|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  46 47 [48] 49 50   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
14.11.2013 15:13:57   
Cenzura83
Draga Jasmin molim te da mi pojasniš razliku izmedju dojenja tuđeg djeteta tj. stvaranja rodbinske veze (braća i sestre po mlijeku) i doniranja krvi- zašto se tada ne stvara rodbinska veza?Ja nisam toliko načitana u vezi islamskih propisa i kada to spomenem jednoj osobi, ona meni kaze da je to bezze i sto onda ne nastaje veza sa doniranjem krvi, jer je to kao bitnije od mlijeka, jer se daje u slučajevima zivota i smrti.

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1176
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
15.11.2013 0:51:03   
amra_sa

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: amra_sa

Evo me Jasmin ...
Nedavno mi je kona dala ove mirisne štapiće, kao da ih zabodem u jabuku i zapalim, kaže mrtvi vole taj miris. Uzeh ih, vako izgledaju ...
https://www.google.ba/search?q=precious+MUSK&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=fbaEUr_sLsTHtQb2uYHABA&ved=0CDkQsAQ&biw=1366&bih=596
Za šta oni služe i jesu li dozvoljeni po Islamu ? Nemam pojma o tome, mada vidim prodaju ih kod Fahdove džamije.


To su obični mirisni štapići za kuću.
Mrtvi ih vole........to je nečiji apsurd. Mrtvi nemaju veze s mirisima ovoga svijeta. Oni su u drugoj dimenziji.
Dozvoljeni su i slobodno ih koristi.


Hvala. Ma zanimalno me ovo oko prostora i vjerovanja pojedinaca da taj miris npr. treba zapaliti za Muslimansku Novu godinu, neki ga pale kad je tevhid itd. I ja sam neke stvari prvi put čula, pa nemam pojma koliko su utemeljene u vjeri i koliko su dozvoljene pa zbog toga pitam ...

_____________________________

"Čovječe, ne možeš zlo činiti a dobru se nadati ... "

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1177
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.11.2013 10:04:35   
Cenzura83
Moram ponoviti pitanje user posted image
Draga Jasmin molim te da mi pojasniš razliku izmedju dojenja tuđeg djeteta tj. stvaranja rodbinske veze (braća i sestre po mlijeku) i doniranja krvi- zašto se tada ne stvara rodbinska veza?Ja nisam toliko načitana u vezi islamskih propisa i kada to spomenem jednoj osobi, ona meni kaze da je to bezze i sto onda ne nastaje veza sa doniranjem krvi, jer je to kao bitnije od mlijeka, jer se daje u slučajevima zivota i smrti.

(odgovor članu amra_sa)
Neposredna veza do poruke: 1178
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.12.2013 7:50:07   
Just smile
Vidim da je neko već pitao ali ne nađoh da je odgovoreno: stav o crvenom koncu i ajetul-kursijima?

(odgovor članu Cenzura83)
Neposredna veza do poruke: 1179
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.12.2013 12:22:22   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Cenzura83

Moram ponoviti pitanje user posted image
Draga Jasmin molim te da mi pojasniš razliku izmedju dojenja tuđeg djeteta tj. stvaranja rodbinske veze (braća i sestre po mlijeku) i doniranja krvi- zašto se tada ne stvara rodbinska veza?Ja nisam toliko načitana u vezi islamskih propisa i kada to spomenem jednoj osobi, ona meni kaze da je to bezze i sto onda ne nastaje veza sa doniranjem krvi, jer je to kao bitnije od mlijeka, jer se daje u slučajevima zivota i smrti.


Izvini draga.
Ovakva pitanja je najbolje postaviti osobama koje ipak imaju više stručno zvanje.
Ja se mogu usuditi odgovoriti svojim riječima.
Šerijat kao vjerozakon nije striktno popraćen potvrdom logike. Ona obično ima mjesta,ali i ne mora.
To što neko ima istu krvnu grupu,ne znači da ima iste hromozome i genetiku uopće. To je ono što stvara srodstvo po krvi,a ne krvna grupa i rh faktor. A srodstvo se nikako ne može uspostaviti donacijom,kao što npr.doniranjem nekog organa ne postajete srodnik onome kome ste ga donirali. Tako isto i dojenje. Dojenjem se prenose hormoni dojilje koji direktno ulaze u krv dojenčeta i tu trajno ostaju. Zato dolazi do srodstva između dojilje i dojenčeta. To je moj neki osvrt. Za detaljniji odgovor,pošalji na neku stranicu,draga :).

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Cenzura83)
Neposredna veza do poruke: 1180
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.12.2013 12:37:28   
jasmin

IZVORNA PORUKA: Just smile

Vidim da je neko već pitao ali ne nađoh da je odgovoreno: stav o crvenom koncu i ajetul-kursijima?

Ukba b. Amir el-Džuheni, radijallahu anhu, pripovijeda da je kod Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, došlo deset ljudi da mu daju prisegu, pa je primio od deveterice, a od jednog nije. Ashabi mu rekoše: “Allahov Poslaniče, zašto si prihvatio prisegu od ove deveterice, a od ovoga nisi?!” Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, kaza: “Zato što na sebi ima hamajliju.” Onaj čovjek odmah uvuče ruku u njedra i uništi hamajliju. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tada je primio i njegovu prisegu, dodavši: “Ko okači hamajliju počinio je širk.” (Ebu Davud i El-Hakim).

‘Ko na sebe okači nešto bit će mu prepušten’.’” (Et-Tirmizi i Ahmed)


Sve što čovjek na sebe okači smatra se hamajlijom,tj. vrstom zaštite. A svaka hamajlija je širk,jer čovjek onda smatra da ga ona štiti,a samo je Allah taj koji čuva i štiti. Kur'an se može koristiti kao lijek,ali ne na način da se kači po sebi ili nosi na papiru ili nečemu sličnom,uz sebe.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Just smile)
Neposredna veza do poruke: 1181
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.12.2013 15:20:51   
almondray

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: Just smile

Vidim da je neko već pitao ali ne nađoh da je odgovoreno: stav o crvenom koncu i ajetul-kursijima?

Ukba b. Amir el-Džuheni, radijallahu anhu, pripovijeda da je kod Resulullaha, sallallahu alejhi ve sellem, došlo deset ljudi da mu daju prisegu, pa je primio od deveterice, a od jednog nije. Ashabi mu rekoše: “Allahov Poslaniče, zašto si prihvatio prisegu od ove deveterice, a od ovoga nisi?!” Vjerovjesnik, sallallahu alejhi ve sellem, kaza: “Zato što na sebi ima hamajliju.” Onaj čovjek odmah uvuče ruku u njedra i uništi hamajliju. Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, tada je primio i njegovu prisegu, dodavši: “Ko okači hamajliju počinio je širk.” (Ebu Davud i El-Hakim).

‘Ko na sebe okači nešto bit će mu prepušten’.’” (Et-Tirmizi i Ahmed)


Sve što čovjek na sebe okači smatra se hamajlijom,tj. vrstom zaštite. A svaka hamajlija je širk,jer čovjek onda smatra da ga ona štiti,a samo je Allah taj koji čuva i štiti. Kur'an se može koristiti kao lijek,ali ne na način da se kači po sebi ili nosi na papiru ili nečemu sličnom,uz sebe.

Ja kopira ovaj tvoj post na fb jer mnogi oko mene nose te končiće i stavljaju djeci , pa rekoh neka pročitaju i znaju.

_____________________________

I am one of those people who constantly needs to have something toDO and DO.MZT

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1182
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
7.12.2013 20:36:56   
Just smile
jliju.


Hvala jasmin! Ja curici nisam ništa stavljala, jer sam još kao mala učila da je to širk al više nisam bila sigurna, a onda sam nedavno naučila joj ajetul kursije na crveni konac jer svi oko mene: nauči joj, nauči joj, slatka, napredna itd.. itd.. Sutra ću joj aBd skinuti. Smatrala sam da su moje dove dovoljne i to sam potvrdila. :) Da te Allah dž.š. nagradi.

(odgovor članu almondray)
Neposredna veza do poruke: 1183
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
16.2.2014 21:38:49   
madam x
Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?

(odgovor članu Just smile)
Neposredna veza do poruke: 1184
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
16.2.2014 22:42:30   
Medić*
Madam x pitala si me tamo na chatu u vezi ovoga.

Ja zaista nisam sigurna pa prema tome ne bih da pogrijesim.

Evo kopiram ti ovo pa pogledaj

OSOBE ZABRANJENE ZA ŽENIDBU
a) Po krvi,srodstvu i to:
1. Majka, nena i ulazna loza,
2. Kćerka,njena kćerka i silazna loza,
3. Kćerka od sina,njena kćerka i silazna loza,
4. Sestra općenito,njene kćeri i kćeri njena sina,
5. Očeva sestra općenito,
6. Majčina sestra općenito,
7. Kćerka od brata i kćerka njegovog sina ili njegove kćerke..

b) Srodstvo po tazbinstvu i to:
1. Očeva supruga,
2. supruga od sina,
3. majka od supruge,
4. kćerka od supruge i kćerka njenog djeteta ako je on polno općio sa suprugom..

c) srodstvo po mlijeku, po mlijeku je zbranjeno sve sto je zabranjeno i po krvi.

Tu je i propis onih koje su privremeno zabranjene, a to su sljedeće:
1. Nevjernica, izuzev ehlu kitabijke (kršćanka i židovka), dok ne primi islam,
2. ženina sestra ili njena tetka po ocu ili majci, dok god je žena u braku, sve dok je ne bi pustio i istekao joj idet ili dok ne umre.,
3. žena puštena tri puta sve dok se ne uda za nekog drugog,
4. žena koja je u idetu nakon razvoda ili smrti muža, sve dok joj ne istekne idet ili dok ne rodi,
5. peta žena,
6. žena koja je udata za drugog.

_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu madam x)
Neposredna veza do poruke: 1185
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
16.2.2014 23:57:19   
canim
IZVORNA PORUKA: madam x

Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?


Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.

< Poruku je uredio canim -- 16.2.2014 23:58:05 >

(odgovor članu madam x)
Neposredna veza do poruke: 1186
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 13:56:45   
madam x
Medić i canim, hvala vam user posted image

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1187
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 14:00:50   
MicoTico
IZVORNA PORUKA: canim

Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.

Zaista? Prvi rođaci?

_____________________________

Ubuntu! (ja sam zato što mi jesmo)

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1188
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 14:35:15   
EEDITH

IZVORNA PORUKA: canim

IZVORNA PORUKA: madam x

Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?


Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.


po kom to zakonu user posted image

_____________________________

U životu ti je najvažnije biti živ,sve ostalo je lahko .........

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1189
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 15:14:45   
Medić*
IZVORNA PORUKA: EEDITH


IZVORNA PORUKA: canim

IZVORNA PORUKA: madam x

Jasmin....da li pra-pra unučadi dviju sestara mogu stupiti u bračnu vezu?


Djeca od brata i sestre mogu stupiti u brak, samim tim i njihova unucad i praunucad.


po kom to zakonu user posted image


U I slamu sklapanje brakova izmedju rodjaka je dozvoljeno. U prvo vrijeme Islama
muslimani su se izmedu se zenili i bilo je preporucljivo i zbog toga sto ih je bilo
veoma malo.
Sirenjem Islama bilo je preporucljivo da se zene iz drugih krajeva sto
su oni to i cinili. Omer, r.a. je preporucivao muslimanima
da se u zenidbi ide sto dalje od najblize rodbine. Medicina je dokazala da se javljaju
odredene malformacije kod djece iz brakova blizih rodaka.

Dakle Islam ne zabranjuje ali ne nas ne obavezuje. Gore su copirane navedene skupine koje ne mogu sklapati brakove.

Ovakvi brakovi izmedju rodjaka na nasim prostorima su neprihvatljivi i ne znam da li ih ima, ali eto nisu serijatom zabranjeni.

Cekamo Jasmin da nam detaljnije obrazlozi :)))

< Poruku je uredio medic slatki -- 17.2.2014 15:16:40 >


_____________________________

Nema vece institucije od roditelja!

(odgovor članu EEDITH)
Neposredna veza do poruke: 1190
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 15:37:50   
muaaa
e svasta...........

_____________________________

“Temelj ljudske sreće je duboka sigurnost, spontana radost u malim stvarima i velika jednostavnost.”



(odgovor članu Medić*)
Neposredna veza do poruke: 1191
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 17:09:15   
canim
A zasto cudjenje, Poslanik je preporucio da se zeni i udaje iz daleka tj da nisu u krvnom srodstvu ali u nemogucnosti istog moze se slobodno vjencati iz familije, samo treba pratiti koja je zabrana, medic je navela osobe koje su zabranjene, ostalo je sve dozvoljeno npr u arapskim zemljama i Turskoj je sasvim normalno vjencavanje izmjedju rodjaka, pogotovo sto su oni u kontaku s rodjacima jos u 10 tom koljenu pa znaju ko je ciji user posted image

(odgovor članu muaaa)
Neposredna veza do poruke: 1192
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 17:15:54   
jasmin
http://minber.ba/index.php/component/content/article?id=776:skupine-ena-zabranjenih-za-brak&Itemid=59


_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu canim)
Neposredna veza do poruke: 1193
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 19:43:17   
hampsi
Ja uopste ne znam kako da formulisem pitanje, ali se nadam da cemo se razumjeti user posted image Busenje usiju kod djevojcica sa vjerskog gledista?

_____________________________

Takva sam kakva sam

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1194
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 20:12:10   
jasmin

IZVORNA PORUKA: hampsi

Ja uopste ne znam kako da formulisem pitanje, ali se nadam da cemo se razumjeti user posted image Busenje usiju kod djevojcica sa vjerskog gledista?

To je ono što je svojstveno ženskoj populaciji user posted image .

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu hampsi)
Neposredna veza do poruke: 1195
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 20:17:22   
hampsi
Hvala na brzom odgovoru! Zbunila me poznanica koja je svom djecaku objasnjavala sta to znaci. Uporedila je to sa obrezivanjem kod djecaka, zbog toga sam pitala user posted image

_____________________________

Takva sam kakva sam

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1196
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 20:18:19   
jasmin

IZVORNA PORUKA: hampsi

Hvala na brzom odgovoru! Zbunila me poznanica koja je svom djecaku objasnjavala sta to znaci. Uporedila je to sa obrezivanjem kod djecaka, zbog toga sam pitala user posted image

Ne bih rekla da se može uporediti s obrezivanjem. Obrezivanje je obaveza. A ovo pohvalno,lijepo.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu hampsi)
Neposredna veza do poruke: 1197
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
17.2.2014 20:22:46   
hampsi
Hvala. Tad nisam komentarisala jer nisam htjela da nesto pogresno kazem. Sad znam user posted image

_____________________________

Takva sam kakva sam

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1198
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
18.2.2014 9:10:08   
elmaL

IZVORNA PORUKA: jasmin


IZVORNA PORUKA: hampsi

Hvala na brzom odgovoru! Zbunila me poznanica koja je svom djecaku objasnjavala sta to znaci. Uporedila je to sa obrezivanjem kod djecaka, zbog toga sam pitala user posted image

Ne bih rekla da se može uporediti s obrezivanjem. Obrezivanje je obaveza. A ovo pohvalno,lijepo.


ja ne skontah d ae obrezivanje obaveza dok smo istraživali o tome prije nego smo dječaka sunetili user posted image haj mi malo pojasni user posted image

_____________________________

E i A=<3
"Ako se svaki dan malo brinete, izgubit ćete nekoliko godina vašeg života. Ako nešto nije kako treba biti, popravite ako možete. Ali učite se ne brinuti. Brige nikad nisu ništa popravile."

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 1199
   RE: Mi pitamo, Jasmin odgovara
18.2.2014 18:00:18   
jasmin
Sunećenje muške djece potpada pod jednu od pet stvari fitre koje je Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, spomenuo u riječima: „Pet je stvari od fitre (prirode čovjeka): sunećenje, otklanjanje dlaka sa stidnog mjesta, kraćenje brkova, rezanje noktiju i čupanje (otklanjanje) dlaka ispod pazuha.“ (Hadis bilježe Buharija i Muslim)

Sunećenje muške djece je vadžib (obaveza) kod većine islamskih učenjaka.

Ne znam kako niste našli tu činjenicu tokom istraživanja,jer se spominje u svakom poglavlju o obrezivanju.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu elmaL)
Neposredna veza do poruke: 1200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  46 47 [48] 49 50   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  46 47 [48] 49 50   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *