|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1]
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Povecani trigliceridi i holesterol u trudnoci
4.2.2008 14:51:55   
bebano
Drage moje,

nemam pojma jeli normalno da se u trudnoci povecaju trigliceridi i holesterol? Znam ono recimo za trudnicki secer i da se leukociti povecaju. Ja secer nemam hvala bogu, ali danas se bas iznenadih kada sam vidjela da su mi i trigliceridi i holesterol povecani i to prilicno. Ja se dosta zdravo hranim, jedem dosta voca, mada moram priznati volim i slatko, specijalno sada u trudnoci user posted image . Pitacu ja svoju dr sta ona misli o ovome, ali eto dok ne odem kod nje, zanima me da li neka od vas ima iskustva sa ovim.
Hvala.  

< Poruku je uredio dina RR -- 21.4.2008 13:30:04 >
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 14:56:01   
Emina*
Ja znam da trudnoca moze poremetiti nivo i holesterola, kao i triglicerida..
Evo ti ovaj link, pa vidi mozes li sta naci, al nema potrebe da se brines, al svakako podji kod svog doktora..

http://www.healthbosnia.com/dijagnostika/holesterol.htm#h







(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 15:01:16   
Emina*
Evo nasla sam ti i slucaj, slican tvom, i odgovor nekog doktora, pa kako i ja vidim, nema razloga da se brines, ali svakako podji kod svog doktora...

Poštovani, Imam 25 godina i u četvrtom mesecu sam trudnoće,Ovo mi je druga trudnoća imam ćerku od 2.5 godine. Pre neki dan sam proveravala krvnu sliku i holesterol i trigliceridi su se malo povećali. Trigliceridi su 2,05 a holesterol 6,6. Samo da napomenem da sam pre godinu dana imala istim problem, ali sam to zdravom ishranom regulisala. Zanima me da li to moze da utiče na plod ili nije nista strašno? Da li moram da imam neku posebnu ishranu ili da se hranim normalono u trudnoći? Šta da radim ako počne jos više da se povećava? Unapred zahvalana!


OdGOVOR:
V rednosti holesterola i triglicerida nisu posebno opasne po trudnoću. Ishrana treba da bude uobičajena ali izbegavajte masna jela, sušena mesa ( šunka, kobasice kiseli kupus, sarme, konzerviranu hranu, masne sireve). U ishrani koristite povrće, sveže, zamrznuto, kuvana mesa ( PILETINA BEZ KOŽICE, TELETINA, REčNA POSNA RIBA).



(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 15:16:38   
bebano
Draga Eminice,

pravo si srce user posted image . Hvala ti puno na ovome.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 15:21:19   
Emina*
Nema bona na cemu da se zahvaljujes, samo se ti cuvaj i sebe i bebanu...
To je najvaznije.. user posted image

(odgovor članu bebano)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 15:38:49   
Nadi
Ja sam ti bebano isti slučaj kao  i ti. Ja sam radila nalaze redovno i u 7 mj trudnoće, i trigliceridi i holesterol su bili jako visoki. Inače sam super kilaže, nisam se puno udebljala u trudnoći, i zdravo sam se hranila i puno kretala. Bila sam se malo prepala pa sam se uhvatila istraživanja po medline i pubmedu i u svim sam objavljenim medicinskim radovima na tu temu našla da se to može desiti kod određenog broja trudnica ali da se snize već par mjeseci poslije poroda. Nema još objašnjenja zašto i nije džaba drugo stanje user posted image .
A i moj ginekolog je rekao da se ne brinem.

(odgovor članu Emina*)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 15:47:42   
bebano
Hvala Nadi!

Ma i mene je to iznenadilo, jer sam 23 sedmica i uopste se nisam puno udebljala, nekih 5 kg. Masa ljudi i ne vidi da sam trudna. Super, drago mi je da si podjelile svoje iskustvo samnom, jer bude covjeku lakse. Ipak su prilicno povecani, pa nije svejedno, ali kada cujem da se desava drugacije je. Trazim po internetu, ali nisam bogzna sta pronasla.

(odgovor članu Nadi)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Povecani trigliceridi i holesterol
4.2.2008 16:00:30   
Nadi
Ukucaj na Pubmed ili Medline hiperlipidemija pa će ti otvoriti puno članaka.
Evo jedan primjer
Pregnancy-related hyperlipidemia and endothelial function in healthy women.

  • Saarelainen H,
  • Laitinen T,
  • Raitakari OT,
  • Juonala M,
  • Heiskanen N,
  • Lyyra-Laitinen T,
  • Viikari JS,
  • Vanninen E,
  • Heinonen S.
    Department of Obstetrics and Gynecology, Kuopio University Hospital, University of Kuopio, Finland. heli.saarelainen@kuh.fi
    BACKGROUND: The purpose of the present study was to investigate pregnancy-related changes in the maternal serum lipid profile and endothelial function. METHODS AND RESULTS: As part of the population-based, prospective cohort Cardiovascular Risk in Young Finns study conducted in Finland, 57 pregnant Finnish women and 62 control women matched for age and smoking were examined throughout gestation. Serum triglycerides (TG), total cholesterol (TC), low-density lipoprotein cholesterol (LDL-C) and high-density lipoprotein cholesterol (HDL-C) were determined and concomitantly endothelium-dependent brachial artery flow mediated dilation (FMD) was measured by ultrasound. During pregnancy serum TC, LDL-C, HDL-C, TG and very-low-density lipoprotein cholesterol increased significantly when compared with the non-pregnant state (p<0.001 for each) and towards the end of pregnancy (p<0.001, p<0.001, p=0.007, p<0.001, p<0.001). FMD increased towards the end of pregnancy and there was a statistically significant direct correlation between gestational age and FMD% (r=0.345, p=0.010). Brachial artery diameter at rest and FMD% were negatively correlated in pregnant (r=-0.280, p=0.035) and non-pregnant women (r=-0.360, p<0.004). The univariate correlation analysis showed a direct correlation between maternal serum TC (r=0.333, p=0.012) and TG (r=0.366, p=0.006) and FMD%, whereas a negative non-significant correlation was found in non-pregnant women. In a multivariate model, vessel size (beta=-0.436, p=0.001) and TG (beta=0.502, p<0.001) were the most powerful predictors for FMD% in pregnancy, the influence of other lipids was non-significant. CONCLUSIONS: In healthy pregnant women increased gestational age is associated with improved endothelium-dependent vasodilation responses regardless of concurrently appearing lipid changes.
    PMID: 16723801 [PubMed - indexed for MEDLINE]

    (odgovor članu bebano)
  • Neposredna veza do poruke: 8
       RE: Povecani trigliceridi i holesterol
    4.2.2008 16:10:30   
    Hannah
    Moj ginekolog kaže da se u trudnoći nikad ne radi nalaz holesterola, jer se poveća.

    (odgovor članu Nadi)
    Neposredna veza do poruke: 9
       RE: Povecani trigliceridi i holesterol
    7.2.2008 20:36:53   
    bebano
    Drage moje kada sam vas vec "peglala" ovim svojim nazovimo ga problemom, da vam kaze da mi je moja dr danas rekla isto sto je rekao i Hannin ginekolog, a to je da vrijednosti triglicerida i holesterola nisu mjerodavne u trudnoci. Upravo mi je to isto rekla, zato se to nikada i ne vadi. Eto samo sam to htjela podjeliti sa vama. Pusa svima  

    (odgovor članu Hannah)
    Neposredna veza do poruke: 10
    Stranica:   [1]
    Stranica: [1]
    Idi na:








    Anketa

    Nos.
    пеперутка16

    Kako čistite nos male djece?

    Oznake

    Prijava
    Ime i Prezime
    *
    Adresa
    *
    Poštanski broj Grad
    *
    Broj telefona
    *
    E-mail adresa
    *
    Veličina pelena koje dijete nosi
    *
    Starost vašeg djeteta/vaše djece
    *
    Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *