|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
19.12.2008 11:25:46   
mamyca
I mi smo isti dan obavili i opcinsko i serijatsko vjencanje.A mehr iznosi 5 kg zlata,to je prvo sto mi je palo na pamet.user posted image user posted image

_____________________________

Hamza 11.3.2008.

(odgovor članu Zoe)
Neposredna veza do poruke: 76
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
23.12.2008 1:51:22   
adissa_
mi smo obavili prvo serijatsko pa onda opstinsko

(odgovor članu Zoe)
Neposredna veza do poruke: 77
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
23.12.2008 1:53:18   
Ilhana RR
Mi smo to obavili... ja sam trazila 100 eura i kilo zlata... bila sam skromna jer taj dan ako bi se nedaj boze *pomjeram se s mjesta* morali razvesti netreba mi nista od njega... tako bar ja razmisljam...

a moja rodica je trazila 10 000 eura i 10 kila zlata... ehhee

(odgovor članu adissa_)
Neposredna veza do poruke: 78
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
2.1.2009 22:14:39   
dana3
nisam vjencana serijatski niti mislim,ako se tema na to odnosi.takvo vjencanje zahtjeva tacno odredjene uslove prije braka koje mi ne ispunjavamo.znace buduci supruznici nisu smjeli da se ni vide a vjencanja se obavljaju pomocu posrednika:mlada u jednoj sobi a mladozenja u drugog i njihovi se zavjeti prenose preko odredjenih osoba-bar je tako stari hodza u mektebu govorio davne 81 godine,kad je malo ko i mislio uopste o tome.mislim da je danas to samo pocelo kao moda.(bar u mom mjestu u bosni i takmicenja ko je vise zlata i para trazio).e sad kad su razvodi poceli,zena htjela svojih 50 000 maraka i hodza rekao:mozes ganjati,tuziti i reis ul ulemu pitati ali serijat nije bosanski zakon.to je vise ,eto simbolika.....user posted image .vjencana sam dva puta:u bosni i ovde i to je dovoljno

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 79
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
2.1.2009 22:34:51   
Aminad
IZVORNA PORUKA: dana3

mislim da je danas to samo pocelo kao moda



Šerijatsko vjenčanje nije moda!

Oni koji vjeruju a i oni koji o vjeri znaju više od tebe svjesni su da je šerijatsko vjenčanje itekako bitno za njihov zajednički život pa mislim da je suvišno da onima koji su se šerijatki vjenčali pripisuješ da su neki lakrdijaši koji se nameću ko će bolje profitirati na papiru. Ja sam tako rzumjela ono što si napisala a ti svakako imaš pravo na svoje mišljenje kakvo god da je.user posted image

Očito ni svog hodžu nisi dobro slušala i izvukla si iz konteksta to što je govorio 81. to o čemu je govorio nisu uslovi za šerijatsko vjenčanje a i tada je bilo onih koji su se u Bosni šerijatski vjenčali npr. moji roditelji 1978.user posted image



< Poruku je uredio Aminad -- 2.1.2009 22:36:57 >


_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 80
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
2.1.2009 22:49:41   
mnn
Opet rasprava?! Ljudi moji ko da je bitno kako se ko vjenčao, i koje je vjere...bitno je kakav je čovjek. A vjenčanje da li bilo u crkvi , katoličkoj, pravoslavnoj, džamiji ili na marsu...nije važno.svaka osoba ima pravo da odabere vjeru i način života kakv želi živjeti...i ako vjeruje u Boga ili ne vjeruje kao da je to važno....pa ja imam oko sebe ljude različitih vjera i sve ih volim i poštujem kao i oni mene...zato vas molim da nema rasprave o tome, bitno je da se svi poštujemo i cijenimo po tome kakvi smo ljudi odnosno osobe...a svako je vjenčanje predivno za sebe...user posted image

_____________________________

alex ima 4 godine 2.5.2009
stize nam druga beba :)

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 81
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
2.1.2009 23:35:10   
Anoniman
Morala sam se javiti. Slažem se dana3 u potpunosti! Sad je to postalo moderno pravo. Ja sam isto odrasla u muslimanskoj porodici, išla u mekteb, na teravije, prisustvovala svakom času vjeronauke (ništa "pretjerano" ali sam odgojena u islamskom duhu). Nisam se vjenčala šerijatski, ne što nisam htjela, već se eto jednostavno desilo da se nismo šer. vjenčali. Eh sad, što se slažem sa danom3, zato što se ne sjećam da je uopšte prije rata bilo toliko tih šerijatskih vjenčanja kao sada. I iskreno, napominjem opet, muslimanka sam, pravo me nervira to što sad svi pametuju oko te vjere i što svi sad, slobodno mogu reći, izmišljaju neka nova "pravila".
Nek se niko ne nađe prozvan, stvarno mi nije bila namjera, ali sam jednostavno je to tako, htjeli to pojedinci, grupe ili mase priznati ili ne!

(odgovor članu mnn)
  Neposredna veza do poruke: 82
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
8.1.2009 16:40:57   
Inayat
Ja sam se vjencala serijatski na dan moje svadbe, a 7 dana nakon toga pri povratku s bracnog putovanja smo se vjencali opstinski. Serijatski brak je oboma nama jedini valjani brak, pa onda sve ostalo.
Moj muz je meni dao predbracni mehr, a ima i mehr koji se isplacuje u slucaju nedaj Boze razvoda braka. Oba ova dijela mehra nisu velika, jer ja to shvatam ozbiljno i znam u kakvoj je mogucnosti u vezi isplate istih.
Jedino mi je zao sto jos nisam navela da bih zeljela da me odvede na hadz, ali bice i to inshallah.


_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 83
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2009 9:27:05   
dana3
serijat je zakon koji je nekad vrijedio i ako kako kazes znas puno toga o vjeri ti i tvoj muz niste trrebali ni da se vidite prije istog.procitaj prvo post pa ga shvati onako kako pise.ima li to u mom postu da ja nekog zovem lakrdijasem.pazi kako komentarises neciji post.serijatski zakon u bosni ne vrijedi i serijatsko vjencanje u bosni je samo simbolicno.to je istina pa se ti pravdaj koliko hoces.ako su se tvoji roditelji vjencali i ti serijatski zasto se vjencavati u opstini ako serijat vrijedi?????????to je smisao posta-serijatsko vjencanje nije pravovjerno bez opstinskog i tacka.zato i kazem da je udarila moda poslije rata i to isto istina.a to sta hodz kaze je da se mora postovati zakon koji vrijedi u bih(porodicni)vezano za brak a serijat je dobra volja supruznika da se odrzava obicaj.ako serijat vrijedi bez opstinskog vjencanja eeeeee onda skidam kapu.

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 84
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2009 9:41:08   
Nunichi
Mi se nismo serijatski vjencali,nismo ni jedno tako odgojeni,tako da o tome nismo ni razmisljali ni pricali.I uopste ne mislim da moj brak manje vrijedi,papir svakako nista ne znaci,mozes ih milion potpisati,a da ti je zivot u  braku katastrofa...

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 85
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
9.1.2009 9:46:00   
ziki
Mi smo se vjencali Serijatski. Nismo imali namjeru da se vjencavamo opstinski jer su u Srbiji vjerska vjencanja u istom rangu kao i opstinska. Kako to ovdje nije slucaj morali smo iduce godine da se vjencamo i opstinski da bi izbegli peripetije oko priznavanja djeteta i sl. Kao godisnjicu braka pamtim datum serijatskog vjencanja ali slavim godisnjicu pocetka zabavljanja.

_____________________________

Nemam ništa od onog što bi se moglo nazvati bogatstvom i ne žalim mnogo za tim. Možda zbog toga ne poštujem to ni kod drugih. Bogatstvo je za mene ono što mogu ponijeti bilo gdje da odem, a to su uspomene. One ne mogu propasti, ne mogu se potrošiti......

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 86
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.1.2009 21:44:44   
Aminad
Da dana3, znam jako puno o vjeri jer sam je 4 godine izučavala u srednjoj školi.
Da, šerijatski zakon u Bosni ne vrijedi ali ne zbog šerijata nego zbog našeg državnog uređenja takvog kakvo je dok je npr. šerijatsko vjenčanje u Hrvatskoj sasvim priznato kao i kršćansko. Dakle nije do šerijatskog vjenčanja nego do nas. 
I šta ako šerijatsko vjenčanje ne vrijedi!
Sve se uglavnom svodi na isto a to je objava bračne zajednice na ovaj ili onaj način.

Meni kao vjernici je to vjenčanje itekako važno jer je na njemu proučena dova pri kojoj su moji prijatelji, rodbina, gosti idr. svi skupa govorili amin i svi skupa na jednom mjestu zajedno zamolili Boga da MM i meni podari hairli brak. Tih nekoliko minuta dove za mene su bili najvažniji momenti u mom životu. A to sve dalje je stvar vjere o kojoj ovdje nema potreba raspravljati.

Ipak kako Nunichi reče nikakav papir nikome ne može pomoći i upravu je.

Ja sam ipak ubijeđena da mi jedino Bog u životu može pomoći pa mi je svaka dova koju Njemu upućujem itekako važna.
Za mene je to glavna svrha šerijatskog vjenčanja a ako ono jednog dana bude i kod nas priznato tim bolje imat ćemo manje papirologije i to je sve.

Iskreno dana3 ne bih voljela da se raspravljamo jer zaista nema potreba. Ne cijenim ljude po tome jesu li šerijatski vjenčani ili ne ali ih volim i poštujem onoliko koliko i oni mene.

Lp



_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu ziki)
Neposredna veza do poruke: 87
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.1.2009 22:02:38   
mamy Sabina

. Ne cijenim ljude po tome jesu li šerijatski vjenčani ili ne ali ih volim i poštujem onoliko koliko i oni mene.




Ova ti zlata vrijedi!user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Boj se ovna, boj se govna, a kad ću živjeti?



(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 88
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.1.2009 22:09:17   
tea lana
Ne cijenim ljude po tome jesu li šerijatski vjenčani ili ne ali ih volim i poštujem onoliko koliko i oni mene.


Nisam se ni crkveno ni serijatski vjencala i to ne ynamci da je moj brak ne priznat od Boga ili losiji od necijeg ko je to obavio.I meni je najbitnije da je covjek covjek a vjera i sve vezano za nju ne moze utjecati na moje misljenje o nekom.



(odgovor članu mamy Sabina)
Neposredna veza do poruke: 89
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.1.2009 22:15:12   
dana3
Iskreno dana3 ne bih voljela da se raspravljamo jer zaista nema potreba. Ne cijenim ljude po tome jesu li šerijatski vjenčani ili ne ali ih volim i poštujem onoliko koliko i oni mene.





krivo mi je sto si potpuno pogresno razumjela moj post i sto ubacijes neki smisao kontesta koji ne postoji.imam pravo na moje misljenje ti na svoje,drzi se svog i ja se drzim svog.a ono sto bi se stvarno moglo pricati i o ovom reci trebala bi se otovriti nova tema i mislim da bi se onda tek otvorila rasprava.
  dalje vidim da ipak neko negdje mora biti dominantan pa se covjek osjeca suvisnim pa nekad samo izlista teme  i zatvori prozor sa RR.

_____________________________

kisik je pronadjen u 18 vijeku...kako smo do tada disali-nije poznato

(odgovor članu Aminad)
Neposredna veza do poruke: 90
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.1.2009 23:17:03   
leli§
zaista nisam mogla da ostanem ravnodusna...

dana 3--- uz duzno postovanje cini se da si puno toga zaboravila sto si saslusala davne 81.... u serijatskom zakonu nigdje ne stoji da se djevojka i muskarac NE BI TREBALI vidjeti ptije vjencanja... to da su brakovi sklapljani "na slijepo" je vise ostalo iz drevne arapske tradicije... a i kod nas je toga bilo... jer je djevojka bila na glasu preko brda i dolina...tako i kod arapa, pa je mnogo brakova sklopljeno "na slijepo" odnosno mladozenja mladu nije vidjeo do prve bracne noci... znac nije u serijatskom zakonu tako zapisano, nego nekakav takav adet bio.
kazes svi imaju pravo na misljenje, ali po tvojim reakcijama na komentare drugih imam osjecaj da striktno zagovaras da je danas serijatsko vjencanje "moda" odnosno moze se zakljuciti kako mislis da je to potpuno pogresno...

to sto kod nas nije serijatsko zakon je jedna stvar ali zakon nase zemlje podrzava vjerska vjencanja...ne cini ih ravnopravnim ali ih podrzava. oni koji se odluce na bilo koje vkersko vjencanje je striktno njihova stvar (odnosno trebala bi biti)... sto se mehr po razvodu ne isplati je grijeh koji ide na supruznikovu dusu, pa ako njega nije Boga strah znaci ono sto je svjedocio i ocitovao pred dragim Allahom porice.

_____________________________

jos uvijek sretno samujemo

"...The future''s in the air
I can feel it everywhere
Blowing with the wind of change..."

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 91
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
12.1.2009 20:35:35   
Aquarius
IZVORNA PORUKA: leli§

zaista nisam mogla da ostanem ravnodusna...

dana 3--- uz duzno postovanje cini se da si puno toga zaboravila sto si saslusala davne 81.... u serijatskom zakonu nigdje ne stoji da se djevojka i muskarac NE BI TREBALI vidjeti ptije vjencanja... to da su brakovi sklapljani "na slijepo" je vise ostalo iz drevne arapske tradicije... a i kod nas je toga bilo... jer je djevojka bila na glasu preko brda i dolina...tako i kod arapa, pa je mnogo brakova sklopljeno "na slijepo" odnosno mladozenja mladu nije vidjeo do prve bracne noci... znac nije u serijatskom zakonu tako zapisano, nego nekakav takav adet bio.
kazes svi imaju pravo na misljenje, ali po tvojim reakcijama na komentare drugih imam osjecaj da striktno zagovaras da je danas serijatsko vjencanje "moda" odnosno moze se zakljuciti kako mislis da je to potpuno pogresno...

to sto kod nas nije serijatsko zakon je jedna stvar ali zakon nase zemlje podrzava vjerska vjencanja...ne cini ih ravnopravnim ali ih podrzava. oni koji se odluce na bilo koje vkersko vjencanje je striktno njihova stvar (odnosno trebala bi biti)... sto se mehr po razvodu ne isplati je grijeh koji ide na supruznikovu dusu, pa ako njega nije Boga strah znaci ono sto je svjedocio i ocitovao pred dragim Allahom porice.


Potpisujem.user posted image


Mi smo se vjenčali šerijatski. To mi je veoma značilo. Ona dova kad je proučena (neko je već pomenuo) nakon sklapanja braka mi je značila više nego sve riječi prilikom općinskog slapanja braka.
Moj mehr iznosi 5 000 KM. Nekom će to zvučati malo, a ja se i danas pitam jesam li tražila previše.user posted image

NAPOMENA: Mehr je bračni poklon i isplaćije se odmah nakon sklapanja braka. Supružnici se mogu dogovoriti da se isplaćuje postepeno. Žena također može halaliti mužu ako joj mehr ne isplati. Stvar dogovora.

(odgovor članu leli§)
Neposredna veza do poruke: 92
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
12.1.2009 21:49:32   
mamina princeza
Ovo nikako nije tema na kojoj se treba svadjati....i ne znam zasto neko tako daje grube komentare....

Prvo nije tacno da nije bilo serijatskih brakova nekad prije rata , moji roditelji su se vjencali serijatski 1980 godine i znam ih jos dosta koji su se tako vjencali npr. iz moje porodie. To je bilo doba komunizma u kojem jednostavno neke stvari nisu prolazile i vjerujem da je to bio razlog sto nije vise brakova sklopljeno serijatski al eto bilo je itakvih slucajeva kao sto su moji roditelji i roditelji jos nekih forumasica koje to navedose.

Drugo , serijatsko vjencanje za nekoga ko zivi u skladu sa vjerskim propisima nikako nije moda vec nesto drugo - sama dova je  nesto veeeliko i cinjenica da pocetak jednog dijela svog zivota pocinjem pred dragim Bogom i njega molim da mi sve bude hairli i lijepo u zivotu. Meni je serijatsko vjencanje puno vaznije i ostalo mi je vise u sjecanju nego opcinsko

Cjenim ljude svih vjera , kao i ateiste imam ih mnogo medju svojim prijateljima koje cjenim i volim - svako ima pravo na svoj zivot na svoj izbor ....ali isto tako zelim i da drugi postuju moj nacin zivota , moj izbor , moju vjeru i zato me  malo uvrijedi  kad neko kaze neke ovako grube rjeci.... serijatsko vjencanje za iskrene vjernike apsolutno nije nikakva moda.

I necu se vise ubjedjivati, da to odmah naglasim...ali sam jednostavno imala potrebu ovo da napisem


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Aquarius)
Neposredna veza do poruke: 93
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
13.1.2009 15:59:52   
bini
Moze li mi neko objasniti sta je sve potrebno za serijatsko vjencanje, gdje trabam da odem jel u Medzlis ili?, trebaju li mozda neki papiri, koliko svjedoka? Hvala vam unaprijed.

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 94
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
13.1.2009 17:22:02   
mamina princeza
ne znam jesi li iz sarajeva ili gdje ces prijavljivati vjencanje...u sa je mm koliko se sjecam prijavljivao kod vjecnice u IZ al provjeri to jos ...( sad nije kuci da pitam)
Ne treba ti nista posebno , treba vrijeme i mjesto gdje hoces vjencanje , oderditi mehr, svjedoci mogu biti dva muskarca ( jedan tebi jedan muzu) ili jedan muskarac a s druge strane dvije zene....

To je koliko se ja mogu sjetiti


_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu bini)
Neposredna veza do poruke: 95
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
13.1.2009 17:24:51   
Ilhana RR
Ja i mm smo skupa isli u Islamsku Zajednicu da se prijavimo. To bude na Kovacima, ima jedna zgrada, mislim da je odma desno se prodje pored one prodavnice sto prodaje one stare drangulje... Neznam sad jesam li lijepo objasnila.... Ovo je Sarajevu znaci hehe

A da ti odgovorim i za druga pitanja,

Kad smo mi isli da se prijavimo nije trebalo nista, samo treba potvrditi imamu da niste nikakav rod i recices koliko para i zlata zelis i tako to... onda cete pitati (bar nas su pitali) ako cemo u Hadzijskoj dzamiji kod Inat kuce ili u sali da se vjencamo.

Svjedoci ti netrebaju kad se prijavljivas. Al kad se vjencajes treba ti dva kuma ili jedan kum i dvije kume.... nesmiju ja mislim biti brat ili sestra....

< Poruku je uredio Ilhana -- 13.1.2009 17:26:40 >

(odgovor članu mamina princeza)
Neposredna veza do poruke: 96
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
13.1.2009 17:29:53   
larina
i ja sam se prvo serijatski vjncala u starom gradu i 1 kg zlata ha,ha tu su bila jos 2 svjedoka,samo ponjela licnu kartu i maramu-to je sve sto ti treba

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 97
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
13.1.2009 17:33:16   
Ilhana RR
Mi smo u dzamiji htijeli i cijelu ceremoniju kao sto bude tako da smo se vjencali par dana nakon toga... bilo je prelijepo. Izabrali smo bili dva nova kuma... bilo je kao stam vec rekla prelijepo... nikad necu zaboraviti...

(odgovor članu larina)
Neposredna veza do poruke: 98
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
13.1.2009 17:44:33   
mamina princeza
Ne trebajui svjedoci kad se prijavljujes al treba sreci ko su oni da se tamo zapise mada i nema nekih problema ako se kasnije nesto mjenja



_____________________________

Moja princeza 04.07.2008
Moj princ 26.02.2012

(odgovor članu Ilhana RR)
Neposredna veza do poruke: 99
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
14.1.2009 5:57:54   
adissa_
kod nas serijatsko nije bilo u dzamiji,vec je imam dosao...ne znam da li svi imami to cine,ali znam jos neke koji su tako uradili

< Poruku je uredio adissa_ -- 14.1.2009 6:13:54 >

(odgovor članu dana3)
Neposredna veza do poruke: 100
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  2 3 [4] 5 6   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *