|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
16.1.2009 14:22:40   
Inayat
Bravo najjda user posted image Za to nikad nije kasno.
Ovi sto pominju novopecene vjernike, mene samo interesuje jedno. Da li sam ja trebala biti vjernik 70-tih kad nisam ni postojala ili pak 80-tih dok sam jos bila beba? Ili to sto nisu moji mogli javno ispoljavati vjeru da ja opet sutim? Zar je vjera nesto nasljedno, a ne sto osjecas srcem???


_____________________________

Mamine ljubavi
M 25.09.08
Z 10. 06. 10

(odgovor članu najjda)
Neposredna veza do poruke: 126
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
16.1.2009 15:12:23   
jagodicabobica
Ja sam tako htjela serijetski se vjencati, to mi je tako lijepo a i dova puno znaci, ali moj dragi nije bas bio za to. Valjda ima nesto protiv dzematskog hodze (voli covjek zene)user posted image user posted image user posted image user posted image
Moja svekrva se serijetski vjencala sezdeset i neke, cijeli zivot je zena vjernica, imala je silnu zeljju da se i mi tako vjencamo ali et....

(odgovor članu Inayat)
Neposredna veza do poruke: 127
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
16.1.2009 15:34:36   
Aquarius
IZVORNA PORUKA: A Iman

Istina je da cure, onako bezveze bubaju iznos mehra...a muskarci isto tako prihvataju. Po meni jedan jako neozbiljan pristup.

Ja nisam nista trazila, vec kada je imam pitao mm koliki je iznos mehra, on je na iznenadjenje prepune Careve dzamije (o mom da ne govorimo) odgovorio: 60 000 KM.

Ne daj Boze da ikada budemo u (ne)prilici isplacivati taj iznos, ali ako bi do toga dosli to je nesto sto bi sa nase strane bilo ispostovano- jednostavno zato sto serijatske propise i previse ozbiljno shvatamo, i primjenjujemo u svim sferama svakodnevnog zivota.



user posted image user posted image user posted image
Pa tvoj dragi sam sebe zavali. Problem je što većina ni ne zna šta je mehr i vežu ga za razvod braka, što nije istina. Mehr je bračni poklon i kao takav treba biti isplaćen u braku. Žena ako želi može halaliti mužu mehr, jer ako joj ga ne isplati, a ona mu ne halali, nosi ga kao dug na onaj svijet. A svi znamo stav naše vjere prema dugu.

Ako te interesuje, potraži na internetu pa ćeš vidjeti da je ovako kako sam napisala.

(odgovor članu A Iman)
Neposredna veza do poruke: 128
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
19.1.2009 11:59:24   
Aminad
IZVORNA PORUKA: najjda

ma jasta pravi ali neuhranjeni ...nije do mene ...kaze nece da jede kada dobije koju kilu samo mu smetaju...hahahahaha 


user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  draga najjda ovo moram komentarisati sorry što nema veze s temom

Hej i moj je takav samo što je kod njega problem genetika pa kile nikako neće gore user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image  

_____________________________

Merjema 02.08.2002.
Imran 11.11.2005.
Burhan 27.11.2007.

(odgovor članu najjda)
Neposredna veza do poruke: 129
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
30.1.2009 19:51:36   
SelmydZany
Moj dragi i ja smo se odlucili na serijetsko vjencanje,ne zbog mehra vec zbog vjere i ljubavi prema Bogu..serijetsko vjencanje cemo obaviti aBd kad ja izadjem iz kuce,znaci kod mene i onda idemo na opstinsko jer smo culi da nije lijepo da mladenka ode od svoje kuce nevjencana serijetski...a sto se tice mehra,moja odluka je da necu uopste traziti puno jer aBd planiram cijeli zivot provesti sa svojim dragim..

_____________________________

Uvijek i zauvijek...
Nasi
Sara i Omar:-)

(odgovor članu ćevap)
Neposredna veza do poruke: 130
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
31.1.2009 13:13:26   
brzamala
Kao prvo cure,zelim sve da vas lijepo pozdravim.Vidim da su mnoge ovdje bile pametnije od mene,svaka cast,sto se tice mehra i trazile pogolem iznosuser posted image Treba tako,to je zenino pravo a meni to nije bilo vazno,vec samo da se udamuser posted image pa trazila radi sege 499 maraka,i to sa naglaskom u slucaju rastave.Eh sto nisam znala ono sto sad znamuser posted image Hzjela bih jos dodati,da ljudi koji nisu vjencani serijatski vec samo opcinski,ne moze se za njih reci da zive u vanbracnoj zajednici jer su na vjencanju imali svjedoke sto je kljucno pored hodze i pristanka momka i djevojke da bi brak bio valjan.Naravno da je hajr sve sto se radi u ime Allaha pa tako i vjencanje ali neserijatski brakovi su ispravni.Mozete pitati nekoga ko je zavrsio fikh pa ce vam reci isto.Prema tome,djeca roditelja koji su vjencani samo opcinski nikako nisu kopilad,mada se ja svakako grozim od ove rijeci.Danas postoji i mnogo knjiga na temu islamski brak i porodica pa se moze i tamo provjeriti.A Allah najbolje zna.

(odgovor članu SelmydZany)
Neposredna veza do poruke: 131
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
31.1.2009 13:28:32   
brzamala
A htjela bih dodati jos i ovo.U doba komunizma,covjek je mogao biti vjernik samo ako je bio niko i nista tj. ako nije obavljao nikakvu drzavnu funkciju,i ako se neko vjenca serijatski ne znaci da ispunjava sve sto Allah od njega trazi i nema samim tim pravo da kritikuje one koji nisu serijatski vjencani,jer da bi covjek bio pravi vjernik,ipak treba mnogo vise od samog cina vjencanja.Za one koji kazu dane vole novopecene vjernike,imam poruku:Ako novopeceni vjernik znaci da se covjek pokajao za ono kako je nekad zivio i odlucio da ce ostatak zivota provesti kako bi zadobio Allahovo zadovoljstvo i cineci ono sto islam od njega trazi ,onda hvala Bogu sto sam novopecena i sto i dalje ne zivim u zabludi.Mislim da je ova rasprava otisla daleko ali sam morala odgovoriti na neke zlonamjerne i uvredljive komentare.

(odgovor članu brzamala)
Neposredna veza do poruke: 132
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 20:57:00   
ajnur
Hvala Uzvisenom Allahu dz.s kad mi je poslao ovakvog muza! Mi smo se vjencali serijatski i osjecaj je bio neopisiv! A ja sam svom dragom trazila 3 haljine user posted image da nam dragi Allah dz.s podari lijep brak sacuva od sveg sto ne valja podari djecu koju cemo ispravno ako Bog da odgojiti Dragi Allahu dz.s uslisaj nam dovu!


_____________________________

Blagost ne dotakne ni jednu stvar a da je ne ukrasi,a grubost ne dotakne ni jednu stvar a da je ne upropasti.Muhammed a.s

A 18.10.2010 mamin djecak
A10.08.2012 mamina cura

(odgovor članu brzamala)
Neposredna veza do poruke: 133
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:00:31   
lilyca
ja sam se odmah vjencala serijatski tek nakon pola godine u opcini ja sam trazila 5000KM

_____________________________

eedo 23.07.2008

(odgovor članu ajnur)
Neposredna veza do poruke: 134
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:11:22   
Ummuisa
IZVORNA PORUKA: ajnur

Hvala Uzvisenom Allahu dz.s kad mi je poslao ovakvog muza! Mi smo se vjencali serijatski i osjecaj je bio neopisiv! A ja sam svom dragom trazila 3 haljine user posted image da nam dragi Allah dz.s podari lijep brak sacuva od sveg sto ne valja podari djecu koju cemo ispravno ako Bog da odgojiti Dragi Allahu dz.s uslisaj nam dovu!



Amin! Pridružujem se tvojim dovamauser posted image

Ja sam htjela biti skromna pa sam za mehr tražila  da muž nauči  suru en-Nisa napamet user posted image   , međutim, ispostavilo se da ipak treba da kažem neku materijalnu vrijednost pa sam tražila prsten.

(odgovor članu ajnur)
Neposredna veza do poruke: 135
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:15:02   
Golubica
Ja sam se odmah serijatski vjencala, a kao mehr sam trazila "ONOLIKO KOLIKO JE OD SRCA HALAL" nikakvu svotu nisam navela. 

_____________________________

Asja, 02. 08. 2008.

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 136
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:18:27   
ajnur
Ummuisa hvala ti od srcauser posted image da tebi Allah dz.s podari sve sto zelisuser posted image

_____________________________

Blagost ne dotakne ni jednu stvar a da je ne ukrasi,a grubost ne dotakne ni jednu stvar a da je ne upropasti.Muhammed a.s

A 18.10.2010 mamin djecak
A10.08.2012 mamina cura

(odgovor članu Ummuisa)
Neposredna veza do poruke: 137
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:20:46   
piiipiii
I ja sam se vjencala seriatski. Bilo je to prije 6 godina...user posted image  i evo hvala Allahu jos uvijek uzivam...user posted image

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 138
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:28:21   
nita
Ja sam se šerijatski vjenčala prije nego općinski. Tražila sam mehr 20 000 KM. I samo da podsjetim da postoje dva mehra. Običaj je da je prvi mehr opremiti mladu za vjenčanje (odjeća, nakit i sl.), a drugi se daje u slučaju razvoda braka. I neko je spomenuo da je općinsko vjenčanje validno i bez šerijatskog. Svakako (ako su ispunjeni uvjeti vjenčanja), ali je lijepo i običaj da se obavi i vjersko. Meni lično je veći utisak ostavilo šerijatsko.user posted image

(odgovor članu Golubica)
Neposredna veza do poruke: 139
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 21:33:00   
Anoniman
Šerijatsko vjenčanje-naravno i obavezno,to je MM bio uslov kada me zaprosio,al hvala Bogu i on je to isto želio tako da smo se vjenčali šerijatski,tražila sam 1000 km.

(odgovor članu enisa27)
  Neposredna veza do poruke: 140
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.3.2009 22:02:17   
remzy
ja sam se serijatski vjencala prije nego opcinski ,a mehr sam trazila od hodze da uzme najmanje sto se moglo napisati ,tako da prvi iznosi 500KM,a drugi 5000KM,...

pokajala sam se sto nisam trazila da mi obezbijedi sve za hadz ,onda kada ja to budem trazila ,ali bit ce i on aBd,..user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Lamija 07.08.2002god
Fatih 07.02.2006god
Ambera 12.08.2008god

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 141
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2009 10:36:19   
bini
I ja sam se serijatski vjencala i kao mehr sam trazila odlazak na hadz.

(odgovor članu remzy)
Neposredna veza do poruke: 142
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2009 11:15:01   
Emina85
Šeriatsko vjenčanje!?
Naravno, prije općinskog!!
I mogu reći da je bilo ljepše od općinskog!
Mehr - vrijednost hadža, ali avionom hodža dodaouser posted image user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Muhammed, sunce moje, ugledao svjetlo dana 11.07. 2009.i došao majci u zagrljaj !!!
Najljepši osjećaj na svijetu!!!!


(odgovor članu bini)
Neposredna veza do poruke: 143
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2009 11:18:58   
large
i ja sam se vjencala serijatski,ali u opcini...to kod nas tako ide,u istoj sali,prvo opcinski,ali hodza nije dao da razmijenimo prstenje dok nas on nje serijatski vjencao....

_____________________________

vole te mama i tata najvise bebacha nasa mava....

(odgovor članu Emina85)
Neposredna veza do poruke: 144
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2009 11:21:20   
bebana27
ja sam se prvo vjencala seriatski u Islamskoj zajednici pa tek kasnije u opcini.

_____________________________

20.09.2009 sam postala najsretnija osoba na svijetu jer sam u zagrljaj dobila svoga sina....Vole te mama i tata
06.09.2010 god.dobili smo prvi zubic sedam dana kasnije i drugi zubic
13.09.2011 rodio se drugi sin Adem

(odgovor članu large)
Neposredna veza do poruke: 145
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
26.3.2009 11:24:50   
Nedi
Mi smo prvo u opcini pa kasnije serijatski , i skromnih 500g zlata

_____________________________

24.12.2007.
24.o9.2013.

(odgovor članu bebana27)
Neposredna veza do poruke: 146
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
30.3.2009 13:27:38   
schmeteling
Mi smo se vjencali prvo opcinski,pa onda serijetski  u dzamiji!!!!Nezaboravno!!!
Mehr je bio 10.000 eura!!!!!
Serijetsko vjencanje je nesto najljepse sto sam mogla dozivjeti,nekako sam se posebno osjecala i sretno i zadovoljno i ..........nemogu to nikako opisati......
Svakom bi preporucila serijetsko vjencanje,jer tu osjetis poseban osjecaj,nesto posebno!!!

(odgovor članu Nedi)
Neposredna veza do poruke: 147
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
25.7.2009 16:20:12   
nermina_
ja i mm smo se serijatski vjencali 7 dana prije opstinskog. a za mehr sam trazila 1 kg zlata. user posted image

_____________________________

Kan 28.11.2009 god.
Amani 14.07.2012.god

(odgovor članu schmeteling)
Neposredna veza do poruke: 148
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
30.7.2009 14:40:23   
esma*
Šeriatsko vjenčanje!?
Naravno, prije općinskog!!
I mogu reći da je bilo ljepše od općinskog!




user posted image user posted image user posted image

 
 
 

_____________________________

***Gospodaru naš, podari nam hajr...***

(odgovor članu nermina_)
Neposredna veza do poruke: 149
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
30.7.2009 15:42:28   
chuci
mm i ja smo se prvo vjenčali šerijatski, u džamiji na Otoci, i prelijepo je bilo. Insistirali smo na tome da se prvo šerijatski vjenčamo, iako je tada već uvedeno pravilo da se na šerijatsko vjenčanje mora donijeti izvod iz matične knjige vjenčanih iz općine. mm dogovorio u IVZ kad je prijavljivao da ćemo naknadno donijeti taj list, i pristali su.
na vjenčanju je moj brat koji je bio kum mom mužu dogovorio sa efendijom da mu SMSne broj iz matične knjige vjenčanih tako da smo to riješili.user posted image user posted image user posted image




eh sad moram i ja neke komentare ostaviti vezano za ranije postove. mislim da šerijatsko vjenčanje nije nikakva moda, nego vjerska obaveza, nevezano za priznatost istog od strane državnih organa. i ne treba vrijeđati one koji se odluče na takvo vjenčanje, jer svi danas znaju da nazivanje nekoga novopečenim vjernikom i slično nosi pogrdan ton.

mehr koji se ugovori kod nas na šerijatskom vjenčanju je dio ukupnog mehra koji bi se trebao isplatiti ženi samo pod određenim uslovima, između ostalog u slučaju rastave braka. neko je to ranije detaljnije opisao, ali vidim da ne čitaju svi ranije postove. drugi dio mehra je dio koji se isplaćuje pri vjenčanju, ili prije istog, i taj dio kod nas IVZ ne navodi u vjenčanom listu. ovaj dio je kod nas ostao kao neki običaj da mladođenja kupi mladi prije vjenčanja nešto, prsten za zaruke, ili opravu za vjenčanje i presvlačenje.

i još moram napomenuti oko ovog jako ružnog spominjanja kopiladi. Pred Allahom je valjan brak koji sklope punoljetni musliman i muslimanka pred isto tako punoljtnim svjedocima (najmanje dva muškarca, ili jedan muškarac i dvije žene), tako što naglas izgovore da se žele vjenčati. dakle nije uslov prisutnost hodže. Šerijatsko vjenčanje sadrži još neke dijelove koji su predivni (dova) ali nije jedino takav brak valjan u vjerskom smislu. Allah najbolje zna, ali ovako sam ja čitala u literaturi i čula od učenih ljudi, u vjerskom smislu. Tako da nije u redu nazivati kopiletom dijete čiji roditelji nisu vjenčani u IVZ-u, jer to ne znači da nisu vjenčani pred Allahom. Svaki musliman i muslimanka koji tako nešto mogu reći očito ne poznaju dovoljno vjerskih propisa.


_____________________________

mrvica 22.9.2009.
mravić 4.6.2012.
ako ih ne čujem... u zijanu su garant


(odgovor članu esma*)
Neposredna veza do poruke: 150
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  4 5 [6] 7 8   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Pelene.
пеперутка16

Kada ste počeli da odbijate svoju bebu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *