|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Med
7.2.2010 11:22:35   
Nerko
Vidim da imate dileme u vezi pravog meda, kako ga koristiti itd.
Mislim da mogu odgovoriti na ovu temu , jer se tradicionalno bavimo pčelarstvom.
Pravi med se najprije pozna po mirisu (pčelar pravi će uvijek otvoriti teglu i pomirisati).  Neko je naveo konstataciju, da tegla kada se okrene formira  lopticu zraka koja ide nagore. To je tačno kod pravog meda fromira se ta loptica, koja mora biti neprekidna i ici kroz centar tegle. Što se tiče kristalizacije : Ona je obavezna kod pravog meda, i kako neko rece gore "med se kristalizira kao šećer, bukvalno zrnca šećera". Apsolutno netačno¨! Pravi med se kristalizira monolitno i kao karamela, od vrha do dna bez prekida monolitnosi i boje.
Pčele zavisno od paše donose razne vrste meda.
Iako meni su najdraži kadulja i vrijesak (jest da sam Hercegovac), ali mi ipak njih zovemo kraljica i kralj meda.
Inace prvoklasni med ja 15 KM , to je normalna cijena na trzistu.
Ovo se posebno odnosi na kadulju, a i vrijesak, jer je taj med medju najkvalitetnijim i pčele strašno stradavaju dok ga donesu, a te paše jako manje ima.

LP nadam se da sam pomogao

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Med
7.2.2010 11:29:32   
Nerko
Jednu stvar jako bitnu sam zaboravio,
Kada se pravi med kristalizira, slobodno stavite teglu u vodu temperatura 40 stepeni.
Do ove temperature med negubi svoja svojsta uopšte!
Ovako dobijete ponovo tečan med, sasvim ispravan.
Temperatura preko 40 stepeni, uništava ljekovita svojstva meda.

(odgovor članu Nerko)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Med
7.2.2010 19:24:36   
juni
Nerko, hvala na korisnim informacijama. I mi placamo 15 km kg domaceg provjerenog meda. Samo me interesuje  da li kada se napijemo vode poslije meda umanjujemo dejstva istog?

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu Nerko)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Med
7.2.2010 19:41:45   
rokoko
Prvi put sam na ovoj temi.Djeci sam počela davati med poslije napunjene prve god.Pročitala sam koje bi karakteristike trebao imati pravi med,otišla u kuhinju,okrenula teglu i ugledala tu lopticu vazduha.I taj med,a i svaki drugi ovdje je 10KM!

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Med
8.2.2010 15:17:05   
bebano
IZVORNA PORUKA: Nerko

Vidim da imate dileme u vezi pravog meda, kako ga koristiti itd.
Mislim da mogu odgovoriti na ovu temu , jer se tradicionalno bavimo pčelarstvom.
Pravi med se najprije pozna po mirisu (pčelar pravi će uvijek otvoriti teglu i pomirisati).  Neko je naveo konstataciju, da tegla kada se okrene formira  lopticu zraka koja ide nagore. To je tačno kod pravog meda fromira se ta loptica, koja mora biti neprekidna i ici kroz centar tegle. Što se tiče kristalizacije : Ona je obavezna kod pravog meda, i kako neko rece gore "med se kristalizira kao šećer, bukvalno zrnca šećera". Apsolutno netačno¨! Pravi med se kristalizira monolitno i kao karamela, od vrha do dna bez prekida monolitnosi i boje.
Pčele zavisno od paše donose razne vrste meda.
Iako meni su najdraži kadulja i vrijesak (jest da sam Hercegovac), ali mi ipak njih zovemo kraljica i kralj meda.
Inace prvoklasni med ja 15 KM , to je normalna cijena na trzistu.
Ovo se posebno odnosi na kadulju, a i vrijesak, jer je taj med medju najkvalitetnijim i pčele strašno stradavaju dok ga donesu, a te paše jako manje ima.

LP nadam se da sam pomogao



Hvala puno, korisne informacije user posted image .

_____________________________

Luka - Mamina sreća
27.05.2008

Sunce moje malo :-))


(odgovor članu Nerko)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Med
9.4.2010 22:47:44   
lejna_

IZVORNA PORUKA: Nerko

Jednu stvar jako bitnu sam zaboravio,
Kada se pravi med kristalizira, slobodno stavite teglu u vodu temperatura 40 stepeni.
Do ove temperature med negubi svoja svojsta uopšte!
Ovako dobijete ponovo tečan med, sasvim ispravan.
Temperatura preko 40 stepeni, uništava ljekovita svojstva meda.




Da li to znači da med u čaju nema nikakvu ljekovitu funkciju?

(odgovor članu Nerko)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Med
10.4.2010 0:51:01   
suncan_dan
jesta, tacno je, zato se med stavlja u caj kad se ohladi.

_____________________________

VOLIM VAS!!!

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Med
10.4.2010 0:55:42   
lejna_
A ja ko mahnita svako jutro prvo čaj, pa u njega nekoliko kašika meda i pola limuna, .. kontam to bomba. Pfff!

(odgovor članu suncan_dan)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Med
15.4.2010 11:04:56   
Sonja
evo da se i ja javim na ovu temu jer je moja mama jutros dala adinu malo medauser posted image
njemu je 11m i 15 dana
nikakvu reakcij nisam primjetila...
nadam se da mu nece nista bitiuser posted image

_____________________________

Adin- 1.5. 2009
07:30h 3500g 55cm
pile moje pametno

Arian- 8.12.2011 - 29.03.2012 :(((
17:00h 4000g 55 cm
Smjesko moj uvijek ces biti moj ponos,moj borac i moja najveca ljubav

Darian 27.05.2013
16:40h 4150g 56cm
Nase sunce

(odgovor članu lejna_)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Med
3.10.2010 21:07:04   
Visnja RR
IZVORNA PORUKA: kovrdjava

Ja sam dans kupovala med kod jednog čike koji mi je objašnjavao kako razlikovati čisti med od onoga u koji se stavlja šećer. Kako vi razlikujete med i gdje kupujeteuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Sonja)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Med
3.10.2010 21:10:00   
kovrdjava
Hvala Višnja user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Koja ostane,zlata vrijedi...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Med
3.10.2010 22:07:27   
iv@ncica
kad  djeca  smiju  uzimati  propolis  i maticnu  mlijec..i  na  koji  nacin..i  ima  li tom  efekta  ..bas  me  zanimaju  cinjenice  i  iskustva  vas  koje  tom  koristite  sa  svojom  djecom,  jer   sam  i  ja  pšocela andreju  iza  godine  dana  mijesati  malo  meda  u cajeve  i  kasice...pa  me  zanima  i  ovo  ostalo.....

p.s.  IMa  li med  rok  trajanja -  na  ovo  bas  trebam  odgovor ??????

_____________________________

Andrej-06.04.2009 ♥❤♥❤♥

Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!

(odgovor članu kovrdjava)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Med
4.10.2010 12:34:54   
emma.L
I mene zanima ovo za matičnu mliječ. Planiramo kupiti domaću (valjda domaću, od provjerenog pčelara, daje je svojoj djeci) i davati Emi za imunitet. Inače svako jutro i svaku večer u mlijeku popije kašičicu meda i kraša. Ako pije čaj, stavljam u čaj. Ako treba zasladiti sok, opet med - dakle od navršene prve godine ga baš puno koristimo. I MM i ja svako jutro ili kašičicu pojedemo ili ja stavim u pahuljice.
Dakle, od kada MM (matična mliječ user posted image ) i kako se daje? Iskreno, nikad to nisam ni vidjela ni okusila kako izgleda.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu iv@ncica)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Med
4.10.2010 12:37:12   
M kao Mama
Ema, vidim baš puno koristiš med, ja samčula, da dvije kašičice najviše je doza koja treba, sve preko je opasno za gušteraču.

Ja sam sinoć uvela ponovo L. med, stavila joj u mlijeko i neskvik, popila je, ali kaže mi nije mi dobra hapika bila, gusta, stavila si mi puno neskvika, hahahahaha.



MAtičnu mliječ u izvornom obliku nismo koristili, ali jesmo ampule matične mliječi i aronije,koje su pozitivna bomba za organizam.

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Med
4.10.2010 15:57:38   
stella
Posle velikog problema sa stolicom po preporuci gospodina od kojeg kupujemo med,poceli smo davati propolis.Mogu reci da smo osjetili blago poboljsanje.

_____________________________

HANA 26.09.2007
SARA 10.12.2012

(odgovor članu M kao Mama)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Med
5.10.2010 13:26:10   
emma.L
Eh evo sada sam bila u ljekarni i slučajno čujem neku mamu kako pita za matičnu mliječ i davanje iste djeci. Info koji smo dobile je da se MM daje tek nakon treće godine.

_____________________________

Ema, kokola i sreća najveća, 15.10.2008.
Timur, radost mamina, 9.10.2011.

(odgovor članu stella)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Med
6.10.2010 10:44:24   
dinaa
Ja sam maticnu mlijec davala od dvije godine nije joj stetilo,opet ne reaguju sva djeca isto,dosta toga se promijenilo i svaki dan se mijenja,npr.moj sin kad je imao devet mjeseci dr.nam je rekla da mu dajemo slobodno med,sad je ta granica pomjerena do trece godine.

_____________________________

Moja djeca su moje najvece blago!!!

(odgovor članu emma.L)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Med
31.10.2010 14:29:53   
iv@ncica
joj moze  li  medu  isteci  rok  trajanja...dobila s am  nekoliko  tegla  meda..kupljeni  pod   domaci..i  koristim  ih ono  po  malo  adreju, do 2  kasikice  dnevno..tako  mi  je  ped. rekla,  kad  ja  maloprije skuzim  neki  datum  na  poiklopcu  kao  14.5 .2010..tad  sam ga  nekad  i  dobila..pa  nisam  bas  pametna  jeli  to  rok  ili  sto..ili je  tegla   od  neceg  drugog  pa  opet  koristena  za  med....jedna  tegla  mi  je  livadski, jedna  je  sa onim  sacama unutra..a  treca neki  mix...i  samo  ova  jedna  ima  taj datum hmmm..zbinjoza  mi ;)))..ja  konbtala  da  med  nema  rok  trajanjauser posted image  

_____________________________

Andrej-06.04.2009 ♥❤♥❤♥

Einstein je umro, Newton je umro, Tesla je umro, a ni ja se ne osjećam baš najbolje!

(odgovor članu dinaa)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Med
31.10.2010 17:44:35   
juni
Med ima neki rok trajanja oko 2 godine. Ne moze se pokvariti nego stajanjem gubi pozitvina svojstva a stvara neka druga koja su stetna. Toliko ja znam user posted image Med treba drzati na hladnijem mjestu kako bi sto duze zadrzao svoj kvalitet.

_____________________________

EMIL,7.9.2008.

(odgovor članu iv@ncica)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Med
30.11.2010 21:21:13   
Lejla Ka
Kupili smo teglu meda, kojeg smo i prije uzimali i koristili. Radi se o medu koji se distribuira u prodavnicama, pa predpostavljam prolazi neku određenu kontrolu. Ovaj put sam namjerno uzela teglu u kojoj sam vidjela da je med kristalizirao.
Med ima užasnu aromu i miris! Čak ni u čaju ne gubi tu aromu, pa mislim da ni dekristalizacija ne bi pomogla

Postoji li ikakav način da ga spasimo, i šta bi u opće mogli uraditi sa takvim medom, možda ga ponuditi nekom ko ima pčele za njihovu zimsku prehranu (radi se o kilogramu meda koji smo platili 16KM i nikako ne mogu da ga samo stavim u kantu za smeće).

Imate li ikakav savjet?

Već znam da je med pravi ako kristalizira, zato sam i uzela ovu teglu kristaliziranog, ali mi je ta aroma skroz čudna. To nije aroma neke pokvarene hrane, već bih je prije opisala kao nešto hemijskog porjekla (nadam se da kontate, svaka je hemijskog porjekla user posted image , ali ova je aroma neke hemije).


_____________________________

Velika princeza E 2005
Maleni veseljak N 2008
I ovo su moja DjeCa pored djece,
i moje Dojenje nakon dojenja

(odgovor članu juni)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Med
1.12.2010 9:44:36   
Anoniman
http://www.youtube.com/watch?v=22zKDpfh6Hk&feature=related

A zena je inace bila predsjednik pcelara Srbije, ne znam obavlja li jos tu funkciju.

(odgovor članu Lejla Ka)
  Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Med
1.12.2010 10:36:23   
mama75
IZVORNA PORUKA: jelenaT

http://www.youtube.com/watch?v=22zKDpfh6Hk&feature=related

A zena je inace bila predsjednik pcelara Srbije, ne znam obavlja li jos tu funkciju.



user posted image user posted image user posted image   Hvala ti sto si ovo podijelila s nama! U zadnje vrijeme cesto cujemo price kako med uopste nije zdrav, da ga ne treba nikako davati  i sl. Ja volim med i koristimo ga svi, a sada pocinjem i ovoj maloj uvoditi polako.


< Poruku je uredio mama75 -- 1.12.2010 10:37:46 >

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Med
10.12.2010 21:09:49   
Meri29
Procitah sve, ali nisam vidjela da je iko napisao kolicinu sa kojom se pocinje. Ja sam mislila davati pola kasikice meda u mlijeku pa da tako pocne, pitam se da li je to dovoljno ili malouser posted image

_____________________________

Stigla sam 25.11.2009
Mama i tata su sad najsretniji na svijetu ♥ ♥ ♥ ♥ ♥

(odgovor članu mama75)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Med
10.12.2010 21:16:44   
Anoniman
Meri pogledaj ovaj link tu teta sve lijepo objasnila user posted image

(odgovor članu Meri29)
  Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Med
10.12.2010 21:17:19   
tekja
Meri29, mi smo poceli sa jednom malom kasikicom dnevno u caju ili vodi..ti mozes i sa pola neko vrijeme, da vidis kako ti mala prima med!

_____________________________

Jul 20th

...just because it burns
doesn't mean you're gonna die
you gotta get up and try try try!

(odgovor članu Meri29)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Trudnoća.
пеперутка16

Koji dio trudnoće vam se najviše dopao ili najlakši?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *