovor članu Mona Mohamed)
Neposredna veza do poruke: 123
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 11:19:39   
Malenaoduvijek
Ako ima neko da mi odgovori bila bih mu jako zahvalna, radi se o slijedecem.
Nakon 9 godina radnog staza trebala bih raskinuti ugovor o radu (stalni radni odnos) sa poslodavcem, sporazumni.da li imam pravo na otpremninu i koliku da sada ne trazim u zakonu o radu?
hvala unaprijed

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu *pcelica*)
Neposredna veza do poruke: 124
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 11:30:06   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: MALA1994

Ako ima neko da mi odgovori bila bih mu jako zahvalna, radi se o slijedecem.
Nakon 9 godina radnog staza trebala bih raskinuti ugovor o radu (stalni radni odnos) sa poslodavcem, sporazumni.da li imam pravo na otpremninu i koliku da sada ne trazim u zakonu o radu?
hvala unaprijed


koliko ja znam (nisam pravnik) nemas, otpremnina ide u slucaju da si recimo visak, ili penzija, ali posto si sporazumni nema


evo opsti kolektivni ugovor u federaciji:

U slucaju otkaza, zaposlenik ima pravo na otpremninu u slucajevima i pod uvjetima utvrdenim u clanku 100. Zakona o radu.

a evo iz zakona o radu:

Zaposlenik koji je sa poslodavcem zakljucio ugovor o radu na neodredeno vrijeme, a
kojem poslodavac otkazuje ugovor o radu nakon najmanje dvije godine neprekidnog
rada, osim ako se ugovor otkazuje zbog krsenja obaveze iz radnog odnosa ili zbog
neispunjavanja obaveza iz ugovora o radu od strane zaposlenika, ima pravo na
otpremninu u iznosu koji se odreduje u zavisnosti od duzine prethodnog neprekidnog
trajanja radnog odnosa sa tim poslodavcem.
Otpremnina iz stava 1. ovog clana utvrduje se kolektivnim ugovorom i pravilnikom o
radu, s tim da se ne moze utvrditi u iznosu manjem od jedne trecine prosjecne mjesecne
place isplacene zaposleniku u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za
svaku navrsenu godinu rada kod tog poslodavca.
Izuzetno, umjesto otpremnine iz stava 2. ovog clana, poslodavac i zaposlenik mogu se
dogovoriti i o drugom vidu naknade.
Nacin, uvjeti i rokovi isplate otpremnine iz st. 2. i 3. ovog clana, utvrduju se pismenim
ugovorom izmedu zaposlenika i poslodavca.

ja ocekujem da ce ti se pravnici javiti, ovo ja samo laicki

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 125
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  3 4 [5] 6 7   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *