|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 13:43:52   
Misica84
E to je! Ali cemuse kajatiß Da sam prije braka s mm spavala. Iskreno receno toga se nekajem, jer da sam se milila kajati, nebi to uralila. Znaci sta sad? U tom slucaju naprimjer? Znaci bolje je stoo se nismo serijetcki vjencali po tim uslovima.

A sto se tice mehr, ovde su njemackoj su se tako zene digle, traze 5 do 10 kg zlata, 20.000 eura...! Pa halo, cemu to vodi? na kraju krajeva, u njemackoj tako i tako muz mora izdrzavati i zenu i djecu posle razvoda. Znaci to je sampo interess trazi toliki mehr.
Ovda se jedna nedavno razvela, isplatili joj svvekar i svekrva 5kg zlata. I ona se za nepunu godinu opet uda. Gdje to ima? Da je njoj taj prvi brak nesta znacio nebi ona uspjela za nepuno godinu novog coveka upoznati, biti sa njim, steci poverenje, zaruciti se i udati ! zar nije tako

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 176
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 13:53:05   
Anoniman
To što je neko imao odnose prije braka ne znači da ne treba imati šerijatsko vjenčanje, ako to želi, ili jednog dana odlučiti da se pokrije... (Svakako, pijanke poslije š. vjenčanja ne odobravam - mislim prije svega na mladence jer su se oni vjenčali pred Bogom)
Najviše me nerviraju priče tipa: Joj, znam ja nju kad je minjake nosila i "hvatala" se sa svakim, a sad mi 'k'o fol' glumi bulu, pa se šerijatski vjenčala (ili se pokrila)".  Moje mišljenje je: Bogu hvala da je ta osoba "došla tobe" i da se promijenila nabolje... a Allah zna je li njena promjena iskrena...  Takvu promjenu treba pohvaliti, a ne kuditi!

(odgovor članu Lulu_)
  Neposredna veza do poruke: 177
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 13:53:52   
ali84
slazem se sa Lulu sa tobom.... niko nema pravo prosudjivati oko toga da li je nesto ispravno ili ne,osim Allaha koji nam svima sudi i presudjuje. Ima ljudi koji se vise drze hadisa nego kurana. Takodje zelim da kazem da i ti ljudi koji se vjencaju serijatski pa poslije naprave dernek i kao sto Ella H kaze neku svadbu,a trazli od Allaha da im blagoslovi taj brak, to je stvar od covjeka do covjeka kako ce to napraviti.
Kako sam ja mogla garantovati i znati da na mojoj serijatskoj svadbi,koja je bila 5 dana posle opstinskog vjencanja, nije bilo ljudi koji su prije nego sto ce doci na  svadbu popiti kuci pivu,rakiju nebitno sta i doci na serijatsku svadbu, ne mogu ja nikoga kontrolisati niti ga mirisati eh da li je pio,da li se okupao,to je njihov odgoj i njihova stvar niti ja mogu kome zabraniti da to radi.....uhhh...zelim samo reci da sve zavisi od covjeka do covjeka i da ni jedan covjek ne smije drugome suditi.....user posted image

(odgovor članu Lulu_)
Neposredna veza do poruke: 178
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 14:14:44   
Hocu bebu
da, kod mene je bio isti slucaj...kakav je nas svijet, svadbu kakvu god napravis, nesto ne valja...jos da nema da se popije, odmah se svekar stisko,,kako bi se izrazila...
to sto su na mojoj svadbi pili, to me uopste ne zanima, jer ni ja ni MM ne pijemo, ostali pored mene mogu na glavi dubit, ne zanima me...Za mehr sam trazla odlazak na hadz, jer nam je to svakako zelja, jednog dana akobogda...
i da, najgori su mi vjernici-licemjeri
Jednom se jedna zena napravila pametna, pa eto uporedila mene kako slabije dolazim u dzamiju, a njena kcerka svaku noc. Eh ta ista njena kcerka je onako, ruzno reci, pravo propala cura...Alkohol, vucanje ne znam s kim itd, al opet kazem hajd svakom svoje.Ja koja tog Ramazana , nisam dolazila u dzamiju, jer sam imala puno ispita, pa nisam stizala bas svaku noc, mislim nije bitno.Kad sam to cula, namjerno nisam isla sedmicu zaredom, jer ne idem u dzamiju da mi neko izbroji, nego radi Boga dragog...
To ja zovem licemjernim,,,vjera je stvar duse i srca, djela koja ti niko ne vidi, a vidi ih On
Nek ne zna desna, koliko daje lijeva ruka...
Po meni mogu svi redom radit sta hoce, ne zanimaju me tudje stvari jer nemam vremena ni na svoje da mislim,
Moja je vjera samo moja,ane treba meni niko vidjeti niti hvaliti okolo...joj...sorry cure drage, malo je van teme...

(odgovor članu Doraa)
Neposredna veza do poruke: 179
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 14:25:54   
meme27
i ja sam se vjencala seriatski...da spavali smo prije braka na mjesecdana(tako nesto)mada bi volila da nisam...nisam trazila pare...jer sam tad i sada bila svjesna da sve svojim rukama mogu zaraditi sama...
trazila sam da me nauci klanjati...duze vrijeme smo u braku...ponekada popustim sto se klanjanja tice...a ponekda sam i bolja u tom....moj muz vjeruje u Boga tako da mi je i on sam dar od Allaha...imam smirenog covjeka sa puno sabura...postuje me ne pije..ne hoda do noci...ne cini blud...kada klanja ja sam ponosna na njega...ne treba mi nista vise....

_____________________________

mala dijeca piju mlijeko a velika piju krv

(odgovor članu Hocu bebu)
Neposredna veza do poruke: 180
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 14:45:46   
Hanady RR
Što se tiče onoga što žena traži postpje pravila, tačno naznačena u šerijetu i mehr je ono o čemu se prije braka mlada i mladoženja dogovore, nema tu puno lupetanja. Pred hodžom se isto tako prije vjenčanja o tome dogovovara, bar kod nas u sarajevu i hodža uputi i mladu i mladoženju o tome. Tako da je nama rečeno da mehr treba mladoj dati kad se uda za njega, a ako ne da odmah ona mu halali. Može mu i ona vrijeme isplate mehra produžiti ali najdalje do rođenja 1 ženskog djeteta. jer mehr majka kćerki daje kao miraz kada se ona udaje. e to je nama hodža rekao i tako je i bilo odnosno i biće. A rekao nam je da se dio uzima u zlatu a dio u novcu pa smo i to prihvatili. I ja nisma sma rekla šta želim pitala sam hodžu šta bi mi savjetovao jer sam čula kako žene uludo mlate nekim ciframa kao to im označava koliko vrijede , svašta....hodža mi predložio 1 kg zlata i 1000 Km kao realno za naš vakat i tako i upisao, na vjenačnju on ponovio na+š dogovor mi ga potrpisa.li i to je to.
P.S Nije nam govorio o utjecaju mehra na razvod, a vljda mu bilo bezveze vaziti o razvodu mi došli da zakažemo vjenčanje.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu meme27)
Neposredna veza do poruke: 181
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 15:23:52   
Anoniman
Ispravite me ako griješim: mehr se isplaćuje ženi ukoliko dođe do razvoda!

Hanady, ti me sad zbuni user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
  Neposredna veza do poruke: 182
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 15:25:07   
Hanady RR
Vala nama hodža razvod nije spominjao ja napisah šta je nama rekao a sjedili smo da njim punim 45 minuta u islamskoj zajednici. valjda čovjek zna šta mu je posao.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 183
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 15:27:38   
jasmin
Nije bas kod razvoda,vec sam gore napisala da zena
moze odbiti intimni odnos dok ne isplati mehr,
mozes ga i halaliti ako zelis,a mozes ga ostaviti da
ti isplati kad zelis.Obavezno ga je traziti kod sklapanja
braka,a nakon sklapanja braka smatra se kao dug.

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 184
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 15:35:38   
Anoniman
Hvala na pojašnjenju!  Ja sam to pogrešno shvatila.

eeeee, što ne tražih više, nego samo pola kg zlata

(odgovor članu jasmin)
  Neposredna veza do poruke: 185
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 15:36:46   
jasmin
user posted image user posted image user posted image

_____________________________

”A robovi Milostivog su oni koji po zemlji mirno hodaju, a kada ih bestidnici oslove; odgovaraju: - Mir vama”!

Cvijete...šta od tebe miriše ljepše?- Dijete!

2007, 2008 ( dva puta moje sve )

(odgovor članu Anoniman)
Neposredna veza do poruke: 186
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 15:37:46   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: jasmin

Nije bas kod razvoda,vec sam gore napisala da zena
moze odbiti intimni odnos dok ne isplati mehr,
mozes ga i halaliti ako zelis,a mozes ga ostaviti da
ti isplati kad zelis.Obavezno ga je traziti kod sklapanja
braka,a nakon sklapanja braka smatra se kao dug.

Tačno ja sma svoj mehr dobila prije intimnog odnosa kad smo iz restorana došli kući prije nego smo krenuli na bračno putovanje. E da nisma se javila na temi nevinost al u braku sam je halalila.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu jasmin)
Neposredna veza do poruke: 187
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 17:07:51   
veeseelaa
a jel znate neki slučaj gdje su se dvoje šerijatski vjenčanih razveli pa da je mladoženja mladoj isplatio mehr???? ja nisam čula
to je sad ušlo u modu šerijatski se vjenčat a po meni da bi to uradio trebaš biti pravi vjernik i živjeti u skladu s Allahovim propisima

_____________________________

Ajša, Ajra, Esma, Zehra

decembar....

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 188
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
6.8.2009 22:59:02   
Doraa
po meni to nema veze sa modom,niti ima veze s tim da li živiš 100% po pravilima.Jednostavno je to obaveza svakog čovjeka koji se smatra muslimanom a koliko je on iskren u svom imanu to zna Onaj koji zna i sve ostalo. Ako sam musliman naravno da želim očistiti se od grijeha od kojih mogu ali niko ne može izbrisati sve grijehe odjednom.Neko ide korak po korak a svaki korak naprijed je samo za pohvalu! Ako smo već griješili prije s mužem (ili nebitno s kim) zašto bi cijeli život(odnos s mužem) bio haram kad može biti halal-šeriatskim vjenčanjem dobijaš pravo na to.

_____________________________

Ja sam bogata žena hB

(odgovor članu veeseelaa)
Neposredna veza do poruke: 189
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:18:28   
Anushka
veeseelaa, ja sam cula za nekoliko slucajeva razvoda poslije serijatskog vjencanja, ali su postupci muza bili takvi da je zena dobila odgovor: on je svakako izasao iz Islama. Drugim rijecima, niko ga ne moze natjerati osim njegove savjesti da ostane covjek i odrzi rijec - serijat nije vazeci drzavni zakon pa mu ne moze slijediti predvidjena "kazna". A da je savjestan i pošten čovjek, vjerovatno ne bi ni dolazilo do razvoda. Ovo su slucajevi gdje je jedini obred vjencanja bio serijatski i gdje su bar zene zivjele i zive u skladu sa vjerom. A ovi ne znam kako da ih nazovem ako ne popularni (nije moje da ocjenjujem ko je vjernik a ko ne, ali kad je i golom oku vidljivo da njihov zivot nema veze sa vjerom...) elem, za takve slucajeve ne znam. A sjecam se da je jedan hodza u Ze htio ozeniti i drugu zenu, i ova prva se slozila, pa kad je mlada dosla, predomisli i se i razvedu se i ona je dobila trazeni mehr, ipak je hodza u pitanju bio!

PS ne zelim nikoga da uvrijedim, pa se unaprijed izvinjavam, kad kazem da se golim okom vidi. govorim o razvratu, bludnicenju, pretjerivanju u svemu, zavisti, oholosti, pohlepi,sebicnosti, losim namjerama itd itd itd svemu sto zapravo nema veze sa dusom koja ima barem teznju da se oslobodi ovozemaljskih grijeha:)

< Poruku je uredio Anushka -- 7.8.2009 22:21:35 >

(odgovor članu Doraa)
Neposredna veza do poruke: 190
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:25:58   
dinciii
Postoje dvije vrste  mehra.Jedan da se da prilikom ne daj boze razvoda a drugi da tokom zivota cim budes u prilici da poklonis zeni to..Dajem primjer...500 gr zlata ti kupi a ti imas pravo raditi sa tim sta god hoces,unovcit itd...Tako je nama hodza rekao...Vjencala sam se serijatski u Sarajavu.Tako da sam ja uzela taj drugi mehr jer ne zelim o razvodu ni da razmisljam....





_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 191
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:29:13   
Ella_H
Eh moja anushka svi smo mi samo insani i svi grijesimo
i prvenstveno covjek treba gledati sebe i svoju porodicu
da poboljsa u svakom aspektu pa i vjeri...mi smo stvarno cudan narod
nevalja nam kad je neko vjernik smeta nam kad je ovakav onakav
al ja uvijek kazem svako je za sebe..znam toliko finih zena
koje i nisu bas u vjeri ali se vladaju nekim ljudstvom a znam ih
i toliko u mesdzidu koje vidim pa se jedva i poselame
sve je to individualno...Ja sam izabrala ovaj put vjere jer je mojoj dusi
lakse iako mi nije uvijek lako u tudjem svjetu skoro sama ali uvijek
se nadje neka sestra da me razveseli barem malo i tako smognem
snage za dalje...Najsladje mi je jedan dan bilo imala sam neke
novine za vjezbanje na stolu i moj sin od 2.5 god zena bila ono
obnazena skroz kaze mama to kaka teba maica hehehe
ili kad mi dodaje maramu kad trebam negdje izaci
neznam nemogu to objasniti kakvi me tad osjecaji preplave...
A to sto se zena predomislila u slucaju druge zene ona nema islamsko pravo
na to da zabrani muzu jer sto Allah odredi insan nema pravo praviti
ispravke na to...Ja sam i prije braka obavila taj razgovor s muzem
i nadam se da me takvo iskusenje nece nikad zadesiti...
Najvaznije je da se svi trudimo u nasoj vjeri pa makar to u pocetku
bilo i samo sa sastavljanjem serijatkog braka..

(odgovor članu Anushka)
Neposredna veza do poruke: 192
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:30:41   
dinciii
IZVORNA PORUKA: Ella_H
Najvaznije je da se svi trudimo u nasoj vjeri pa makar to u pocetku
bilo i samo sa sastavljanjem serijatkog braka..



potpisujem potpuno!!!Svaki pocetak je dobar!!!


_____________________________

http://neckodina.weddingannouncer.com/

Slatka Rejhana rodila se 12.12.2008


(odgovor članu Ella_H)
Neposredna veza do poruke: 193
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:32:28   
meme27
IZVORNA PORUKA: Dina_has

po meni to nema veze sa modom,niti ima veze s tim da li živiš 100% po pravilima.Jednostavno je to obaveza svakog čovjeka koji se smatra muslimanom a koliko je on iskren u svom imanu to zna Onaj koji zna i sve ostalo. Ako sam musliman naravno da želim očistiti se od grijeha od kojih mogu ali niko ne može izbrisati sve grijehe odjednom.Neko ide korak po korak a svaki korak naprijed je samo za pohvalu! Ako smo već griješili prije s mužem (ili nebitno s kim) zašto bi cijeli život(odnos s mužem) bio haram kad može biti halal-šeriatskim vjenčanjem dobijaš pravo na to.



tako i ja razmisljam...

_____________________________

mala dijeca piju mlijeko a velika piju krv

(odgovor članu Doraa)
Neposredna veza do poruke: 194
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:46:08   
napolitanka
Samo Allah dragi zna ko je koliki vjernik ili ne...Ne treba toliko komplikovati oko šerijatskog vječanja, već ga smatrati nečim lijepim i duševnim...Meni je moje šerijatsko vjenčanje bilo mnogo ljepše i značajnije nego ono obavezno...Kao što rekoh samo dragi Allah zna koliko sam u vjeri,ali znam da mi svaki put suze krenu na oči kad se sjetim tog dana,a ne živim po šerijatu:nisam pokrivena,ne klanjam redovno....ne  sudimo jedni o drugima i prepustimo te stvari onome ko nas je stvorio-to je moje mišljenje....pa kad se pola zapada vjenčava u crkvama,i znam da je to za njih najviši čin,zašto bi se mi morali toga odricati,samo zato što mislimo(ili neki misle) da ne možemo slijediti šerijetske propise .....Morala sam ovo rećiuser posted image user posted image user posted image

(odgovor članu meme27)
Neposredna veza do poruke: 195
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:49:09   
Anushka
draga Ella_H sta god da napisem skakljivo je na ovu temu. Sa jedne strane znam neke koji su se serijatski vjencali da bi roditeljima "zamazali oci" a onda uzivali i u drogama i alkoholu kad su im ledja vidjeli bez ikakve namjere da bude drugacije. Tim cinom su samo "kupili" dobru volju roditelja da im neznajuci materijalno pomognu u njihovom razvratu. Posto mi je struka takva, svjedocila sam stravicnim zlostavljanjima koji su skrivani pa cak i pravdani iskrivljenim tumačenjem vjere. Ima i "blazih" slucajeva, gdje se sav napor svodi na izbjegavanje alkohola za vrijeme ramazana i slavljenje bajrama ali u minicama i po kafanama, ili da kazem na silu ramazanski post (svekrva cesto posti i na njoj se nikad ne moze vidjeti kada posti, uvijek je sretna, nasmijana, zadovoljna - iz duse posti i dusu hrani, dok za vrijeme ramazana neke ne smijes ni pogledati koliko su neugodni, nervozni, bezobrazni pravdajuci se postomuser posted image )  doduse, ovih dana citam mudrost sufija i sl literaturu pa su mi i kriteriji malo poostreniuser posted image  
hodzu sam spomenula jer je to jedini slucaj da sam cula da je isplacen mehr Iako sam takođe cula da prva zena treba dati saglasnost da se dovede i druga - ali zaista ne znam.
A sam zapravo htjela reci da koliko sam se ja susrela a to nije puno - kad dodje do razvoda to je obicno iz "drasticnih" razloga - muz bude alkoholicar, silovatelj, razvratnik, fizicki zlostavlja isl - sa kojima se ja susrecem, i kao takav nema postovanja ni prema kome ni prema cemu pa tako ni prema datoj rijeci. A nema nacina da se natjera. Mene je dusa bolila kad sam srela zenu koja je sa 3 male djece ostala sama, imala je kravu od koje su zivjeli ali je muz prodao tele i propio, pa je propio sve pare iz kuce i nije imala sta dati kravi da jede - bila je zima, pa je trazila pomoc da joj krava ne umre od gladi jer joj je to jedini izvor prihoda, i posto su samo serijatski bili vjencani nije imala nikakvu naknadu od njega, socijalno je muljalo oko djecjeg dodatka itd kada sam je pitala moze li ga IZ "natjerati" da da mehr ili pomogne djecu, ona me tuzno pogledala i rekla da je on "izasao iz vjere" i da mu samo dragi Bog moze pomoci i njemu i njoj. I to je jedina istina. A za ostale se zaista ne smijem izjasniti da tako kazem, samo Bog zna sta se u cijoj dusi krije.

(odgovor članu dinciii)
Neposredna veza do poruke: 196
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 22:51:48   
Hanady RR
IZVORNA PORUKA: Hanady

I mi smo se vjenačli šerijteski isti dan kada je obavljeno i opštinsko vjenčanje. Nismo to uradili radi drugih niti radi tzv mode nego iz svog vjerskog opredjeljenja....

I još da izrazim svoje oduševljene šerijetskim vjenčanjem, više sam emocija osjetila i topline i ljubavi kada sam hodžu slušala i potvrđivala šerijtski brak nego pri opštinskom vjenačnju.


kao što sam i napisala već ranije...a nebih sudila pomodarstvo niti što već i kako ko obavlja...na tobe nikada kasno nije doći, pa i ako je moda utjecala na vjersko sklapanje braka, starost će ispraviti greške(grijehe) koje je donijela mladost.

_____________________________

''Evo, silazi sumrak, i svijet postaje hladniji. Ti si moj način toplog. Obući ću te na sebe da se, ovako pokipjelo, ne prehladim od studeni svog straha i samoće.''

H- 25.6.2006
F-12.2.2009

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 197
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 23:07:50   
Misica84

IZVORNA PORUKA: Misica84

Ovda se jedna nedavno razvela, isplatili joj svvekar i svekrva 5kg zlata. I ona se za nepunu godinu opet uda. Gdje to ima? Da je njoj taj prvi brak nesta znacio nebi ona uspjela za nepuno godinu novog coveka upoznati, biti sa njim, steci poverenje, zaruciti se i udati ! zar nije tako


Toliko za isplacivanje mehr. Doduse u ovom slucaju nije joj muz isplatio nego njegovi roditelji. Nisu sigurno htljeli da se nesta lose o njima prica pa joj ti 5kg zlata halalili.

(odgovor članu Misica84)
Neposredna veza do poruke: 198
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
7.8.2009 23:12:46   
Lalana
Vjencala sam se serijatski, a mjesec dana nakon i opstinski. Vjencala sam se iskljucivo iz vjerskih razloga i meni je serijatski brak veca moda nego opstinski user posted image , ali eto mora se i taj.

Mehr sam uzela 100 KM i kao i sto napisa gore jasmin halalila sam i to. user posted image
A sada oko polemike da li neko pretjeruje ili ne sa visinom mehra, treba uzeti u obzir da nema gornje granice za mehr, mada opet to se gleda kako je obicaj u jednom podrucju.

Hanadi, bas mi je zanimljiv tvoj mehr, a tek od Lulu_ sa (avionom) user posted image user posted image user posted image

Ma jasta radi, nego sta nego avionom, u pravu je hodza.user posted image

(odgovor članu Hanady RR)
Neposredna veza do poruke: 199
   RE: Šeriatsko vjenčanje!?
10.8.2009 18:41:43   
scarlett
Kada sam došla na ovu temu, mislila sam da je riječ o razmjeni iskustava sa šeriatskog vjenčanja, ali vidim da se večina postova vrti oko druge teme.

Mislim da nema nijedne vjere  kod nas u kojoj njeni vjernici toliko raspravljaju o tome šta je grijeh, a šta nije i kako neko nešto radi što nije vjerski, umjesto da svi krenemo od sebe i pokušamo napraviti istinske vjernike od samih sebe.

Nama je strašno kad vidimo bulu da se "utegla" ili efendiju da puši, ako u vrijeme posta neko jede, ako je neka djevojka bila niskog morala, a onda se pokrila, kao ponižavaju i sramote vjeru, a nije naše da sudimo o tome, jer svako će za sebe odgovarati.

Ja sam se vjenčala šeriatski, jer vjerujem u Boga i htjela sam se pred njim vjenčati iako nisam slika i prilika pravog vjernika koji redovno obavlja sve što je propisano, ali Bog to zna i on će mi suditi. Muslimanka sam i smatram da mi je to bila obaveza, iako sam griješila i još uvijek to činim, pokušavam se pokajati i što više se okrenuti vjeri. Za mehr sam tražila 1 fening.

Na mom vjenčanju se nakon toga pilo, čak smo suprug i ja popili čašu vina da nazdravimo. Možete me osuđivati, ali meni će za to Bog suditi. U međuvremenu moj suprug ne pije nikako, a nadam se da ni ja više neću, polako prihvatamo vjeru u naš život sve više i ponosna sam na to. Molim Boga da mi da još više volje i da postanem još bolji vjernik i ispunjavam sve vjerske propise od srca.

Toliko sudimo o alkoholu, pa i treba! a šta je sa abortusima, tetovažama, prevarama supružnika (pa makar one bile samo i u glavi) koje takođe nikako nisu opravdane u vjeri?! Ne želim nikoga da napadam, jer bi se i ja mogla smatrati napadnutom, ali to ne činim, jer hvala Bogu milost je u Njegovim a ne ljudskim rukama.

Mislim da je najbolje da svi i u ovom slučaju prvo pometemo ispred svojih vrata, prije nego se počnemo zgražati nad tuđim grijesima i postupcima u vjeri.  

(odgovor članu Lalana)
Neposredna veza do poruke: 200
Stranica:   <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: <<   < Prethodna stranica  6 7 [8] 9 10   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Duda.
пеперутка16

Do kada je vaše dijete imalo dudu?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *