|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 11:44:16   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: maja78 RR

IZVORNA PORUKA: MALA1994

Ako ima neko da mi odgovori bila bih mu jako zahvalna, radi se o slijedecem.
Nakon 9 godina radnog staza trebala bih raskinuti ugovor o radu (stalni radni odnos) sa poslodavcem, sporazumni.da li imam pravo na otpremninu i koliku da sada ne trazim u zakonu o radu?
hvala unaprijed


koliko ja znam (nisam pravnik) nemas, otpremnina ide u slucaju da si recimo visak, ili penzija, ali posto si sporazumni nema


evo opsti kolektivni ugovor u federaciji:

U slucaju otkaza, zaposlenik ima pravo na otpremninu u slucajevima i pod uvjetima utvrdenim u clanku 100. Zakona o radu.

a evo iz zakona o radu:

Zaposlenik koji je sa poslodavcem zakljucio ugovor o radu na neodredeno vrijeme, a
kojem poslodavac otkazuje ugovor o radu nakon najmanje dvije godine neprekidnog
rada, osim ako se ugovor otkazuje zbog krsenja obaveze iz radnog odnosa ili zbog
neispunjavanja obaveza iz ugovora o radu od strane zaposlenika, ima pravo na
otpremninu u iznosu koji se odreduje u zavisnosti od duzine prethodnog neprekidnog
trajanja radnog odnosa sa tim poslodavcem.
Otpremnina iz stava 1. ovog clana utvrduje se kolektivnim ugovorom i pravilnikom o
radu, s tim da se ne moze utvrditi u iznosu manjem od jedne trecine prosjecne mjesecne
place isplacene zaposleniku u posljednja tri mjeseca prije prestanka ugovora o radu, za
svaku navrsenu godinu rada kod tog poslodavca.
Izuzetno, umjesto otpremnine iz stava 2. ovog clana, poslodavac i zaposlenik mogu se
dogovoriti i o drugom vidu naknade.
Nacin, uvjeti i rokovi isplate otpremnine iz st. 2. i 3. ovog clana, utvrduju se pismenim
ugovorom izmedu zaposlenika i poslodavca.

ja ocekujem da ce ti se pravnici javiti, ovo ja samo laicki


stvar je u tome da sam ja bila na porodiljskom i dalje sam do januara, oni bi meni dali otkaz ali znaju da ako mi daju bez razloga da cu ih tuziti.radi se o tome da jednostavno ne zele da se ja vratim i zaposlili su drugu zenu na moje mjesto.cak su me ucjenjivali kada sam trebala dobiti potvrdu za naknadu dobila sam je sluzbenim putem preko opstinske sluzbe gdje azre iz novog grada.oni su e ucjenjivali da potpisem unaprijed sporazumni raskid i da ce mi dati potvrdu.ja to naravno nisam htjela i obratila sam se gospodji u opstinu.e sada bih ja da vidim da se sporazumno razidjemo ali da mi daju otpremninu da ih ne tuzim itd.

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 11:48:15   
maja78 RR
ja mislim da ce ti hanady to najbolje rastumaciti, samo dok vidi post, ili joj se obrati na pp

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 11:58:19   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: maja78 RR

ja mislim da ce ti hanady to najbolje rastumaciti, samo dok vidi post, ili joj se obrati na pp


hvala puno, sacekacu malo pa cu joj poslati pp ako ona ne vidi post

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:06:47   
Almaa
ako potpises sporazumni raskid radnog odnosa gubis mnoga prava, pravo na otpremninu, kao i pravo na novcanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, koja bi ti trajala 6 mjeseci po 315 KM

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:10:15   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: Almaa

ako potpises sporazumni raskid radnog odnosa gubis mnoga prava, pravo na otpremninu, kao i pravo na novcanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, koja bi ti trajala 6 mjeseci po 315 KM


ovo se odnosi na biro i zavisi od toga koliko si mjeseci radila (godina), ima tacno raspodjeljeno, a ima i minimum koliko si morala raditi


_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Almaa)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:13:28   
Almaa
cini mi se da sam procitala da ima staza 9 godina i za taj perod NN traje 6 mjeseci

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:16:02   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: Almaa

cini mi se da sam procitala da ima staza 9 godina i za taj perod NN traje 6 mjeseci


aha, ne procitah koliko ima staza user posted image

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Almaa)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:16:10   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: maja78 RR

IZVORNA PORUKA: Almaa

ako potpises sporazumni raskid radnog odnosa gubis mnoga prava, pravo na otpremninu, kao i pravo na novcanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, koja bi ti trajala 6 mjeseci po 315 KM


ovo se odnosi na biro i zavisi od toga koliko si mjeseci radila (godina), ima tacno raspodjeljeno, a ima i minimum koliko si morala raditi



radila sam 9 godina, ali mora biti otkaz koa tehnoloski visak da bi imala pravo na naknadu koliko ja znam

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:17:37   
Almaa
ne moze biti svjestan doprinos prestanku r.odnosa, a sporazumni prekid to jeste

< Poruku je uredio Almaa -- 8.12.2010 12:18:16 >


_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:23:21   
Malenaoduvijek
firma je vec imala vec dva procesa zbog ne vracanja porodilja na posao.jedna kolegica ih je dobila ali dugo se vuklo to i dobre je pare izvukla, za drugu ne znam sta je bilo znam da je dugo bila na bolovanju i da su joj morali placati.e sad oni ce meni ponuditi vjerovatno neko nemoguce mjesto npr u skladistu ili sl koje ja ne mogu prihvatiti i onda ce reci odbila i dace mi otkaz.ja zelim da zaobidjem sve te pertipetije i da se kolko toliko na fin nacin razidjemo ali zelim da izvucem neke pare jer se svakako koplje slomilo na meni , svi su sve izvukli i muzli a ja sam dobila da ne kazem sta.a budala...

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:31:40   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: MALA1994

Ako ima neko da mi odgovori bila bih mu jako zahvalna, radi se o slijedecem.
Nakon 9 godina radnog staza trebala bih raskinuti ugovor o radu (stalni radni odnos) sa poslodavcem, sporazumni.da li imam pravo na otpremninu i koliku da sada ne trazim u zakonu o radu?
hvala unaprijed

ne
u slučaju sposrazumnog raskida ugovora o radu nemaš pravo na optpremninu....

ako želiš dobiti otpremninu to je moguće u situaciji samo da dobiješ otkaz ugovora kao da si tehonološlki višak




_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:33:17   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Almaa

ako potpises sporazumni raskid radnog odnosa gubis mnoga prava, pravo na otpremninu, kao i pravo na novcanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, koja bi ti trajala 6 mjeseci po 315 KM

ovo je vrlko bitno...
sa posrazumnim raskidom gubiš i pravo na pare sa biroa...
traži da ti daju kao tehološkom višku...
njih to košta otpremnine ali to je bolje po tebe


_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Almaa)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 12:55:45   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Almaa

ako potpises sporazumni raskid radnog odnosa gubis mnoga prava, pravo na otpremninu, kao i pravo na novcanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, koja bi ti trajala 6 mjeseci po 315 KM

ovo je vrlko bitno...
sa posrazumnim raskidom gubiš i pravo na pare sa biroa...
traži da ti daju kao tehološkom višku...
njih to košta otpremnine ali to je bolje po tebe



samo tesko da ce pristati na to, ali znaci svakako je bolje to traziti nego sporazumno.hvala na savjetima

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 13:23:28   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: Almaa

ako potpises sporazumni raskid radnog odnosa gubis mnoga prava, pravo na otpremninu, kao i pravo na novcanu naknadu za vrijeme nezaposlenosti, koja bi ti trajala 6 mjeseci po 315 KM

ovo je vrlko bitno...
sa posrazumnim raskidom gubiš i pravo na pare sa biroa...
traži da ti daju kao tehološkom višku...
njih to košta otpremnine ali to je bolje po tebe



a u slucaju da ja ne potpisem sporazumni raskid i sa zavrsetkom porodiljskog otvorim bolovanje sta moze poslodavac uraditi

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:06:32   
hanabanana
IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: MALA1994

Ako ima neko da mi odgovori bila bih mu jako zahvalna, radi se o slijedecem.
Nakon 9 godina radnog staza trebala bih raskinuti ugovor o radu (stalni radni odnos) sa poslodavcem, sporazumni.da li imam pravo na otpremninu i koliku da sada ne trazim u zakonu o radu?
hvala unaprijed

ne
u slučaju sposrazumnog raskida ugovora o radu nemaš pravo na optpremninu....

ako želiš dobiti otpremninu to je moguće u situaciji samo da dobiješ otkaz ugovora kao da si tehonološlki višak





Ovo može ali i ne mora biti.
Zavisi šta ti piše u Ugovoru i kako se dogovoriš sa poslodavcem.
Neki radnici potpišu sporazumni i firma im isplati njihove prosjećne plate, koliko plata - zavisi kako se dogovore.
Uglavnom moze biti povoljnije nego ono što se dobije sa biroa.

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:08:48   
Almaa
otpremnina i naknada sa biroa jedna drugu ne iskljucuju, moze se oboje dobiti

_____________________________

napravi svaki korak ovom istom strascu i pregazit ces more na tom hodocascu...

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:16:54   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: Almaa

otpremnina i naknada sa biroa jedna drugu ne iskljucuju, moze se oboje dobiti


slazem se, ja licno dobila

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Almaa)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:24:11   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: hanabanana

IZVORNA PORUKA: Hanady RR

IZVORNA PORUKA: MALA1994

Ako ima neko da mi odgovori bila bih mu jako zahvalna, radi se o slijedecem.
Nakon 9 godina radnog staza trebala bih raskinuti ugovor o radu (stalni radni odnos) sa poslodavcem, sporazumni.da li imam pravo na otpremninu i koliku da sada ne trazim u zakonu o radu?
hvala unaprijed

ne
u slučaju sposrazumnog raskida ugovora o radu nemaš pravo na optpremninu....

ako želiš dobiti otpremninu to je moguće u situaciji samo da dobiješ otkaz ugovora kao da si tehonološlki višak





Ovo može ali i ne mora biti.
Zavisi šta ti piše u Ugovoru i kako se dogovoriš sa poslodavcem.
Neki radnici potpišu sporazumni i firma im isplati njihove prosjećne plate, koliko plata - zavisi kako se dogovore.
Uglavnom moze biti povoljnije nego ono što se dobije sa biroa.



meni je advokat rekao da raskinem ugovor sporazumno i da trazim otpremninu nakon ssto je protumacio i moj ugovor i sve ostalo, znaci kompletnu situaciju ali drago mi je cuti jos i druga misljenja jer ja ne znam sta bih.

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:27:50   
hanabanana
Zavisi koliko ti tražiš i koliko su oni voljni da daju.
Nećeš ugovor o sporazumnom prekidu potpisati dok prije toga ne potpišeš sporazum o nadoknadi koja ti pripada po osnovu tog sporazumnog prekida.

Ako se mozete dogovoriti, tako da ti budes zadovoljna, onda potpisi.
I kod trazenja novog posla / zna biti / bitno je da si se mirno rastala sa prethodnim poslodavcem.

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:38:59   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: hanabanana

Zavisi koliko ti tražiš i koliko su oni voljni da daju.
Nećeš ugovor o sporazumnom prekidu potpisati dok prije toga ne potpišeš sporazum o nadoknadi koja ti pripada po osnovu tog sporazumnog prekida.

Ako se mozete dogovoriti, tako da ti budes zadovoljna, onda potpisi.
I kod trazenja novog posla / zna biti / bitno je da si se mirno rastala sa prethodnim poslodavcem.


to mi je drago cuti, naravno meni je cilj da se mirno rastanem sa njima i nije mi cilj da se povlacim po birou nego bih trazila novi posao u dogledno vrijeme ali naravno zelim da izvucem neku korist iz toga ako mogu
hvala u svakom slucaju na odgovoru

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:43:52   
hanabanana
I vrlo vrlo je bitno da se ti vratis na posao onaj dan kad ti istekne porodiljsko.
I to na svoje radno mjesto.

Ne znam kakvog su karaktera ti tvoj na poslu, ali da ti ne napakuju da nisi došla na posao i da si  time povrijedila odredbe ugovora o radu te si radi toga dobila otkaz.
Ovo vrijedi ako se ne dogovorite, i u svakom slučaju bitno je vratiti se na posao pa se onda ganjajte, ili sporazumom ili sudom.
Sretno.


(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:45:02   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: maja78 RR

IZVORNA PORUKA: Almaa

otpremnina i naknada sa biroa jedna drugu ne iskljucuju, moze se oboje dobiti


slazem se, ja licno dobila


jeli bio otkaz kao tehnoloski visak?

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu maja78 RR)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:51:33   
Malenaoduvijek
IZVORNA PORUKA: hanabanana

I vrlo vrlo je bitno da se ti vratis na posao onaj dan kad ti istekne porodiljsko.
I to na svoje radno mjesto.

Ne znam kakvog su karaktera ti tvoj na poslu, ali da ti ne napakuju da nisi došla na posao i da si  time povrijedila odredbe ugovora o radu te si radi toga dobila otkaz.
Ovo vrijedi ako se ne dogovorite, i u svakom slučaju bitno je vratiti se na posao pa se onda ganjajte, ili sporazumom ili sudom.
Sretno.




nisu nikakvog karaktera tako da kazem da ne bih rekla sta drugo.znam da je to jako bitno iako se ja nadam da cemo se dogovoriti do tada, do iduceg mjeseca jer nakon svih neugodnosti stvarno mi se ne vraca tamo ni na sat vremena  a ne cijeli dan.ni jedna porodilja do sada se nije vratila na posao kod njih, to je bolest u firmi.ali o tom po tom to nije ni bitno ja se nadam da cu se dogovoriti, e sada postoji uvijek mogucnost da odem na bolovanje jer bih to imala mogucnost radi svog starijeg sina.
hvala u svakom slucaju, nadam se najboljem mogucem rjesenju i da nece rizikovati da ih jos jedna porodilja tuzi, to bi bila treca

_____________________________

Ne pokusavaj me shvatiti samo me voli!

(odgovor članu hanabanana)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Pravni savjet?
8.12.2010 15:55:34   
maja78 RR
IZVORNA PORUKA: MALA1994

IZVORNA PORUKA: maja78 RR

IZVORNA PORUKA: Almaa

otpremnina i naknada sa biroa jedna drugu ne iskljucuju, moze se oboje dobiti


slazem se, ja licno dobila


jeli bio otkaz kao tehnoloski visak?


da kao ne rasporedjena radi ujedinjavanja

_____________________________

"Svi mi živimo pod istim nebom, ali nemamo isti horizont." - Konrad Hermann Josef Adenauer

(odgovor članu Malenaoduvijek)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Pravni savjet?
12.12.2010 21:54:55   
R&T@
Da li je protuzakonito koristenje reklame i registrovanog imena firme (logo) od strane drugog lica?
Ako jeste, kome se obratiti? 

_____________________________

“One su male, ali su velike, odnosno, hoću reći, nisu više male, ali su dosta velike da ne budu male“... One su T&R...

(odgovor članu proud mom)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *