|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.1.2008 11:06:03   
enisa27
Nije vam kasno ni sad....user posted image

(odgovor članu travnicanka)
Neposredna veza do poruke: 26
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.1.2008 11:09:05   
D_K
Upravo tako - u najblizu dzamiju i sa hodzom se fino dogovoris.
Jos kad bude tri puta rekla (i rekao) ''uzimam'' to je bas nesto posebno..

(odgovor članu enisa27)
Neposredna veza do poruke: 27
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.1.2008 11:12:36   
travnicanka
Ma slazem se samo to vam je kad covjek nesto ne uradi  kad je vakat tome,onda poslije se tesko nakaniti, a vidjet cemo...mozda se vjencamo kad budemo Adia sunetili na ljeto.
Veliki pozdrav!!!!

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 28
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 13:47:57   
Adana
Nisam se vjencala serijatski. Ali da li stvarno mislite da bi vam neko isplatio te pare? I da imate osnovu da ih trazite? Pa ne zivimo u serijatskoj zemlji. meni se zaova razdvojila od muza, jos se nije razvela, i da hoce ne bi joj imao platiti, a i ne vjerujm da bi htio... Mislim da je sve to samo pro forme radi kada neko zeli da se tako vjenca...Mozda grijesim, izvinjavam se, nisam mislila da vrijedjam ili nesto slicno.

_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu enisa27)
Neposredna veza do poruke: 29
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 13:53:38   
Blue rose RR
Iskreno, ne mora mi nikada platiti, nisam se udala zbog novca, ali se pred Bogom zakleo da hoće, niko ga nije tjerao.
Ovozemaljski zakon - znamo kakav je osjeti se...
A Ahiretski...e vidjet ćemo, i ako Bog da osjetiti.
Ko voli, neka izvoli.

Niko se ljubavi moja na tebe neće ljutiti, nedam ja tebe.
COKE, COKE.

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 30
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 13:56:32   
Adana
ma bs?!:-) coka i tebi! i dok me ti ne das sve je oki:-)


_____________________________

Naša ljubav Asja je došla 17.07.2008.g :-)

The best thing to spend on your children is TIME...

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 31
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 14:04:28   
enisa27
Naravno da bi trebao isplatiti,a sad hoce li ili ne???hiljadu ljudi,hiljadu cudi,bar oni koji postupaju kako vjera zahtjeva,e oni znaju vrijednost i znacenje tog mehra..
moja kolegica kad se razvela,takodje muz sam [znajuci sta je mehr] je odmah s njom razgovarao o mehru i rijesili su to
Zena moze  i halaliti,a sad svako svoje zna.
Naravno, niko se  i ne udaje zbog mehra,i kao sto neko rece i nije mi stalo da ga isplati,a znam da bi ga isplatio,a isplatio ga je dosad  nekoliko puta....to je jednostavno pravo zene ,bez obzira jesmo  li u serijatskoj zemlji ili ne??
pozdrav
naravno bez ljutnjeuser posted image

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 32
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 14:04:41   
D_K
Pred zakonom on nije duzan isplatiti taj iznos.
Ali kako je tidza rekla 'ukoliko joj ne isplati mehr, a ona mu ga ne halali, to će na onaj svijet, ahiret, ponijeti kao dug'. Pa svako neka po svome uradi...
A mehr treba da je realan - tvoja zaova je mozda odredila mehr ne razmisljajuci ima li mladozenja mogucnosti da ga isplati..


(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 33
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 14:13:38   
jaca27
isplatit ce onaj ko se u zivotu pridrzava propisa svoje vjere, mada nije stvar u novcu, vec je i mehr kao i sve drugo sto se tice nasih muslimanskih obicaja stvar bogobojaznosti. zena moze ,kao sto neko rece ranije, i halaliti taj mehr ako finansijske prilike nisu bas najbolje i za to ce imati nagradu...slazem se sa tidzom da je to dar zeni i u braku, ne samo u slucaju razvoda. ja sam sasvim malo trazila, kazu veci bereket u braku kad mehr nije velik....user posted image

maryam amina, kako da ti privatnu por napisem? moram te nesto pitati

(odgovor članu Adana)
Neposredna veza do poruke: 34
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 14:15:34   
jaca27
hej  enisa isto razmisljamo....

(odgovor članu enisa27)
Neposredna veza do poruke: 35
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 14:32:55   
haidy
I ja se slazem sa Tidzom, u stvari bila sam na jednom vjencanju, gde je hodza slicno ispricao. Jedino mi nije jasno to u slucaju razvoda, kada (koliko ja znam) po Islamu nije dozvoljen razvod.user posted image
Na mom vjencanju, ja sam trazila 200 gr. zlata, ali mi u vjencanom listu pise 500 gr. A i kada sam govorila imamu u Islamskoj zajednici koliki mehr zelim, on mi rekao da je to malo, kad sam rekla da zelim da budem skromna, on jedva nekako pristao. Ali mi opet na kraju upisao po svome.user posted image


_____________________________

Jedan osmijeh mijenja sve:-)

Lokica 17.05.2008.
Gugutka 20.10. 2011.


(odgovor članu jaca27)
Neposredna veza do poruke: 36
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 18:55:43   
jaca27
hahha,ko ti je draga to rekao?? user posted image user posted image
naravno da jeste. kao i svaka religija, i islam naglasava vrijednost bracne zajednice kao necega sto upotpunjava insana i donosi mu smiraj,i mnogo je savjeta datih zeni i muskarcu kako da  lijepim ponasanjem ,postivanjem i paznjom prema partneru svoj brak i porodicu ucine harmonicnim i punih ljubavi.ipak vjera nas savjetuje, ali to ne znaci da se ne desi nekad krivi spoj, da ljudi nisu jedno za drugo i tacka. mogu se razici uz isplacivanje dogovorenog mehra i to je to.

(odgovor članu haidy)
Neposredna veza do poruke: 37
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2008 21:28:39   
enisa27
mashaallah ima ovdje i uleme
he he user posted image user posted image user posted image
neka neka,Jaca27
da ,naravno da Islam ne zabranjuje razvod,medjutim to je najmrze dozvoljeno djelo,sto znaci pokusavati da uspije brak,ali bas kad ne ide pa normalno da je dozvoljen
ali eto da smo mi daleko od razvoda sve ako Bog da...

(odgovor članu jaca27)
Neposredna veza do poruke: 38
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 13:23:13   
vaga
Mm i ja smo se šerijatski vjenčali u Tabačkom mesdžidu na Baščaršiji a dogovoreni mehr je 1 kg zlata.
Svakako to je bilo nešto prelijepo i smatram da bi se muslimami trebali vjenčati šerijatski jer je taj brak ispravan kod Allaha.

Evo jednog iscrpnog tumačenja koje sa pronašla...  

ŽENINA NAKNADA I ZAŠTITA U BRAKU (MEHR)
lako arapska riječ, mehr se skoro isključivo upotrebljava u šerijatskom bračnom pravu. Institucija mehra je poznata iz predislamskog perioda. Ugovor o visini mehra se mora odrediti u toku sklapanja braka. U šerijatskom pravu mehr je materijalna vrijednost koju muž daje ženi za njen ulazak u brak. Mehr se zasniva na Kur'anu i Hadisu.
"I draga srca ženama vjenčane darove (mehr) njihove podajte, a ako vam one od svoje volje od toga što poklone, to s prijatnošću i ugodnošću uživajte" (En-Nisa, 4)

Visinu mehra sporazumno utvrđuju zaručnici. Mehr se može i naknadno utvrditi ko to nije uradio prilikom vjenčanja. Mehr je ženino materijalno pravo od muža a mužu je to dužnost prema ženi. Najniža granica mehra se može odrediti a najvišu treba slobodno dogovoriti.
Pri određivanju mehra niti žena muža treba ucjenjivati, niti muž ženu cijediti. Mehr nema niko pravo ukinuti i muž je dužan ženi ugovoreni mehr isplatiti. Mehr se dijeli na mehri muadžel i mehri muedždžel. Po običaju mehri muadžel se isplaćuje odmah pri stupanju u brak a mehri muedždžel na ženin zahtjev tokom života, poslije puštanja žene kada je muž kriv ili poslije muževe ili ženine smrti.

U tri slučaja muž je dužan ženi isplatiti cio mehr:
- u slučaju razvoda poslije bračnog odnosa,
- poslije samog nesmetanog osamljenja sa ženom u pravno valjanom braku i
- u slučaju smrti jednog od bračnih drugova bez obzira nastupila ta smrt prije ili poslije bračnog odnosa.

U slijedećim slučajevima muž je dužan ženi isplatiti samo 50% mehra:
- kada muž u pravno valjanom braku pusti ženu prije osamljenja i bračnog odnosa,
- kada muž prije bračnog sastanka nazove ženu bludnicom, pa se brak razvrgne,
- kada se muž zakune i zakletvu ispuni da neće spoljno općiti sa svojom ženom 4 hidžretska mjeseca,
- kad se ispostavi da je muž impotentan (inin) pa se po osnovu toga brak razvede,
- kada muž pređe na drugu vjeru pa brak postane ništavan,
- kad muž odbije da prihvati islam, nakon što je njegova žena primila islam a prije toga nisu imali seksualni odnos,
- kada muž izvrši rodoskrvnuće tj. spolno opći sa ženinom uzlaznom i silaznom lozom, i tako žena postaje mužu zabranjena.
Kada je žena kriva muž nije uopće dužan davati mehr. To će biti:
- kada muslimanka prede na bilo koju drugu vjeru,
- kada dozvoljena nemuslimanka udata za muslimana neće da pređe na islam,
- ako žena dok je u braku spolno opći, učini blud i
- ako žena otkaže brak u koji su je vjenčali neskrbnici (ne otac i djed) svojoj prilici koja joj ipak ne odgovara.

Mehr je isključivo ženino vlasništvo s kojom ona raspolaže kako hoće. On spada u privatno-pravnu imovinu. Žena se ugovorenog mehra može odreći u korist muža.
_________________
Svi smo Allahovi i Njemu cemo se vratiti

_____________________________

___________________________________________
Vaga 32 g., inseminacija 2 puta, HSG, Laparoskopija, histeroskopija, Postkoitalni t -nalazi uredni
MM 40 g. operacija varikokele - sada normospermija
9 g. braka

Covjek snuje Bog određuje

(odgovor članu enisa27)
Neposredna veza do poruke: 39
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 13:31:44   
D_K
svaka cast..

(odgovor članu vaga)
Neposredna veza do poruke: 40
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 13:36:28   
travnicanka
Hvala vago...bas si se potrudila!!!
PUSSSSS!!!!

(odgovor članu D_K)
Neposredna veza do poruke: 41
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 13:44:42   
Blue rose RR
Svaka čast vago.
Toliko od mene, odoh dalje.

(odgovor članu travnicanka)
Neposredna veza do poruke: 42
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 13:49:34   
enisa27
user posted image user posted image user posted image
mashaallah ,ja htjela staviti,rekoh i ovo ce obrisati,pa eto belaja,
pozdrav...

(odgovor članu Blue rose RR)
Neposredna veza do poruke: 43
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 15:10:10   
vaga
Ma hvala vam, drago mi je da ovaj post dobro prihvaćen.

Puno vas pozdravljam.

_____________________________

___________________________________________
Vaga 32 g., inseminacija 2 puta, HSG, Laparoskopija, histeroskopija, Postkoitalni t -nalazi uredni
MM 40 g. operacija varikokele - sada normospermija
9 g. braka

Covjek snuje Bog određuje

(odgovor članu enisa27)
Neposredna veza do poruke: 44
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 15:12:59   
vaga
[user posted image user posted image user posted image
mashaallah ,ja htjela staviti,rekoh i ovo ce obrisati,pa eto belaja,
pozdrav...
[/quote]


I ja tebe puno pozdravljam.

_____________________________

___________________________________________
Vaga 32 g., inseminacija 2 puta, HSG, Laparoskopija, histeroskopija, Postkoitalni t -nalazi uredni
MM 40 g. operacija varikokele - sada normospermija
9 g. braka

Covjek snuje Bog određuje

(odgovor članu enisa27)
Neposredna veza do poruke: 45
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2008 15:29:12   
jaca27
user posted image user posted image user posted image user posted image mashAllah, super si to navela, za sve koga zanima vise informacija  user posted image pusa


(odgovor članu vaga)
Neposredna veza do poruke: 46
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.1.2008 19:13:39   
Vedica
i ja sam se vjenčala šerijatski, mada tad nisam primjećivala jer sam bila uzbuđena ali hodža me nije pitao za mehr, a ni u vjenčanom listu ništa ne piše.
divan je osjećaj kada izgovaraš 'da' tri puta

pozdrav cure

_____________________________

***************************
Quien con fe sabe esperar, ve al fin la suerte llegar!

(odgovor članu jaca27)
Neposredna veza do poruke: 47
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.2.2008 13:14:04   
Nadi
I ja i MM smo se vjenčali šerijatski. Ja za mehr tražila 3 dukata i čim smo došli kući, dragi na sto dukate.

(odgovor članu Vedica)
Neposredna veza do poruke: 48
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.2.2008 17:12:36   
Anoniman
Drage moje,
I ja sam se seriatski vjencala i to mi je nekako bilo vaznije. Slazem se s vagom i samo bi da dodam da ovaj prvi mehr muadzel, to je zapravo zaruka danas. Nekad nije bilo prstenova i toga pa se davao novac i slicno. A ovaj drugi mehr koji se utvrdjuje na vjencanju, po pravilu to ne bi trebalo da bude nikakvo nadmetanje i dokazivanje nego iznos od kojeg zena moze zivit tri mjeseca u slucaju razvoda. Jer se zena tri mjeseca po razvodu ne smije udat za drugog muskarca.

(odgovor članu Nadi)
  Neposredna veza do poruke: 49
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.2.2008 17:22:27   
M kao Mama
Ja ne znam otkud nekome pravo uopšte da postvalja nešto upitno oko šerijatskog vjenčanja, svako ima pravo da se vjenča gdje hoče i kako hoče, nešto ne vidjeh na ovom forumu da je iko ikada potegnuo pitanje crkvenog vjenčanja, p aznate li drage moje da u Hrvatskoj ne postoji Općinsko vjenčanje, priznato je zakonski samo crkveno i šerijatko. Ja sam se udala šerijatski, a što da ne bi, kada moja rođena tetična kojoj je otac htvat , a mati muslimanka kopa i nogama i rukama da se u 28 godini krsti, jer joj je muž vjernik, a krštenica joj treba kako bi se udala u crkvi, što da se ja i druge moje istomišljenice šerijatki ne uzmemo. Ako sam vjernica, rođena kao muslimanka, odgojena u muslimanskoj porodici, ne vidim ništa loše u tome da se i šerijatski vjenčam.

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 50
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  1 [2] 3 4 5   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *