|      
Želiš da odustaneš od takmičenja?
Prije nego potvrdiš svoju odluku, upoznaj se s detaljima.
Ukoliko potvrdiš odustajanje, na tvoj računar ćemo automatski ubaciti cookie, koji će nam omogućiti da te tokom takmičenja (23.04.-27.04.2018) prilikom dolaska na portal prepoznajemo i omogućimo ti nesmetano korišćenje portala, bez prikazivanja ikona Ringerajinog sponzora, odnosno kontrole uz desni rub ekrana.

Istovremeno, oduzećemo ti sve prikupljene bodove, čime se na žalost gubi pravo za osvajanje nagrade.

Da li još uvjek želiš da odustaneš od nagrade?
Ringeraja.ba koristi "kolačiće" za pružanje boljeg korisničkog iskustva, praćenje posjećenosti i prikaz oglasa. Postavke prihvata kolačića podesite u vašem internet pregledniku.
Nastavkom korištenja smatra se da se slažete s korištenjem kolačića u navedene svrhe. Za nastavak kliknite "U redu".   Saznajte više!
Korisnici na ovoj temi: niko
  Odštampaj
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Korisnik
Poruka << Starija tema   Novija tema >>
   Život bez glutena!
31.7.2015 11:23:37   
Visnja RR
Drage moje,

vjerovatno su mnoge od vas čule kako se sve više ljudi odlučuju za "život bez glutena"
Možda je najveću prašinu digao Đoković u svojoj knjizi!
Ovdje ne mislim samo na osobe s celijakijom ili bilo kojim drugim zdravstvenim problemom (npr s autoimunim bolestima) vec na "zdrave" (dali to uopšte postoji) ljude koji zele jos zdravije živjeti...

Često je ovaj način zdrave ishrane povezan i sa mršavljenjem...Premda ovo nikako nije dijeta...

Da li je neko od vas već na bezglutenskoj ishrani?
I koliko se upšte može biti istrajan u tome!!??

Kad pročtam šta ne smijem ispada da ne smijem 80% stvari
ali isto tak da smijem neke stvari koje sam izbjegavala...

Problem sto vecinu stvari treba korisiti iz domaćeg uzgoja/proizvodnje...a kako???
Neposredna veza do poruke: 1
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:25:04   
Visnja RR
copy

Osnovne namirnice ili temelj prehrane

Meso i perad. Najbolje je meso pašnih životinja i slobodnih kokoši, također i divljač. Ne uklanjajte masnoću s mesa i kožu s piletine;
Riba i druga hrana iz mora, rakovi, škampi, školjke, alge. Jedite češće plavu ribu zbog omege-3 (npr. srdele i skuše) ali naravno i druga riba je jako zdrava;
Jaja. Najbolje da budu domaća, ekološka ili jaja slobodnih kokoši;
Iznutrice;
Povrće koje raste iznad zemlje, po mogućnosti iz ekološkog uzgoja: sve vrste kupusa, brokula, cvjetača, kelj, prokulica, špinat, blitva, raštika, mišancija, zelene mahune, artičoka, šparoge, tikvice, patlidžani, masline, sve vrste salate, endivija, matovilac, radić, rukola, krastavci, rajčica, paprika, koromač, celer, tikva (bundeva);
Lukovičasto povrće: luk, mladi luk, ljutika, češnjak, poriluk;
Gljive;
Avokado, limun;
Đumbir, kurkuma, čisto začinsko bilje bez aditiva;
Masti životinjskog porijekla: maslac i svinjska mast, također su vrlo zdrave pileća, pačja, guščja i goveđa mast;
Hladno prešana ulja: maslinovo i kokosovo;
Suho meso, slanina/panceta, pršut, čvarci, krvavice i kobasice, ali samo domaće proizvodnje, bez nitrita, glutamata i drugih opasnih kemikalija;
Lakto-fermentirane namirnice kao što su domaći kefir, domaći jogurt i domaći kiseli kupus;
Juhe od kostiju, mesne kokošje, riblje, povrtne juhe, hladetina;
Domaća majoneza i umaci napravljeni od hladno prešanog maslinovog ulja, maslaca, domaćih jaja, začinskog bilja;
Voda je najbolje piće.

Dodatne namirnice – koristiti u ograničenim količinama

Prirodni punomasni mliječni proizvodi, kiselo i slatko vrhnje, mekani svježi sirevi, tvrdi zreli sirevi, skuta, kajmak.
Korijenasto povrće sve osim krumpira: rotkvica, cikla, čičoka, koraba, mrkva, pastrnjak, repa, crna rotkva i sl. Najbolje je da korjenasto povrće jedete sirovo (naribano na salatu) a ne kuhano, jer skuhano ima više škroba kojeg treba ograničiti radi lakšeg gubitka kg.
Šumsko (bobičasto) voće kao maline, ribiz, borovnice, jagode, brusnice, kupine (može i smrznuto), grejp i drugo manje slatko voće – vrlo umjereno jer voće sadrži šećer;
Orašasti plodovi i sjemenke: orasi, bademi, lješnjaci, makadamia, brazilski orah, pekan, indijski oraščić. Od sjemenki bučine, suncokretove, lanene, sezamove i sjemenke konoplje. Mljevene orašaste plodove i sjemenke možete koristiti umjesto brašna za razna peciva i kruh, a od njih također možete raditi maslac i razne namaze;
Kokosovo brašno, ribani kokos, kokosovo mlijeko, kokosovo vrhnje;
Nezaslađeni kakao prah, psyllium prašak ili ljuspice (za peciva i kruhove);
Kava, čajevi, topla ili hladna limunada (ako je potrebno sladilo može stevija).

Namirnice koje nisu dozvoljene

Glutenske žitarice i brašno tih žitarica: pšenica, raž, ječam, pir (spelt);
Bezglutenske žitarice i brašno tih žitarica: zob, proso, riža, kukuruz;
Pseudožitarice i njihovo brašno: heljda, amaranth, quinoa;
Kus-kus, bulgur, palenta (žganci), kokice (popcorn), rižini keksi;
Mahunarke: grah, slanutak, leća, soja, također zeleni grašak i bob;
Pahuljice za doručak, cornflakes, müsli, žitne/zobene kašice, griz, čokolino, medolino i sl.;
Tjestenina, kruh, peciva, pizza, kroasani, krafne i svi drugi pekarski proizvodi od brašna žitarica;
Zobena, sojina, rižina i druga zamjenska mlijeka od žitarica;
Krumpir, čips i prženi krumpirići;
Šećer i proizvodi koji ga sadrže, slatkiši, kolači, keksi, peciva, biskviti, čokolada, marmelada, industrijski deserti, puding, nutela i sl;
”Prirodni zaslađivači”: javorov sirup, sirup agave, ječmeni i rižin slad, smeđi šećer;
Umjetni zaslađivači, aspartam i drugi;
Kupovni sokovi i svi zaslađeni napitci, voćni jogurti;
Margarin i industrijska ulja: kukuruzno, sojino, suncokretovo, repičino i sve vrste ulja koja se deklariraju pod nazivom jestivo ulje;
Kupovni suhomesnati proizvodi koji sadrže štetne kemijske dodatke: glutaminate (pojačivače okusa), razne kemikalije i šećere, kao što su hrenovke, kobasice, salame, paštete;
Industrijske prerađevine pune šećera, pšeničnog glutena, margarina, kemijskih aditiva – kupovna majoneza, kečap, dresing za salatu, mješavine začina, hrana iz vrećica, tuba, konzervi, kutija, tetrapaka i sl.;
Suho voće (grožđice, brusnice, datulje, suha smokva) i voće visokog glikemijskog indeksa (banana, grožđe, kruška, breskva i sl.)
Kupovno mlijeko, izbjegavajte također industrijske mliječne proizvode (birajte domaće ili kvalitetnije od malih mljekara);
Pivo – tekući kruh;
Alkohol: povremeno je u redu uzeti 1 – 2 dl vina ili 0,2 – 0,3 dl žestokog.

Kolači i slastice su dozvoljeni u umjerenim količinama ako su napravljeni od ovih sastojaka:
Jaja, maslac, kokosovo ulje;
Mljeveni orašasti plodovi i sjemenke;
Kokosovo brašno, kokosovo mlijeko;
Kakao prah, tamna čokolada sa min 70% kakaa;
Prirodni mliječni proizvodi;
Šumsko voće, limun;
Začini: pravi cimet, kardamom, đumbir, prava vanilija (ne vanilin šećer već prava vanilija od mahune), limunova i narančina korica, rum, stevija za zaslađivanje.

http://istineilaziohrani.blogspot.com/2014/02/lchf-za-mrsavljenje-vodic-za-pocetnike.html

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 2
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:28:08   
Emica_sa
citala sam puno puta o ovome nacinu ishrane,ali ja ne bi mogla,jer ne jedem meso,skoro nikako,kada bi jos izbacila gluten,ne znam sta bi jelauser posted image

_____________________________

Hello, it's me...

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 3
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:40:53   
Hannica
Brat mm ima celijakiju, tj. alergičan je na gluten, nije to lako ni malo, nema u čemu ga nema. Sreća njegova pa je njemu meso oduvijek bila glavna hrana i snalazi se nekako.
Ne bih se nikad odlučila za to, osim ako me muka ne natjera.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Emica_sa)
Neposredna veza do poruke: 4
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:48:11   
Isha
Drago mi je da postoji ova tema, Moj sin j alergican na gluten, slali su nas na biopsiju, ali nismo htjeli da je rade, zbog drugih problema s kojima je rodjen.

Doktorica, alergolog, smatra da je rijec o alergiji, a ne celijakiji, mada dijagnoza ne moze biti uspostavljena bez biopsije.

Dakle, osoba moye biti alergicna, a da nema celijakiju, sto se kod nas sumnja.

Sto se tice prehrane nije tesko kada se naviknes, ja njemu odvojeno kuham, a hranu kupujemo u DM-u i vani kada je muz na poslovnom putu.

Nedavno se u SCC-u otvorila radnja na B1 zdrava hrana (tako nesto) i imaju proizvodi-zitarice bez glutena. To je nesto sto se uvozi iz Holandije, a pakuje kod nas. Elem, on svaki put ima reakciju iako pise da je bez glutena, tako da organizam najbolje daje signale tolerancije na gluten.

Za domaci uzgjh ne znam sta bih rekla, jer smo mi nabavlji npr.domace koke.... i opet ima reakcije, jer se koka hranila necim sto ima gluten u sebi.

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 5
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:48:51   
Visnja RR
ja bih bez mesa mogla jer u biti nek mogu piletinu i ribu meni je ok...

a vjerujem da ljudi s celijakiojom imaju svoj nacin jer moraju...

e sad npr bezglutenska ishrana je dobra za sve koji imaju problem sa štitnom ili bilo kojim autoimunim oboljenjem.... (tu sam) al je problem kad samo ja zelim bezglutensku ishranu a imam porodicu.... nije lako duplo razmisljati o ishrani...

a biti na djelimično bezglutenskoj ishrani ne pije vode.... ili jesi ili nisi

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 6
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:52:26   
Hannica
Uh...Isha...pa kod vas to baš strašno, moj djever jede meso i piletinu normalno, ne pazi gdje kupuje, nema nikakvih reakcija.
A prije dvije godine jedva preživio, i kad su mu otkrili da ima celijakiju i počeo paziti na hranu, odmah se oporavio.
Bože kako je strašan bio, 190 visok, a spao na 55 kg.user posted image

_____________________________

"Ako se ikada budeš konsultovao sa svojim egom, postupi suprotno od onog što ti kaže taj pokvarenjak."

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 7
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:56:29   
Isha

IZVORNA PORUKA: Visnja RR

ja bih bez mesa mogla jer u biti nek mogu piletinu i ribu meni je ok...

a vjerujem da ljudi s celijakiojom imaju svoj nacin jer moraju...

e sad npr bezglutenska ishrana je dobra za sve koji imaju problem sa štitnom ili bilo kojim autoimunim oboljenjem.... (tu sam) al je problem kad samo ja zelim bezglutensku ishranu a imam porodicu.... nije lako duplo razmisljati o ishrani...

a biti na djelimično bezglutenskoj ishrani ne pije vode.... ili jesi ili nisi


Nije to toliko tesko, jedino sto ne mozes onda nigdje jesti vani niti u gostima npr.
Skuplje je svakako. Neki dan sam pravila tjesteninu bolognese, ali njemu sam izvadila prije nego sto sam ubacila Vegetu i posebno mu skuham makarone bez glutena. Morao bi se i hljeb kupovati ili praviti. U principu, dosta "gluposti" sto jedemo ne bi smjeli unositi, sto je i zdravije.

Osoba moze pokusati da bude na ovoj ishrani dvije sedmice, pa da vidi ima li kakve promjene, prije nego se odluci na ovakav nacin zivota.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 8
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 11:59:01   
Isha

IZVORNA PORUKA: Hannica

Uh...Isha...pa kod vas to baš strašno, moj djever jede meso i piletinu normalno, ne pazi gdje kupuje, nema nikakvih reakcija.
A prije dvije godine jedva preživio, i kad su mu otkrili da ima celijakiju i počeo paziti na hranu, odmah se oporavio.
Bože kako je strašan bio, 190 visok, a spao na 55 kg.user posted image


Moze on meso, voce, povrce, jaja, med i ove zitarice bez glutena. Piletinu onu galofak moze jesti nema reakcija user posted image
Kod nas je problem jer je alergican na k.mlijeko pa bas moramo paziti, ali dr kaze da ce ova alergija najvjerovatnije proci do trece godine aBd.

(odgovor članu Hannica)
Neposredna veza do poruke: 9
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 12:28:48   
minja_
otkako sam saznala da imam inzulinsku rezistenciju i da sam u vozu za dijabetes prije 40. godine, u kombinaciji sa metforminom odlucila sam se i za dijetu bez glutena, bez obzira sto ne znam imam li preosjetljivost na gluten ili bilo koji drugi problem sa glutenom.
imala sam i dana kada pojedem kolac ili neko tijesto. definitivno osjetim razliku na tijelu kad jedem i kad ne jedem gluten - crijeva polude, puna gasova, umorna, otecena. bez glutena, ali i bez mlijeka i mlijecnih proizvoda se osjecam odlicno.

bez svega se moze.
nisam neki ljubitelj mesa i ribe. jedem ih jednom ili dvaput sedmicno.
ali zato su tu sve vrste corbi, maltene u neogranicenim kolicinama.
jaja, krompir, riza. uz tu hranu ni ranije nisam jela tijesto.

kada se prodje prva kriza, koja zna biti teska, bude sasvim lako. i onda shvatite koliko je covjek rob hrani.


_____________________________

ljudi koji gledaju svoja posla i ostali jednorozi...

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 10
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 13:09:12   
Isha
Moja sestra ima Hasimoto, i sama je presla na bezglutensku prehranu i kako je alergicna na casein, ne konzumira k.mlijeko i preradjevine. Ona ne jede ni heljdu ni kukuruz.

Vec godinu dana ne pije letrox i hormoni su joj uredni, inace nije imala nikakvih promjena na stitnoj.

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 11
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 19:35:41   
kocka
Ja sam vec godinama na LCHF-u (ishrana opisana u prvom postu). Covjek se jednostavno navikne, ne nedostaju mi nimalo preradjevine niti bilo sta drugo, doduse ja nemam celijakiju pa smijem ponekad pojesti i nesto sa glutenom, ali jako rijetko. Ne jedem ni zitarice. Sve sama pravim, ono sto mogu domace nabaviti nabavim, ono sto ne mogu kupim na pijaci ili prodavnici (voce, povrce, mlijecno). Ne kuvam posebno ni za koga, jedino sto djeci povremeno napravim nesto sa zitaricama, a oni regularno jedu svo voce, naravno.
Ovo svakako nije nacin ishrane za lijene jer zahtijeva dosta vremena provedenog u kuhinji, mada se sve moze uklopiti i iskombinovati ako covjek hoce.

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 12
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 19:55:23   
Visnja RR
kocka dotukla si me zadnjom recenicom user posted image

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu kocka)
Neposredna veza do poruke: 13
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 20:09:32   
kocka
Izvini, trazila sam neki eufemizam, ali mi mozak nesto ne radi danas kako treba.. user posted image

A to kazem zato sto je ljudima izgovor br 1 - skupo je to tako, a br 2 - nemam vremena.

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 14
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 20:21:18   
Visnja RR
a koliko zaista jeste skuplje?

plasim se da necu biti istrajna.... ipak sam ja poguzija koja voli kulinarske perverzije...

kad samo pomislim "bez sladoleda" nije mi dobro user posted image

a opet jako bih voljela krenuti...

_____________________________

Asja = duša duše moje :)
03.04.`08

(odgovor članu kocka)
Neposredna veza do poruke: 15
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 20:31:03   
kocka
Meni nije skuplje, a nekad cak ispadne i jeftinije jer ne kupujemo svakakve gluposti. Skupe su neke stvari kao sto je recimo kokosovo ulje, ali ono uopste nije neophodno, mada ako se trosi teglica mjesecno i to dodje ok. Fora je samo dobro se organizovati, imati zamrzivac i pripremati i nabavljati hranu redovno. Meso kupujemo periodicno i stavimo u zamrzivac, ostavljam i sezonsko voce i povrce, mlijeko nosim domace (jeftinije je od kupovnog, a napravim i sir i kalmak i svasta nesto) i tako...
Postoji i varijanta sladoleda koja se moze napraviti, a ima i perverzija, samo kako se ko snadje... user posted image
Nakon nekog vremena kao da culo ukusa izostri pa je onda hrana i puno ukusnija i tacno osjetis sta je sta, onako kad nije zamaskirano vegetom npr.

< Poruku je uredio kocka -- 31.7.2015 20:33:33 >

(odgovor članu Visnja RR)
Neposredna veza do poruke: 16
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:32:05   
Isha
Ova LCHF prehrana je mnogo strozija od klasicne bezglutenske dijete.
Upoznala sam jednu zenu u bolnici koja je na lchf ishrani i kaze da je rijesila svoje probleme tzv.nervoznog zeludca.


(odgovor članu kocka)
Neposredna veza do poruke: 17
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:35:16   
kocka
Ne znam sta obuhvata ta klasicna ishrana sve, ali vidjela sam nekih primjeraka tog bezglutenskog ''brasna'' i mogu ti reci da je obicno smece koje nikom ne bih preporucila. Ovdje je cilj izbaciti preradjevine i aditive, a znam mnoge koji su stosta izlijecili samo prelaskom na ovu ishranu. Evo ja prva. user posted image

< Poruku je uredio kocka -- 31.7.2015 23:37:42 >

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 18
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:39:53   
Isha

IZVORNA PORUKA: kocka

Ne znam sta obuhvata ta klasicna ishrana sve, ali vidjela sam nekih primjeraka tog bezlotenskog 'brasna' i mogu ti reci da je obicno smece koje nikom ne bih preporucila. Ovdje je cilj izbaciti preradjevine i aditive, a znam mnoge koji su stosta izlijecili samo prelaskom na ovu ishranu. Evo ja prva. user posted image


Moze sve sto nema glutena, a evo ja svom sinu stavljam proso, kvinoju i amarant u kasice, jer je mali jos pa miksam hranu. Nekad sam bez ideje sta mu kombinovati u 5 dnevnih obroka, jer mora i bez mlijeka i preradjevina biti.

(odgovor članu kocka)
Neposredna veza do poruke: 19
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:42:02   
minja_
Ni ja nisam za bezglutensko brasno.
Sto se prije odustane od koncepta hljeba i peciva, od cega god da su, bude kasnije lakse.
Ne treba nikakvo pecivo uz grah, grasak, krompir, rizu, jaja, meso...
Meni je bio izazov jesti sataras bez hljebauser posted image sav onaj saftuser posted image ali se navikne i sad mi je najnormalnije jesti ga samog.
Ja nisam na strogoj bezglutenskoj hrani, s vremena na vrijeme tu je neko tijesto, ali cu i s tim zavrsiti jer se stvarno osjecam losije kad ga jedem. I s mlijecnim proizvodima se varakam. I to jos malo ide potpuno van.

_____________________________

ljudi koji gledaju svoja posla i ostali jednorozi...

(odgovor članu kocka)
Neposredna veza do poruke: 20
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:42:53   
Isha
Znam da je sigurno zdravije, muza sam nagovarala da svi predjemo na bezglutensku ishranu, jer i on ima ceste probleme sa dijarejama "neobjasnjivim", ali ne moze se odreci slatkisa jos uvijek.

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 21
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:49:34   
kocka
Meni je bio izazov jesti sataras bez hljeba sav onaj saft


daaaa fali nesto da se umoci mmmmmm user posted image


isha, sve to sto si navela je skroz ok za djecu.. u sustini treba prilagoditi sebi onako kako najbolje stima.. a ima mnogo toga sto se moze jesti, pa ja i svoju djecu uglavnom hranim bezglutenski, ponekad pojedu neki hljeb ili pitu od psenicnog brasna, mada bi moglo i bez toga...

(odgovor članu minja_)
Neposredna veza do poruke: 22
   RE: Život bez glutena!
31.7.2015 23:53:03   
Isha
Ne znam za ovo brasno kakvo je, jer ne jede hljeb jos uvijek. Kupila sam mu jednom ono pakovanje u dm-u i on se samo igrao, a hljeb se rasipa na sve strane, nije "elastican".

Kako vi kombinujete namirnice? Ne morate recept pisati user posted image
Njemu pravim voce sa zitaricama ili samo voce, povrce sa mesom, ili povrce sa lanenim uljem npr., jaje kada pravim mijesam sa povrcem, ili mu napravim zitarice sa npr.jabukovim pekmezom....Kombinujem nekako.

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 23
   RE: Život bez glutena!
1.8.2015 0:07:40   
kocka
Moji jedu mlijecno pa je puno lakse, ali otprilike ide dorucak jaja plus nesto mlijecno (a tu bi moglo neko povrce recimo), rucak je meso plus povrce i vecera opet nesto pri ruci, ostatak od rucka ili neka palentica ili neki hljeb od sjemenki i pasteta domaca ili pavlaka...

(odgovor članu Isha)
Neposredna veza do poruke: 24
   RE: Život bez glutena!
1.8.2015 0:13:59   
Isha
To su te kombinacije, uvijek mislim da nesto moze jos da se napravi sto do sada nisam probala user posted image .

(odgovor članu kocka)
Neposredna veza do poruke: 25
Stranica:   [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Stranica: [1] 2   Sljedeća stranica >   >>
Idi na:








Anketa

Nos.
пеперутка16

Kako čistite nos male djece?

Oznake

Prijava
Ime i Prezime
*
Adresa
*
Poštanski broj Grad
*
Broj telefona
*
E-mail adresa
*
Veličina pelena koje dijete nosi
*
Starost vašeg djeteta/vaše djece
*
Ovim potvrdjujem da ču nakon koristenja pelena ostaviti svoj komentar I misljenje o novim Pampers pelenama u okviru Ringeraja stranice. *